درمان دیسک کمر در منزل؛ ۶ نکته کمتر شناخته شده برای تسکین درد دیسک کمر

درمان دیسک کمر در منزل

درمان دیسک کمر در منزل برای کسانی که درد خفیف تا متوسط دارند بسیار مفید است. همچنین تا زمانی که بتوان به متخصص برای درمان کمر درد مراجعه کرد، روش‌های درمان دیسک کمر در منزل بهترین گزینه برای تسکین درد هستند.

چند روش برای تسکین درد ناشی از دیسک در خانه وجود دارد که هر کدام تاثیرات متفاوتی بر کمر دارند. اما در میان این روش‌ها یک مورد ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که تاثیر بسیار زیادی روی دردهای کمر دارد. کمربند پلاتینر به عنوان جدیدترین روش درمان دیسک کمر در منزل، ارزشی هم‌سنگ با فیزیوتراپی دارد.

بدون شک این کمربند مجهز به تکنولوژی‌های UIC اثرات بزرگ و قابل توجهی را در حوزه درمان دیسک کمر رقم زده است. به همین دلیل در این مطلب از تجهیزات پزشکی آگاه طب علاوه بر بررسی انواع روش‌های درمان دیسک کمر در منزل، کمربند پلاتینر را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. هدف از ارائه این مقاله آشنایی درست بیماران با این کمربند جدید و پیشرفته است تا بتوانند به درستی از آن برای درمان انواع دردهای کمر استفاده کنند.

۶ مورد از موثرترین روش‌های درمان دیسک کمر در منزل که باید دانست

فتق دیسک روی اعصاب ستون فقرات فشار وارد می‌کند و باعث درد، ضعف و بی‌حسی در گردن، کمر، بازوها و پاها می‌شود. گاهی اوقات این علائم آن‌قدر شدید هستند که زندگی فرد را مختل می‌کنند. برای تسکین درد ناشی از دیسک و کاهش التهاب مربوط به آن این روش‌ها را در خانه انجام دهید:

۱.کمربند پلاتینر، کلیدی‌ترین و موثرترین درمان دیسک کمر در منزل

پلاتینر، کمربندی برقی که مجهز به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های درمانی برای مفاصل است. این فناوری‌ها که به نام UIC شناخته می‌شود نام اختصاری سه تکنولوژی ویژه به نام‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است. برای اینکه به چگونگی اثرگذاری پلاتینر پی ببریم فناوری‌های موجود در آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اولتراسوند به وسیله امواج صوتی بی‌شماری که به ناحیه صدمه‌دیده کمر تابانده می‌شود موجب تقویت جریان خون اندام‌های کمر می‌شود. این افزایش جریان خون گرمایی متعادل و آرام‌بخش را در عمق بافت‌های آسیب‌دیده به وجود می‌آورد و از این طریق موجب تسکین درد و کاهش التهاب کمر خواهد شد. در ادامه فرایند اولتراسوند تکنولوژی اینفرارد یا مادون قرمز جریان خون تقویت شده را سرشار از اکسیژن و مواد مغذی می‌کند. این افزایش اکسیژن و مواد غذایی به ترمیم و بازسازی بافت‌ها و اندام‌های صدمه‌دیده کمر کمک بسیار زیادی می‌کند و بهبود عملکرد حرکتی کمر را تضمین می‌کند.

همزمان با این دو فناوری شگفت انگیز تکنولوژی کلاک پالس نیز از طریق پالس‌ها و جریان الکتریکی کمر را تحت حمایت قرار می‌دهد. کلاک پالس از طریق کندسازی روند انتقال سیگنال‌های درد به مغز مانع از دریافت حس درد می‌شود. این رویه درمانی که بلاک عصبی نام دارد اغلب برای دردهای شدید نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. به همین دلیل پزشکان از این فناوری برای تسکین دردهای سنگینی همچون درد جراحی دیسک کمر و شکستگی استخوان بهره می‌برند.

تلفیق این سه تکنولوژی و همگامی آن‌ها در پلاتینر از این کمربند فوق‌العاده، محصولی ویژه ساخته که بیماران را از مراجعه به فیزیوتراپی بی‌نیاز ساخته است. چون کمربند پلاتینر خدماتی مشابه فیزیوتراپی و بلکه قوی‌تر از آن را در اختیار بیماران قرار می‌دهد. با خرید کمربند پلاتینر از کمر درد رهایی پیدا می‌کنید.

۲. گرما و سرما درمانی روشی موقت و بی‌هزینه برای درمان دیسک کمر در منزل

گرما یا سرما درمانی تنش عضلانی را که معمولا با فتق دیسک کمر وجود دارد به شدت کاهش می‌دهد. گرما به کاهش سفتی عضلانی که باعث اسپاسم می‌شود کمک می‌کند، جریان خون را افزایش و خاصیت ارتجاعی بافت همبند را بهبود می‌بخشد. سرما درمانی دمای بافت آسیب‌دیده کمر را کاهش می‌دهد و اثر ضد درد و ضد التهابی ایجاد می‌کند که به کاهش درد می‌انجامد.

برای کاهش تنش عضلانی، صبح یا قبل از انجام حرکات کششی یا ورزش، گرما را به پشت خود اعمال کنید. همین روش را می‌توان با یک بسته سرد پس از کشش، ورزش یا ماساژ برای تسکین درد استفاده کرد.

چنانچه علاوه بر کمردرد از زانو درد هم رنج می‌برید پیشنهاد می‌کنیم از زانوبند زاپیامکس استفاده کنید. با خرید زاپیامکس زانو درد خود را در منزل بدون استفاده از داروهای شیمیایی تسکین دهید.

درمان دیسک کمر

۳. درمان دیسک کمر در منزل با فعالیت‌ بدنی متوسط

اگرچه غیر منطقی به نظر می‌رسد، اما در صورت داشتن فتق دیسک کمر، فعال ماندن می‌تواند درد را تسکین دهد. هنگامی‌ انجام ورزش، بدن اندورفین ‌ترشح می‌کند، که این ماده خلق و خوی فرد را بهبود و احساس درد را کاهش می‌دهد. اکثر افراد مبتلا به فتق دیسک کمر قادر به تحمل فعالیت‌های کم تاثیر هستن. این فعالیت‌ها عبارتند از:

  • پیاده روی در بیرون یا روی ‌تردمیل
  • دوچرخه سواری
  • پیاده‌روی در آب در صورت شدید بودن درد

فعالیت‌های مبتنی بر آب اغلب توصیه می‌شود زیرا شناور بودن آب با گرانش مقابله می‌کند و تحمل بار روی دیسک‌های ستون فقرات شما را کاهش می‌دهد.

۴. قرارگیری در موقعیت‌های خواب ویژه

درد فتق دیسک کمر می‌تواند در طول شب بدتر شود. ممکن است هنگام خوابیدن در وضعیتی قرار بگیرید که فشار از ستون فقرات کاهش یابد تا درد کاهش یافته و راحت بخوابید. چند حالت خواب خوب عبارتند از:

  • از یک بالش زیر زانو استفاده کنید تا به کاهش تنش در ناحیه کمر کمک کنید.
  • به پهلو دراز بکشید و یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید تا ستون فقرات صاف و باسن متعادل بماند.

۵. آزادسازی میوفاشیال یا ماساژ کمکی برای درمان دیسک کمر در منزل

در حالی که درد میوفاشیال ممکن است منبع اصلی درد کمر نباشد، ولی امکان دارد منبع ثانویه درد باشد که از فتق دیسک کمر و همچنین ساختارهای دیگر نشات می‌گیرد. این می‌تواند با وضعیت نامناسب و عدم تحرک بدتر شود. رهاسازی میوفاشیال نوعی درمان دستی است که کمردرد را بهبود می‌بخشد. در حالی که تمرینات وضعیتی و رهاسازی میوفاشیال را می‌توان در فیزیوتراپی آغاز کرد در خانه نیز قابلیت انجام دارد.

از یک توپ لاکراس یا عصای ماساژ برای اعمال فشار بر روی نقاط حساس یا ماشه‌ای در ناحیه کمر استفاده کنید.

هنگامی‌که یک نقطه حساس شناسایی شد، فشار را به مدت یک تا دو دقیقه ثابت نگه دارید تا عضله آزاد شود.

این تکنیک ممکن است در ابتدا درد را بدتر کند زیرا روی عضلات ملتهب فشار وارد می‌شود. استفاده از سرما درمانی (یخ) پس از رهاسازی میوفاشیال برای کاهش درد بسیار توصیه می‌شود.

نگاهی کلی درباره درمان دیسک کمر در منزل

دیسک‌ها بالشتک‌های لاستیکی هستند که به عنوان ضربه‌گیر بین تک‌تک مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کنند. از آنجایی که دیسک به طور طبیعی با افزایش سن تحلیل می‌رود، مرکز نرم و ژله ‌مانند دیسک دچار کم آبی، تخریب، لغزش، فروپاشی، بیرون‌زدگی و پارگی شود.

فتق دیسک می‌تواند در هر نقطه‌ای از ستون فقرات رخ دهد، اما دیسک‌های گردنی و کمری بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. دیسک آسیب‌دیده می‌تواند اعصاب مجاور را تحریک و باعث درد، ضعف، بی‌حسی یا درد تابشی در پاها یا بازوها شود. درد معمولا در طول فعالیت بدنی بدتر و در هنگام استراحت کاهش می‌یابد.

علاوه بر درمان‌های پزشکی مرسوم برای فتق دیسک، درمان‌ دیسک کمر در منزل از رویکردهایی است که به کاهش ناراحتی کمک می‌کند.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.