پسوریازیس درمان دارد یا ندارد ؟؟ (درمان طبیعی پسوریازیس)

پسوریازیس درمان دارد یا ندارد ؟؟ (کنترل و درمان طبیعی پسوریازیس)

پسوریازیس درمن دارد یا نه ؟؟ گفته میشود در حال حاضر برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد، اما حتما با روش هایی قابل‌کنترل و درمان نسبی است. بیماری شما ممکن است نسبت به چند روش دارویی مقاومت کند اما نباید ناامید شوید، روش های دیگر را امتحان کنید . اینجا قصد داریم شما را با این بیماری آشنا کنیم و در مورد روش های درمان دارویی و طبیعی برای کنترل پسوریازیس بیشتر صحبت کنیم.

 

درمان خانگی پسوریازیس

 

پسوریازیس را بیشتر بشناسید!

پسوریازیس یکی از انواع بیماری های پوستی می باشد که سبب التهاب مزمن پوست خواهد شد که پوست را درگیر خود خواهد کرد. پسوریازیس وقتی رخ می دهد که سلول های پوستی توسط سیستم ایمنی بدن تحریک می شود تا سریع تر به تکثیر خود ادامه دهند. این سلول های پوست، سبب التهاب و قرمزی پوست می شوند و مشکلاتی را به بار می آورد. در این پست به شما توضیح خواهیم داد که چطور پسوریازیس را کنترل یا درمان کنید.

کسانی که مبتلا به پسوریازیس می باشند، معمولا دارای مشکلاتی از قبیل درد، خارش پوست، عدم زیبایی هستند. اغلب نصف پسوریازیس ها، پلاک های پوستی در بدن به وجود می آورند. این پلاک های پوستی، پسوریازیس پوست را در سر بیشتر می کنند. پوست جدیدی که به صورت نرمال بخواهد رشد کند، ۱۴ طول می کشد تا تکثیر شود ولی پوستی که پسوریازیس دارد، فقط دو روز طول می کشد تا تولید شود که به همین خاطر پوست دارای پسوریازیس سبب پوسته پوسته شدن پوست و التهاب آن خواهد شد.

شما می توانید با استفاده از شامپوهای طبی مخصوص پسوریازیس پوست سر، سبب کاهش التهابات پوستی و جا ماندن سیستم ایمنی بدن از پاسخ بد شوید. پس اگر دچار پسوریازیس هستید شامپو های مخصوص برای درمان آن را به پوست سر بزنید.

 

پسوریازیس کف سر

 

درمان پسوریازیس با شامپوهای قطران زغال سنگ

 

شامپو قطران زغال سنگ به چه شکل پسوریازیس سر را درمان می کند؟

قدیمی ها از شامپو قطران زغال سنگ به عنون یک درمان کننده موثر برای پسوریازیس سر استفاده می کردند این شامپو به دلیل داشتن ماده ای به نام کورتیکواستروئید با دز خفیف تا متوسط سبب درمان پسوریازیس می شود. این ماده تا حد زیادی رشد سلول های پوست را که همان پوسته شدن است، متوقف می کند و پوست را شاداب خواهد کرد و سلامت پوست را دوچندان خواهد کرد.

غلظت شامپو زغال سنگ قطران در انواع محصولات با هم فرق می کند. شما برای یافتن Coal Tar می توانید از غلظت آن آگاه شوید. هر چقدر غلظت این ماده بیشتر شود سبب قوی تر شدن آن خواهد شداین شامپو بوی بسیار بدی دارد و همچنین سبب قرمزی، خشکی و تحریک پوست خواهد شد. حتما قبل از استفاده از این شامپو، تست حساسیت را انجام دهید و مقداری از آن را روی دست خود تست کنید تا موتجه شوید که به آن آلرژی دارید یا خیر!

استفاده از شامپوهای قطران زغال سنگ سبب التهاب و تحریک پوست نسبت به نور آفتاب می شوند. حتما یک روز قبل از استفاده از این شامپو به هیچ عنوان در برابر نور خورشید قرار نگیرید. اگر هم مجبور شدید که به بیرون بروید حتما از کرم ضد آفتاب، کلاه و هرچیزی که پوست شما را در برابر نور آفتاب در امان نگه می دارد، مصرف کنید.

 

شامپوی قطران زغال سنگ با چه روشی می تواند پسوریازیس را درمان کند؟

این شامپوها تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا ینی FDA را دارند و همچنین محققان تاثیر این شامپو و درمان آن برای بیماری پسوریازیس را نشان داده اند. این شامپو التهابات پوستی را از بین می برد، خارش را تا حد زیادی کم می کند و همچنین پوست اندازی را کاهش می دهد و از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست سر جلوگیری می کند. شامپوی قطران زغال سنگ سبب از بین رفتن باکتری های پی می شود که پسوریازیس را تولید می کند.

 

در چه مواقعی نمی توان از این شامپو استفاده کرد؟

در یکسری از شرایط موجود، نمیتوان از این شامپو مصرف کرد چون مشکلات زیادی را به بار می آورد. در این زمان‌ها شما باید شامپوهای دیگری را جایگزین شامپو زغال سنگ کنید.از شما دارای شرایط زیر هستید حتما به پزشک مراجعه کنید و قبل از مصرف شامپو با او صحبت کنید:

 • اگر به ترکیبات این دارو حساست دارید.
 • اگر باردار هستید، یا می خواهید باردار شوید، یا از بچه نگهداری می کنید.
 • ا‌گر از داروهلی دیگر برای درمان پسوریازیس استفاده می کنید.
 • اگر پوست سر شما دارای بریدگی یا زخم سرباز است.
 • اگر از انواع داروها اعم از گیاهی، مکمکل و غیره استفاده می کنید‌.

 

طریقه استفاده از شامپو قطران زغال سنگ به چه شکل است؟

مانند موارد دیگر، مقداری از شامپو را روی پوست سر خود قرار دهید و آن را طوری بمالید که شامپو به اطراف سر زده شود و به ماساژ دادن آن بپردازید. حتما ۱۰ دقیقه اجازه دهید که روی پوست سر بماند و بعد از گذشت ۱۰ دقیقه، سر خود را با آب بشویید. این کار سبب از بین رفتن پوسته های سر می شود. برای اینکه تاثیر این شامپو بیشتر شود، بعد از اینکه دوش گرفتید از محلول استروئیدی موضعی با دز متوسط یا قوی مصرف کنید. اگر می خواهید متوجه شوید که چند تا از این شامپو باید استفاده کنید، باید به غلطت آن که در برچسب محصول درج شده نگاه کنید.

مواقعی که از شامپوی قطران زغال سنگ مصرف نمی کنید، هر شامپوی معمولی دیگری را قادر هستید به پوست سر خود بزنید. به هیچ عنوان این شامپو را نخورید چون باعث مسمویت شما می شود. در صورت خوردن، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر از این شامپو استفاده کردید تا یک روز نباید از هیچ شامپوی دیگری استفاده کنید.

 

پسوریازیس را درمان کنید!

 

درمان پسوریازیس با شامپوی اسید سالیسیلیک

 

شامپوی اسید سالیسیلیک با چه روشی سبب بهبود بیماری پسوریازیس می شود؟

اسید سالیسیلیک پوست های اضافی سر را از بین می برد و فلس های پوستی را هم ‌می کشد. همین امر سبب درمان پسوریازیس می شود. امکان دارد که استفاده از این شامپو، پوست سر را متورم کند ولی جای نگرانی نیست! بعد از مدتی پوست سر را نرم می کند و سبب پوست اندازی آن خواهد شد‌.

 

در چه مواقعی نمی توان از شامپوی اسید سالیسیلیک استفاده کرد؟

در برخی از شرایط موجود نمی توان از این شامپو مصرف کرد چون سیستم ایمنی بدن آسیب خواهد دید.

 • اگر دارای شرایط زیر هستید حتما قبل از استفاده این شامپو با پزشک خود مشورت کنید:
 • اگر مشکلات کلیوی و کبدی دارید.
 • اگر سن شما زیر ۱۸ سال هست.
 • اگر سابقه بیماری سندروم دارید‌‌.
 • اگر دچار دیابت، عفونت پوست، تحریک شدن پوست با هر چیزی و گردش خون ضعیف هستید.
 • اگر از داروهای آسپرین، آمونیوم سولفات، استروئید، سولفونیل اوره، متوتروکسات، ورافارین و هپارین مصرف می کنید.
 • اگر در زمان بارداری، شیردهی یا مراقبت کردن از بچه هستید‌
 • اگر از داروهای دیگر برای درمان پسوریازیس استفاده می کنید
 • اگر به ترکیبات این دارو آلرژی دارید
 • اگر بریدگی یا زخم سر باز در پوست خود مشاهده کردید
 • اگر از یکسری داروهای گیاهی و مکمل آن ها که به نسخه نیاز ندارند، استفاده کردید‌.

 

طریقه استفاده از شامپوی اسید سالسیلیک به چه شکل است و انواع آن چیست؟

دو نوع شامپو که دارای اسید سالیسیلیک هستند در بازار عرضه می شود. نوع اول آن را می توان بدون نسخه تهیه کرد و نوع دوم آن حتما باید با تجویز پزشک باشد.

 

اگر میخواهید شامپوی اسید سالسیسلیک را بدون نیاز به نسخه استفاده کنید باید:

مقداری از شامپو را به پوست سر بزنید و اجازه دهید که ۵ دقیقه روی پوست سر بماند. بعد از گذشت ۵ دقیقه پوست سر خود را با آب بشویید و بوسیله شامپو و نرم کننده موهای خود را شستشو دهید تا نرم شود‌ اگر موهای خود را بشویید و سپس نرم کنید سبب از بین رفته پوسته ها می شود و همینطور آب بیشتری به پوست تان می رسد‌.

ما به شما زمان ۵ دقیقه را گفتیم ولی شما می توانید بیشتر از این مقدار مثلا حدود یک ساعت اجازه دهید که شامپو روی پوست خود بماند. سعی کنید این روش را بطور مدام انجام دهید. طریقه استفاده از این شامپو بخاطر غلظت های متفاوت آن با هم یکی نیست و در دز های مختلفی ارائه شده است‌. پس حتما قبل از استفاده دز موجود در برچسب شامپو را بخوانید.

 

شامپوی اسید سالسیلیک تجویز شده را هم تست کنید و طریقه استفاده از آن را بدانید:

این شامپو را حتما باید پزشک تجویز‌ کند. شامپوی اسید سالسیلیک را به پوست سر بزنید و صبر کنید چند دقیقه روی پوست سر بماند. سپس ماساژ دهید و بعد از گذشت چند دقیقه سر خود را بشورید. حتما باید این روش را روزی چندین بار تکرار کنید تا اثرات آن را ببینید. مگر اینکه پزشک توصیه‌ی دیگری داشته باشد. به هیچ عنوان بعد از این شامپو، از شامپوهای معمولی مصرف نکنید.

 

پسوریازیس را درمان کنید!

 

اطلاعات بیشتر در مورد بیماری پسوریازیس 

 

در مورد پسوریازیس پوست سر بیشتر اطلاعات کسب کنید:

یکی از شایع ترین انواع پسوریازیس، نوع ولگاریس آن می باشد ک سبب تشکیل پلاک هایی روی پوست سر خواهد شد. این نوع از پسوریازیس که بسیار هم شایع است سبب به وجود آمدن پلاک های قرمز که دور آن را فلس های نقره ای ضخیم پوشیده شده است، خواهد شد‌. پسوریازیس با دزهای مختلفی از خفیف تا شدید وجود دارد. پسوریازیس علاوه بر پوست سر، پیشانی، گردن و اطراف گوش را هم درگیر خواهد کرد. حتی ممکن است این بیماری به کل بدن هم سرایت کند.

 

چه کسانی بیشتر در خط ابتلا به بیماری پسوریازیس هستند؟

یک سری از شرایط وجود دارد که ابتلا به بیماری پسوریازیس را تا حد زیادی افزایش می دهد.

این شرایط عبارت اند از:

 • سابقه این بیماری در خود شخص و یا خانواده اش
 • داشتن پوست سفید و روشن
 • ضعف در سیستم ایمنی بدن
 • وجود استرس بالا
 • وجود عفونت باکتریایی و ویروسی

 

از وجود یکسری از محرک های پسوریازیس آگاه باشید:

یکسری از عوامل محیطی هستند که پسوریازیس را تا حد زیادی تشدید می کنند. شما برای جلوگیری از به وجود آمدن این بیماری باید از این محرک ها اجتتاب کنید.

این محرک ها عبارت اند از:

 • عفونت هایی مثل ایدز
 • آفتاب سوختگی
 • چاقی
 • استرس های شدید
 • استفاده از مشروب و الکل و تنباکو
 • و همچنین داروهای محرک عبارت اند از:
 • لیتیوم
 • تربینافین
 • بلک کننده های بتا
 • ایندومتاسین
 • کلروکین
 • یکسری از بازدارنده های آنزیم دار
 • وجود زخم و کبودی روی پوست

 

برای درمان پسوریازیس از دارو هم استفاده کنید:

 • استفاده از کرم ها و لوسیون های موضعی مانند: ویتامین D، آنترالین، تازاروتین
 • استفاده از داروهای خوراکی مانند: رتینوئید، متوتروکسات
 • استافده از روش نور درمانی
 • استفاده از روش های بالا به صورت ترکیبی

 

پسوریازیس را درمان کنید!

 

درمان های طبیعی و خانگی پسوریازیس

 

از روغن ماهی استفاده کنید:

روغن ماهی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و سبب درمان پسوریازیس می شود پسوریازیس هم به عنوان یک بیماری خود ایمنی، بدن را تضعیف می کند.برای کاهش علائم این بیماری باید ماهی های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ بخورید. مانند ماهی تن باله دراز و ماهی سالمون. بهترین راه برای مقابله کردن با این بیماری آن است که هفته ای سه بار ماهی مصرف کنید و توجه کنید که اگر از داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، به هیچ عنوان روغن ماهی نخورید.

 

یوگا بروید:

یک سری از بیماران مدعی شده اند که استرس سبب افزایش علائم پسوریازیس می شود. استرس در افرادی که به بیماری پسوریازیس مبتلا هستند، خارش را بیشتر می‌کند و یوگا یکی از روش های مهم برای کم شدن استرس شناخته شده است. سعی کنید هر روز ۲۰ دقیقه فعالیت های کششی تقویتی و تنفسی انجام دهید.

 

پودر زردچوبه استفاده کنید:

علت اصلی به وجود آمدن بیماری پسوریازیس عفونت می باشد و علائمی مانند درد خارش را به همراه دارد. پودر زردچوبه به خاطر داشتن خواص آنتی باکتریال، سبب تسکین این نشانه ها می شود.پودر زردچوبه را با آب مخلوط کنید تا شکل خمیری به خود بگیرد. این خمیر را مستقیم روی پوست بزنید و این روش را هر شب انجام دهید.

 

روغن نارگیل مصرف کنید:

روغن نارگیل به علت داشتن خواص ضد قارچی و آنتی باکتریال و همچنین مقدار زیادی آنزیم و مواد مغذی برای بدن و سلامتی و پوست بسیار مفید است و خیلی از افراد از این ماده برای درمان پسوریازیس بهره می برند. شما باید یک دوره از روغن نارگیل استفاده کنید تا نتیجه آن را ببینید.برای انجام این کار ابتدا باید دوش بگیرید تا پوست بدن شما تمیز شود و مواد مغذی به راحتی جذب بدن شود سپس روغن را روی نواحی پسوریازیس بزنید و بعد از ۳۰ دقیقه آن را پاک کنید.

 

نکات مهم در مورد پسوریازیس

 • برای شل شدن پوسته ها از روغن زیتون یا بادام مصرف کنید.
 • بیماری پسوریازیس به هیچ عنوان مسری نمی باشد.
 • برای درمان بیماری پسوریازیس از شامپویی استفاده کنید که دارای آلوئورا است.
 • پوست تان را مرطوب نگه دارید تا از آسیب های پوستی در امان بماند.
 • به شامپوی خود روغن درخت چای بزنید تا علائم پسوریازیس را کاهش دهد.

 

درمان طبیعی پسوریازیس

درمان گیاهی بیماری پسوریازیس

بیشتر بخوانید : 

جوش زیر پوستی زدم چیکار کنم ؟؟ (درمان سریع جوش زیرپوستی)

پوستم در بارداری لک شده چیکار کنم؟؟ (درمان لک های بارداری)

چطور کهیر بدن را درمان کنیم ؟؟ (علت و درمان کهیر پوستی)

موهای زیر پوستی | موی زیرپوستی رو چطور از بین ببرم ؟

ملاسما چیست ؟؟ (درمان خانگی+دارویی ملاسما)

گال چیست ؟؟ چگونه گال را درمان کنیم ؟؟


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.