آیا درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

در این نوشته از دلبرانه مطلبی را در خصوص درد شکم در دوران بارداری خدمت شما ارائه خواهیم داد.

یکی از مشکلات شایع در دروان بارداری همین موضوع است که اغلب بانوان با آن مواجه هستند.

به همین دلیل مجموعه ای از اطلاعات در مورد درد شکم در دوران بارداری را برای شما جمع آوری کرده ایم.

امیدواریم که مورد توجه شما عزیزان قرار یگرد …. تا انتها با ما همراه باشید…

آیا درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

آیا درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

  • حاملگی خارج رحمی
  • سقط
  • شروع زودرس درد های زایمانی
  • پارگی جفت
  • پره اکلامپسی
  • عفونت ادراری
  • دلایل دیگر…

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می افتد که تخمک لقاح یافته در جایی خارج از رحم لانه گزینی کند که این محل معمولاً یکی از لوله های رحمی (لوله های فالوپ) است.

این عارضه معمولاً در سه ماه اول حاملگی یا قبل از آنکه حتی بیمار بداند حامله است رخ می دهد.

این عارضه در صورتیکه درمان نشود می تواند موجب پارگی لوله رحمی شده و خطر مرگ بدنبال داشته باشد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

درد یا حساسیت شکمی ویا لگنی، لکه بینی یا خونریزی از مهبل (می تواند قرمز یا قهوه ای، کم یا زیاد، و یا مستمر یا متناوب باشد)، دردی که با حرکت یا سرفه کردن بدتر می شود، درد نوک شانه، یا هر علامتی مبنی بر شوک (نبض ضعیف، رنگ پریدگی، بی حالی یا غش).

سقط جنین

خونریزی معمولاً اولین علامت سقط است و پس از آن به فاصله چند ساعت تا چند روز درد شکمی رخ می دهد. خونریزی ممکن است خفیف یا شدید باشد.

درد ممکن است بصورت درد های کرامپی بگیرد و ول کند (شبیه به درد های قاعدگی یا اغلب شدیدتر) یا ریتمیک باشد.

درد در بعضی از بیماران بصورت کمر درد و در بعضی دیگر بصورت درد مبهم شکمی و یا احساس فشار در لگن احساس می شود.

در صورتیکه با این علائم مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید. در صورت درد شدید یا خونریزی با حجم زیاد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

شروع زودرس درد های زایمانی

بروز انقباضات زایمانی که موجب باز شدن و اتساع گردن رحم شود قبل از هفته ۳۷ حاملگی شروع زودرس دردهای زایمان تلقی می شود.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر در سه ماهه دوم یا سوم (قبل از ) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

افزایش ترشحات مهبلی یا تغییر قوام آن (بویژه اگر آبکی، چسبناک، یا خونی باشد – یا حتی اگر صورتی باشد و کمی به خون آغشته شده باشد)؛ لکه بینی و خونریزی مهبلی، درد شکمی؛ دردهای شبیه به دردهای  قاعدگی یا بیش از ۴ انقباض در یک ساعت؛ افزایش فشار در ناحیه لگن؛ یا کمر درد بویژه در صورتیکه بیمار سابقه کمر درد نداشته باشد.

پارگی جفت

پارگی جفت به جدا شدن  نسبی یا کامل جفت از رحم قبل از بدنیا آمدن کودک اطلاق می شود. علائم پارگی جفت بسیار متغیرند.

بعضی اوقات پارگی جفت می تواند سبب خونریزی ناگهانی و واضح شود ولی در بعضی موارد ممکن است در ابتدا خونریزی واضحی وجود نداشته باشد و یا در حد خونریزی خفیف یا لکه بینی باشد.

بیمار ممکن است درد رحمی، کمر درد یا انقباضات متعدد داشته و یا رحم منقبض شده و در همان وضعیت بماند (شبیه گرفتگی یا انقباضی که برطرف نمی شود).

تحرک جنین نیز ممکن است کم شود. این وضعیت نیازمند مراجعه فوری به پزشک است.

پره اکلامپسی

پره اکلامپسی عارضه ای است که سبب بروز اسپاسم و تغییرات دیگر در عروق خونی شده و می تواند قسمت های مختلفی از بدن از جمله کبد، کلیه، مغز و جفت را تحت تأثیر قرار دهد.

تشخیص پره اکلامپسی بر اساس فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار بعد از هفته ۲۰ حاملگی صورت می گیرد.

بیمار همچنین ممکن است دجار تورم صورت و پف آلودگی دور چشم ها، تورم در دست ها و تورم شدید یا ناگهانی در پاها و قوزک پا شود. (احتباس آب می تواند سبب افزایش سریع وزن نیز بشود).

در پره اکلامپسی شدید، بیمار ممکن است درد و حساسیت شدید در قسمت فوقانی شکم، سردرد شدید، اختلال دید (نظیر تاری دید یا دیدن نقاط شناور) یا تهوع و استفراغ هم داشته باشد.

در صورت بروز علائم پره اکلامپسی مراجعه فوری به پزشک ضروری است.

عفونت ادراری

حاملگی احتمال تمام انواع عفونت ادراری از جمله عفونت کلیه را افزایش می دهد.

علائم عفونت مثانه عبارتند از: درد، ناراحتی، یا سوزش در هنگام ادرار کردن؛ ناراحتی لگنی یا درد ناحیه تحتانی شکم (اغلب درست بالای استخوان عانه)؛ احساس نیاز مکرر و غیر قابل کنترل به ادرار کردن، حتی هنگامیکه مقدار بسیار کمی ادرار در مثانه وجود دارد؛ و ادرار کدر یا بد بو.  در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید زیر عفونت مثانه در صورتیکه درمان نشود می تواند سبب عفونت کلیه و زایمان زودرس شود.

علائم انتشار عفونت به کلیه ها (که نیازمند مراجعه اورژانس است) عبارتند از: تب بالا (اغلب همراه با لرز و تعریق)؛ درد در ناحیه کمر یا پهلو، درست زیر دنده ها در یک طرف یا بصورت دو طرفه (و احتمالاً در شکم)؛ تهوع و استفراغ؛ و احتمالاً وجود خون در ادرار.

دلایل دیگر

عوامل متعدد دیگری نیز می توانند سبب درد شکمی شوند که ممکن است ارتباطی نیز به حاملگی نداشته باشند.

از جمله شایعترین این بیماری ها که معمولاً پزشک ابتدا به آنها توجه می کند مسمومیت غذایی، آپاندیسیت، سنگ کلیه، هپاتیت، بیماری های کیسه صفرا و پانکراتیت (که هر دو معمولاً ناشی از سنگ کیسه صفرا هستند که در حاملگی شایعتر است)، و انسداد روده (که ممکن است ناشی از فشار رحم در حال رشد بر روی روده باشد و در سه ماهه سوم حاملگی محتمل تر است).

شایعترین مشکلات کم اهمیتی که درد شکمی ایجاد می کنند

درد شکمی در زمان حاملگی همیشه نشان دهنده یک مشکل جدی نیست. در زیر تعدادی از شایعترین مشکلاتی که سبب درد شکمی می شوند آورده شده است.

توجه داشته باشید که در صورتیکه درد شکمی شدید و یا مستمر باشد باید به پزشک خود مراجعه کنید.

دل پیچه و نفخ

دل پیچه و نفخ در زمان حاملگی بیشتر دیده می شود زیرا هورمون ها و نیز فشار رحم بر روی معده و روده ها سبب کند شدن کار دستگاه هاضمه می شود.

یبوست

یبوست از دیگر عوامل شایع درد شکم در دوران حاملگی است که بر اثر کاهش حرکات روده ای و فشار رحم بر روی راست روده (رکتوم) ایجاد می شود.

درد لیگامان گرد

این درد معمولاً دردی خفیف، ناگهانی و تیز یا مستمر و مبهم است که در هر دو طرف قسمت تحتانی شکم یا بصورت عمقی در کشاله ران احساس می شود و معمولاً در سه ماهه دوم شروع می شود.

علت آن کشیده شدن و ضخیم شدن لیگامان هایی است که رحم را در لگن نگه می دارند.

درد ممکن است مثل فرو رفتن یک چیز تیز به بدن بخصوص هنگام تغییر ناگهانی وضعیت نظیر بلد شدن از تخت یا از روی صندلی یا هنگام سرفه کردن و غلت زدن در رختخواب باشد.

همچنین ممکن است بیمار درد را بصورت یک درد مبهم بعد از فعالیت بدنی روزانه یا راه رفتن زیاد احساس کند. در صورتیکه درد با استراحت باز هم ادامه پیدا کرد با پزشک خود تماس بگیرید.

دردهای نگران‌کننده‌ی شکم‌ در دروان بارداری

گاهی اوقات علت درد شکم در دوران حاملگی نگران‌کننده است و حتماً باید پیگیری شود.

اگر دل‌درد شما شدیدتر شد و ادامه داشت و یا با خونریزی و بالا رفتن دمای بدن همراه بود، حتماً باید آن را پیگیری کنید.

یکی از این درد شکم‌های اورژانسی دوران بارداری، حاملگی است که در خارج از رحم و احتمالاً درون لوله‌های رحم به وجود آمده باشد.

حاملگی خارج رحمی در دو درصد از بارداری‌ها اتفاق می‌افتد. این درد اغلب با لکه‌بینی همراه بوده و باید قبل از بروز آسیب جدی، بررسی شده و درمان صورت گیرد.

گاهی اوقات این دردها نشانه‌ی تهدید به سقط جنین بوده که با خونریزی نیز همراه است. درد در موارد سقط بیشتر شبیه دردهای عادت ماهانه است.

اگر قبل از پایان ماه هشتم دچار دردهای شکم و کمر شوید، احتمالاً دردهای زایمانی شما زودتر از موعد آغاز شده است. این دردها با ترشحات خونی ناحیه‌ی تناسلی همراه است.

اگر شدت دردها کم باشد و به موقع به بیمارستان مراجعه کنید، احتمالاً می‌شود با سرم‌درمانی دردها را تسکین داد و به تأخیر انداخت.

جفت در حالت طبیعی باید تا زمان تولد نوزاد به رحم متصل بماند و بعد از تولد شروع به جدا شدن و خارج شدن کند.

اما گاهی اوقات شاهد جدا شدن جفت قبل از موعد تولد و در دوران حاملگی خواهیم بود که با سفتی و درد شکم و خونریزی همراه است.

در این موارد بسته به مقدار جداشدگی و شدت علایم، اقدام به ختم بارداری می‌کنند.

درد ناحیه‌ی بالای شکم که بعد از بیست هفتگی بروز می‌کند می‌تواند یکی از نشانه‌های مسمومیت بارداری باشد و باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

مسمومیت بارداری یکی از عوامل مؤثر بر جداشدگی جفت در دوران بارداری است. این درد با سایر علایم مسمومیت بارداری، مشکلات بینایی، سردرد و تورم اندام‌ها همراه است.

عفونت ادراری در صورتی که سریع درمان نشود مثانه را درگیر کرده و باعث بروز درد در ناحیه‌ی زیر شکم خواهد شد.

این درد با تکرر، سوزش و درد هنگام دفع ادرار همراه خواهد بود. برای جلوگیری از ابتلای به آن در بارداری باید زنان باردار از نظر عفونت ادراری مرتب کنترل شوند.

احتمال ترکیدن آپاندیس در دوران حاملگی وجود دارد که با سایر علایم آپاندیس نظیر تهوع، کم شدن اشتها و استفراغ همراه است.

درد آپاندیس در حالت معمولی در ناحیه‌ی راست زیر شکم احساس می‌شود ولی در حاملگی به دلیل بالا آمدن شکم در قسمت‌های بالاتر بروز می‌کند.

سنگ کیسه‌ی صفرا نیز می‌تواند باعث ایجاد درد در ناحیه راست بالای شکم شده که درد آن ممکن است به کمر و پشت نیز منتشر شود. شاید با احتمال کم علت درد شکم شما در بارداری همین سنگ‌های صفراوی باشد.​

بیشتر بخوانید

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟ + علل ، علائم و درمان آن

آیا در دوران حاملگى می توان رابطه جنسی برقرار کرد؟

اختلال عملکرد جنسی زنان | درمان اختلالات جنسی زنان


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.