چرا درخت گلابی رشد نمی‌کند ؟

چرا درخت گلابی رشد نمی‌کند ؟

از جمله چالش‌های ذهنی که بسیاری از باغداران با توقف رشد نهال گلابی با آن برخورد می‌کند این است که چرا درخت گلابی رشد نمی‌کند؟ عوامل محیطی محدود کننده متغیر و غیر متغیری می‌تواند دلیل چرایی عدم رشد نهال گلابی باشد. در بخش زیر توضیح مختصری درباره عوامل دخیل در توقف رشد نهال خواهیم داشت.

  • نامناسب بودن خاک

در صورت کم بودن عناصر تغذیه‌ای در خاک یا بالا بودن میزان اسیدیته و شوری خاک یا قلیایی بودن، اختلال گسترده‌ای در ریشه زایی و جذب مواد غذایی ‌پیش می‌آید. در بسیاری از موارد ریشه‌ها برای ریشه دوانی نیازمند فضای مناسب هستند. قبل از احداث باغ پروفیل گرفتن و تجزیه بافت خاک باعث می‌شود از وجود لایه‌های سخت مطلع شد و با ابزارآلات پیشرفته خاکورزی را برای برطرف کردن لایه‌های انجام داد.

  • عدم تغذیه رسانی درست

نهال گلابی برای رشد و باردهی هرچه بهتر به کودها و عناصری مانند روی، نیتروژن، بر، پتاسیم و فسفر نیازمند است که هر کدام از این عناصر حیاتی در صورت کمبود در خاک می‌تواند باعث عدم رشد، ریزش شکوفه و ریشه زایی شود.

  • عدم آبیاری درست

از جمله اولویت‌های مهم در مدیریت باغبانی توجه به آبیاری به موقع و منظم نهال گلابی است. این نهال از مراحل بعد از کاشت تا دو هفته قبل از میوه‌دهی نیازمند آبیاری منظم بر اساس نیاز نهال است. آبیاری به موقع از تنش‌های محیطی نهال جلوگیری کرده و باعث قدرتمند شدن ریشه‌ها و جذب هرچه بهتر عناصر تغذیه‌ای از خاک می‌شود. این نهال در بهار به آبیاری ۷ الی ۱۰ روز نیازمند بوده و با افزایش دما مدار آبیاری باید کمتر و حجم آب بیشتر شود.

  • شرایط اقلیمی نامناسب و نوسانات دمایی

در بسیاری از موارد شرایط آب و هوایی نا مساعد، نهال و ریشه های آن را دچار تنش کرده و باعث می‌شود نهال نتواند تمرکز کافی بر رشد و ریشه زایی داشته باشد. گرمای بیش از حد، خشکی نهال و یا رطوبت بالا و پوسیدگی های مرتبط با آن یا سرمازدگی از جمله نوسانات دمایی دخیل در اختلال در رشد نهال گلابی هستند.

  • عدم هرس به موقع

نهال گلابی نهالی با رشد رویشی بالا بوده و عدم هرس به موقع باعث در هم تنیدگی شاخ و برگ شده، لذا هم دریافت نور و هم مواد غذایی را کند می‌کند. این هرس می‌تواند باعث حذف شاخه های اضافه، بیمار، شکسته شده و تمرکز نهال را بر رشد هر چه بهتر قرار دهد.

بهترین کود برای نهال گلابی

عناصر درشت مغذی مانند پتاسیم، نیتروژن و فسفر باعث می‌شود نهال گلابی رشد بالایی داشته باشد. لذا بهترین کود برای نهال گلابی کودهای هیومیک اسید، گرانول، کودهای ماکرو که دارای پتاسیم، فسفات و اوره است و کود گرانوله از جمله کودهایی هستند که می‌توانند برای نهال بسیار مقوی باشند.

کودهای نیتروژن دار در جهت رشد رویشی، تقویت شاخ و برگ، کود فسفر افزایش فتوسنتز و ریشه زایی، کودهای پتاسیم‌دار جهت ارتقاء مقاومت درخت در برابر بسیاری از عوامل محیطی و بیماری‌ها موثر هستند.

بهترین کودها برای درختان گلابی در دوره کاشت می‌تواند کودهای NPK ۱۰ ۵۲ ۱۰با نسبت ۳ در ۱۰۰۰، کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ با نسبت ۳ در ۱۰۰۰ و جهت افزایش سایز و بلوغ میوه دو هفته قبل از چیدن آن کودNpk پتاس ۱۲ ۱۲ ۳۶ با نسبت ۳ در ۱۰۰۰ بسیار موثر باشد‌

خاک مناسب برای درخت گلابی

به طور کلی مهیاسازی بستر کاشت و انتخاب خاک مناسب برای درخت گلابی می‌تواند رشد رویشی و انطباق هرچه بهتر نهال با این خاک را افزایش و قوت و مقاومت آن در برابر تغییرات اقلیمی و محیطی و بیماری‌ها نیز ارتقا ‌دهد. نهال گلابی در طیف وسیعی از خاک‌ها انطباق و سازگاری خوبی دارد.

نهال گلابی برای رشد و ریشه زایی به خاکی با بافت لومی یا لومی شنی نیازمند است که فاقد آهک و شوری بوده و بدون حالت قلیایی و با اسیدیته خنثی باشد. آهک بالای خاک نهال گلابی باعث کاهش رشد و دیرباردهی شده و این نهال را مستعد بیماری‌هایی مثل آتشک می‌کند. خاک باید از نفوذ پذیری و زهکشی مناسبی برخوردار بوده تا تخلخل و تهویه هوا نیز به درستی انجام شود تا از خفگی ریشه جلوگیری شود.

بیماری آتشک گلابی

طی فرایند عفونت ایجاد شده با یک پاتوژن، بیماری آتشک گلابی رخ می‌دهد که عامل آن باکتری ارویا امیلوورا است. اسم آتشک به دلیل ظاهر درخت و شاخه‌ها و برگ‌های مبتلا به این آفت است. از جمله علایم آن می‌توان به سوختگی برگ، شکوفه، میوه و شاخه‌های درخت اشاره کرد که در ابتدا حالت قهوه‌ای سوخته گرفته، سپس با پژمردگی و سیاه شدن دچار نابودی می‌شوند. شاخه‌هایی که به بیماری آتشک مبتلا شده دچار خمیدگی و حالت عصایی نیز می‌شوند.

رطوبت بالا و دمای ۲۴ الی ۲۹ درجه‌ای همراه با رطوبت و حشراتی مانند زنبور عسل می‌تواند این بیماری را گسترش دهد. به غیر از سموم شیمیایی، اندام‌ها و شاخه‌های آلوده باید هرس، جداسازی و سوزانده شود. از کندوگذاری در سطح باغ خودداری شود، وسایل هرس به طور مرتب ضدعفونی شده و میوه، شاخه و برگ‌های آلوده پای درخت نیز معدوم سازی شود. مقادیر بالای کودهای ازته، باعث آب اندازی در ساقه‌ها می‌شود، پس نباید بیش از حد استفاده شود.

برای کنترل با سموم در فصل پاییز و زمستان می‌توان از ترکیبات مس و بردوفیکس به صورت محلول پاشی ۱۰ در ۱۰۰۰ استفاده کرد. این سموم را باید در فصل بهار با ترکیبات مس و بوردو به میزان ۳ در ۱۰۰۰ برای درختان تکرار کرد.

پربارترین درخت گلابی

از بین واریته‌های این نهال، پربارترین درخت گلابی متعلق به نهال گلابی مغان، درگزی، سیبری، سان گلد، رد گلد، گیوتا و شمس است. البته این نهال‌ها در صورتی می‌توانند بالاترین باردهی خود را در هر هکتار داشته باشند که رسیدگی‌های باغدار اعم از آبیاری به موقع، کوددهی بر اساس نیاز خاک و درخت انجام شده و هرس سالانه آن به شکلی بهداشتی و اصولی پیگیری شود. جهت داشتن ارقام با کیفیت و سلامت بالا ، خرید نهال گلابی باید از مراکز مجوزدار همراه با لیبل اصالت و ضمانت باردهی و سلامت انجام شود.

برای برداشت بالاترین میوه با کیفیت، بدون آفات و پربار لازم است که نهال مناسب و سازگار با اقلیم آب و هوایی مورد کشت قرار بگیرد و از جدیدترین شیوه‌های رسیدگی برای پرورش و تیمار آن استفاده شود.

بهترین نهالستان برای خرید نهال گلابی

بسیاری از باغداران و سرمایه‌گذاران برای در امان بودن از خرید نهال‌های ناقل و بی‌کیفیت سعی می‌کنند بهترین نهالستان برای خرید نهال گلابی را بر اساس حسن سابقه، مجوز دار بودن و قدمت انتخاب کنند. نهالستان پالیز نهال از جمله مراکزی است که به دلیل رعایت شیوه‌های پرورشی، واقف بودن به جدیدترین متدهای گیاهی و کشاورزی، تولید و توزیع نهال‌های لیبل‌دار، تضمین شده و پربار دارای حسن سابقه بالایی در حوزه باغداری و زیر نظر جهاد کشاورزی است.

لذا قیمت نهال گلابی در این مرکز علی رغم بالا بودن هزینه‌های پرورشی و کیفیت و سلامت بالا، بسیار متعادل بوده و باغداران محترم می‌توانند رقم مورد نظر و سازگار با اکوسیستم منطقه خود را با گارانتی دو ساله از این مرکز دریافت کنند.

جمع‌بندی

عوامل ژنتیکی، رسیدگی‌های باغدار، شرایط آب و هوایی، کیفیت خاک و نوع کوددهی می‌تواند در رشد و ریشه زایی نهال گلابی تاثیر بسزایی داشته باشد. لذا تطابق نهال با اقلیم کاشت و همچنین خرید آن از مراکز مجوزدار با سلامت و مقاومت بالا به بیماری‌ها باعث رشد و مقاومت بالای نهال می‌شود.

تماس با پالیز نهال:

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.