آیا برای خرید بیتکوین (Bitcoin) دیر شده است؟ آینده بیتکوین چگونه است؟

بسیاری از مردم به‌تازگی با ارزهای دیجیتال و به‌خصوص بیتکوین (BTC) که پادشاه ارزها نامیده می‌شود آشنا شده‌اند. آن‌ها همیشه دو سؤال مهم در ذهن خود دارند. اول اینکه آیا برای خرید بیتکوین دیر شده است؟ و دوم اینکه آینده بیتکوین چگونه پیش‌بینی شده است؟ اجازه دهید برای پاسخ به این دو سؤال مهم ابتدا کمی درباره‌ی بیتکوین صحبت کنیم و بعد به خرید آنلاین بیت کوین بپردازیم.

بیتکوین چیست؟

بیتکوین رمز ارز دیجیتالی یا پول الکترونیک است که می‌توانید از آن برای خرید لوازم موردنیازتان یا دریافت خدماتی که می‌خواهید، استفاده کنید. ارزهای دیجیتال امنیت بالایی دارند و غیرمتمرکز هستند. غیرمتمرکز بودن ارزها، به‌خصوص بیتکوین، یعنی ارز موردنظر شما زیرنظر هیچ بانک یا دولت و … نیست. بنابراین این شما هستید که باید امنیت کوین‌های خود را تأمین کنید.

از زمانی که بیتکوین به‌عنوان رمز ارز باارزشی در میان سرمایه‌داران شناخته شد، استخراج آن با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده است. استخراج این ارز که نسبت به ارزهای دیگر ویژگی‌های بهتری دارد به روش‌های متفاوت و در ابعاد مختلفی انجام می‌پذیرد. در ابتدای شناخته ‌شدن و بهره‌برداری از این ارز، سرمایه‌داران، اقتصاددانان و صاحبان شرکت‌های بزرگ بیشتر از اقشار دیگر به استخراج بیتکوین می‌پرداختند. اما با گذشت زمان، پیشرفت اینترنت و افزایش آگاهی، مردم عادی نیز فعالیت درزمینه‌ی معاملات بیتکوین را آغاز کردند.

آینده بیتکوین

مقایسه عرضه و تقاضای بیتکوین

قیمت هر چیزی در بازار مخصوص خود مثل قیمت اتومبیل در بازار فروش انواع ماشین، قیمت لوازم‌خانگی، قیمت ملک و … با تغییر میزان عرضه و تقاضا افزایش یا کاهش میابد. همیشه به خاطر داشته باشید که اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد قیمت‌ها کاهش میابد و برعکس اگر عرضه در بازار مخصوص به هر چیزی کمتر از میزان تقاضا باشد، قیمت‌ها نیز رو به افزایش می‌روند.

هاوینگ (Halving)

یکی از دلایلی که بیتکوین را نسبت ‌به بقیه‌ی ارزهای دیجیتال متمایز می‌کند این است که میزان عرضه‌ی این ارز از طریق برنامه‌ای مشخص، از پیش تعیین شده است. این برنامه‌ی مشخص در یک کد نرم‌افزاری گنجانده شده است و ویژگی کد ساخته‌شده عدم دسترسی به آن می‌باشد؛ زیرا هیچ شخص یا سازمانی قادر به اعمال تغییرات در این کد نیست. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) خالق ارز دیجیتال بیتکوین، برنامه‌ی ارائه‌ی این ارز را بدین‌ روش طراحی و اجرا کرده است.

نحوه‌ی کار این کد بدین شکل است که هر چهار سال یک‌بار میزان بیتکوینی که به‌عنوان پاداش از فرایند استخراج به ماینرها (Miner به اشخاصی گفته می‌شود که بیتکوین استخراج می‌کنند) می‌دهد نصف می‌شود. ساتوشی این کار را برای جلوگیری از تورم انجام داد. درواقع خالق بیتکوین قصد داشت میزان تولید بیتکوین را کنترل کند تا در آینده به حدی افزایش نیابد که از ارزش آن کاسته شود.

برای درک بیشتر این موضوع فیات سنتی را درنظر بگیرید. در بانک مرکزی که به شیوه سنتی کار می‌کند، تمهید جدی و کارسازی برای جلوگیری از تورم اندیشیده نشده است. بانک مرکزی نیز بیش ‌از حد پول تولید می‌کند که خود باعث ایجاد تورم است.

آینده بیتکوین

زمان هاوینگ بعدی

از زمان به‌وجودآمدن بیتکوین تاکنون سه ‌مرتبه هاوینگ اتفاق افتاده است. آخرین هاوینگ چرخه‌ی استخراج بیتکوین در سال ۲۰۲۰ رخ داد. با توجه به اینکه زمان موردنیاز برای تولید بلاک در شبکه‌ی بلاکچین دقیقاً ۹ دقیقه و ۲۰ ثانیه (حدوداً ۱۰ دقیقه) است، پس از انجام محاسبات مشخص شد که هاوینگ بعدی تقریباً اوایل ماه مه سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد.

تأثیر هاوینگ بر قیمت بیتکوین

یکی از مهم‌ترین سؤالات پیش‌آمده در این زمینه درباره تغییرات قیمت بیتکوین پس از هر بار هاوینگ است. هاوینگ یکی از اصول ارز بیتکوین است که طبق قاعده‌ی از پیش تعیین‌شده هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد. درواقع این رویداد یکی از اجزاء اصلی بازار بیتکوین است اما درباره تغییر قیمت پس از هر هاوینگ نمی‌توان نظر قطعی داد.

ما نگرانی‌تان را درباره این موضوع درک می‌کنیم. شما فکر می‌کنید به‌دلیل اینکه پس از هر بار هاوینگ میزان بیتکوین‌های آن دوره نصف دوره‌ی قبلی می‌شود و عرضه کاهش میابد درنتیجه تقاضا نیز روند صعودی در پیش می‌گیرد. این افزایش می‌تواند از سوی کاربران قدیمی معاملات بیتکوین باشد که قصد پیشرفت روزافزون و کسب درامد در زمان وجود بیتکوین را دارند. همچنین این افزایش تقاضا می‌تواند به‌دلیل افزایش تقاضا ازسوی کاربران جدید بازار ارز باشد.

اکنون فعالیت در زمینه بیتکوین را به‌عنوان تازه‌کار آغاز کنیم یا خیر؟

بسیاری از مردم گمان می‌کنند زمان ورود به بازار بیتکوین به پایان رسیده است؛ اما درواقع این‌طور نیست. به‌قول‌معروف ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. با ما همراه باشید تا هاوینگ‌هایی که تاکنون اتفاق افتاده‌اند را موردبررسی قرار دهیم.

آینده بیتکوین

از زمان استخراج بیتکوین تا به حال سه مرتبه رویداد هاوینگ اتفاق افتاده است که در ادامه به معرفی هرکدام می‌پردازیم:

  1. اولین هاوینگ در تاریخ ۲۸/۱۱/۲۰۱۲ رخ داد. در آن زمان پاداش استخراج بیتکوین برای ماینرها در ازای هر بلاک از ۵۰ بیتکوین به ۲۵ بیتکوین رسید. حدوداً یک سال پس از این هاوینگ طول کشید تا قیمت بیتکوین به ‌نسبت دوران پیش از اولین هاوینگ، روند صعودی در پیش بگیرد.
  2. دومین هاوینگ در تاریخ ۹/۷/۲۰۱۶ اتفاق افتاد. در این هاوینگ پاداش استخراج بیتکوین برای ماینرها در ازای هر بلاک از ۲۵ بیتکوین به ۵/۱۲ بیتکوین رسید. این هاوینگ نیز مثل هاوینگ اول، تقریباً یک سالی را پشت ‌سر گذاشت سپس به افزایش قیمت رسید.
  3. سومین هاوینگ در تاریخ ۱۱/۵/۲۰۲۰ اتفاق افتاد. این هاوینگ تاکنون که در سال ۲۰۲۲ هستیم آخرین هاوینگ بیتکوین بوده است که باز هم تعداد بیتکوین‌هایی که به‌عنوان پاداش به ماینرها تعلق می‌گیرد به نصف کاهش یافت. به‌عبارت‌دیگر مقدار ۵/۱۲ بیتکوین در دوره قبلی به ۲۵/۶ بیتکوین در دوره جدید رسید. این هاوینگ افزایش قیمت چشمگیری را برای ارز بیتکوین رقم زد. ازجمله دلایل این اتفاق اپیدمی کرونا و شناخته ‌شدن این ارز و افزایش تقاضا برای خرید آن بود.
  4. همان‌طور که بالاتر نیز اشاره کردیم، تاریخ اوایل ماه مه سال ۲۰۲۴ برای هاوینگ بعدی یعنی هاوینگ چهارم پیش‌بینی شده است.

چگونگی پیش‌بینی قیمت بیتکوین در آینده

برای اینکه قادر به تشخیص و پیش‌بینی درباره قیمت و وضعیت ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیتکوین شوید، باید تحلیل تکنیکال (Technical analysis) را آموزش ببینید. همان‌طور که می‌دانید فعالیت استخراج بیتکوین از قواعد دشوار و پیچیده‌ی ریاضی پیروی می‌کند. اگر تحلیل‌ بازار را یاد بگیرید، فعالیت در بازار ارز برایتان آسان‌تر می‌شود؛ همچنین درک شما از فرایندهای بازار نیز عمیق‌تر خواهد شد.

ابزار مختلفی برای تحلیل تکنیکال موجود است که مهم‌ترین آن‌ها شامل فیبوناچی، چنگال اندروز، چارت پترن، الگوهای هارمونیک، امواج الیوت، اندیکاتور و اسیلاتورها، کندل استیک ژاپنی، پرایس اکشن و خط روند هستند. امروزه با رشد فناوری و افزایش آگاهی مردم، یادگیری این تحلیل و نحوه کار با ابزار آن با استفاده از کتاب‌ها و مقالات اینترنتی میسر است.

پیش‌بینی‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره قیمت و وضعیت بیتکوین در آینده وجود دارد. تحلیل‌گران هرکدام به شیوه‌ی‌ خود درباره‌ی این موضوعات نظر داده‌اند. اگر قصد سرمایه‌گذاری هنگفت در این بازار را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً روی یادگیری تحلیل‌ها سرمایه‌گذاری کنید و تحلیل‌گر خودتان باشید.

توصیه می‌کنیم پیش از اقدام به خرید حتماً مقاله برای سرمایه گذاری تتر بخرم یا دوج کوین؟ را بخوانید.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.