اول ضد آفتاب بزنیم یا مرطوب کننده (مراحل صحیح استفاده از کرم ها)

برای اینکه بدانیم اول ضد آفتاب بزنیم یا مرطوب کننده، باید اول با انواع ضد آفتاب آشنا باشیم. خرید کرم مناسب اهمیت زیادی دارد، به طور مثال خرید محصولی چون آبرسان کلینیک اصل یکی از اولین قدم‌ ها برای محافظت از پوست محسوب می شود.

اگر بودجه زیادی برای خرید انواع کرم ندارید، نگران نباشید می ‌توانید به سراغ برندهای اقتصادی ‌تر بروید. مساله مهم استفاده مداوم و بدون وقفه از مرطوب کننده، ضد آفتاب و سایر محصولات هم خانواده با آنها است.

اکثر افراد در روتین پوستی هر روزه خود از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب کلینیک یا سایر برندها استفاده می کنند. توجه داشته باشید که ترکیب این دو کرم روی پوست شما، تشکیل یک سپر دفاعی قوی را می دهد.

اگر علاقه دارید پوستی شفاف تر با چین های کمتر داشته باشید، برای رفع چروک صورت و لک های آن بهتر است در انتخاب برند مواد آرایشی خود نهایت دقت را بکنید و از محصولاتی بهره بگیرید که با پوستتان سازگاری بیشتری دارد.

چرا به کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب نیاز داریم؟

بیشتر خانم ها و آقایانی که به سلامت پوست خود اهمیت می دهند، برای محافظت از پوستشان معمولا از مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند. به زبان ساده همه افراد فارغ از جنسیت از سنین خردسالی تا کهن‌ سالی باید از کرم‌ های ضد آفتاب به صورت مداوم بهره بگیرند. تنها موضوعی که باعث تمایز آنها می شود، تفاوت در نوع کرم ضد آفتاب می باشد که فرد به فرد مدل آن متغیر بوده و به چرب یا خشک بودن پوست وابستگی دارد.

سوال مهمی که به وجود می آید این است که اول ضد آفتاب بزنیم یا مرطوب کننده؛ که در ادامه به آن پاسخ می‌ دهیم. اما پیش از آن باید بگوییم در صورتی که به دنبال استفاده از ضد آفتاب در روزهای گرم و خشک هستید، با توجه به اینکه شدت تابش نور خورشید در این مواقع بیشتر است، استعمال ضد آفتاب‌ هایی با SPF‌ بالاتر توصیه می شود. استفاده مداوم از آنها کمک می کند تا به طور چشمگیری وضعیت پوست شما بهبود یافته و لک های آن کمتر شود.

برای روزهای ابری و زمستانی، باز هم استفاده از ضد آفتاب الزامی است اما می ‌توانید با SPF 15 هم نتیجه مطلوبی دریافت کنید. برخی از کرم ‌های آرایشی در داخل فرمولاسیون خود، SPF دارند که برای محیط‌ های داخلی مناسب است. اگر قصد دارید تا در زیر نور خورشید فعالیت کنید، توصیه می ‌کنیم تا قبل از این کرم‌ ها از یک ضد آفتاب هم استفاده کنید.

باید اول ضد آفتاب بزنیم یا مرطوب کننده؟

یکی از مهم‌ ترین سوالاتی که هنگام استفاده از ضد آفتاب و مرطوب کننده مطرح می ‌شود، این است که اول ضد آفتاب بزنیم یا مرطوب کننده؟ در پاسخ باید بگوییم که بستگی به ضد آفتاب شما دارد. به طور کلی دو مدل کرم ضد آفتاب در بازار موجود است که شامل شیمیایی و فیزیکی (مینرال) می ‌شود. کرم ‌های ضد آفتاب شیمیایی برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشند حتما باید مستقیم روی پوست صورت زده شوند. در این صورت اثربخشی کرم بیشتر خواهد بود.

در مقابل برای کرم ضد آفتاب‌ های فیزیکی چنین قانونی وجود ندارد. به همین دلیل فرقی ندارد که آن را زیر کرم مرطوب کننده یا روی آن استفاده کنید. البته اگر پوست خشکی دارید، شاید بهتر باشد تا مرطوب کننده را زیر ضد آفتاب استفاده کنید.

هنگامی که ضد آفتاب را روی کرم مرطوب کننده می ‌زنید، تجدید کردن آن راحت ‌تر می ‌شود. البته برخی هم معتقد هستند که زدن ضد آفتاب زیر کرم مرطوب کننده این مزیت را دارد که ماندگاری آن افزایش پیدا می ‌کند. در این توصیه ها این نکته را هم باید در نظر گرفت که هنوز تحقیق کاملی در این باره صورت نگرفته که چنین ادعایی را اثبات یا رد کند.

فاصله بین استفاده از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب چقدر است؟

احتمالا زمان‌ هایی که عجله دارید، بدون رعایت فاصله زمانی معینی از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب باهم استفاده می‌ کنید. این کار چندان اشتباه نبوده و بهتر از این است که بدون بهره گیری از هیچ کرمی، خود را در معرض نور خورشید قرار دهید. با این حال اگر به استفاده درست از ضد آفتاب و مرطوب کننده اهمیت می‌ دهید باید بگوییم که کمی فاصله زمانی بین این دو، می ‌تواند مفید باشد.

فرقی ندارد که اول ضد آفتاب بزنیم یا مرطوب کننده، در هر صورت باید آنقدر زمان صرف کنیم که کرم اول جذب پوست شود. برخی از کرم ‌ها فرمولاسیون بسیار سبکی دارند و بلافاصله بعد از استفاده، جذب صورت می ‌شوند. با این حال بعد از گذشت ۲ تا ۳ دقیقه می‌ توانید کرم بعدی را روی پوست خود بزنید.

اگر قصد دارید از دو کرم سنگین باهم استفاده کنید، قاعده به کار بردن آن روی پوست کاملا متفاوت خواهد بود. اول از همه پوست خود را به خوبی پاکسازی کنید تا آلودگی‌ های آن پاک شود. سپس یک لایه از کرم مورد نظر که می ‌تواند مرطوب کننده یا ضد آفتاب باشد، به پوست بزنید.

اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان سپری شود، در طول این مدت کرم به خوبی جذب پوست شما خواهد شد. سپس کرم بعدی را روی صورتتان بزنید. با این کار تداخلی در عملکرد هیچ کدام از این دو کرم صورت نمی ‌گیرد.

آیا می توان کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب را ترکیب کرد؟

بهتر است کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب را جداگانه از هم استفاده کنید. دلیل آن هم این بوده که فرمولاسیون این دو با هم متفاوت است. با ترکیب کردن این دو کرم، خاصیت هریک از آن ‌ها را کاهش می ‌دهید و نه دیگر مرطوب کننده پوست شما را هیدراته می ‌کند، نه ضد آفتاب به خوبی اشعه‌ های مضر را از بین می ‌برد.

بنابراین بهترین روش استفاده این است که یکی از این دو کرم را به پوست خود بزنید. سپس اجازه دهید تا مدت زمانی سپری شود، سپس به سراغ کرم بعدی بروید. اگر هیچوقت زمان کافی برای استفاده بین دو کرم ندارید، بهتر است کرم‌ هایی با جذب بالا خریداری کنید که زمان کمتری هم از شما گرفته شود.

نکات مهم هنگام استفاده از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب

بعد از اینکه به سوال اول ضد آفتاب بزنیم یا مرطوب کننده پاسخ دادیم، باید به یک سری نکات هم بپردازیم که به صورت روتین باید رعایت کنید.

  • در همه آب و هوا‌ها، شهرها و فصل‌ها از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اگر حتی نمی‌توانید مرطوب کننده هم خریداری کنید، همان هزینه را برای خرید یک ضد آفتاب مناسب اختصاص دهید.
  • حداقل از کرم‌های ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید. مقادیر کمتر از ۳۰ محافظت خوبی از پوست شما به عمل نمی‌آورد و مقادیر بیشتر از ۳۰ هم برای کسانی مناسب است که در معرض نور خورشید کار می‌کنند.
  • هنگام خرید کرم ضد آفتاب دقت کنید تا پوست شما را هم از اشعه UVA و هم UVB محافظت کند. این دو اشعه باعث بروز لک، چین و چروک روی پوست می‌شوند.
  • برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید به جای خرید چندین محصول، یک محصول چندکاره خریداری کنید. ضد آفتاب‌هایی که SPF بالا داشته و داخل فرمولاسیون خود مرطوب کننده هم دارند؛ پیشنهاد خوبی هستند.

بیشترین میزان اثربخشی کرم ضد آفتاب

بیشترین میزان اثربخشی کرم ضد آفتاب را در استفاده طولانی مدت مشاهده می‌ کنید. اگر تا امروز هم به طور مداوم از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده نمی ‌کردید، توصیه می کنیم مصرف یکی از آنها را شروع کنید و تا ۶ ماه یا یک سال آینده به طور مداوم و در همه روزهای ابری و آفتابی از ضد آفتاب روی صورت خود بهره بگیرید.

به مرور زمان مشاهده خواهید کرد که پوستتان شاداب ‌تر شده و همچنین اثر لکه ‌ها و چروک ‌های قبلی از روی صورتتان محو می شود. بهتر است ضد آفتاب را در کنار یک مرطوب کننده استفاده کنید، در این مقاله به طور کامل شرح دادیم که اول ضد آفتاب بزنیم یا مرطوب کننده!


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.