⚖️ مهریه به نرخ روز سال ۱۴۰۲ | معرفی ابزار محاسبه مهریه رایگان

یکی از انواع مهریه که در سال های گذشته رواج داشته، انتخاب مبلغی مشخص به عنوان مهریه بوده است. طبق قانون مهریه در زمان عقد باید پرداخت گردد و در غیر این صورت تا زمان پرداخت به عنوان یکی از بدهی های مرد می باشد.
اکنون تصور کنید که در سال ۱۳۷۰ مهریه خانمی مبلغ ۱۰۰ هزار تومان مشخص شده باشد و همسر ایشان در سال ۱۴۰۲ بخواهد آن را پرداخت کند. آیا ارزش ۱۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ با ارزش ۱۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۷۰ برابری می کند؟

img33

پاسخ قطعا خیر است. قانون گذار شرایطی را در نظر گرفته است که تمامی بدهی های ریالی که در موعد مقرر خود پرداخت نگردیده باشند، باتوجه به زمان پرداخت و میزان تورم موجود در سال های پیش از پرداخت بدهی، شامل پرداخت دیرکرد نیز شوند.
در واقع طبق این قانون ارزش بدهی به روز حساب می شود که طلبکار از نظر مالی ضرر بزرگی نکند. بنابراین برای مهریه های وجه نقد رایج مملکت یعنی ریال، قانون محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه وجود دارد.

محاسبه مهریه به نرخ روز ۱۴۰۲ چگونه است؟

لازم به ذکر این نکته است که تبدیل مهریه به نرخ روز تنها شامل مهریه های ریالی می گردد. زیرا مهریه هایی که به صورت طلا، سکه، ملک و … انتخاب شده اند، با گذشت زمان همچنان ارزش ریالی آنها حفظ و شامل افزایش قیمت شده اند.
برای محاسبه مهریه به نرخ روز ۱۴۰۲ دو راه وجود دارد:
⦁ تبدیل مهریه با کمک سامانه محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز به صورت رایگان و در کمترین زمان ممکن
⦁ تبدیل مهریه با کمک فرمول معرفی شده توسط قوه قضاییه با انجام دو عملیات ریاضی

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه چیست؟

برای استفاده از فرمول قوه قضاییه به اعداد شاخص قیمت سالانه مربوط به سال برقراری عقد و سال مطالبه مهریه نیاز دارید. از آنجایی که عدد شاخص قیمت سالانه در انتهای هر سال توسط بانک مرکزی و اداره آمار تعیین و اعلام میگردد، برای محاسبه مهریه به نرخ روز در سال جاری، به عدد شاخص همین سال دسترسی نیست.

img44

به همین دلیل در چنین شرایطی به آخرین عدد شاخص موجود، یعنی عدد شاخص سال پیش از مطالبه مهریه رجوع می شود. بنابراین فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز ۱۴۰۲ به شکل زیر می باشد:

(مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص سال قبل از مطالبه مهریه) ÷ عدد شاخص سال برقراری عقد = مبلغ مهریه به نرخ روز

نکته : در صورت مطالبه مهریه بعد از فوت شوهر، در فرمول فوق، عدد شاخص سال فوت مرد به جای عدد شاخص سال ۱۴۰۱ قرار می گیرد.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.