محاسبه مهریه به نرخ روز در طلاق توافقی

یکی از مهم ترین مسائلی که در طلاق توافقی مورد بحث قرار می گیرد، مسئله مهریه می باشد. در طلاق توافقی همانطور که از نامش پیداست، ملاک تصمیمات دادگاه توافق بین طرفین استو بنابراین در رابطه با مهریه نیز هر آنچه طرفین بر آن اتفاق نظر داشته باشند صورت می گیرد.

img24اما به طور کلی مهریه حقی است بدون قید و شرط که از زمان عقد به زن تعلق می گیرد و هیچ عاملی نمی تواند این حق را از او سلب کند حتی اگر درخواست طلاق داشته باشد. مهریه از قدیم تا کنون انواع مختلفی داشته و از جمله رایج ترین آنها می توان به تعیین مقداری طلا، سکه و یا پول اشاره کرد.
محاسبه مهریه به نرخ روز ۱۴۰۲ زمانی مطرح می شود که مهریه به صورت وجه نقد رایج کشور یعنی ریال تعیین شده باشد. همین جمله به خوبی بیان می دارد که قانون محاسبه مهریه به نرخ روز شامل ارز خارجی مانند دلار و … نمی شود.

محاسبه مهریه به نرخ روز یعنی چه؟

از آنجایی که تورم حاکم بر اقتصاد کشور سبب کاهش ارزش پول در طی سال های گذشته تا کنون شده است، قانون گذار شرایطی را در نظر گرفته است که بدهی های ریالی سال های گذشته ارزش خود را به دلیل تورم از دست ندهند و صاحب بدهی دچار تضرر مالی نگردد.
به عنوان مثال اگر مهریه خانمی در سال ۱۳۷۰ مبلغ ۱ میلیون تومان تعیین شده باشد، در سال ۱۴۰۲ ایشان لایق دریافت مبلغی به ارزش ۱ میلیون تومان سال ۱۳۷۰ می باشد، نه اصل مبلغف ۱ میلیون تومان نوشته شده در عقدنامه.
زیرا طبق قانون مهریه در زمان عقد باید به زن پرداخت شود، و در صورت پرداخت نشدن یک بدهی بر گردن مرد است که در صورت وجه نقد بودن شامل خسارت تاخیر تادیه می باشد.
محاسبه مهریه به نرخ روز تنها در رابطه با وجه نقد کاربرد دارد. زیرا مهریه هایی همچون طلا و سکه در طی زمان ارزش ریالی خود را حفظ کرده اند و چه بسا بیشتر نیز شده است.

img37

محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

قوه قضاییه برای محاسبه مهریه به نرخ روز فرمولی در نظر گرفته است که درادامه به آن می پردازیم. همچنین شما می توانید برای محاسبه مهریه آنلاین کلیک کنید.
فرمول محاسبه مهریه به صورت زیر می باشد: (از راست به چپ بخوانید)
(مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص سال قبل از مطالبه مهریه) ÷ عدد شاخص سال برقراری عقد = مبلغ مهریه به نرخ روز
برای استفاده از فرمول به نکات زیر توجه داشته باشید:
⦁ عدد شاخص قیمت سالانه توسط بانک مرکزی در پایان هرسال اعلام می شود. بنابراین برای محاسبه نرخ روز مهریه در سال جاری باید به عدد شاخص سال قبل رجوع کرد.
⦁ در صورت فوت مرد، برای محاسبه نرخ روز مهریه، عدد شاخص سال فوت مرد در محاسبات قرار می گیرد.
⦁ مطالبه مهریه به نرخ روز تنها در زمان حیات زن امکان پذیر است و ورثه او نمی توانند درخواست نرخ روز مهریه را داشته باشند.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.