ناخون هام قارچی شده چیکار کنم ؟؟ (درمان قارچ ناخن)

ناخون هام قارچی شده چیکار کنم ؟؟ (درمان قارچ ناخن)

در این نوشته درباره روش های درمان قارچ ناخن و جلوگیری از آن صحبت خواهیم کرد. قارچ ناخن به چیزی می گویند ؟ عفونتی که به علت آن قارچ، در یک زمان که چندین ناخن را به قارچ آلوده کند، عفونت قارچ ناخنی می نمانند . عفونت قارچ به روی ناخن به شکل لکه سفید یا زرد روی ناخن می باشد . اگر قارچ روی ناخن ادامه داشت و یا رنگ ناخن عوض شد و ناخن کلفت شد باید آن را به آرام کوتاه کنیم و یا به پزشک مراجعه کنید . قارچ ها به پوست حمله می کند و کوچک می باشد که با چشم معلوم نمی شوند .

اکثر مواقع این قارچ ها در بین ناخن ها و کناره ناخن ایجاد می شود . این عفونت قارچی بیشتر در ورزشکاران شایع می باشد. زیرا پاهای آن مدت زیادی در کفش می باشد و پای آن ها عرق می کند و هیچ هوایی نمی کشد و باعث قارچ و باکتری می شود . این عفونت در اثر گرما ، کفش و یا حمام بیش از حد رخ می دهد . گرما به رشد قارچ بر روی ناخن کمک می کند . البته بعضی ها در اثر ژن دچار قارچ می شوند . راه حل های زیادی برای درمان قارچ ناخن وجود دارد که توضیحات کامل آن را می دهیم .

به ناخونای قارچی چی بزنیم خوب بشه ؟

درمان قارچ ناخن

 

درمان خانگی قارچ ناخن

 

روغن چای را مصرف کنید .

روغن چای به از بین رفتن قارچ و ضد عفونی کردن آن کمک می کند . چند قطره این روغن را به پنبه بزنید و به ناخن خود و اطراف آن بزنید و بعد با مسواک تمیزی روی آن مالش دهید ، چند دقیقه این کار را انجام دهید و بعد بشویید و همچنین مسواک را دور انداخته شود .روغن چایی را با روغن زیتون را با هم مخلوط کرده و بعد به ناخن خود بزنید و ماساژ دهید . ۲ بار در روز این کار را انجام دهید و تا زمانی بهبودی کامل می توانید از این روغن ها استفاده کنید.

 

جوش شیرین ، سرکه سفید ، آب اکسیژنه و نمک را مخلوط کرده و مصرف کنید .

برای درمان قارچ ناخن این مواد را با نسبت های زیر با هم ترکیب کنید سپس ۱۰ دقیقه به روی ناخن های خود بزنید و روی قارچ نگه دارید . این کار را ۲ بار در روز انجام دهید و تا زمانی که ناخن شما خوب نشد این کار را انجام دهید.

 • ۴ پیمانه آب
 • ۴/۱ پیمانه آب اکسیژنه
 • ۲/۱ پیمانه نمک دریا
 • ۴/۱ پیمانه سرکه

 

روغن پرتقال را امتحان کنید .

روغن پرتقال همانند روغن چای ضد قارچ بود و بعد از چندین بار استفاده قارچ رو ناخن را از بین می برد . موقع زدن حواستان باشد که روغن زیر ناخن ها نرود ، زیرا باعث آسیب رسیدن به زیر ناخن می شود .قبل از استفاده از روغن پرتقال اول به روی پوسئت امتحان کرده اگر حساسیت نداشتید استفاده کنید ، در غیر این صورت به هیچ عنوان استفاده نشود.

 

سیر ضد قارچ بوده ، سیر را تست کنید .

سیر را له کرده و با سرکه سفید مخلوط کنید و به ناخن های خود بزنید . سیر حاوی آلیسین می باشد و قارچ روی ناخن را درمان می کند و باعث می شود که نگذارد که دوبار ناخن ها دچار قارچ شوند . بعد درست کردن این ترکیب دست خود را چندین دقیقه داخل این محلول گذاشته تا قارچ ها از بین برود . با یک بار استفاده قارچ ها از بین نمی برد شما باید چند بار این کار را انجام دهید تا نتیجه بگیرید . همچنین سیر خالی نیز برای قارچ خوب می باشد.

 

سرکه سیب را برای قارچ ناخن استفاده کنید .

سرکه سیب اسیدی می باشد ، و باعث کشته شدن باکتری ها می شود پس برای درمان قارچ ناخن مفید است. اسید داخل سرکه سیب باعث جلوگیری پخش قارچ می شود و همچنین باکتری ها را نابود خواهد کرد . سرکه سیب را داخل ظرفی بریزید و آب را نیز اضافه کنید و ناخن های خود داخل ظرف بگذارید و به مدت ۳۰ دقیقه دست خود را نگه دارید و بعد دست خود را بشویید . این کار را روزانه و تا زمان بهبود انجام دهید.

 

دهان شویه را امتحان کنید .

دهان شویه حاوی الکل می باشد و باعث ضد عفونی می شود و باعث از بین رفتن قارچ روی ناخن می باشد . دهان شویه را داخل ظرفی بریزید و دستان خود را داخل آن بگذارید ۱۵ دقیقه قرار دهید . روزانه این کار را انجام دهید و تا زمانی که کامل قارچ ها از روی ناخن ها نرفته دست از این کار نکشید.

 

ویکس را امتحان کنید .

دستان خود را با صابون ذشسته و خشک کرده ، ویکس را به ناخن ها بزنید و ماساژ داده و بعد دست خود را بسته چند ساعت گذاشته و بعد آن را بشویید. این کار را روزانه و به مدت ۱ ماه انجام دهید .

 

از روغن اسطوخودوس استفاده کنید .

اسطوخودوس ضد عفونی بوده و به باعث تحریک پوست دست خواهد شد . روغن اسطوخودوس را داغ کرد و پنبه را آغشته کنید و به ناخن ها زده و ماساژ دهید . روزانه این کار را انجام دهید و چند دقیقه بگذارید بماند.

 

روغن مرزنجوش را تست کنید .

این روغن ضد عفونت ، ضد باکتری و ضد قارچ می باشد این روغن برای ناخن ها خوب می باشد و در عرض چند روز باعث نابودی و درمان قارچ روی ناخن می شود . روزانه چند قطره از این روغن را به ناخن های خود بزنید و ماساژ دهید.

 

از آب لیمو تازه استفاده کنید .

آب لیمو تازه را داخل ظرفی ریخته و ناخن های خود را داخل ظرف بگذارید . ناخن های خود را ۱۵ دقیقه داخل این ظرف بگذارید و بعد تمیز دست خود را آبکشی کنید . این کار را روزانه و به مدت یک ماه انجام دهید.

درمان قارج ناخن با طب سنتی 

درمان قارچ ناخن

 

درمان پزشکی قارچ ناخن

 

داروهای خوراکی استفاده کنید .

اگر قارچ ناخن های شما با روش های خانگی حل نشد به پزشک مراجعه کنید . دکتر برای شما تربینافین و ایتراکونازول را برای شما تجویز می کند که برای ناخن های شما خوب می باشد . با استفاده از این دارو ها سریع بعد که ناخن های شما رشد کرد ، دیگر خبری از قارچ نخواهد بود ولی یادتان باشد که زمان می کشد . درمان آن نیز ۱۲ هفته طول می کشد.

 

لاک ضد قارچ را امتحان کنید .

شاید عفونت قارچ ناخن شما آنچنان قوی نباشد و دکتر تشخیص دهد که لازم به دارو نباشد و فقط برای شما لاک ضد قارچ تجویز کند . این لاک رنگی ندارد و باعث از بین رفتن قارچ رو ناخن ها می شود . این لاک را روزی ۱ بار و به مدت ۱ هفته انجام دهید . اگر خواستید ناخن های خود را تمیز کنید ، با الکل آن را پاک کنید . درمان با لاک ضد قارچ زمان زیادی می برد ولی خیلی خوب می باشد.

 

از ژل و کرم موضعی استفاده کنید .

زمانی که به پزشک مراجعه می کنید ، پزشک امکان دارد برای شما ژل یا کرم ضد قارچ تجویز نمایید که این کرم یا ژل حاوی اروه می باشد که باعث جذب رطوبت خواهد شد . اکثر این کرم ها و ژل ها بدون نسخه و با نسخه می باشد و به درمان قارچ روی ناخن شما کمک خواهد کرد.

 

اانجام عمل جراحی شاید کارساز باشد.

اگر عفونت ناخن های شما شدید باشد ، امکان دارد که پزشک به شما پیشنهاد عمل را بدهد . در این جراحی قسمتی از ناخن که به قارچ آلوده شده است را بر می دارد و در اکثر مواقع امکان دارد ناخن را به شکل کامل بر دارد . ناخن شما باز هم رشد می کند و این سری بودن قارچ می باشد ولی درد زیادی را به همراه دارد.

 

لیزر را انجام دهید .

امکان دارد دکتر لیزر درمانی یا فتوداینامیک تراپی را برای نابودی قارچ ها به شما پیشنهاد کند . لیزر فقط چند سال به شما کمک می کند و بعد قابل استفاده نمی باشد و باعث آسیب رسیدن به ناخن شما خواهد شد.

درمان قارچ ناخن با دارو گیاهی

درمان قارچ ناخن

 

پیشگیری از قارچ ناخن

 

بهداشت فردی خود را رعایت کنید .

بگذارید تا ناخن های شما هوا بکشد ، استفاده از کفش تنگ ، جوراب تنگ باعث عرق کردن پا می شود و در نهایت باعث قارچ می شود . پس بهتر است از کفش و جوراب مناسبی امتحان کنیم و همچنین بهداشت فردی را نیز رعایت کنیم.

 

ناخن را تمیز و کوتاه کنید.

همیشه وسایل مخصوص ناخن را همراه خود بگذارید و ناخن های خود را در مرطوب نگه دارید . با کوتاه نگه داشتن ناخن های خود از باکتری و قارچ ناخن جلوگیری می شود و دیگر دچار باکتری و قارچ ناخن نخواهید شد .

 

از جوراب با تهویه مناسب بپوشید .

اگر دچار عرق پا می شوید به هیچ عنوان جوراب های پنبه ای و پشمی نپوشید . از جوراب های مصنوعی استفاده کنید ، زیرا رطوبت را در خود نگه می دارد و از قارچ زذن ناخن ها جلوگیری می کند ، پس از این جوراب ها استفاده کنید.

 

دستکش لاستیکی بپوشید .

هنگامی که می خواهید خانه را تمیز و یا ظرف بشویید از دستکش بپوشید . با استفاده از دستکش باعث جلوگیری باکتری شده و دستان شما خشک می ماند . باکتری ها در مکان های گرم می باشند ، پس زیاد در مکان گرم نباشد در مکان باشید که نه آن چنان گرم باشد و نه آنچنان سرد.

 

از صندل در مکان های عمومی بپوشید .

هنگامی که به باشگاه می روید از صندل استفاده کنید ، زیرا در چنین مواقع و زمانی بدن گرم و مرطوب و به باکتری و قارچ کمک می کند تا به وجود آید . پس در چنین مواقع از صندل استفاده کنید.

 

به سالن های غیر بهداشتی و غیر مطمئن نروید .

قبل از رفتن به سالن آرایشی اول درباره آن تحقیق کنید و مطمعن شوید که بعد از انجام هر کاری وسایل را ضد عفونی می کنند . و شما می توانید وسایل مخصوص خود را خریداری کرده و هنگامی که به سالن آرایشی می روید از وسایل مخصوص خود برای شما استفاده کنند .به هیچ عنوان از لاک و ناخن مصنوعی استفاده نکنید ، زیرا امکان دارد باعث قارچ و باکتری شود . با زدن لاک چون لاک مرطوب می باشد باعث جذب باکتری و در نهایت قارچ می شود.

 

درمان خانگی قارچ ناخن (۱)

علت قارچ ناخن چیست ؟

 

در افراد سالم و عادی علت قارچ ناخن می توان تعریق و یا رطوبت باشد و در آخر باعث قارچ ناخن می شود . یکی از مکان هایی که امکان دارد فزد دچار قارچ ناخن شود استخر ها و باشگاه ها می باشد .

 

علائم قارچ ناخن چه می توان باشد ؟

 • قارچ از نوک شروع می شود و تمام آن را فرا می گیرد
 • قارچ از پایه ناخن شروع می شود و تمام آن را فرا می گیرد
 • عفونت قارچی اونیکومیکوز
 • اونیکومیکوز سفید سطحی

 

چه مشکلاتی با قارچ ناخن اشتباه گرفته می شود ؟

 1. رگه رگه شدن ناخن ها
 2. پیری ناخن
 3. زردی یا سفیدی ناخن ها
 4. قرمزی یا سیاهی ناخن ها
 5. سبز شدن ناخن ها
 6. وجود حفره در ناخن ها
 7. تورم و قرمزی پوست اطراف ناخن
 8. ترومای مزمن ناخن

 

چه کسانی باید تحت درمان باشند ؟

داروی اونیکومایکوز برای افرادی که درد زیاد دارند تجویز می شود . افرادی که دچار بیماری های دیابت و یا بیماری عفونی هستند نباید از این داروها استفاده کنند و باید به پزشک رفته و بیماری خود را گفته تا داروی مخصوصا بیماری او را تجویز کند .

 

درمان قارچ ناخن به چه شکل صورت می گیرد ؟

۱- محلول موضعی سیکلوپیروکس ۸ درصد

۲- افینوکانازول

۳- تاوابورول

 

درمان قارچ ناخن

 

داروهای خوراکی برای درمان قارچ ناخن

۱- گریزئوفولوین

۲- تربینافین

۳- ایتراکونازول

۴- فلوکونازول

 

علائم عفونت قارچ ناخن شامل چه مواردی می باشد ؟

۱- ضخیم شدن غیر طبیعی ناخن ها

۲- شکنند گی ناخن ها

۳- تغییر شکل و ظاهر آن ها

۴- تیرگی و از بین رفتن درخشندگی ناخن

 

عوارض و عواقب درمان نکردن قارچ ناخن ها

۱- درد پا ها

۲- گسترش قارچ

۳- عفونت های گسترده

۴- از دست دادن ناخن ها

 

توصیه های پیشگیری از عفونت قارچ

۱- در حمام یا استخر با پای برهنه راه نروید .

۲- روزانه جوراب خود را عوض کنیم .

۳- اگر ورزشکار هستید در کفش خود از پودر ضد قارچ بریزید ، زیرا به شما کمک می کند که دچار قارچ نشوید .

۴- بعد از بیرون آمدن از استخر یا سونا پای خود را خشک کنید .

 

درمان طبیعی قارچ ناخن (۲)

 

بیشتر بخوانید : 

شکستن ناخن | روش های جلوگیری از شکستن ناخن ها و نگه داری از آن

ریش شدن ناخن | دلایل ریش ریش شدن پوست کنار ناخن + درمان

رشد ناخن | چطور ناخنی محکم با رشد سریع داشته باشیم؟

ترک ناخن | چرا ناخن ها ترک میخورند +روش درمان

چگونه از لب پر شدن لاک ناخن جلوگیری کنیم؟

چیکار کنم ناخنم زود بلند بشه؟؟

 


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.