کودک خجالتی | کودکم خجالتی است، چطور به او کمک کنم؟

کودک خجالتی | کودکم خجالتی است، چطور به او کمک کنم؟

احساس خجالت در میان بچه ها بسیار شایع است و نباید آن را به عنوان یک ویژگی منفی قلمداد کرد. هر چقدر هم که فرزندتان در برقراری ارتباط با افراد دیگر و به خصوص غریبه ها مشکل داشته باشد نباید این خصوصیت را به عنوان یک عیب یا نقص در نظر بگیرید. شما می توانید با آموزش مهارت های اجتماعی بودن به فرزندتان به او کمک کنید تا اعتماد به نفسش را افزایش بدهد و به راحتی بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. ما در این مقاله سه روش کمک به کودک خجالتی را در اختیارتان می گذاریم تا بدانید چطور به فرزندتان کمک کنید تا اجتماعی تر شود.

۳ روش برای کمک به کودک خجالتی

کودک خجالتی و ترسوکودک خجالتی (۱)

کودکم خجالتی است چکار کنم

روش اول کمک به کودک خجالتی 

آموزش مهارت های اجتماعی به فرزند

 1. موقعیت های اجتماعی مختلف را در قالب بازی به او آموزش بدهید.

هر روز کمی وقت بگذارید و نقش و موقعیت های اجتماعی مختلف را از طریق بازی کردن به کودکتان یاد بدهید. مثلا نقش یک فرد جدید را بازی کنید و به او یاد بدهید چطور باید به دیگران سلام کند. از او بخواهید وقتی دیگران را میبیند در چشمهایشان نگاه کند،  لبخند بزند و دستشان را به نشانه سلام بفشارد. می توانید از همسر و دیگر اعضای خانواده تان هم بخواهید تا در این بازی شرکت کنند. بچه ها هنگام بازی کردن مهارت های اجتماعی را بهتر و راحت تر یاد می گیرند.

 • علاوه بر این می توانید از کودکتان بخواهید در طول بازی با شما گفتگوهای کوتاه مدت داشته باشد.

مثلا:

 • بگوییم ،سلام حال شما چطور است؟ من خوبم. متشکرم

کودک خجالتی در مدرسه

کودک خجالتی (۲)

 1. شنونده خوبی برای کودکتان باشید.

به صحبت های کودکتان با دقت گوش کنید. یکی از دلایلی که باعث می شود بچه ها از صحبت کردن فرار کنند ترس از خجالت زده شدن یا خندیدن دیگران است. وقتی کودکتان راجع به چیزی حرف می زند کاملا به او توجه کنید و از خندیدن یا قضاوت کردن او خودداری کنید. اجازه بدهید کودکتان متوجه شود که شما او را درک می کنید و کاملا قبول دارید.

 • از کودکتان درباره مسائل روزمره اش سوال کنید. مثلا بپرسید: امروز مدرسه چطور بود؟ و وقتی شروع به حرف زدن و تعریف کردن اتفاقات مختلف کرد با دقت به او گوش کنید، او را نوازش کنید و تماس چشمی تان را با او حفظ کنید.
 • وقتی او صحبت می کند هر از گاهی خلاصه ای از حرفهایش را بازگو کنید تا نشان بدهید کاملا حواستان به چیزهایی که می گوید هست. وقتی هم خودتان خواستید شروع به صحبت کنید از او بپرسید که آیا گوشش با شماست؟ اگر جواب او بله بود می توانید نظرتان را درباره حرفهای که زده بگویید.
 • بعد خودتان شروع به صحبت درباره مسائل روزمره تان کنید و از او بخواهید خلاصه ای از حرفهایی که زدید را به شما بگوید. این کار باعث می شود او از شما الگو بگیرد و خوب گوش دادن را یاد بگیرد.

چطور با کودک خجالتی برخورد کنیم؟

کودک خجالتی (۳)

 1. به او کمک کنید تا جملات مربوط به مهارت های اجتماعی را یاد بگیرد.

این جملات همان عبارت هایی هستند که کودک باید در شرایط و موقعیت های مختلف به کار ببرد. مثلا عباراتی مثل: من هم می توانم با شما بازی کنم؟ یا: میشه کنارتان بنشینم را به شیوه ای دوستانه و در قالب یک بازی به او آموزش بدهید. او این عبارات را یاد می گیرد تا بعدها بتواند در شرایط واقعی از آنها استفاده کند.

مثلا :

 • عبارتهای دیگری که می توانید به کودکتان آموزش بدهید عبارتند از:
 • سلام
 • خداحافظ
 • ممنونم
 • لطفا
 • و کلماتی از این قبیل.

کودک خجالتی و کمرو

کودک خجالتی (۴)

 1. وقتی با کودکتان بیرون می روید رفتار اجتماعی سالمی داشته باشید تا او هم یاد بگیرد.

شما باید الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید پس سعی کنید در حضور او با دیگران مودبانه و دوستانه حرف بزنید تا کودکتان نیز آنها را یاد بگیرد.

 • با انجام این کارها کودکتان هنگام مواجهه با غریبه ها احساس ترس و اضطراب کمتری می کند. یادتان باشد حتما به او یاد بدهید که در برخورد با غریبه ها محتاط باشد اما نیازی به خجالتی بودن نیست و باید مثل دیگران واکنش نشان بدهد.

برخورد با کودک خجالتی

کودک خجالتی (۵)

کودکم خجالتی است

روش دوم کمک به کودک خجالتی 

ایجاد احساس آرامش برای کودک در حضور دیگران

 1. اجازه بدهید کودکتان خودش را برای مواجهه با دیگران آماده کند.

به جای سرزنش کردن کودک به خاطر خجالتی بودنش، سعی کنید از او حمایت کنید. باید از نیازهای اجتماعی کودکتان با خبر باشید و به آنها پاسخ بدهید. اجازه بدهید کودکتان کم کم با جمع آشنا شود و او را مجبور به انجام کاری نکنید.

 • وقتی کودکتان در جمع حضور دارد او را زیر نظر بگیرید و به حرکات و واکنش هایش دقت کنید. توجه کنید ببینید آیا مضطرب و پریشان است؟ آیا از نگاه کردن به دیگران خودداری می کند؟
 • وقتی به کودکتان نگاه می کنید به او لبخند بزنید و او را به زور وادار به صحبت کردن در جمع نکنید. می توانید او را به گوشه ای ببرید و با او خصوصی صحبت کنید تا مطمئن شوید از چیزی ناراحت نیست. و یا می توانید از او بخواهید به گفتگوهایی که می شود گوش کند و مجبورش نکنید که حتما حرف بزند.

کودک خجالتی و گوشه گیر

کودک خجالتی (۶)

 1. با کودکتان زیاد حرف بزنید و حرف زدن را با او تمرین کنید.

وقتی کودکان مجبور می شوند گفتگوهای طولانی مدت داشته باشند احساس اضطراب و خجالت به سراغشان می آید. به او کمک کنید تا بر این احساس غلبه کند. با هم گفتگوهای طولانی مدت را تمرین کنید و شبیه یک بازی آن را اجرا کنید. از اعضای خانواده تان بخواهید روبروی کودکتان بنشینند و بعد از کودکتان بخواهید برای آنها سخنرانی کند. این کار یکی از روش های عالی برای غلبه بر ترس واضطراب است. یادتان باشد به تپق ها و اشتباهات او نخندید و بعد از تمام شدن سخنرانی اش همگی او را تشویق کنید.

 • می توانید از کارهای روزمره خود کودک هم برای ایجاد گفتگو استفاده کنید.

مثلا :

 • از او بخواهید آهنگ مورد علاقه اش که معمولا با آن می رقصد را برایتان بخواند.
 • با انجام این کارها در حضور خانواده باعث می شود بعدها کودک راحت تر و سریع تر بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کند و شروع به صحبت کند.

کمک به کودک خجالتی

کودک خجالتی (۷)

 1. در مورد جمع ها و دورهمی های بزرگ با کودکتان صحبت کنید و او را آماده حضور در آنها کنید.

اگر قرار است به مهمانی بروید از چند روز قبل درباره آن با کودکتان صحبت کنید و به او توضیح بدهید که دقیقا قرار است کجا بروید و چه اتفاقی می افتد. سعی کنید هنگام برنامه ریزی برای سفر و رفتن به تعطیلات هم کودکتان را در جریان قرار بدهید. دقت کنید اگر کودک شما وقایع را از قبل مرور کرده باشد کمتر دچار اضطراب می شود.

مثلا :

 • اگر قرار است یک جشن تولد غافلگیر کننده برای یکی از اعضای خانواده تان ترتیب بدهید کودکتان را از قبل در جریان این مهمانی قرار بدهید و به او بگویید که قرار است مثلا پنجاه نفر در این مهمانی حضور داشته باشند.
 • علاوه بر این با او درباره کیک تولدو هدیه و تمام اتفاقاتی که قرار است بیفتد صحبت کنید.
 • این باعث میشو او بتواند خودش را آماده رویارویی با آنها کند.

درمان کودک خجالتی

کودک خجالتی (۸)

 1. وقتی در جمع هستید به کودکتان یک وظیفه سبک برای انجام دادن بدهید تا احساس سردرگمی نکند.

اگر کودکتان از دیدن عده زیادی از افراد جدید دچار استرس و اضطراب شده است سعی کنید او را به کاری مشغول کنید تا بتواند اضطرابش را کنترل کند.

مثلا:

 • می توانید از او بخواهید در چیدن میز غذا کمک کند .
 • یا دیگران را به سمت اتاق پذیرایی راهنمایی کند.
 • محول کردن این وظایف کوچک به فرزندتان باعث می شود راحت تر بتواند تمرکز کند و با جمع کنار بیاید.

کودک خجالتی ۲ ساله

کودک خجالتی (۹)

 1. او را تشویق کنید تا با بچه های دیگر بازی کند.

بچه های خجالتی وقتی با بچه های دیگر همبازی می شوند احساس بهتری پیدا می کنند. بنابراین می توانید او را به کلاس های مورد علاقه اش ببرید تا در کنار بقیه بچه ها بازی کند و مهارت های اجتماعی اش نیز تقویت شوند. می توانید هفته ای یکبار یا ماهی یکبار هم او را در فعالیت های گروهی شرکت بدهید و به این ترتیب برنامه منظم و منسجمی برای اجتماعی تر شدن او داشته باشید.

کودک خجالتی ۳ ساله

کودک خجالتی (۱۰)

 1. به فرزندتان اجازه بدهید با بچه های کوچکتر از خودش بازی کند.

معمولا بچه های خجالتی با بچه های کوچکتر از خودشان احساس راحتی بیشتری می کنند پس بهتر است به او اجازه بدهید با خواهر و برادر یا بچه های کوچکتر فامیل بازی کند.

کودک خجالتی ۴ ساله

کودک خجالتی (۱۱)

کودکم خجالتی است چیکار کنم

روش سوم کمک به کودک خجالتی 

ایجاد اعتماد به نفس در کودک

 1. وقتی متوجه وجود مهارت های اجتماعی در فرزندتان می شوید او را تشویق کنید.

با ایجاد اعتماد به نفس در کودک باعث می شوید او احساس با ارزش بودن و مقبول شدن کند و راحت تر بتواند با دیگران تعامل داشته باشد. به محض اینکه متوجه شدید کودکتان پیشرفت کرده است و مهارت های اجتماعی اش افزایش پیدا کرده است او را مورد تحسین و تمجید خودتان قرار بدهید.

مثلا :

 • از نحوه صحبت کردن او با یکی از اعضای فامیل تعریف کنید .
 • بگویید: مادربزرگت به من گفت که چقدر از همصحبتی با تو خوشحال شده است.

کودک خجالتی ۵ ساله

کودک خجالتی (۱۲)

 1. به پیشرفت های او واکنش مثبت نشان بدهید.

واکنش مثبت شما به کودک اعتماد به نفس می دهد و او را تشویق به ادامه دادن می کند. با جملاتتان از او حمایت کنید و به او دلگرمی بدهید. مثلا بگویید: پدربزرگت واقعا از رفتار خوب و مودبانه تو خوشحال شده بود. وقتی کودکتان واکنش مثبت شما را می بیند برای تکرار رفتارهای مثبتش بیشتر تلاش می کند.

کودک خجالتی ۶ ساله

کودک خجالتی (۱۳)

 1. کودکتان را تشویق کنید که علاقمندی ها و سرگرمی های مورد علاقه اش را دنبال کند.

او را تشویق کنید تا در مسیر تکامل شخصی قرار بگیرد و به سمت مسائل و سرگرمی ها مورد علاقه اش برود. مثلا اگر به هنر علاقه دارد می تواند نقاشی یا موسیقی را دنبال کند. پیدا کردن موضوعات مورد علاقه و دنبال کردن آنها باعث ایجاد انگیزه در او برای موفق شدن در آنها و افزایش اعتماد به نفسش می شود.

 • اگر فرزندتان در تلاش برای پیدا کردن یک سرگرمی یا مشغله مورد علاقه و لذت بخش است می توانید او را تشویق به یادگیری یک مهارت کنید. یا می توانید به سادگی از او بخواهید بسکتبال تماشا کند و یا در خانه آشپزی کند. این کار باعث می شود بعدها به سمت یادگیری بسکتبال یا آشپزی برود و ممکن است در آنها موفق هم بشود.
 • علاوه بر این می توانید با او صحبت کنید و نظرش را درباره موضوعات مورد علاقه اش بپرسید و بعد درباره اینکه چه کاری می تواند انجام بدهد که هم برایش سرگرم کننده باشد و هم کسب مهارت کند او را راهنمایی کنید.

کودک خجالتی ۷ ساله

منبع wikihow / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

بیشتر بخوانید :

خجالتی بودن | چکار کنم تا کمرو خجالتی نباشم ؟

چگونه خجالتی نباشیم ؟ ( ۱۱ راهکار جالب برای مقابله با کمرویی)

بچه خجالتی | چطور به کودک خجالتی ام کمک کنم دوست پیدا کند؟

روابط اجتماعی قوی | ۳ راه برای تقویت روابط اجتماعی ضعیف

چگونه اجتماعی باشیم ؟ ( بهبود روابط اجتماعی در ۱۷ گام)

اجتماعی شدن | چطور اجتماعی تر باشیم ؟ ( در ۱۰ مرحله )

به کودک خجالتی خود کمک کنید


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.