چگونه خجالتی نباشیم ؟ ( ۱۱ راهکار جالب برای مقابله با کمرویی)

چگونه خجالتی نباشیم ؟ ( ۱۱ راهکار جالب برای مقابله با کمرویی)

خجالتی بودن در واقع احساس ناخوشایندیست که شما را از اجتماعی شدن دور نگه می دارد و ممکن است برایتان مشکل ساز هم بشود. حالا آیا شما هم خجالتی هستید؟ اگر احساس می کنید موقع صحبت کردن با غریبه ها قلبتان می خواهد از سینه بیرون بیاید و سرخ و سفید می شوید باید بگوییم بله، شما خجالتی هستید! اما نگران نباشید. کمرو و خجالتی بودن مشکل شایعیست و خوشبختانه روش های زیادی هم برای مقابله با آن وجود دارد . ما در این مطلب به به این سوال جواب خواهیم داد : « چگونه خجالتی نباشیم ؟ »

خجالتی نباش!

چگونه دیگر خجالتی نباشیم؟

چگونه خجالتی نباشیم (۱)

چگونه خجالتی نباشیم ؟ (بخش اول)

افزایش اعتماد به نفس

 1. به این فکر کنید که چه چیزی را می خواهید در مورد خودتان تغییر بدهید و دلیل آن چیست؟

آیا از کمبود مهارت های اجتماعی خودتان ناراضی هستید؟ آیا موقع صحبت کردن دست و پایتان را گم می کنید و تجربه های ناخوشایندی از این قضیه دارید؟ آیا مدام از خودتان میپرسید که چگونه فردی خجالتی و کم رو نباشیم ؟ نگران نباشید. همه این ها را می توانید تقویت کنید. فقط باید بدانید که نباید ناامید شوید و دست از تلاش برندارید.

 •  از خودتان بپرسید دقیقا چقدر می خواهید تغییر کنید.
 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و نخواهید که دقیقا مثل آنها شوید.
 • این کار فقط باعث تقویت افکار منفی تان می شود.
 • ضمن این که به شما این پیام را می رساند که از بقیه کمتر و پایین تر هستید.

چگونه خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم (۲)

 1. در افکارتان تجدید نظر کنید.

معمولا افراد خجالتی تفکر منفی و ناخوشایندی نسبت به خودشان دارند و مدام خودشان را با صفات منفی خطاب می کنند. مثلا دائما به خودشان می گویند که چقدر بی دست و پا هستند یا هیچ کس آنها را دوست ندارد. تنها کاری که این افکار می کنند این است که احساس خجالت و کمرویی شما را بیشتر می کنند و هیچ فایده دیگری ندارند.

 • برای غلبه بر احساسات و افکار منفی تان باید تشخیص بدهید چه زمانی به ذهن شما هجوم می آورند.
 • افکار منفی تان را با منطق  و دلیل به چالت بکشید.
 • مثلا اینکه در یک مهمانی یا در یک جمع دچار و اضطراب می شوید دلیل نمی شود شما آدم جالبی نیستید.
 • همه ما ممکن است دچار اضطراب و تنش شویم و این مساله کاملا طبیعی است.
 • تجدید نظر در مورد افکار فقط به معنی داشتن افکار مثبت نیست بلکه باید واقع گرا هم باشید.
 • خیلی از افکار منفی ریشه در اعتقادات غلط دارند .
 • بنابراین سعی کنید برای خودتان دلایلی بیاورید که افکار منفی تان را خنثی کنند .
 • تلاش کنید طور دیگری به قضایا و اتفاقات نگاه کنید.

چگونه فردی خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم (۳)

 1. روی دیگران تمرکز کنید نه خودتان.

این نکته یکی از کلیدی ترین راه ها برای مبارزه با احساس خجالت و کمرویی است. اکثر افراد خجالتی مدام روی خودشان متمرکز می شوند و همین مساله باعث اضطراب بیشترشان می شود. البته آنها این کار را به صورت غیر ارادی و ناخوداگاه انجام می دهند. تحقیقات نشان می دهد این تمرکز باعث افزایش اضطراب و حتی منجر به بروز حمله های عصبی نیز می شود.

منطقی باشید :
 • به جای تمرکز کردن روی اینکه شما فردی خجالتی هستید یا ممکن است نتوانید درست و بی اشتباه صحبت کنید سعی کنید نگاه منطقی و درستی به این قضیه داشته باشید. اگر موقع حرف زدن تپق زدید به آن بخندید و دیگران را متوجه کنید که اشتباه کرده اید. این مساله برای همه پیش می آید و بقیه می توانند آن را درک کنند.
به محیط اطراف تان توجه نشان بدهید:
 • ممکن است فکر کنید دیگران مدام در حال تماشای شما هستند در حالیکه واقعا اینطور نیست. مردم درگیر مشغله ها و افکار خودشانند و وقت زیادی روی دیگران صرف نمی کنند.
درونگرایی خجالتی بودن نیست :
 • تصور غلطی درباره افراد خجالتی وجود دارد که می گوید افراد خجالتی درونگرا هستند. اما درونگراها کسانی هستند که از تنهایی لذت می برند و با تنها ماندن انرژی می گیرند. در حالیکه افراد خجالتی دوست دارند با دیگران باشند و با آنها رابطه برقرار کنند اما از قضاوت دیگران میترسند.

 چگونه میتوانیم خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم (۴)

 1. به رفتار افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند دقت کنید.

لزومی ندارد دقیقا همان رفتاری که دیگران می کنند را انجام بدهید اما می توانید با دیدن افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند و دقت در نوع رفتار و گفتارشان یاد بگیرید که شما هم شبیه آنها باشید.

 • اگر در میان دوستانتان افراد با اعتماد به نفس بالایی را می شناسید می توانید از آنها راهنمایی و مشورت هم بگیرید. به آنها بگویید که متوجه شده اید در تعاملات اجتماعی شان خیلی راحت و بی اضطراب عمل می کنند و اگر می شود شما را هم راهنمایی کنند. حتی ممکن است وقتی از او تعریف و تمجید می کنید متوجه شوید در حقیقت او هم دقیقا مثل شما خجالتیست و شما اینطور تصور کرده اید!

چطور خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم (۵)

 1. در صورتی که خجالتی بودنتان باعث بروز مشکلاتی در زندگی تان شده است به روانشناس مراجعه کنید.

گاهی اوقات احساس خجالت بسیار زیاد نشانه ای از یک اختلال اضطراب اجتماعی است. افراد مبتلا به این اختلال ترس وحشتناکی از مورد قضاوت قرار گرفتن و برقراری ارتباط با دیگران دارند.

 • روانشناس اختلال اضطراب اجتماعی شما را تشخیص می دهد .
 • او به شما کمک می کند تا با به کارگیری الگوهای سالم فکری بر این اضطراب غلبه کنید .
 • به علاوه کمک میکند تا اعتماد به نفستان را افزایش بدهید.

چطور فردی خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم (۶)

چگونه خجالتی نباشیم ؟ (بخش دوم)

همصحبتی با افراد جدید

 1. به حالات بدنتان دقت کنید.

در پاسخ به سوال چگونه خجالتی نباشیم  مهم ترین مساله دوست یابی و مصاحبت با آدم هاست . سعی کنید همیشه حالت مناسبی داشته باشید و نشان بدهید که از ملاقات و همصحبتی با افراد جدید استقبال می کنید. یادتان باشد قبل از اینکه خودتان شروع به صحبت کنید زبان بدنتان همه چیز را به دیگران انتقال می دهد. به جای اینکه سرتان را پایین بگیرید و به کفش هایتان نگاه کنید سعی کنید لبخند بزنید و با دیگران تماس چشمی برقرار کنید.

چگونه میتوانیم فردی خجالتی نباشیم ؟

اهمیت زبان بدن شما در مورد ارتباط برقرار کردن با دیگران 
 • اگر زبان بدنتان مثبت و خوشایند باشد این پیام را به دیگران می فرستد که به همصحبتی با آنها علاقه دارید. وقتی با کسی حرف می زنید روبرویش بایستید و سعی کنید شانه ها و بدنتان را صاف و آرام نگه دارید.
 • این را بدانید که زبان بدن شما نه تنها روی برداشت ذهنی دیگران درباره شما تاثیر می گذارد بلکه روی عملکرد خود شما اثر دارد. تحقیقات نشان می دهند زمانی که شما ژست یک فرد قهرمان و قدرتمند را به خود می گیرید احساس اعتماد به نفس بیشتری نیز پیدا می کنید. از طرف دیگر اگر شانه ها و صورتتان مدام آویزان باشند نه تنها بقیه بلکه خودتان هم احساس خوبی نسبت به خودتان نخواهید داشت.
 • در یکی از ویدیوهای مشهور سخنرانی های Ted گفته می شود حالت های مختلف بدن روی احساس قدرت همه موجودات مثل انسان ها، حیوان ها و حتی پرندگان موثر است. در واقع اگر زمانی که احساس ناامنی به سراغمان آمد حالت یک فرد پیروز و قوی را به خودمان بگیریم ذهنمان نیز این مساله را باور می کند و این مساله نشان می دهد شما در هر شرایطی توانایی کنترل اعتماد به نفستان را دارید.
 • در حقیقت دو تا پنج دقیقه ژست قدرتمند و قهرمانانه گرفتن باعث افزایش ترشح هورمون تستوسترون و کاهش هورمون استرس در بدن می شود. حتی ژست های خیلی ساده هم می توانند سطح اعتماد به نفس شما را افزایش بدهند.

چطور میتوانیم خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم (۷)

 1. از محدوده خودتان بیرون بیایید.

برای دیدن افراد جدید باید به مکان های جدید بروید. سعی کنید هرروز حداقل یک فرد جدید را ملاقات کنید و با او گفتگو کنید. به جاهایی که تا به حال نرفته اید بروید و مردم را ببینید. اگر به مهمانی جدیدی دعوت می شوید حتما قبول کنید تا با افراد جدید آشنا شوید.

 • به گفته محققان بهترین راه برای غلبه بر احساس خجالت و کمرویی کار کردن در محیط های شلوغ مثل رستوران هاست.
 • نوجوانانی که در این مکان ها کار می کنند اغلب اعتماد بنفس بهتر و بیشتری دارند .
 • چراکه با افراد مختلف سر و کله می زنند و روابط اجتماعی شان تقویت می شود.
 • از دوستتان بخواهید تا شما را با بعضی از دوستانش آشنا کند.
 • این کار روشی عالی برای پیدا کردن دوستان جدید است.
 • لزومی ندارد نگران این باشید که دیگران بفهمند شما دوستتان را واسطه این آشنایی کرده اید.
 • فقط سعی کنید که با او صحبت کنید و نقاط مشترکتان را با هم در میان بگذارید.

چطور با کمرویی و خجالتی بودن مقابله کنیم

چگونه خجالتی نباشیم (۸)

 1. صحبت کردن را تمرین کنید.

شاید این کار برایتان عجیب به نظر برسد اما حتما آن را انجام بدهید. جلوی آینه بایستید و تصور کنید که با کسی در حال گفتگو هستید. این کار به شما کمک می کند وقتی وارد محیط جدیدی شدید احساس اضطراب کمتری به شما دست بدهد. به تعاملات و روابط اجتماعی تان به عنوان نقش بازی کردن در یک فیلم نگاه کنید و آن را تمرین کنید. بعد تمریناتتان را بیرون ببرید و آنها را عملی کنید.

خجالتی نباشیمچگونه خجالتی نباشیم (۹)

 1. استعدادها و توانایی هایتان را تقویت کنید.

تقویت نقاط قوت نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفستان می شود بلکه شما را جذابتر و دوست داشتنی تر هم نشان می دهد. مثلا اگر به هنر علاقه دارید می توانید نقاشی کردن را دنبال کنید. به سرگرمی های مورد علاقه تان بپردازید و در کلاس هایی که دوست دارید شرکت کنید تا با افراد جدیدی که آنها هم مثل شما فکر می کنند آشنا شوید. خیلی راحت و به سادگی می توانید با انجام دادن کارهایی که از آنها لذت می برید دوستان جدید هم پیدا کنید.

چگونه ادم خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم (۱۰)

 1. از دیگران تعریف کنید.

بدون اینکه بیش از حد اغراق کنید و به طور صادقانه از دیگران تعریف و تمجید کنید. مثلا به بگویید: چه لباس قشنگی! آن را از کجا خریدی؟ تعریف کردن از دیگران باعث می شود در آنها احساس مثبتی نسبت به شما ایجاد شود و به خودتان هم حس خوبی می دهد. می توانید وقتی در پیاده رو قدم میزنید به دیگران لبخند بزنید و اگر فرصتش پیش آمد از آنها تعریف هم بکنید.

 • اگر طرف مقابلتان را می شناسید هنگام تعریف کردن از او نام او را هم در جملاتتان به کار ببرید.
 • علاوه بر این سعی کنید کاملا مشخص و واضح صحبت کنید.
 • مثلا به جای اینکه بگویید: چقدر خوش تیپی بگویید: چه مدل موی قشنگی! کدام آرایشگاه می روی؟
 • سعی کنید هر روز حداقل در بین صحبت هایتان سه تا پنچ جمله برای تعریف از دیگران بکار ببرید.
 • بهتر است از یک نفر دوبار تعریف نکنید .
 • به این دقت کنید که یک تعریف کوچک چقدر می تواند تاثیر گذار باشد .
 • همین موضوعات میتواند به شروع گفتگوها و ادامه یافتن آنها کمک کند.

چکارکنیم خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم (۱۱)

 1. آهسته و پیوسته حرکت کنید.

موفقیت های کوچکتان را شناسایی کنید و از بابت آنها خوشحال باشید. انتظار پیشرفت و تغییر یک شبه را نداشته باشید. برای دستیابی به هدف اصلی تان باید صبور باشید و از هر فرصتی برای ایجاد ارتباط با افراد جدید استفاده کنید. پیروزی های کوچکتان را جشن بگیرید و با این کار با افکار منفی تان مقابله کنید.

امیدوارم این مطلب به شما کمک کرده باشد تا متوجه شوید چگونه میتوانیم با رعایت نکات ساده خجالتی و کم رو نباشیم ؟

چه کنیم خجالتی نباشیم

منبع wikihow / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

بیشتر بخوانید :

خجالتی بودن | چکار کنم تا کمرو خجالتی نباشم ؟

کودک خجالتی | کودکم خجالتی است، چطور به او کمک کنم؟

بچه خجالتی | چطور به کودک خجالتی ام کمک کنم دوست پیدا کند؟

روابط اجتماعی قوی | ۳ راه برای تقویت روابط اجتماعی ضعیف

چگونه اجتماعی باشیم ؟ ( بهبود روابط اجتماعی در ۱۷ گام)

اجتماعی شدن | چطور اجتماعی تر باشیم ؟ ( در ۱۰ مرحله )

محبوب شدن | چگونه محبوب باشیم ؟ ( راه های ساده محبوبیت در جمع )

چیکار کنیم خجالتی نباشیم


ممکن است شما دوست داشته باشید
9 نظرات
 1. hasti می گوید

  خیلی مطالب خوبی بود❤❤❤❤

  1. saeed می گوید

   خوشحالیم که دوست داشتید.

 2. مهدی می گوید

  بزارید من خجالتی بودنم رو یجور دیگه براتون شرح بدم.
  چطور بگم! من مثلاً می خواهم همه چی یهویی درست شه همه مشکلاتم یه روزه برطرف شه،و بخاطر این اصلا دوست صمیمی ندارم چون فکر میکنم مثلاً اینکه یکی بیاد و چند دقیقه با هم حرف بزنیم و بعد چند دقیقه دوست شدن بره پی کارش و منو فراموش کنه و پشتم چیز میز بگه اصلا خوب نیست و بخاطر همین دوستی ندارم،یعنی بزارید اینطوری بهتون بگم که من دنبال کسی هستم که واقعا منو دوست داشته باشه و از صحبت کردن با من لذت ببره و تا بحال همچین کسی رو پیدا نکردم،فقط یه دوست دارم که اونم پسرخالمه و بخاطر این که ما زیاد باهاشون رفت و آمد میکنیم دوست شدیم غیر این دیگه نه تو مدرسه نه جای دیگه دوست ندارم.ببخشید اگه سرتون رو به درد آوردم.

  1. saeed می گوید

   خوب بجاش قلم خیلی خوبی دارید : )
   گذشته از این من به عنوان یک دوست ناشناس فقط میتونم یه نصیحت بکنم :
   ما برای هر کار و مشکلی سراغ متخصص میریم.
   مثلا تعمیر یا ساخت یک وسلیه رو به تعمیر کار میسپریم
   یا وقت بیماری میریم دکتر
   اما برای مشکلات و ضعف های شخصیت و روانمون نمیریم پیش مشاور
   چون باور نمیکنیم اون هم تخصصی داره که ممکنه به ما کمک کنه … دوست عزیز از یه مشاور حتی شده آنلاین ( مثل مشاور های آنلاین و تلفنی توی اپ اسنپ) کمک بگیر
   مطمئننننننننننن باش پشیمون نمیشی …

  2. ناشناس می گوید

   مرسی ازتون❤‍

 3. کوثر می گوید

  سلام خسته نباشید منم واقعا خجالتی ام حتی نمیتونم با خانوادم هم درست وبه راحتی ارتباط برقرار کنم،مشکل این مدتم اینه که میخوام برم سرکار و یجایی کار کنم ولی خجالت میکشم حتی روم نمیشه زنگ بزنم بابت اگهی ای ک میزارن میشه من و راهنمایی کنید

  1. saeed می گوید

   شما تنها نیستید
   آدم های زیادی هستند که این مشکل رو دارند
   حتما به یه مشاور مراجعه کنید… بهترین کار کمک گرفتن از یه متخصصه

 4. نیایش می گوید

  نمی تونم سره صحبت و باز کنم یا برم توصحبت های گروهی

 5. پسر می گوید

  سلام میخوام بگم که بار ها من سر بحثو با قریبه ها و دوستانم باز کردم ولی اونا عکس العمل زیادی نشون نمیدن نمیدونم مشکل چیه زیاد هم خجالتی نیستم راستش فکر میکنم کسی باهام حال نمیکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.