عمل سزارین | ۲۰ سوال و جواب در مورد خطرات و عوراض سزارین

عمل سزارین | ۲۰ سوال و جواب در مورد خطرات و عوراض سزارین

عمل سزارین بسیار پیچیده و ترسناک به نظر میرسد. اما داستان جالبی دارد. همانطور که میدانید به عمل سزارین رُستَم‌زایی یا عمل رُستَمینه  هم میگویند . اما چرا ؟ چون طبق داستان های شاهنامه حکیمان و پزشکان در هنگام تولد رستم از مادرش تهینه به خاطر درشتی اندام نتوانستند بارداری را به صورت طبیعی انجام دهند . آنها مجبور به شکافتن شکم و بیرون آوردن نوزاد شدند از آن زمان به این عمل رستمینه یا رسم زایی هم میگویند. .

اما ظاهرا رستم دستان تنها کسی نیست که این داستان تولد را دارد. چون خود سزار در هم داستان ها و افسانه هایی یونانی به این طریق زاده شده و نام جهانی سزارین از روی این داستان ها برداشته شده است. اما عمل سزارین دقیقا چیست ؟ سزاین یک نوع زایمان غیرطبیعی است که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می‌شود. در واقع در شرایط ویژه‌ای که زن باردار به دلایل پزشکی توانایی یک زایمان طبیعی را نداشته باشد از روش سزارین که نوعی عمل جراحی است استفاده می‌شود تا زایمان میسر گردد.

امروز ما قصد داریم به ۲۰ سوال مهم در ارتباط با عمل سزارین پاسخ دهیم . سوالاتی که ذهن مادران در آستانه زایمان را به خود مشغول کرده است . سوالاتی در مورد عوارض ، خطرات و اثرات آن روی مادر و نوزاد. با ما همراه شوید.

سوالات مهم در مورد عمل سزارین 

عمل سزارین

 

۲۰ سوال مهم درباره عمل سزارین به همراه پاسخ 

 

 1. آیا سزارین کردن کار ساده ای است؟

عمل سزارین استاندارد حدود ۴۰ دقیقه طول می کشد. کودک در چند دقیقه اول پس از برش اولیه به دنیا می آید. این روش فقط به لحاظ روانی دشوار نیست. در این روش خون زیادی از بدن خارج می شود و دوره بهبودی نسبت به زایمان طبیعی بیشتر طول می کشد. داروهای مصرف شده و وضعیت مادر اجازه نمی دهد تا نوزاد بلافاصله پس از تولد شیر مادرش را بخورد. به دلیل درد و بخیه، مادر نمی تواند به راحتی از نوزادش  مراقبت کند. بسیاری از زنانی که هم سزارین و هم زایمان طبیعی را تجربه کرده اند،  زایمان طبیعی  را ترجیح می دهند.

 

 1. در صورت داشتن سابقه عمل سزارین، آیا می توان نوزاد بعدی را طبیعی زایمان کرد؟

نوع برش سزارین و بخیه در قسمت پایین رحم  سبب می شود که بعدها یک زن بتواند به طور طبیعی زایمان کند. پزشکان به طور مرتب آمادگی زن و جنین را برای زایمان طبیعی ارزیابی می کنند.

این آمادگی ها عبارتند از:

 • زن تنها سابقه یک عمل جراحی رحمی داشته باشد.
 • ضخامت جای بخیه قبل از زایمان حداقل ۳.۵ میلیمتر باشد.
 • عواملی که باعث عمل سزارین قبلی شده.
 • مانند جفت سرراهی، در حاملگی فعلی مشاهده نمی شوند.

با وجود آمادگی کامل، خطر پارگی زخم قبلی ۱٪ است. همچنین موارد پزشکی ویژه و اتاق عمل مناسب نیز بسیار مهم هستند.

 

 1. آیا بعد از عمل سزارین ترشح دارید ؟

بعد از هر زایمان، طبیعی یا سزارین، در محل جفت در رحم زخم به وجود می آید. دوره بهبودی این زخم همراه با ترشحاتی است. این ترشحات از قبیل خون، پلاسما، مخاط و … است. به تدریج این ترشحات بی رنگ تر و مخاطی شکل می شود. ترشح بعد از سزارین به مدت ۴ تا ۸ هفته مشاهده می شود. اگر این ترشحات  به طور ناگهانی قطع شد و یا مقدار آن به شدت افزایش یافت می بایست به پزشکتان مراجعه کنید.

 

عمل سزارین (۱)

 

 1. آیا کودکانی زایمان سزارین ، ضعیف تر از کودکان زایمان طبیعی هستند ؟

در سزارین، جنین داخل رحم کمی اذیت می شود که می تواند بر سلامت و رشد او تأثیر بگذارد. علاوه بر این، در زایمان طبیعی کودک با عبور از رحم، با مجموعه ای از باکتری های لازم برای تشکیل فلور روده ای مواجه می شود. نوزاد تازه متولد شده از طریق سزارین بلافاصله در معرض میکروارگانیسم هایی قرار می گیرد که در حالت طبیعی نباید این گونه باشد. دانشمندان بر این باورند که عمل سزارین می تواند در سلامتی کودک در بلند مدت تاثیر منفی داشته باشد. با این حال، هنوز شواهد قطعی در این زمینه وجود ندارد.

 

 1. چه مدت باید پس از سزارین باید صبر کنید تا دوباره باردار شوید؟

باید بین سزارین اول و بارداری بعدی حداقل ۱.۵ تا ۲ سال صبر کنید. در طول این مدت، بدن زن احیا می شود و  لایه عضلانی رحم بهبود می یابد. با این حال، توصیه می شود که زایمان بعدی بیشتر از دوسال به تعویق نیافتد. پنج سال پس از عمل سزارین ممکن است با خطرات حاملگی مانند زایمان زودرس، وزن نامناسب جنین و غیره مواجه شوید.

 

 1. آیا تعداد عمل هیا سزارین برای زنان محدود می باشد؟

به طور کلی، هر جراحی از جراحی قبلی دشوارتر است. با این حال، تعداد سزارین را نمی توان محدود کرد. مواردی وجود دارد که زنان بدون هیچگونه مشکل یا عوارضی، پنج تا شش بار سزارین کرده اند.

 

عمل سزارین (۵)

 

 1. آیا زنان پس از عمل سزارین می توانند به کودکشان شیر دهند؟

هورمونهای پرولاکتین و اکسیتوسین سبب تولید شیر می شوند. با  جداسازی جفت این هورمون ها تحریک می شوند  و صرف نظر از نوع زایمان،  شیر تولید می کنند.

در چند روز اول پس از زایمان، کلستروم ترشح می شود. به طور متوسط، شیر مادر در روز سوم الی پنجم  تولید  می شود. معمولا ۳ هفته تا ۳ ماه طول می کشد تا کلستروم تبدیل به شیر شود.

 

 1. آیا سزارین همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود؟

بیهوشی عمومی در صورتی استفاده  می شود که بیهوشی موضعی ممنوع شود، برای مثال به دلیل جفت سر راهی جراحی دشوار است. در موارد دیگر از بیهوشی نخاعی یا اپیدورال استفاده می شود. هر دو نوع بیهوشی توسط تزریق به ستون فقرات انجام می شود. در بیهوشی نخاعی، یک تزریق کافی است. در بیهوشی اپیدورال یک سوند به بیمار وصل می شود تا به طور مداوم دارو تزریق شود. زن هوشیار است است، اما در اندام پایین خود احساس درد نمی کند.

 

 1. آیا زنانی که سزارین می کنند غریزه مادری خواهند داشت ؟

غریزه مادری (حس عاطفی شدید مادر پس از تولد نوزاد ) بستگی به نوع زایمان ندارد. این غریزه  تحت تاثیر عوامل بسیاری، از جمله اکسی توسین ایجاد می شود. این هورمون فقط در طول زایمان تولید نمی شود. مراقبت روزانه از نوزاد، تغذیه با شیر مادر و تماس پوست به پوست کمک می کند تا تولید اکسیتوسین را افزایش دهد و به زن اجازه می دهد تا لذت مادر شدن را تجربه کند.

 

عمل سزارین (۲)

 

 1. آیا عوارض پس از زایمان در زنانی که سزارین می کنند شایع تر است؟

عمل سزارین برای جراحان هیچ مشکل خاصی را ایجاد نمی کند. با این حال، عوارضی پس از آن ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، عفونت در طی ۶-۸ هفته پس از سزارین بیشتر از زایمان طبیعی روی می دهد. نگران نباشید، پزشک شما برای هر چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد آماده است.

 

 1. آیا بعد از سزارین می توان رابطه جنسی داشت ؟

رابطه جنسی برای زنانی که تازه سزارین کرده اند بسیار سخت و  دردناک است. به طور طبیعی، زمان زیادی برای درمان رحم  و بخیه ها مورد نیاز است.  در این دوره زنان به لحاظ  تغییرات سطح هورمونی و وضعیت روحی بسیار حساس هستند.

 

 1. آیا سزارین سلامتی مادر را در آینده به خطر می اندازد؟

درصد انجام عمل سزارین در کل دنیا از ۵٪ در آفریقا تا ۳۰٪ و بالاتر در ایالات متحده، استرالیا و غیره متفاوت است. سزارین یکی از شایع ترین جراحی در جهان است. این روش به خوبی شناخته شده است، اما عوارض ناشی از آن برای مادر و نوزاد در طول جراحی و بعد از جراحی کاملا قابل اثبات نیست. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، سزارین زمانی انجام می شود که زایمان طبیعی ممکن است برای مادر یا کودک خطرناک باشد. در صورتی که هیچ نشانه ی پزشکی برای اثبات این خطر وجود نداشته باشد، سزارین انجام نمی شود.

عمل سزارین (۳)

 

 1. آیا قبل از عمل سزارین می توانیم غذا بخورید؟

طبق دستورالعمل بیهوشی، ۶-۸ ساعت قبل از جراحی مجاز به خوردن غذا نیستید. شما می توانید آب، چای و آب میوه بنوشید، اما ۲ ساعت قبل از زمان تعیین شده برای سزارین چیزی نباید بنوشید.  وجود غذا یا مایعات در معده می تواند موجب تهوع و استفراغ شود. اگر مجبور شدید به سرعت و بدون آمادگی سزارین کنید، نگران نباشید. به پزشک خود بگویید که چه موقع غذا یا نوشیدنی خوردید تا این اطلاعات را مورد بررسی قرار بدهد.

 

 1. آیا جای زخم سزارین روی شکم می ماند؟

در ۹۵٪ موارد، در سزارین یک خط باریکی در زیر شکم می ماند  که به سختی دیده می شود. نوع زخم باقی مانده  بستگی به تکنیک های بخیه زدن و مهارت جراح دارد.

 

 1. آیا سزارین باید حتما با درخواست مادر انجام می شود؟

وقتی زنان می خواهند برای زایمان کردن آماده شوند، اکثرا به این فکر می کنند که چه اتفاقی قرار است برای آن ها روی دهد و معمولا مادران مجبور می شوند زایمان طبیعی را انتخاب کنند. اگر چه تعداد کل سزارین در جهان در حال افزایش است، تنها ۰.۳ تا ۱۴ درصد از تمام این عمل ها بر مبنای درخواست مادر انجام شده است.

 

عمل سزارین (۶)

 

 1. آیا سزارین باعث ضعف بینایی میشود ؟

زایمان طبیعی منجر به آسیب های چشمی نمی شود. در عمل سزارین بیمار ممکن است دچار مشکلاتی از قبیل  پارگی شبکیه، رتینوپاتی یا سایر بیماری های چشمی شوند.

 

 1. آیا عمل سزارین سلامت مادر و کودک را تضمین می کند؟

از نظر آماری، سزارین با برنامه از پیش تعیین شده بر خلاف سزارین های اورژانسی نسبتا بی خطر است. با این حال، نمی توان به طور قطع سلامت مادر و کودک را در سزارین تضمین کرد.

 

 1. بعد از سزارین، دوباره می توان باردار شد؟

۲۰٪ از زنانی که سزارین را تجربه کرده اند، برای بارداری مجدد دچار مشکل شدند.  پس از سزارین، شما باید بدن خود را بهبود ببخشید و حداقل ۱۸ ماه پس از جراحی صبر کنید. جلوگیری از استرس، توجه به چرخه قاعدگی خود، زندگی سالم و رژیم غذایی متعادل بسیار حائز اهمیت است.

 

عمل سزارین (۴)

 

 1. چه وقت هایی مادر مجبور است به صورت سزارین زایمان کند ؟

 • در صورتی که فرد قبلاً سزارین کرده باشد.
 • زمانی که فرزند در رحم مدفوع کرده باشد.
 • جفت سر راهی
 • رگ سر راهی
 • نمایش بند ناف
 • دیسترس جنین در سن بالای ۲۴ هفته
 • دیستوشی زایمان (مانند توقف زایمانی، عدم تناسب سر جنین با لگن مادر)
 • سقوط بند ناف
 • وجود تبخال دستگاه تناسلی
 • دو قلویی وقتی که جنین اول با نمایش سر نباشد
 • دوقلوهای مونو آمنیونی
 • جنین بزرگتر از ۴٫۵ کیلوگرم
 • وجود ناهنجاری‌های رحمی در مادر (رحم دوشاخ)

 

 1. در عمل سزارین دقیقا چه اتفاقی برای مادر می افتد ؟

 • قبل از شروع عمل سزارین، توسط آنژیوکت رگ‌گیری انجام می‌شود .
 • تا از طریق آن، مایعات و در صورت لزوم دارو داده شود.
 • سپس به یکی از دو روش یا هر دو شکم را بی حس میکنند :
 • روش بی‌حسی نخاعی اسپاینال؛ Spinal،
 • روش بی‌حسی اپیدورال؛ Epidural ،
 • گاهی در موراقع اورژانسی از بیهوشی عمومی استفاده میشود.
 • بیهوشی عمومی به سرعت باعث به خواب رفتن می‏‌شود فرد میشود.
 • اغلب در عمل سزارین به دلیل استفاده از بی‌حسی موضعی، مادر می‌تواند هشیار باشد .
 • هشیاری باعث میشود پس از تولد نوزاد، مادر بتواند او را در آغوش بگیرد.
 • پس از بی‌حس شدن، یک برشی عرضی در بالای اندام تناسلی ایجاد می‌کنند.
 • گاهی هم این برش می‌تواند عمودی و از ناف تا بالای اندام تناسلی باشد.
 • بعد از انجام برش، نوزاد از رحم خارج می‌شود.
 • پس از خارج کردن نوزاد، جفت را نیز از رحم خارج می‌کنند.
 • بعد محل برش جراحی را بخیه می‌زنند.

 

 منبع flo.health / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

بیشتر بخوانید: 

ماساژ بارداری | فواید  ماساژ بارداری قبل از زایمان

افسردگی پس از زایمان چیست و چقدر طول میکش

مراقبت از نوزاد | چطور باید از نوزاد م نگهداری کنم؟

مانتو بارداری مجلسی|۴۴ مدل لباس شیک حاملگی

سارافون بارداری |۵۵ مدل سارافن بارداری مجلسی

لباس حاملگی |۴۰ مدل لباس بارداری بلند  و  ایرانی

 


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.