سقط جنین با قرص یا کورتاژ ؟ (مقایسه روش های سقط جنین)

سقط جنین با قرص یا کورتاژ ؟ (مقایسه روش های سقط جنین)

سقط جنین با قرص یا با جراحی و کورتاژ در کشور ها و فرهنگ های مختلف قوانین و عرف متفاوتی دارد . مثلا در ایالات متحده، سقط جنین یک راه مطمئن و قانونی برای پایان دادن به بارداری است. دو روش سقط جنین برای زنان در سه ماهه اول بارداری وجود دارد. روش اول سقط جنین با قرص و دارو (سقط پزشکی ) شامل مصرف قرص و دارو برای پایان دادن به بارداری است. روش دیگر سقط کورتاژ (یا مکش) نامیده می شود و عبارت است از استفاده از ابزار پزشکی در مهبل و رحم برای از بین بردن بارداری است. در اینجا قصد داریم معایب ، مزایا و … این دو روش را با هم مقایسه کنیم.

روش های سقط جنین

سقط جنین با قرص یا کورتاژ ؟

 

توجه !

قوانین سقط جنین در ایران 

در کشور ایران سقط جنین ممنوع است، مگر در صورتی که ادامه بارداری مادر، به مرگ جنین یا مادر منجر شود یا مشکلات جدی برای خانواده ایجاد کند، که در این‌صورت با دستور مقام قضایی یا درخواست زوجین یا معرفی نامه پزشک معالج تا قبل از چهارماهگی،قابل اجراست. برای تأیید این شرایط، ارائه حداقل دو مشاوره تخصصی در تشخیص الزامی است، حتی در موارد خارج از فهرستِ اندیکاسیون‌های اعلام شده توسط سازمان پزشکی قانونی، ارائه حداقل سه مشاوره تخصصی مبنی بر ناهنجاریِ منجر به مرگِ جنین یا خطر مرگ مادر ضروری می‌گردد.

برای مثال هر بیماری دریچه‌ای که به نارسایی قلبی با درجه اختلال عملکردی ۳ و ۴ منجر شده و قابل برگشت نباشد، کبد چرب حاملگی، نارسایی کلیه و فشار خون غیرقابل کنترل با داروهای مجاز در دوران حاملگی از جمله شرایط مادر است که می‌تواند مجوز سقط دریافت کند. از اختلالات جنینی که مشمول اجازه سقط می‌شوند نیز می‌توان آلفا تالاسمی، تریزومی ۱۳ و ۱۸، آنانسفالی (عدم تشکیل بخشی از جمجمه) را نام برد.

 

۱۰ پرسش و پاسخ برای مقایسه سقط جنین با قرص و کورتاژ 

در ادامه به بررسی دو روش معمول و ابدایی سقط جنین در دنیا میپردازیم و معایب و مزایا هر کدام را بیان کرده به سوالات شما در این رابطه پاسخ میدهیم که در مواقع ضروری بتواند در انتخاب بهترین روش پایان بارداری به شما کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید.

 

۱- چه زمانی می توانم سقط را انجام دهم؟

سقط جنین با  دارو: تا ده هفته از روز اول آخرین دوره قاعدگی شما.

سقط کورتاژ: تا ۱۲ هفته از اولین روز از آخرین دوره قاعدگی شما.

 

۲- در سقط جنین به این دو روش چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 • سقط جنین با قرص :

در کل، قرص سقط جنین  به صورت شخصی در کلینیک یا مطب دکتر دریافت می شود. اکثر زنان پس از مصرف این قرص احساس خوبی دارند، اگرچه برخی حالت تهوع دارند. در خانه، بعد از ۶ تا ۷۲ ساعت، قرص دوم را بطور مجزا و یا واژینال، بر طبق نظر پزشک، مصرف می شود. پس از مصرف این قرصریال یک تا چهار ساعت بعد سقط جنین شروع می شود. خونریزی شدید و گرفتگی های عضلانی برای چند ساعت طول می کشد. یک هفته بعد برای اطمینان از سقط، به پزشک مراجعه کنید.

 • سقط با کورتاژ :

سقط جنین در کلینیک یا مطب انجام می شود. روش سقط جنین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. پزشک با استفاده از ابزار پزشکی در مهبل و رحم شما، بارداری را از بین می برد.  در صورتی که دچار مشکل شدید حتما به پزشکتان مراجعه کنید.

 

۳- چقدر دردناک است؟

سقط جنین با دارو و سقط کورتاژ: در طول سقط جنین سوزش خفیف تا بسیار شدید را انتظار می رود، که ممکن است با داروهای کمکی درمان شود.

 

سقط جنین با قرص

۴- چقدر خونریزی خواهم داشت؟

 • سقط جنین با قرص :

خونریزی شدید همراه با لخته در هنگام سقط معمول است. پس از آن، خونریزی نسبتا کمتر ممکن است یک تا دو هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد.

 • سقط کورتاژ :

خونریزی کم معمولا یک تا هفت روز طول می کشد. خونریزی ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشد.

 

۵- هزینه آن چقدر است؟

برای اطلاعات در مورد چگونگی یافتن مراکز قانونی و پزشکی سقط جنین مراجعه کنید. برای هر دو نوع سقط جنین، هزینه دقیق بستگی به بیمه شما دارد.

 

۶- آیا ممکن است سقط جنین  ناموفق باشد؟

 • سقط جنین با قرص :

برای زنان ۸ هفته باردار یا کمتر، قرص ها در حدود ۹۴-۹۸ درصد اثر می کنند. بعد از گذشت ۸ تا ۱۰ هفتگی، قرص ها کمتر اثر می کنند. اگر قرص ها موثر واقع نشوند، شما باید دوباره آنها را امتحان کنید یا کورتاژ را انجام دهید.

 • سقط کورتاژ :

این کار ۹۹ درصد موثر واقع می شود. در صورت شکست، شما می بایست آن را تکرار کنید.

 

۷- آیا می توانم  بعد ها دوباره باردار شوم؟

بله. هر نوع سقط جنین شانس ابتلا به بارداری شما را در آینده کاهش نمی دهد. ( البته بهتر است در این رابطه با یک متخصص زنان مشورت کنید. )

 

۸- آیا سقط جنین بی خطر است؟

 • سقط جنین با قرص :

هر دو قرص از سالهای اواخر دهه ۱۹۸۰ در اروپا استفاده شده و از سال ۲۰۰۰ در ایالات متحده مشکلات جدی به وجود نیاورده است. سقط جنین حداقل ۱۰ بار کمتر ریسک ابتلا به عوارض بهداشتی نسبت به ادامه حاملگی را در بر می گیرد.

 • سقط کورتاژ :

سقط کورتاژ یک روش بی خطر و معمول است که برای بیش از ۴۰ سال انجام شده است. سقط جنین در هشت هفته اول، امن ترین روش است و مشکلات سقط جنین در سه ماهه اول بسیار نادر است. سقط جراحی حداقل ۱۰ بار کمتر ریسک ابتلا به عوارض بهداشتی را نسبت به ادامه بارداری در بر می گیرد.

 

سقط جنین با کوتاژ

 

۹- مزایای هر کدام از روش های سقط جنین چیست؟

 • سقط جنین با قرص :

در این روش هیچ ابزار پزشکی و بیهوشی دخیل نیست. در این روش سقط به صورت طبیعی تر انجام می شود. شما می توانید در خانه یا هر جا که راحت هستید از این روش استفاده کنید.. شما می توانید انتخاب کنید که کسی پیش شما باشد یا شما تنها باشید.

 • سقط کورتاژ :

این فرایند در عرض چند دقیقه انجام می شود. خونریزی کمتر روی می دهد. کادر پزشکی در حین سقط جنین همراه شما هستند.

 

۱۰- معایب هر یک از روش های سقط جنین چیست؟

 • سقط جنین با قرص :

سقط کامل جنین، یک تا دو روز طول می کشد. خونریزی و گرفتگی شکم می تواند بسیار سنگین باشد. این روش را  دیرتر از موقع به جای سقط کورتاژ  انجام داد.

 • سقط کورتاژ :

تهاجمی تر است؛ ابزار سقط از طریق کورتاژ از طریق مهبل و رحم وارد می شود. بیهوشی و داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. شما کنترل کمتری روی این روش دارید.

 

منبع ourbodiesourselves /wikipedia/ ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

 

بیشتر بخوانید :

علت سقط جنین  |  ۱۶ دلیل رایج سقط جنین چیست ؟

قرص سایتوتک | مورد مصرف و عوارض قرص سایتوتک

قرص دیان | عوارض و اثرات قرص های دیان ضد بارداری

دلایل ناباروری | روش ها ی تشخیص و درمان نا باروری 


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.