هفته دهم بارداری | علائم،نکات و راهنمایی های هفته ۱۰ حاملگی

هفته دهم بارداری | علائم،نکات و راهنمایی های هفته دهم حاملگی

با رسیدن به هفته دهم بارداری شما یک چهارم راه را طی کرده اید. جنین شما هر روز  بزرگتر و قوی تر می شود و شما چند هفته به پایان سه ماهه اول بارداری تان پیش رو دارید. با شروع ماه سوم بارداری تان ، دستگاه تناسلی جنین شما شکل گرفته است. در این زمان جنین شما بزرگتر و قوی تر می شود. اگرچه هنوز زمان زیادی برای متولد شدن او باقی مانده است اما جنین شما در این هفته بیشتر شبیه انسان می شود. ممکن است شما علائم بارداری زیادی در هفته دهم تجربه کنید و در این دوره می بایست لباس بارداری مناسبی تهیه کنید. در این مقاله می توانید با هفته دهم بارداری بیشتر آشنا شوید.

هفته دهم بارداری

جنین شما در هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری بسیاری از بافت ها و اعضای حیاتی بدن جنین شکل گرفته اند. حال این عضوها شروع به کار می کنند و به سرعت در حال رشد هستند. جنین شما می تواند مایع آمنیوتیک را ببلعد و دست ها و پاهایش را تکان دهد. بدن جنین با موهای کمی پوشیده شده و ناخن هایش شکل می گیرد. در جنین پسر بیضه ها شروع به ترشح تستوسترون می کنند. جنین شما بزرگتر شده اما هنوز برای تولد او خیلی زود است. بنابراین جنین شما می بایست بیشتر رشد کند تا برای متولد شدن آماده شود. بدن شما تمامی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جنین را در اختیار او می گذارد.

سایز جنین شما در هفته دهم بارداری چقدر است؟

در هفته دهم بارداری جنین شما به اندازه یک توت فرنگی است. جنین شما نسبت به هفته های گذشته که به اندازه دانه سیب یا عدس بود، بیشتر رشد کرده است. و همچنان می بایست به رشد خودش ادامه دهد. وزن جنین شما در هفته دهم بارداری به ۴ گرم و طول او از سر تا پا به حدود ۲.۵۴ الی ۳ سانتی متر می رسد. در هفته های آتی سایز جنین شما دو برابر خواهد شد.

اندازه جنین در هفته دهم بارداری

رشد جنین در هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری، جنین شما رشد زیادی خواهد داشت. رباط ها و استخوان های او در حال شکل گیری اند. به همین دلیل در این هفته مقدار کلسیم مصرفی شما بسیار مهم است. مفاصل او رشد می کند و به او اجازه می دهد تا دست ها و پاهایش را تکان دهد. در هفته دهم بارداری، اعضای بدن جنین تشکیل شده و شروع به کار می کنند. کبد جنین سلول های قرمز خون را تولید می کنند.  دست ها و پاهای کوچکش دیگر پرده دار نیست و در انتهای انگشتان دست و پایش ناخن هایش در حال رشد هستند. پوست جنین نیمه شفاف است و ستون فقراتش نمایان است.

عصب ها از ستون فقراتش شروع به رشد می کنند. سر جنین نسبت به بدنش بزرگتر است زیرا مغز او زودتر رشد می کند. در زیر لثه های او دندان های کوچکش در حال شکل گیری هستند. جنین مقدار زیادی از مایع آمنیوتیک را می بلعد و هضم می کند که نشانگر کار کردن کلیه های اوست.اجزای صورت جنین شما نیز در این هفته قابل شناسایی است. چشم ها به نور واکنش نشان می دهند و پلک ها کاملا تشکیل شده اند. پلک های او به زودی بسته خواهند شد و در طی سه ماهه دوم مجددا باز خواهند شد.

بدن شما در هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری زمان مناسبی است که شما در مورد لباس تان فکر کنید. ممکن است هنوز تغییری زیادی روی شکمتان مشاهده نشود اما وزن شما افزایش یافته و می بایست برای اضافه وزن بیشتر در آینده نیز آماده باشید.

شکم بارداری در هفته دهم بارداری

قبل از بارداری تان رحم شک به اندازه یک گلابی بود اما اکنون رحم شما به اندازه یک پرتقال شده است. اگر چه ممکن است بارداریتان کمی مشهود باشد، اما رحمتان برای اینکه در لگن تان جای گیرد هنوز خیلی کوچک است. تا هفته دوازدهم بارداری، سایز رحم شما بزرگتر از لگن تان می شود و با ادامه بارداری تان بزرگتر نیز خواهد شد.

هفته دهم بارداری (۱)

علائم بارداری در هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری، ممکن است برخی از علائم بارداری شما از هفته های قبلی هنوز ادامه داشته باشد. در برخی موارد برخی از این علائم ممکن است کاهش یافته باشد، اما برخی زنان ممکن است همچنان از علائم بارداری شکایت کنند. برخی از رایج ترین علائم بارداری در هفته دهم عبارتند از:

رشد سینه ها:

 • در هفته دهم ممکن است متوجه شوید که سوتین های پیشین شما اندازه تان نمی شود.
 • سینه های شما برای شیردهی آماده می شوند .
 • اکنون زمان مناسبی است تا برای خریدن یک سوتین مناسب اقدام کنید.

تکرر ادرار:

 • هر چقدر رحم شما بزرگتر می شود روی مثانه تان فشار می آورد.
 • تغییرات هورمونی جریان خون کلیه هایتان را افزایش می دهد .
 • این امر موجب تکرر ادرار شما می شود.

بیماری صبحگاهی:

 • تا این زمان این عارضه می بایست برطرف شده باشد.
 • اما برای برخی زنان ممکن است در سه ماهه دوم این عارضه برطرف شود.

تغییرات خلق و خو:

 • هورمون های شما تمام مدت برای محافظت از بارداری تان تغییر می کند.
 • به همین دلیل احساساتتان دائما تغییر خواهد کرد.

ترشحات واژینال:

 • هورمون ها و افزایش جریان خون سبب ترشح لوکوره می شود که نوعی ترشح واژینال بدون رنگ و بوست.
 • این ترشح از شما از ابتلا به عفونت جلوگیری کرده و از جنین تان محافظت می کند.

بزرگ شدن رگ ها:

 • ممکن است شما روی سینه ها، شکم، دست ها و پاهایتان رگ های آبی رنگ ببینید.
 • در طی بارداری حجم خون شما تا ۵۰ درصد افزایش می یابد تا جنین شما مواد مغذی اش را دریافت کند.

خستگی:

 • احساس خستگی در هفته دهم بارداری همچنان طبیعی است.
 • این موضوع در سه ماهه دوم بارداری از بین می رود.

 

سونوگرافی در هفته دهم بارداری: آیا به سونوگرافی نیاز دارید؟

در شرایط عادی، پزشک شما بین هفته ۸ ام الی ۱۲ ام سونوگرافی تجویز خواهد کرد. بنابراین شما ممکن است تا به حال سونوگرافی انجام داده باشید و یا به زودی به سونوگرافی بروید. اگر اولین سونوگرافی شما در هفته دهم بارداری برنامه ریزی شده است، شما می توانید حرکات تند و سریع جنین تان را ببینید  و ضربان قلب او  را که دو الی سه برابر تند تر اط ضربان قلب شما می زند، را بشنوید. در هفته دهم بارداری زمان مناسبی است تا با پزشکتان در مورد آزمایشات غربالگری صحبت کنید. این آزمایشات بنا بر نظر پزشکتان در صورت وجود عوامل وراثتی، سن بالای ۳۵ سال مادر و یا تجربه سقط پیشین برای شما انجام می شود.

آزمایشات غربالگری را می توانید بین هفته های دهم الی چهاردهم انجام دهید. در این آزمایشات پزشک شما با انجام سونوگرافی قادر است تا اختلالاتی نظیر سندرم داوون را تشخیص دهد. آزمایشات خون نیز اختلالات ژنتیکی دیگری را نشان خواهد داد. در کنار این آزمایشات می توانید آزمایشات تعیین جنسیت را نیز انجام دهید.

هفته دهم بارداری (۲)

سبک زندگی در هفته دهم بارداری

شما هنوز در سه ماهه اول بارداری تان به سر می برید و اکنون زمانی است که می توانید با شیوه زندگی سالم تر از بارداریتان محافظت کنید.

 • در کمد لباستان لباس های جدید مناسب بارداری تان قرار دهید:

شلوارهایی با کمر مناسب، شلوار های کشی و دامن هایتان ممکن است هنوز هم قابل استفاده باشند. برای خرید سوتین های مناسب و لباس مخصوص حاملگیاقدام کنید.

 • عادت های سالمتان را نگه دارید:

مصرف غذاهای سالم، نوشیدن آب کافی، ورزش کردن و خواب کافی در سه ماهه اول بارداریتان می تواند به سلامت شما و جنین تان کمک کند.

 • کلسیم زیادی مصرف کنید:

شما در دوران بارداری تان می بایست از مکمل ها استفاده کنید که حاوی کلسیم نیز هستند. همچنین از مصرف غذاهای حاوی کلسیم از قبیل لبنیات پاستوریزه، ماست و عدس و سالمون و دانه ها و بادام و برخی از سبزیجات دارای برگ سبز غافل نشوید. زیرا این غذاها کلسیم مورد نیاز برای رشد استخوان های جنین تان را تامین می کنند.

 • به ویارتان توجه کنید:

در این دوران ویار بسیار طبیعی است و تا جایی که سبب ناراحتی شما نشود، خوردن چیزهای که هوس کرده اید اشکالی ندارد. به یاد داشته باشید که شما لازم نیست جای دو نفر غذا بخورید اما خوردن مقدار زیادی از شکلات تلخی که هوس کرده اید هیچ اشکالی ندارد. تلاش کنید تا برای چیزهایی که هوس کرده اید جایگزین مناسبی پیدا کنید (غذاهای پخته به جای سرخ کردنی، شکلات تلخ به جای آبنبات ها و میوه ها به جای آبنبات جویدنی).

 

رابطه جنسی در هفته دهم بارداری

برخی از زنان علائم بیشتری را در هفته دهم بارداری شان تجربه خواهند کرد. در این هفته ممکن است تمایلات جنسی شما افزایش یابد. در دوران بارداری رابطع جنسی کاملا بی خطر است. اگر شما از درد سینه ها و گرفتگی شکم رنج می برید، با همسرتان در این مورد صحبت کنید.

 

لیست مراقبت های ضروری در هفته دهم بارداری

 • برای کودکتان اسم انتخاب کنید
 • از لباس های کشی استفاده کنید
 • تاریخ زایمانتان را از پزشکتان بپرسید
 • در صورت لزوم، آزمایشات غربالگری را انجام دهید
 • از مراقبت های ویژه در دوران بارداری آگاهی کسب کنید

در هفته دهم بارداری شما ۲۵ درصد از بارداری تان را پشت سر گذاشته اید. ممکن است خیلی ملموس نباشد اما بسیاری از اعضای بدن جنین شما شکل گرفته و کار می کند. جنین شما همچنان به تغییراتش ادامه می دهد تا زمان زایمان شما فرا برسد.

منبع flo.health / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

 

بیشتر بخوانید:

هفته پنجم بارداری | علائم ، نکات و راهنمایی هفته پنجم حاملگی

هفته ششم بارداری | علائم،نکات و راهنمایی هفته ششم حاملگی

هفته هفتم بارداری | علائم،نکات و راهنمایی  هفته هفتم حاملگی

هفته هشتم بارداری |علائم،نکات و راهنمایی هفته هشتم حاملگی

هفته نهم بارداری | علائم،نکات و راهنمایی های هفته نهم حاملگی


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.