عکس شهادت امام حسن | ۱۰۰ عکس جدید امام حسنی برای پروفایل

عکس شهادت امام حسن | ۱۰۰ عکس جدید امام حسنی برای پروفایل

اینجا ما برای شما ۱۰۰ عکس در مورد شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام برای پروفایل از صفحات اینستاگرامی جمع اوری کرده ایم که شامل عکس نوشته های عرض اردات به محضر کریم اهل بیت و تصاویر تسلیت شهادت غریبانه آن حضرت است . با ما برای این دیدن این تصاویر همراه باشید.

 

عکس پروفایل شهادت امام حسن مجبتی علیه السلام

 

عکس شهادت امام حسن (ع)

در ادامه این مطلب نظر شما عزیزان سایت دلبرانه و محبان و عاشقانه ائمه اطهار را به عکس نوشته ها و عکس های پروفایل شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام جلب میکنم و در کنار آن مفصلا در مورد حقایق تاریخی در مورد شهادت ایشان صحبت خواهیم کرد.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱)

شهادت امام حسن عسگری علیه السلام عکس

 

شهادت امام حسن علیه السلام

امام حسن مجتبی علیه السلام پس از دسیسه‌های مکرر از سوی معاویه بن ابی سفیان برای ترور امام، در نهایت در    صفر سال    هجری با توطئه و تحریک معاویه و به دست همسرش جعده دختر اشعث بن قیس مسموم شد و مظلومانه به شهادت رسید. دشمنی بر ضد امام حتی پس از شهادت ایشان نیز پایان نیافت چنان‌که بنی امیه از دفن بدن مطهر امام علیه السلام در کنار قبر پیامبر صلی الله علیه و آله جلوگیری کردند؛ در این موضوع عایشه بنت ابی بکر و مروان بن حکم نقش اصلی را به عهده داشتند. در نهایت جنازه مطهر آن حضرت در بقیع مدفون شد.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲)

عکس شهادت امام حسن و حضرت محمد

 

علت به شهادت رساندن امام حسن

امام حسن علیه السلام پس از عقد قرارداد صلح، به مدینه بازگشت و در مدتی در مدینه به اقامه دین و احیای سنت پیامبر صلی الله علیه و آله پرداخت. در این دوران که از سخت‌ترین سال‌های حیات امام علیه السلام بود، معاویه که از جایگاه والای امام علیه السلام نزد مردم و محبت آن‌ها به ایشان خبر داشت، سعی داشت شخصیت اجتماعی امام علیه السلام را مخدوش کند و از آن‌جا که وجود آن‌حضرت را مانعی بر سر اهداف خود می‌دید در نهایت تصمیم بر حذف فیزیکی آن حضرت گرفت.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳)

عکس شهادت امام حسن برای تسلیت

 

عاملان قتل امام علیه السلام

منابع فریقین تقریبا اتفاق دارند که قاتل امام علیه السلام، جعده دختر اشعث بن قیس کندی، همسر امام بود. اما محرک اصلی و عامل غیر مستقیم شهادت امام علیه السلام، معاویه بود. بنا بر نقل تقریبا همه منابع شیعی و دسته‌ای از منابع اهل سنت، معاویه هنگامی که قصد کرد برای جانشینی فرزندش یزید بیعت بگیرد، صد هزار درهم برای جعده فرستاد و به او وعده داد که اگر امام علیه السلام را مسموم کند او را به ازدواج یزید در می‌آورد. برخی گفته‌اند که معاویه حتی زهر را نیز برای جعده فرستاد دسته‌ای از منابع صرفا تطمیع مالی را بیان کردند.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴)

عکس شهادت امام حسن مجبتی تسلیت

 

برخی منابع دیگر معتقدند که علت قتل امام علیه السلام از سوی جعده، کینه‌ای بود که او نسبت به آن حضرت داشت. به نظر می‌رسد این دو مطلب منافاتی با یکدیگر ندارد. از یک سو کینه و عداوت جعده نسبت به امام علیه السلام موجب این امر بود چنان که در روایتی از امام صادق علیه السلام منقول است که اشعث بن قیس در قتل امام علی علیه السلام شریک بود؛ دخترش جعده، امام حسن علیه السلام را مسموم کرد و پسرش محمد در قتل امام حسین علیه السلام مشارکت داشت.از سوی دیگر نیز معاویه که صریحا مفاد صلح‌نامه را زیر پا گذاشته بود و دشمنی با اهل بیت علیهم السّلام را به وضوح اظهار می‌کرد، برای عملی کردن ولایتعهدی یزید و بیعت ستاندن برای او راه چاره را در قتل امام علیه السلام جستجو می‌کرد و لذا به تحریک جعده که سابقه دشمنی خانوادگی با اهل بیت علیهم السّلام را نیز داشت پرداخت.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۵)

تصاویر شهادت امام حسن ع

 

در این میان نقش مروان بن حکم که طرید و ملعون پیامبر صلی الله علیه و آله بود نیز قابل توجه است. ابن اعثم می‌نویسد زمانی که معاویه تصمیم به قتل امام علیه السلام گرفت،‌ مروان را به مدینه فرستاد و دستمال زهرآلودی به او داد تا آن را به جعده رسانده و او را به قتل امام تحریک کند و مروان نیز تمام تلاش خود را در این امر به کار بست. در منابع مختلف نقل شده که امام علیه السلام عامل قتل خود را می‌شناخت، اما چون امام حسین علیه السلام از آن پرسید، امام علیه السلام از بیان آن خودداری کرد و فرمود: اگر او همان باشد، عذاب خداوند شدیدتر است و اگر نباشد، نمی‌خواهم بی‌گناهی در مقابل من قصاص شود.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۶)

تصاویر شهادت امام حسن مجتبی

 

نحوۀ شهادت

در بسیاری منابع فریقین نقل شده که امام حسن علیه السلام خود، پس از مسمومیت در اثر سم فرمودند: پیش از این چندین بار به من سم دادند؛ اما هیچ کدام مانند این سم اثر نکرد. و هر بار امام علیه السلام جان سالم به در برده بود؛ اما سمی که در آخرین بار به آن حضرت داده شد به قدری قوی بود که جگر آن حضرت را پاره پاره کرد و چندین تشت پر از خون از مقابل آن حضرت بر داشتند. ابن خلکان که وفات امام علیه السلام را دو ماه بعد از خوراندن زهر به ایشان می‌داند، می‌گوید که در هر روز تشتی از خون از مقابل ایشان بر می‌داشتند.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۷)

تصاویر شهادت امام حسن علیه السلام

 

در بیشتر منابع سبب مستقیم شهادت امام علیه السلام شربت زهر آلودو در برخی منابع دستمالی زهر آلودمطرح شده است.پس از خوراندن زهر به امام علیه السلام، آن حضرت در بستر بیماری افتاد. چون آثار موت بر امام ظاهر شد، امام حسین علیه السلام را طلب کرد و فرمود: ای برادر من به پروردگارم ملحق خواهم شد و من می‌دانم چه کسی به من سم داد و از کجا دچار بلا شدم و نزد خداوند با او مخاصمه می‌کنم. اما بحقی که بر تو دارم سوگند در این باره با کسی سخن مگو و منتظر تقدیر خداوند بمان.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۸)

تصاویر شهادت امام حسن جدید

 

تشییع و تدفین امام علیه السلام

برخی منابع بیان کرده‌اند که امام حسن علیه السلام به برادرشان امام حسین علیه السلام وصیت نمودند که بدن آن حضرت را در کنار مرقد جد بزرگوارشان پیامبر صلی الله علیه و آله دفن کنند. حتی در نقل دیگری بیان شده که امام علیه السلام قبلا درخواست خود برای دفن شدن در کنار قبر پیامبر صلی الله علیه و آله را با عایشه نیز مطرح کرده بود و عایشه موافقت کرده بود اما نقل‌های شیعی بیشتر حاکی از آن است که امام علیه السلام وصیت فرمود که تابوت ایشان را جهت تجدید عهد نزد قبر پیامبر صلی الله علیه و آله ببرند و سپس در کنار قبره جده‌شان جناب فاطمه بنت اسد دفن کنند.همچنین امام علیه السلام به برادرشان وصیت نمودند هنگام تشییع و دفن ایشان از هرگونه درگیری و خونریزی اجتناب شود به گونه‌ای که حتی به اندازه حجامتی هم خون از کسی ریخته نشود.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۹)

تصاویر شهادت امام حسن و پیامبر

 

در هر صورت بر اساس هر دو نقل، تابوت و بدن مطهر امام به سمت قبر پیامبر صلی الله علیه و آله تشییع شد. مروان بن حکم با مشاهده تشییع تابوت امام علیه السلام همراه با گروهی از بنی امیه سلاح به دست گرفته و مانع از دفن بدن امام علیه السلام در کنار قبر پیامبر صلی الله علیه و آله شدند.او گفت چرا باید عثمان در بیرون شهر دفن شود ولی حسن بن علی در کنار پیامبر دفن شود. در نقل دیگر است که مروان پس از اطلاع از وصیت امام، این موضوع را به معاویه گزارش داد و معاویه از او خواست به شدت از این کار جلوگیری کند.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۰)

تصاویر شهادت امام حسن پیامبر و امام رضا

 

اما در برخی نقل‌های دیگر عامل اصلی ممانعت از دفن امام در حرم نبوی، عایشه دانسته شده است. قرطبی می‌نویسد هنگامی که حسن علیه السلام از دنیا رفت، خواستند که او را در خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله دفن کنند. پس عایشه از این کار جلوگیری کرد؛ سوار بر قاطری شد و مردم را جمع کرد. ابن عباس به او گفت می‌خواهی همان کاری را انجام دهی که روز جمل انجام دادی؟ تا مردم بگویند یوم البغله همان‌گونه که گفتند یوم الجمل. اما بیشتر منابع گفته‌اند که عایشه بعدا به بنی امیه و مروان ملحق شد و گفت: مرا با شما چه کار؟ آیا می‌خواهید کسی را که دوست نمی‌دارم در خانه من داخل کنید. و یا این که با مشاهده مخاصمه میان دو گروه گفت: خانه خانه من است و اجازه نمی‌دهم کسی در آن دفن شود.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۱)

تصاویر تسلیت شهادت امام حسن ع

 

بر اساس این دو نقل، صرف‌نظر از این که چه کسی شروع‌کننده مخالفت بود، مروان بن حکم که بغض و کینه امام علیه السلام را داشت با حمایت عایشه عوامل اصلی ممانعت از دفن پیکر مطهر امام علیه السلام در کنار قبر رسول خدا صلی الله علیه و آله بودند. بعد از مخالفت با دفن امام در حرم نبوی،‌ نزدیک بود میان بنی هاشم و بنی امیه درگیری رخ دهد اما امام حسین علیه السلام بنا بر وصیت برادر، به واسطه ابن عباس، از درگیری و خونریزی جلوگیری فرمود و پیکر مقدس برادر را در قبرستان بقیع در کنار قبر فاطمه بنت اسد به خاک سپردند.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۲)

تصاویر شهادت امام حسن مجتبی ع

 

ابن شهر آشوب نقل می‌کند که بنی امیه به سمت جنازه امام علیه السلام تیر پرتاب کردند تا جایی که چوبه تیر به تابوت آویخته شد. برخی منابع تاریخی گزارش کرده‌اند که بعد از تشییع امام علیه السلام به سمت بقیع، سعید بن عاص حاکم مدینه به درخواست امام حسین علیه السلام بر بدن امام حسن علیه السلام نماز خواندند. اما با توجه به روایاتی که وارد شده که تجهیز بدن امام فقط از سوی امام ممکن است، صحت این خبر مورد خدشه است و یا این که باید آن را حمل بر تقیه کرد. هنگام تدفین امام، قبرستان بقیع آکنده از جمعیت شد مردم تا یک هفته شبانه روز بر امام علیه السلام گریستند و بازارها تعطیل بود.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۳)

تصاویر شهادت غریبانه امام حسن 

 

پس از شهادت

هنگامی که خبر شهادت امام علیه السلام به معاویه رسید، با وجود این که تلاش می‌کرد نقش خود در قتل امام را پوشیده بدارد، اما آنچنان خوشحال شد که نتوانست جلوی شادمانی خود را بگیرد و سجده شکر به جا آورد در نقل دیگر است که چون معاویه خبر شهادت امام را شنید صدای تکبیرش از کاخ خضراء شنیده شد و اهل شام نیز به تبعیت از او تکبیر گفتند. فاخته ھمسر معاویه به او گفت: چشمت روشن ای امیر المومنین، چه باعث شد تا تکبیر بگویی؟ معاویه گفت: حسن از دنیا رفت. فاخته گفت: آیا به خاطر فوت پسر فاطمه تکبیر می‌گویی؟ معاویه گفت: به خدا سوگند به خاطر شادمانی از مرگ او تکبیر نگفتم اما خیالم راحت شد.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۴)

تصاویر شهادت امام حسن کریم اهل بیت

 

بعد از شهادت امام علیه السلام معاویه مبلغی را که به جعده وعده داد بود به او پرداخت کرد؛ اما از ازدواج با یزید ممانعت کرد و گفت زنی که نسبت به حسن بن علی شایسته نبود، برای فرزندم یزید نیز شایسته نیست.امام علیه السلام پس از این که جعده به آن حضرت زهر داد، او را نفرین نمود و فرمود به خدا قسم همسری بهتر از من به دست نخواهی آورد.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۵)

پروفایل شهادت امام حسن (ع)

 

تاریخ شهادت

در منابع مختلف، تاریخ شهادت امام حسن علیه السلام در سال‌های ۴۹ یا ۵۰ یا ۵۱ هجری بیان شده است. که در این میان، منابع شیعی عمدتا ماه صفر و منابع اهل سنت ماه ربیع الاول را زمان وقوع شهادت امام علیه السلام ذکر کرده‌اند. برخی پژوهش‌گران با استناد به قرائنی سال ۵۰ هجری را صحیح دانسته‌اند.بیشتر علمای شیعه روز ۲۸ صفر را روز شهادت امام علیه السلام معرفی کرده‌اند ؛ اما برخی نیز روز ۷ صفر و معدودی نیز آخر ماه صفر بیان کرده‌اند. در این خصوص بر اساس تحقیق برخی پژوهش‌گران، روز ۲۸ صفر استوارترین نظر است.

 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۶)

پروفایل شهادت امام حسن و رحلت پیامبر

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۷)

عکس پروفایل شهادت امام حسن 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۸)

عکسهای پروفایل زیبا برای شهادت امام حسن 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۱۹)

پروفایل امام حسنی ام برای شهادت امام حسن (ع)

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۰)

عکس نوشته شهادت امام حسن مجتبی

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۱)

عکس نوشته شهادت امام حسن عسکری علیه السلام

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۲)

عکس نوشته شهادت امام حسن و حضرت محمد

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۳)

عکس نوشته شهادت امام حسن و پیامبر

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۴)

عکس نوشته شهادت امام حسن و رسول الله

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۵)

عکس نوشته شهادت امام حسن و امام رضا

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۶)

عکس نوشته شهادت امام حسن علیه السلام

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۷)

عکس نوشته شهادت امام حسن و رحلت پیامبر

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۸)

عکس نوشته شهادت امام حسن مجتبی و رحلت پیامبر

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۲۹)

عکس نوشته شهادت امام حسن تسلیت

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۰)

پروفایل در مورد امام حسن (ع)

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۱)

پروفایل در مورد امام حسن مجتبی

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۲)

پروفایل در مورد امام حسن عاشقانه 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۳)

پروفایل درباره امام حسن علیه السلام 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۴)

پروفایل درباره امام حسن مجتبی

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۵)

پروفایل در مورد شهادت امام حسن جدید

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۶)

پروفایل در مورد شهادت امام حسن مجتبی

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۷)

عکس پروفایل در مورد امام حسن

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۸)

پروفایل در مورد شهادت امام حسن

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۳۹)

پروفایل در مورد تولد امام حسن

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۰)

عکس نوشته درباره امام حسن

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۱)

عکس نوشته در مورد امام حسن علیه السلام 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۲)

عکس نوشته در مورد امام حسن

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۳)

عکس نوشته برای امام حسن مجتبی

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۴)

عکس نوشته در مورد امام حسن مجتبی

عکس برای عاشقان امام حسن مجتبی 

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۶)

عکس نوشته درباره شهادت امام حسن مجتبی

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۷)

عکس نوشته درباره شهادت امام حسن

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۸)

عکس نوشته درباره میلاد امام حسن مجتبی

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۴۹)

عکس نوشته درباره امام حسن مجتبی

پروفایل شهادت امام حسن مجتبی (۵۰)

پروفایل امام حسنی ام

عکس نوشته امام حسن (۱)

پروفایل امام حسنی 

عکس نوشته امام حسن (۲)

پروفایل امام حسن عسکری شهادت

عکس نوشته امام حسن (۳)

پروفایل امام حسن شهادت

عکس نوشته امام حسن (۴)

عکس پروفایل امام حسنی ام

عکس نوشته امام حسن (۵)

عکس امام حسنی 

عکس نوشته امام حسن (۶)

عکس امام حسنی ام برای اینستاگرام 

عکس نوشته امام حسن (۷)

عکس امام حسنی ام برای استوری اینستا 

عکس نوشته امام حسن (۸)

عکس نوشته امام حسنی برای تلگرام 

عکس نوشته امام حسن (۹)

عکس نوشته امام حسنی ام

عکس نوشته امام حسن (۱۰)

پروفایل بقیع

عکس نوشته امام حسن (۱۱)

پروفایل قبرستان بقیع

عکس نوشته امام حسن (۱۲)

عکس پروفایل بقیع

عکس نوشته امام حسن (۱۳)

پروفایل ائمه بقیع

عکس نوشته امام حسن (۱۵)

عکس نوشته کفن برای حسین و حرم برای حسن 

عکس نوشته امام حسن (۱۶)

پروفایل تخریب بقیع

عکس نوشته امام حسن (۱۷)

تصاویر پروفایل بقیع

عکس نوشته امام حسن (۱۸)

تصویر پروفایل بقیع

عکس نوشته امام حسن (۱۹)

عکس نوشته دخیلم به ضریحی که نداری 

عکس نوشته امام حسن (۲۰)

پروفایل برای بقیع

عکس نوشته امام حسن (۲۱)

پروفایل سالروز تخریب بقیع

عکس نوشته امام حسن (۲۲)

پروفایل مدینه و بقیع

عکس نوشته امام حسن (۲۳)

پروفایل بقیع رو میسازیم 

عکس نوشته امام حسن (۲۴)

پروفایل برات ضریح میسازیم 

عکس نوشته امام حسن (۲۵)

پروفایل آقام حرم نداره 

عکس نوشته امام حسن (۲۶)

عکس نوشته بقیع 

عکس نوشته امام حسن (۲۷)

عکس نوشته برای غربت بقیع 

عکس نوشته امام حسن (۲۸)

عکس نوشته سالروز تخریب بقیع

عکس نوشته امام حسن (۲۹)

عکس نوشته قبرستان بقیع

عکس نوشته امام حسن (۳۰)

عکس نوشته های بقیع

عکس نوشته امام حسن (۳۱)

پروفایل عمریست دخیلم به ضریحی که نداری 

عکس نوشته امام حسن (۳۲)

عکس نوشته ائمه بقیع

عکس نوشته امام حسن (۳۳)

عکس نوشته از بقیع

عکس نوشته امام حسن (۳۴)

عکس نوشته درباره بقیع

عکس نوشته امام حسن (۳۵)

عکس یا امام حسن مجبتی 

عکس نوشته امام حسن (۳۶)

عکس دل نوشته بقیع

عکس نوشته امام حسن (۳۷)

عکس نوشته از قبرستان بقیع

عکس نوشته امام حسن (۳۸)

عکس برای محبان امام حسن 

عکس نوشته امام حسن (۳۹)

شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام

عکس نوشته امام حسن (۴۰)

شهادت امام حسن مجتبی

عکس نوشته امام حسن (۴۱)

شعر شهادت امام حسن ع

عکس نوشته امام حسن (۴۲)

شهادت امام حسن مجتبى ع تسلیت 

عکس نوشته امام حسن (۴۳)

شهادت امام حسن ۲۸ صفر

عکس نوشته امام حسن (۴۴)

۲۸ صفر شهادت امام حسن عکس

عکس نوشته امام حسن (۴۵)

شهادت امام حسن عکس پروفایل 

عکس نوشته امام حسن (۴۶)

شهادت امام حسن مجتبی ۲۸ صفر

عکس نوشته امام حسن (۴۷)

شهادت امام حسن ۷صفر تسلیت 

عکس نوشته امام حسن (۴۸)

شهادت امام حسن مجتبی ۷ صفر 

عکس نوشته امام حسن (۴۹)

شهادت امام حسن عکس نوشته 

عکس نوشته امام حسن (۵۰)

منبع تصاویر instagaram / رفرنس تاریخی wiki.ahlolbait / گردآوری و بازنشر delbaraneh

بیشتر بخوانید:

۵۰ پیام و متن تسلیت رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن (ع)

عکس پروفایل شهادت حضرت علی | ۱۱۰ عکس نوشته در مورد علی (ع)

عکس شهادت حضرت زهرا | ۴۰ عکس نوشته شهادت حضرت فاطمه (ص)

پروفایل فاطمیه | ۳۳ عکس پروفایل برای شهادت مظلومانه حضرت زهرا (س)

عکس شهادت امام رضا | ۷۰ پروفایل زیبا برای امام رضا علیه السلام


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.