ورزش کمر درد | ۷ حرکت ورزشی یوگا برای درمان کمر درد

ورزش کمر درد | ۷ حرکت ورزشی یوگا برای درمان کمر درد

کمر درد یک درد شدید و اذیت کننده است و می‌تواند کارایی شما را به شدت کم کند. چگونه آن را درمان می‌کنید بدون اینکه عوارض جانبی داشته باشد؟ ورزش کمر درد بهترین توصیه است بخصوص ورزش یوگا که اثرات آن روی سلامت روح و جسم ثابت شده است . ستون فقرات کمری از اتصال استخوان‌ها، اعصاب، مفاصل، رباط و ماهیچه‌ها به وجود آمده است.  همه ی آن‌ها در کنار یکدیگر کار می‌کنند تا به شما قدرت و انعطاف پذیری بدهند.اما کمر درد باعث می‌شود که شما سریعا آسیب ببینید. حتی ایستادن یا نشستن طولانی مدت باعث درد می‌شود. بنابراین، بیایید با این ۷ وضعیت یوگا، کمردرد را درمان کنید.

ورزش کمر درد (یوگا)

یوگا برای کمر درد

ورزش کمر درد

قبل از معرفی ۷ حرکت یوگا به عنوان ورزش کمر درد ، بیاید دلایل کمر درد را پیدا کنید.

دلیل ایجاد کمر درد

ماهیچه‌های کمری شما منعطف هستند و زمانی که راه می‌روید و برای حمایت از ستون فقراتتان بر روی مفصل ران می‌چرخد.ستون فقرات کمری به حرکات روزانه ی شما مثل خم شدن و پیچ خوردن کمک می‌کند. همچنین از وزن بالای بدن شما حمایت می‌کند.

کمر درد زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌ها، مفاصل یا دیسک‌های شما آسیب دیده باشند. جسم به دلیل التهاب آسیب دیده که شما به عنوان درد حس می‌کنید.درد به دلیل پارگی ماهیچه، مشکل دیسک یا رگ به رگ شدن بافت اتفاق می‌افتد. شرایط دیگر مثل فیبرومیالژیا، پوکی استخوان، استئوآرتریت، تنگی مجرای نخاعی و اسپوندیلیت آنکیلوزان همچنین باعث کمر درد می‌شوند.

زایمان نیز عامل دیگر کمر درد است به دلیل وزن اضافه بدن و فشار زیاد بر روی اعصاب نخاعی. چاقی می‌تواند فشار روی ستون فقرات را افزایش دهد و باعث فشار بر روی دیسک و ماهیچه‌های پشت شود.

بیایید ببینیم یوگا برای کاهش درد کمر درد چگونه می‌تواند مفید باشد.

ورزش کمر درد : یوگا 

غذای ناسالم و ورزش نکردن، ریسک کمر درد را افزایش می‌دهد. قبل از اینکه به درجه ی بدی برسد باید آن را درمان کنید و یوگا بهترین روش برای انجام این کار است.ماهیچه‌های پشت و شکمی از اجزا مهم شبکه ماهیچه ای ستون فقرات می‌باشند. زمانی که حالت‌های یوگا را تمرین می‌کنید، باعث می‌شوند که این ماهیچه پرورش یابند و درد پشت شما درمان شود.

حرکات کششی برای آن دسته از افرادی که از درد کمر رنج می‌برند مناسب می‌باشد. زمانی که شما ماهیچه‌های زردپی خود را می‌کشید، به حرکات لگن شما کمک می‌کند، که در نهایت فشار کمر شما را کاهش می‌دهد.حرکات کششی جریان خون را به ستون فقرات پشت شما افزایش می‌دهد و ماهیچه‌ها و بافت‌های شما را تغذیه می‌کند. باعث می‌شود که مواد سمی از بدن شما خارج و مواد مغذی به بدن شما وارد شود.

افکار منفی باعث می‌شوند که باور کنید که درد شما از چیزی که هست شدیدتر می‌باشد و فشار بیشتری را ایجاد کند و بر روی ذهن شما تاثیر بگذارد. برای غلبه بر این فکر مراقبه کنید و درد کمر خود را با حالت‌های یوگا هر چه سریعتر درمان کنید.

حال بیایید به حالت‌ها و وضعیت‌های یوگا نگاهی بیندازیم.

حالت‌های ورزشی یوگا برای کمر درد

وضعیت های زیر علاوه بر اینکه کمر درد شما را آرام می کنند از اتفاق دوباره آن در آینده جلوگیری می کنند. اما اگر از درد شدید رنج می برید، قبل از انجام دادن این نرمش ها و ورزش کمر درد با دکترتان مشورت کنید.

 1. باردواجاسنا (وضعیت روحانی)
 2. بیتیل آسانا (وضعیت گاو)
 3. مارجاری آسانا (وضعیت گربه)
 4. ستوبانداساروانگ آسانا (وضعیت پل)
 5. آدوموکهاشوان آسانا (وضعیت سگ سر پایین)
 6. پادانگوشت آسانا ( وضعیت پا به انگشت)
 7. تریکون آسانا (وضعیت مثلث)

هفت ورزش کمر درد ( حرکت یوگا ) ساده و موثر

ورزش کمر درد (۱)

 1. باردواجاسنا (وضعیت روحانی)

در مورد این وضعیت:

باردواجاسنا یا وضعیت روحانی، پیچشش ستون فقرات به حال نشسته است. بعد ازاینکه روحانی این حالت را  باردواج نامید، این اسم بر رویش ماند، این روحانی شخصی درمیان سپتاریشی  یا هفتمین پیامبر می باشد. باردواجاسنا سطح متوسط هاتا یوگا آسنا می باشد. این وضعیت را در صبح با شکم خالی و به مدت  ۳۰ تا ۶۰ ثانیه انجام دهید.

فواید:

این وضعیت ستون فقرات و قسمت مفصل ران شما را می کشد و اندام های شکمی شما را ماساژ می دهد، و کمر درد شما را کاهش می دهد. این حرکت برای افرادی که در سه ماه دوم حاملگیشان هستند به دلیل کشش پشت نتیجه ی خوبی در پی دارد.

ورزش کمر درد (۲)

 1. بیتیل آسانا (وضعیت گاو)

در مورد این وضعیت:

بیتیل آسانا یا وضعیت گاو، آسنایی است که طرز ایستادن گاو را یادآوری می کند. بیتیل در زمان سانسکریت به معنای گاو است. این وضعیت، سطح مقدماتی وینیاسا یوگا آسنا می باشد. این حالت را در صبح با شکم خالی تمرین کنید و روده تان را تمیز کنید و به مدت ۱۰تا ۱۵ ثانیه انجام دهید.

فواید:

بیتیل آسانا تعادل و شکل ظاهری شما را بهتر می کند. ستون فقرات شما را می کشد و قوی می کند. و همچنین با آزادسازی استرس، تعادل روحی در شما ایجاد می کند و ذهن شما را آرام می کند.

ورزش کمر درد (۳)

 1. مارجاری آسانا (وضعیت گربه)

در مورد این وضعیت:

مارجاری آسانا یا وضعیت گربه یک کشش بیش از اندازه است به صورتی که مثل کشش گربه به نظر می رسد. وضعیت گربه سطح مقدماتی آشتانگا یوگا آسانا می باشد. در صبح با شکم خالی تمرین کنید و در هر بار ۱۰ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید.

فواید:

مارجاری آسانا انعطاف ستون فقرات شما را افزایش می دهد. شکم شما را می کشد و گردنش خون و گوارش شما را بهبود می بخشد.

ورزش کمر درد (۴)

 1. ستوبانداساروانگ آسانا (وضعیت پل)

در مورد این وضعیت:

ستوبانداساروانگ آسانا یا وضعیت پل، آسنایی که مثل یک پل به نظر می رسد و به همین دلیل این اسم را بر رویش گذاشته اند. این حالت سطح مقدماتی وینیاسا یوگا آسنا می باشد. این حالت را در صبح با شکم خالی یا در شب بعد از یک فاصله ی ۴ تا ۶ ساعته بعد از شامتان انجام دهید. در هر بار ۳۰ تا ۶۰ ثانیه به این حالت بمانید.

فواید:

ستوبانداساروانگ آسانا عضلات عقب ران شما (زردپی) را تقویت می کند و سیستم عصبی مرکزی شما را آرام می کند. این حرکت برای افرادی که فشار خون بالا و پوکی استخوان دارند، مناسب می باشد. این وضعیت همچنین گرفتگی های شکمی را از بین میبرد.

ورزش کمر درد (۵)

 1. آدوموکهاشوان آسانا (وضعیت سگ سر پایین)

درباره این وضعیت:

آدوموکهاشوان آسانا یا وضعیت سگ سر پایین، آسنایی است که شبیه سگی که سرش را به طرف جلو خم کرده به نظر می رسد. این وضعیت سطح مقدماتی آشتانگا یوگا آسانا می باشد. این حرکت را در صبح یا شب با شکم خالی انجام دهید و در هر بار ۱ الی ۳ دقیقه نگه دارید.

فواید:

آدوموکهاشوان آسانا شما را سرحال و پر انرژی می کند و استرس و افسردگی خفیف را کاهش می دهد. این وضعیت ستون فقرات پشت شما را می کشد و کمردرد را از بین می برد.

ورزش کمر درد (۶)

 1. پادانگوشت آسانا ( وضعیت پا به انگشت)

درباره این وضعیت:

پادانگوشت آسانا یا وضعیت پا به انگشت یکی از راحت ترین آسناهای یوگا می باشد و یکی از اولین بخش های آسناست که به مبتدی ها آموزش داده می شود. این وضعیت یکی از آساناهای هاتا یوگا می باشد. این حالت را در صبح و شب با شکم خالی تمرین کنید و برای حداقل ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.

فواید:

پادانگوشت آسانا انعطاف بدن شما را بهبود می بخشد. خشم شما را کنترل می کند و ستون فقرات شما را می کشد. این حرکت بدن و ذهن شما را متعادل می کند و فشار خون بالا را درمان می کند.

ورزش کمر درد (۷)

 1. تریکون آسانا (وضعیت مثلث)

درباره این وضعیت:

تریکون آسانا یا وضعیت مثلث، شکل مثلث است و به همین دلیل این وضعیت را به این نام می نامند. این وضعیت سطح مقدماتی وینیاسا یوگا آسنا می باشد. این وضعیت را در صبح یا شب با شکم خالی تمرین کنید و روده هایتان را تمیز کنید. در هر تمرین ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.

فواید:

این وضعیت پشت و ران شما را می کشد و قوی می کند. فشار خون، اضطراب و استرس را کاهش می دهد. انعطاف پذیری همسترینگ و ران شما را افزایش می دهد. چربی کمر و ران را کاهش می دهد.

پرسش و پاسخ در مورد ورزش کمر درد 

حال بیاید به یکسری سوالات عادی در مورد ورزش کمر درد ( یوگا )  جواب بدهیم:

 • برای کمر درد چه زمان هایی از آساناهای یوگا استفاده کنم؟

هر روز حداقل به مدت ۱۰ دقیقه این آساناها را تمرین کنید.

 • آیا یوگا برای کمر درد بهترین است؟

یوگا می تواند به روش جسمانی و روحی شما را درمان کند و اگر به صورت منظم تمرین شود، در آینده دوباره این اتفاق برایتان پیش نمی آید و هیچ گونه اثرات جانبی ندارد.

نکات نهایی:
 • کمر درد چیزی است که همه ی ما زمانی از زندگیمان از آن رنج برده ایم.
 • کمردرد به دلایل مختلفی می تواند پیش بیاید
 • و بیشتر از همه این است که در زندگی امروزه ما کمتر فعالیت های جسمانی انجام می دهیم.
 • بنابراین، حرکت های ورزشی توصیه می شود .
 • این حرکت ها و ورزش کمر درد گفته شده آسان است و می توانند درد را کم کنند.
 • و می توانند بافت های اطراف ستون فقرات را تقویت کنند.

منبع stylecraze

ترجمه اختصاصی از سایت دلبرانه 

بیشتر بخوانید:

آموزش ماساژ | آموزش ماساژ کل بدن به صورت گام به گام و تصویری

ورزش در عادت ماهیانه | برای کاهش دردهای پریودی چه ورزشی خوب است ؟

درمان آرتروز گردن | نحوه پیشگیری و درمان آرتروز گردن 

آب‌رسانی به بدن | نکات مهم در مورد آب‌رسانی به بدن در هنگام ورزش

کمردرد و کفش | آیا انتخاب کفش روی کمر درد موثر است ؟

چربی سوزی و لاغری | بهترین ورزش برای چربی سوزی و لاغری چیست؟

درمان خانگی سردرد و کمردرد | آموزش درمان طبیعی بعضی درد های رایج


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.