شکست عشقی | چگونه با شکست عشقی و عاطفی ام کنار بیایم؟ 

شکست عشقی | چگونه با شکست عشقی و عاطفی ام کنار بیایم؟ 

تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که به کسی علاقمند شوید و او بعد از مدتی شما را پس بزند؟ فرقی نمی کند مستقیما بگویند که شما را نمی خواهند یا با رفتارشان نشان بدهند، در هر دو صورت این اتفاق بسیار ناراحت کننده است. در چنین شرایطی احتمالا از بی محلی های مداوم و پی در پی خسته اید اما هنوز به شدت به آن شخص علاقمندید و نمی دانید چطور با این مساله کنار بیایید و او را فراموش کنید. واقعیت این است که شما لیاقت بهترین ها را دارید. شما قوی هستید و می توانید کسی را پیدا کنید که برای خودتان و احساساتتان ارزش قائل باشد و همانطور که هستید دوستتان داشته باشد. اگر می خواهید بدانید چطور می توانید با یک شکست عشقی و عاطفی کنار بیایید و از کسی که شما را نمی خواهد بگذرید و فراموشش کنید این مطلب را بخوانید.

سه راه برای فراموش کردن کسی که دیگر دوستتان ندارد

 شکست عشقی (۱)

راه کار اول کنار آمدن با شکست عشقی 

اجازه بروز احساسات واقعی تان را به خودتان بدهید

 1. هر چقدر دلتان می خواهد گریه کنید

گریه باعث می شود احساساتتان به جای اینکه در دلتان بمانند و ناراحتتان کنند بیرون ریخته شوند. به این اتفاق ” کاتارسیس ” یا ” روان پالایی” می گویند. تحقیقات نشان داده است که گریه عامل کاهنده استرس است و به بهبود سلامتی شما کمک می کند.

 • به اتفاقی که افتاده فکر کنید. فرض کنید در حمام و مشغول پر کردن وان هستید. ناگهان تلفنتان زنگ می زند. پیش خودتان می گویید” خیلی طول میکشد تا وان پر از آب شود، پس می توانم تلفنم را جواب بدهم و دوباره برگردم”. بعد سرگرم صحبت کردن با تلفن می شوید و ده دقیقه می گذرد. زمانی که مشغول صحبت هستید یادتان می رود شیر آب حمام را باز گذاشته اید و آب شروع به سرازیر شدن از وان می کند و همه جا را می گیرد. وقتی یادتان می آید که دیگر خیلی دیر شده و نمی شود کاری کرد. این دقیقا همان اتفاقیست که اگر گریه نکنید رخ خواهد داد. احساساتتان کم کم شروع به گسترده شدن می کنند و در نهایت منفجر می شوند. و آن وقت تمام وجودتان پر از احساسات ناخوشایند خواهد شد.
 • بهترین کار در برخورد با یک شکست عشقی – عاطفی این است که احساساتتان را بیرون بریزید. از گریه کردن نترسید. اگر دلتان می خواهد می توانید در خلوت خودتان گریه کنید. وقتی در جمع هستید اجازه بگیرید و به مکان خلوت و مناسبی بروید و گریه کنید. هر چقدر بیشتر به آن فرد از نظر احساسی وابستگی داشته باشید احتمالا تعداد دفعات گریه کردنتان هم بیشتر خواهد شد.

درمان شکست عشقی در مردان
درمان شکست عشقی در زنان

شکست عشقی (۲)

 1. به ویژگی های منفی آن شخص فکر کنید

احتمالا پیش خودتان فکر می کنید کسی که دوستش دارید هیچ عیب و نقصی ندارد و کامل است، اما اصلا اینطور نیست. ضرب المثلی قدیمی می گوید: “گل بی خار خداست”. هیچ انسانی کامل و بی عیب نیست. سعی کنید لیستی از ویژگی های منفی او که مطابق میل شما نیست تهیه کنید. هر چه بیشتر ابعاد منفی و عیب های او را بشناسید راحت تر و زودتر می توانید قلبتان را متقاعد کنید که او فرد مناسبی برای شما نبوده است و با این شکست عشقی کنار بیایید.

 • مثلا اگر رفتار بی ادبانه ای با دوستانتان داشته یا خودش با افراد سالم و خوبی دوست نبوده، اگر مدام تحقیرتان می کرده و اعتماد بنفستان را پایین می آورده، اگر به اندازه کافی صادق و راستگو نبوده و یا به قول هایش عمل نمی کرده، همه اینها را در ذهنتان بیاورید و به آنها فکر کنید.
 • علاوه براین، به تمام احساسات منفی و ناخوشایندی که نسبت به او داشتید فکر کنید. احساسات منفی با احساسات ناخوشایند دیگر فرق می کنند. احساسات منفی یعنی احساس منفی و بدی که نسبت به خود فرد دارید نه نسبت به رفتار و کارهایش. مثلا از خودتان بپرسید که آیا وقتی با او با بودید احساس می کردید روابط خوب خانوادگی تان کمرنگ و سرد شده است چون پدر و مادرتان او را فرد مناسبی براس شما نمی دانستند؟ یا آیا بودن او باعث می شده که در تصمیم گیری هایتان ضعیف عمل کنید؟ آیا همیشه احساس کم ارزش بودن می کردید؟ اینها تمام احساسات منفی ای هستند که باید در نظر بگیرید.

درمان شکست عشقی چیست
درمان شکست عشقی شدید

شکست عشقی (۳)

 1. برخی از کارهایی که او باعث ایجادشان شده را به یاد بیاورید

شاید در ابتدا چیز زیادی به یادتان نیاید اما می توانید به موارد زیر دقت کنید و آنها را خودتان بپرسید:

 • آیا عمدا باعث ایجاد دلبستگی و علاقه نامعقول و غیر منطقی در شما شده است؟
 • آیا تا به حال شما را مجبور به انجام کاری که دلتان نمی خواهد کرده است؟
 • آیا مانع از رسیدن شما به رویاهایتان شده است؟
 • آیا مجبورتان کرده که فقط با او زمانتان را بگذرانید و از دوستان و خانواده تان دور شوید؟
 • آیا همیشه به خاطر اینکه او مدام با احساساتتان بازی می کرده و یا تمام مدت دعوا راه می انداخته دچار استرس و احساسات ناخوشایند می شده اید؟

درمان شکست عشقی در پسران
درمان شکست عشقی در نوجوانان

شکست عشقی (۴)

راه کار دوم کنار آمدن با شکست عشقی 

شروع به کنار گذاشتن او کنید

 1. تا وقتی که کاملا به خودتان و احساساتتان مسلط نشده اید از هر چیزی که شما را به یاد او می اندازد دوری کنید

سعی کنید به مکان هایی که با او می رفته اید و از آنها خاطره دارید نروید. عکس های او را دور بیاندازید و شماره اش را از مخاطبین گوشی و شبکه های اجتماعی تان پاک کنید. شما باید یاد بگیرید که گاهی اوقات در زندگی از برخی چیزها دست بکشید و بگذرید.

 • فرض کنید پشت چراغ قرمز مانده اید و ناگهان چراغ سبز می شود و همه ماشین ها شروع به حرکت میکنند اما شما همانطور ثابت و بی حرکت سر جایتان مانده اید. در نهایت یا ماشین های دیگر با شما برخورد می کنند و یا به خاطر توقف در وسط خیابان جریمه می شوید. می توانید حرکت کنید اما برای حرکت کردن باید کمی به زحمت بیفتید و پایتان را روی پدال گاز فشار دهید. حرکت کنید چون بیشتر از این نمی خواهید پشت چراغ قرمز بمانید.
 • اگر دیدن او در لیست مخاطبان تلفنتان یا در لیست دوستان شبکه های اجتماعی تان خاطرات گذشته را به یادتان می آورد و وسوسه تان می کند که با او تماس بگیرید باید شماره اش را پاک  کنید.
 • اگر چیز خاصی از او پیشتان هست که شما را به یادش می اندازد الان فرصت خوبیست که آن را پس بدهید. ممکن است دلتان نخواهد دیگر او را ببینید. در این صورت می توانید از دوستانتان خواهش کنید این کار را برایتان انجام دهند و یا از راه پست برایش پس بفرستید.
 • برای خلاص شدن از چیزهایی که خاطرات او را برایتان زنده می کنند لازم نیست حتما آنها را نابود کنید. لزومی ندارد یادگاری های او را بسوزانید تا خیالتان راحت شود. بهتر است همه آنها را در یک جعبه بگذارید و در آن را ببندید. شما می خواهید خاطرات را برای مدتی فراموش کنید نه اینکه کاملا آنها را نابود کنید.

راه درمان شکست عشقی
راه حل شکست عشقی

شکست عشقی (۵)

 1. برای مدت کوتاهی به سفر بروید

شاید بتوانید از یک شکست عشقی یک فرصت بسازید . حالا فرصت خوبیست که به خودتان استراحت بدهید. به دیدن دوستان و آشنایانتان بروید و یا یک تعطیلات تمام عیار و فوق العاده در جایی که دلتان می خواهد داشته باشید. فرقی نمی کند که کجا بروید، مهم این است که لایق لذت بردن از زندگی هستید. شما تلاش زیادی برای کنار گذاشتن عوامل ناخوشایند و ناراحت کننده کرده اید و حالا می توانید به عنوان پاداش به تعطیلات بروید.

 • لازم نیست حتما برای گذارندن این تعطیلات به شهر دیگری سفر کنید. می توانید در شهر خودتان بمانید اما جوری وانمود کنید که انگار برای اولین بار است شهرتان را می بینید. از موزه هایی که تا به حال ندیده اید دیدن کنید، با مردم حرف بزنید و شهر را بگردید. به خودتان خوش بگذرانید و لذت ببرید.

راه فراموشی شکست عشقی
راه های شکست عشقی

شکست عشقی (۶)

 1. فکرتان را مشغول چیزهای دیگر کنید

با دوستانتان باشید، به گروه های نمایشی، نویسندگی، کتابخوانی و یا گروه های اینترنتی بپیوندید. هر کاری که می دانید ذهنتان را مشغول می کند انجام بدهید. شعر و داستان بنویسید، درس بخوانید، فیلم نگاه کنید و هر سرگرمی دیگری میشناسید انجام دهید. همه این کارها باعث می شود به او فکر نکنید و متوجه شوید که دیگر دلیلی هم برای فکر کردن به او وجود ندارد.

 • مثلا اگر او در همان فروشگاهی کار می کند که دوستانتان قصد رفتن به آنجا را دارند با آنها نروید. در خانه بمانید و کار دیگری انجام دهید. مهم ترین نکته این است که تلاش کنید از او دست بکشید. اکثر مردم وقتی دوباره عشق سابقشان را می بینند یا با آنها صحبت می کنند، دوباره احساسات قبلی شان نسبت به آنها زنده می شود. پس سعی کنید تحت هیچ شرایطی دوباره با او برخورد نکنید.
 • سعی کنید سرگرمی مورد علاقه تان را دنبال کنید مثل هنر، موسیقی، نویسندگی، رقص و غیره. می توانید در دوره ای که تلاش می کنید گذشته را کنار بگذارید، کار مفید دیگری هم انجام دهید و بدین ترتیب با یک تیر دو نشان بزنید. مثلا می توانید وزن کم کنید، به امورات درسی تان برسید، مطالعه کنید، تئاتر بازی کنید و یا از راه های مختلف کسب درآمد کنید.

راه حلهای شکست عشقی
راه های فراموشی شکست عشقی

شکست عشقی (۷)

راه کار سوم کنار آمدن با شکست عشقی 

به طور کامل او و رابطه قبلی تان را کنار بگذارید

 1. اگر آمادگی اش را دارید می توانید با فرد جدیدی وارد رابطه عاطفی شوید

ممکن است این شخص را هر جایی مثلا در یک کافی شاپ یا یک کتابفروشی ببینید یا از طریق شبکه های مجازی با هم آشنا شوید و یا حتی وسط خیابان او را ببینید. هیچ وقت فقط به این دلیل که یک شکست عشقی و عاطفی را تجربه کرده اید، امیدتان را برای پیدا کردن عشق واقعی از دست ندهید. مطمئنا اگر شما و عشق سابقتان مناسب هم بودید الان وضعیتتان به این شکل نبود.

 • هیچ چیز در دنیا اتفاقی نیست و برای هر مساله ای دلیل بزرگی وجود دارد. پس این را بدانید که قرار است اتفاقات خوشحال کننده ای برایتان بیفتد و عشق واقعی تان را در آینده پیدا خواهید کرد. به خودتان درباره آینده دلگرمی بدهید و برای خودتان انگیزه ایجاد کنید. هیچ وقت از پیدا کردن کسی که مناسبتان باشد ناامید نشوید و مطمئن باشید که او جایی همین نزدیکی هاست.

راه های درمان شکست عشقی
راه مقابله با شکست عشقی

شکست عشقی (۸)

 1. یادتان باشد که از اشتباهات رابطه قبلی تان درس بگیرید

احتمالا برای پیدا کردن فرد جدید و شروع یک رابطه تازه باید با آدمهای جدیدی مواجه شوید و در موقعیت های جدیدی هم قرار بگیرید. در تمام این مواقع یادتان باشد که از اشتباهات قبلی تان درس بگیرید و آنها را دوباره تکرار نکنید. بنابراین فقط کافیست که همه چیز را پشت سر بگذارید و شروع جدیدی داشته باشید.

 • مثلا اگر در رابطه قبلی تان با احساساتتان بازی شده بود، در رابطه جدیدتان به سرنخ هایی که می توانند به شما کمک کنند تا دوباره بازیچه دست کسی نشوید دقت کنید. از کسانی که شما را مجبور به انجام کارهایی می کنند که خودشان می خواهند و نیز افرادی که اشتباهاتشان را به هیچ وجه قبول نمی کنند، دوری کنید.
 • ممکن است هنوز هم همان فرد سابق برایتان جذاب باشد و برای شروع یک رابطه جدید دنبال همان خصوصیات باشید. اما این مساله به این خاطر است که شما هیچ وقت مزایای یک رابطه ای سالم و احترام متقابل را تجربه نکرده اید. به محض اینکه وارد رابطه ای سالم و درست بشوید متوجه خواهید شد تمام چیزهایی که فکر می کردید باید برای حفظ رابطه قبلی تان انجام دهید در واقع شما را از رسیدن به شادی و خوشبختی واقعی دور می کرد.

راه های تحمل شکست عشقی
راه رهایی از شکست عشقی

شکست عشقی (۹)

 1. درست است که تجربیات گذشته شیرین بودند اما هر چیزی بالاخره روزی پایان پیدا می کند

از اینکه خاطرات خوبی با عشق سابقتان داشتید خوشحال باشید. احتمالا این خاطرات درس های زیادی به شما داده اند. آرزو نکنید که ای کاش هرگز با او آشنا نمی شدید. فقط گذشته را پشت سر بگذارید و به جلو حرکت کنید. گاهی اوقات فراموش کردن گذشته هم می تواند خوشحال کننده باشد. باید جوانب مثبت این تجربه را هم در نظر بگیرید و خوشحال باشید که درس های زیادی یاد گرفتید.

کنار آمدن با شکست عشقی
کنار اومدن با شکست عشقی

شکست عشقی (۱۰)

 1. امیدهای واهی را از ذهنتان بیرون کنید

احتمالا گاهی اوقات پیش خودتان می گویید: “شاید بتوانم کاری کنم دوباره عاشقم شود، شاید از ابراز احساساتش نسبت به من خجالت می کشیده و واقعا قصد آزار مرا نداشته است”. نه! این افکار را دور بریزید. برای اینکه بتوانید همه چیز را پشت سر بگذارید باید قبول کنید که دیگر امیدی به رابطه قبلی تان نیست. اگر او شما را پس زده است احتمالا روی حرفش ثابت و مصمم است و امید واهی داشتن هیچ کمکی به شما نمی کند. یادتان باشد که اگر او شما را بخواهد، خودش دوباره به سمت شما برمیگردد.

 • اگر قبلا این کار را نکرده اید، الان وقت این است که همه چیز را کنار بگذارید و از فکر کردن به اینکه می توانید دوباره با هم باشید دست بردارید. شما نمی توانید دیگران را مجبور کنید که عاشقتان باشند و اگر فکر میکنید می توانید، این افکار را از بین ببرید. ممکن است دوباره تلاش کنید که با هم باشید و تصور کنید که این کار حالتان را بهتر می کند. اما در حقیقت، این کار اوضاع را بدتر می کند چون روند پشت سر گذاشتن اتفاقات گذشته را متوقف و شما را دوباره ناراحت و غمگین می کند.

روش فراموشی شکست عشقی
روش درمان شکست عشقی

نکات مهم در برخورد با شکست عشقی 

 • گاهی اوقات تنها بودن و تنها ماندن خیلی هم بد نیست.
 • لزومی ندارد برای پیدا کردن عشق یا کسی که شما را دوست داشته باشد خیلی تلاش و وقت صرف کنید
 • چون باعث می شود از خودتان غافل شوید و آسیب بیشتری هم ببینید.
 • خوشحالی، خوشبختی، جاذبه جنسی و مواردی از این قبیل لزوما به معنای عشق نیستند.
 • حتما لازم نیست برای خوشحال بودن و خوشبخت بودن دنبال کسی جز خودتان بگردید.
 • این را بدانید که با تمام شدن رابطه تان دنیا به پایان نمی رسد.
 • حتما در آینده با افراد زیادی مواجه خواهید شد که شما را دوست دارند و عاشقتان می شوند.
 • مهم نیست که چقدر عشق سابقتان را دوست داشتید، گذشت زمان رنج ها و ناراحتی هایتان را بهبود می بخشد.
 • به این فکر کنید که شما اجازه ندادید بیشتر از این بازیچه دست او شوید.
 • به صدای قلبتان گوش کنید و خط قرمزهایتان را به یاد بیاورید.
 • معمولا اولین واکنش ها درست ترین ها هستند.

کنار آمدن با شکست عشقی 

 • اگر او مدام کاری می کرد که باعث ناراحتی شما می شد پس فرد مناسبی برایتان نبوده است.
 • فقط به چیزهایی که واقعا مهمند فکر کنید و افکار وسواسی نداشته باشید.
 • وقتی دنبال فرد مناسبی می گردید فقط روی یک نوع شخصیت متمرکز نشوید و افراد مختلف را بررسی کنید.
 • اگر سطح توقع و انتظاراتتان بیش از اندازه بالا باشد پیدا کردن فرد مناسبتان سخت می شود.
 • انتظار نداشته باشید که او دقیقا شبیه عشق سابقتان باشد چون احتمالا چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
 • روی یک موضوع تمرکز نکنید.
 • مثلا دنبال کسی که فقط هیکل خوب یا صدای خوبی داشته باشد یا کسی که فقط آشپزی بلد باشد نباشید!
 • یادتان باشد اگر دیگران نمی توانند شما را به خاطر چیزی که واقعا هستید دوست داشته باشند و قبولتان کنند، مشکل از شما نیست .
 • نباید روی این افراد تمرکز کنید چون ارزشش را ندارند.
 • ناراحت کننده است اما حقیقت همین است.
 • شما باید با کسی باشید که واقعا به شما اهمیت بدهد و برایش مهم باشید.

کنار آمدن با شکست عشقی 

 • اگر لازم بود برای اینکه کمتر اذیت شوید ارتباطتان را با افرادی که فکر می کنید دوستتان ندارند کم کنید.
 • روی چیزهایی که واقعا مهم هستند تمرکز کنید وسواسی نباشید.
 • همیشه ادمهای بهتر و مناسبتری برای رابطه عاطفی داشتن پیدا خواهید کردید.
 • اگر کسی که با او هستید مدام کارهایی که باعث آزار شما می شود انجام می دهد، فرد مناسبی برای شما نیست.
 • اگر فردی که دوستش دارید بیش از حد طبیعی ناراحتتان می کند یا مدام با او در حال مشاجره و دعوا هستید، شاید وقت آن رسیده که از هم جدا شوید.
 • بعد از جدا شدنتان سریع وارد یک رابطه جدید نشوید.
 • به قلبتان اجازه بدهید مسائل گذشته را فراموش کند و ناراحتی هایتان بهبود پیدا کند.
 • یادتان باشد مهم نیست که چقدر به یک نفر احساس علاقه می کنید، احترام به خودتان از همه چیز مهم تر است.
 • شما نمی توانید آنها را مجبور به فهمیدن و قبول احساساتتان کنید .
 • پس بهترین کار این است که رهایشان کنید و به زندگی بدون آنها ادامه بدهید.

روش های درمان شکست عشقی
روش های مقابله با شکست عشقی

هشدارهای جدی برای درمان شکست عشقی

 • اگر امید واهی درباره برگشتن کسی که دوستتان ندارد دارید بهتر است آن را از سرتان بیرون کنید.
 • هر چقدر بیشتر به خودتان امید بدهید قلبتان بیشتر شکسته خواهد شد .
 • و دیرتر می توانید به زندگی عادی برگردید.

روش مقابله با شکست عشقی
روش برخورد با شکست عشقی

منبع wikihow

ترجمه اختصاصی از سایت دلبرانه

 بیشتر بخوانید : 

فراموش کردن عشق سابق | چگونه یک شکست عشقی را فراموش کنیم ؟

رابطه سالم | چگونه رابطه درست و شادی با همسر مان داشته باشیم؟

محبوب شدن | چگونه در جمع محبوب باشیم ؟ (۳ راه ساده افزایش محبوبیت)

حل اختلاف | ۲۰ روش حل اختلافات ( مهارت حل مسئله ) مفید و موثر 

مهارت حل مسئله | ۵ کلید برای داشتن یک رابطه سالم و طولانی

کسب احترام دیگران | راه های به دست آورن احترام ، اعتماد و محبوبیت در جمع


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.