سوزش معده | علایم ، علت ها و درمان طبیعی و خانگی سوزش معده

سوزش معده | علایم ، علت ها و درمان طبیعی و خانگی سوزش معده

معده شما عضو عضلانی از بدن می باشد که بین مری و روده کوچک قرار دارد. مواد غذایی پس از بلع وارد معده می شوند و قبل از ورود به روده در آنجا هضم می شوند. اما اگر غذا به درستی هضم نشود، می تواند روده شما را مسدود کند که در نتیجه منجر به احساس سوختن سمعده می شود. سوزش معده ممکن است گهگاه یا به صورت مزمن رخ دهد. در این مطلب به صورت کامل و مفصل به شایع ترین علت ها و نشانه های این بیماری می پردازیم و در مورد داروها و درمان طبیعی و خانگی موثر برای رفع آن صحبت می کنیم.

احساس میکنم معده ام میسوزد ، چه کار کنم ؟

علت ، درمان سوزش معده (۱)

علایم سوزش معده

علائم مشکلی که ما آن را سوزش معده می نامیم شامل موارد زیر است :

 1. احساس سوختگی در معده و قفسه سینه
 2. احساس سنگینی پس از غذا خوردن
 3. احساس ناراحتی در معده
 4. آروغ زدن
 5. نفخ
 6. تهوع

چیکار کنیم که معده مان نسوزد؟

علت ، درمان سوزش معده (۲)

چرا بعد از غذا خوردن معده ام میسوزد؟

برخی  از افراد پس از خوردن غذا احساس سوزش می کنند و اغلب غذاهای تند منجر به این حس می شود. سایر محصولات غذایی که ممکن است موجب سوزش معده شوند عبارتند از غذاهایی با فیبر کم یا محصولات غنی از فیبر محلول. هم چنین، آلرژی های غذایی یا عدم تحمل لاکتوز می تواند موجب ناراحتی معده شما شود.

چرا معده ام میسوزد؟

علت ، درمان سوزش معده (۳)

از کجا بفهمم مشکل معده ام به خاطر خوردن چه مواد غذایی است ؟ 

بهترین روش برای شناسایی تاثیر مواد غذایی روی معده شما این است که یک دفتر رژیم غذایی داشته باشید که در آن تمام مواد غذایی که در طول روز می خورید و احساستان پس از صرف آن غذا را بنویسید. برای چند هفته این کار را انجام دهید تا دریابید که از مصرف چه غذاهایی می بایست پرهیز کنید.

درمان مشکلات معده

علت ، درمان سوزش معده (۴)

تاثیر نوشیدن الکل و نوشیدنی های گازدار روی معده 

سوزش معده ممکن است پس از نوشیدن برخی از نوشیدنی های الکلی نیز ظاهر شود؛ زیرا مواد شیمیایی موجود در الکل به سرعت در بدن شما متابولیزه شده و باعث درد و ناراحتی معده می شوند. اگر به طور منظم الکل مصرف کنید، ساختار و عملکرد دستگاه گوارش شما دچار تغییر می شود که این تغییرات علت بیماری های معده می باشد. مصرف الکل همچنین منجر به التهاب پانکراس، آسیب های کبدی یا بیماری های  کیسه صفرا می شود. نوشیدنی های گازدار اغلب منجر به سوزش معده می شوند؛ زیرا این نوشیدنی ها اغلب منجر به تشکیل گاز و در نتیجه احساس ناراحتی در معده می شوند. علاوه بر این، نوشیدنی های گازدار اغلب حاوی شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام هستند که برخی از افرادی به این ترکیب حساسیت دارند.

پیشگیری از مشکلات معده

A stomachache woman.

شیر خوردن باعث سوزش معده میشود؟

اگر شما به مشکل عدم تحمل لاکتوز دچار باشید، شیر نیز می تواند برای معده تان مضر باشد. لاکتوز نوعی شکر است که در شیر یافت می شود. در بدن برخی از افراد آنزیم لاکتاز، که برای هضم لاکتوز ضروری است، تولید نمی شود. با مصرف شیر، این افراد دچار سوزش معده، اسهال، یبوست، و یا معده درد می شوند. اگر شما از مشکلات معده رنج می برید و اغلب شیر می خورید، شیر را از رژیم غذایی خود برای چند هفته کنار بگذارید تا نتیجه آن را ببینید.

در معده ام احساس سوختگی میکنم

Sick character stomach ache

وقتی آب میخورم معده ام میسوزد !

هم چنین ممکن است پس از نوشیدن آب هم دچار سوزش معده شوید. البته، درست است که نوشیدن آب به طور منظم برای سلامتی مفید می باشد، اما شما نباید بیش از حد آب بنوشید؛ زیرا نوشیدن بیش از حد آب منجر به بیماری کاهش یون سدیم خون یا هیپوناترمی می شود. هیپوناترمی به این معنی است که سدیم کافی در بدن شما وجود ندارد، زیرا با نوشیدن بیش از حد آب سطح سدیم خونتان را پایین آورده اید. علائم هیپوناترمی :

 • احساس ناراحتی در معده،
 • سرگیجه،
 • استفراغ،
 • تشنج ،
 • خستگی .

نوشیدن بیش از حد آب نیز ممکن است تاثیر منفی روی کلیه های شما داشته باشد زیرا کلیه های شما نمی توانند حجم زیاد مایعات را دفع کنند. کلیه ها توانایی دفع کردن ۱۰۰۰ میلی لیتر آب در ساعت را دارند. اگر شما دچار سندرم روده تحریک پذیر(IBS) هستید، معده شما ممکن است مواد غذایی و نوشیدنی های خاصی حساس باشد که می تواند موجب سوختن معده شما شود.

چکار کنم تا از شر سوختن معده راحت شوم ؟

 

علت ، درمان سوزش معده (۷)

دلایل و علت های سوزش معده

حال که شما علائم سوزش معده را شناختید، بهتر است با دلایل آن نیز آشنا شوید. دلایل زیادی برای ایجاد این مشکل شناسایی شده اند اما ممکن است فقط یکی از آن ها به تشخیص پزشکتان در مورد شما ۱۰۰% صدق کند. به هر حال، شما می بایست بدن خودتان را بشناسید و به سیگنال های آن توجه کنید.اگر شما به دقت و با جزییات شرح حالتان را برای پزشکتان مطرح کنید، او به راحتی علت را تشخیص می دهد.

 • گاستریت 

یکی از شایع ترین علل سوزش معده، گاستریت می باشد. گاستریت به حالتی می گویند که جداره معده شما ملتهب، آسیب دیده باشد. اگرعلت سوختن معده شما گاستریت باشد، احتمالا بعد از غذا خوردن یا در حال دراز کشیدن آن را احساس می کنید. سایر علائم گاستریت عبارتند از:

 • بی اشتهایی،
 • سکسکه های مکرر،
 • درد شکم، تهوع
 • نفخ.

 

 • رفلاکس معده 

رفلاکس معده هم می تواند علت سوزش در معده باشد. رفلاکس معده در افرادی که چاق یا باردار هستند، یا سیگار می کشند و یا به طور مرتب از مرکبات و یا گوجه فرنگی در غذاهایشان استفاده می کنند، شایع است. همچنین ترشح بیش از حد اسید در معده می تواند موجب احساس سوختگی در معده شود. در این مواقع شما می توانید با استفاده از داروهای بدون نسخه یا داروهای تجویز شده ی پزشکتان، به سرعت بهبود یابید.

 • آلرژی های غذایی 

در حال حاضر آلرژی های غذایی و عدم تحمل غذا  علت شایع سوزش معده می باشد. در این موارد معمولا پس از غذا خوردن ظاهر شده و باعث ایجاد تهوع می شود.

 • مصرف برخی داروها 

ممکن است سوزش معده به دلیل مصرف داروهای خاصی ایجاد شود که جداره معده شما را از بین می برد. به عنوان مثال، پس از مصرف آنتی بیوتیک ها سوزش معده رخ می دهد. بنابراین، اگر در طی مصرف دارو یا بعد از قطع آن دچار احساس سوزش معده شدید، علت آن عوارض جانبی داروهایتان می باشد.

 • استرس

در نهایت، استرس نیز یکی از دلایل  احتمالی برای سوزش معده است؛ علی الخصوص اگر شما به طور مداوم از استرس رنج می برید و نمی توانید با آن مقابله کنید. استرس می تواند به طور جدی فرآیند گوارش شما را مختل سازد. اسیدها برای مدت طولانی در معده شما می مانند و منجر به  رفلاکس می شوند.

دلیل سوختن معده

علت ، درمان سوزش معده (۸)

بهترین درمان های خانگی برای سوزش معده 

راه درمان سوزش معده به علت آن بستگی دارد. گاهی اوقات اجتناب از مصرف محصولات غذایی خاصی برای رفع دائمی مشکل کافی است. با این حال، با پزشکتان مشورت کنید؛ زیرا در برخی مواقع شما برای رفع این مشکل به دارو نیز نیاز دارید. درمان های ذکر شده در این بخش می تواند به شما در رفع سوزش معده کمک کند. از این درمان ها می توانید در کنار داروهایتان استفاده کنید و مطمئنا پزشک شما نیز برخی از آنها را توصیه خواهد کرد.

 

 1. یک لیوان شیر بنوشید

  شما ممکن است در این مورد دچار سردرگمی شوید، زیرا در بخش علائم سوزش معده خواندید که  نوشیدن شیر ممکن است باعث سوزش معده شود. درست است، اما تنها زمانی رخ می دهد که  شما به لاکتوز آلرژی داشته باشید. در غیر این صورت، یک لیوان شیر سرد پس از غذا می تواند باعث کاهش احساس ناراحتی در معده شود. شیر، اسید هایی را که در معده شما شکل می گیرد را تثبیت می کند و به طور مؤثری مانع سوزش معده شما می شود. نوشیدن شیر در دوران بارداری،  یک راه حل خوب و مطمئن برای درمان سوزش معده می باشد.

 2. شربت آلوئه ورا بنوشید

  شربت آلوئه ورا دارای ویژگی های تسکین دهنده فوق العاده ای است می تواند سوزش معده را برطرف کند. همچنین می تواند از عود کردن این بیماری جلوگیری کند. یک لیوان شربت آلوئه ورا را  قبل از غذا میل کنید تا دچار سوزش معده نشوید. این شربت به سرعت معده شما را تسکین می دهد.

 3. آب لیمو بنوشید

  کمی آب لیمو تازه را در آب گرم بریزید. این نوشیدنی، تاثیر فوق العاده ای روی معده شما خواهد داشت. آب لیموتازه می تواند اسیدهای معده شما را متعادل سازد و متابولیسم بدنتان را افزایش دهد. اگر شما مستعد به سوزش معده هستید، باید روز خود را با نوشیدن یک لیوان آب گرم همراه با آب لیمو تازه شروع کنید. هر صبح، ۱۵ دقیقه قبل از صرف صبحانه، از این نوشیدنی میل کنید. همچنین می توانید از این نوشیدنی  حدود ده دقیقه قبل از صرف وعده غذایی سنگین، برای جلوگیری از سوزش در معده پس از غذا، میل کنید.

 4. سرکه سیب

  سرکه سیب می تواند اسید معده را تنظیم کند و هنگامی که احساس سوزش می کنید، معده را تسکین می کند. شما می توانید از سرکه سیب برای رفع سوزش معده استفاده کنید. دو یا سه قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب رقیق کنید. همچنین برای طعم بهتر می توانید یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. هر گاه احساس سوزش معده داشتید می توانید از این نوشیدنی میل کنید تا به سرعت تسکین یابید.

 5. از چای سبز یا دمنوش نعناع استفاده کنید

  چای سبز و دمنوش نعناع دارای خواص بسیار زیادی می باشند. این دو مورد می توانند در رفع سوزش معده به شما کمک کنند. چای سبز توانایی خنثی کردن اسیدهای معده را  دارد. همچنین چای سبز دارای خواص ضد التهابی است که می تواند معده را تسکین دهد. حداقل دو بار در روز  یک فنجان  از هر یک از این نوشیدنی ها میل کنید. با این کار می توانید اسیدهای معده تان را تنظیم کنید و از شر سوزش معده خلاص شوید.

 6. از جوش شیرین استفاده کنید

  جوش شیرین به طور طبیعی قلیایی با pH بالاتر از ۷ است. به همین دلیل است که می تواند اسیدهای معده را به طور موثری خنثی کند و احساس ناراحتی و سوزش معده شما را کاهش دهد. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید. می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید. هر گاه احساس سوزش معده کردید، از آن بنوشید. بعد از چند دقیقه تسکین می یابید. به یاد داشته باشید هرگز از این نوشیدنی زیاد مصرف نکنید زیرا منجر به تهوع و ورم معده می شود. بنابراین، از این محلول حداکثر برای یک هفته استفاده کنید و سپس برای چند هفته آن را کنار بگذارید.

 7. کمی میوه میل کنید

  اگر می خواهید به سرعت و به طور طبیعی از شر سوزش معده خلاص شوید، باید روزی یک سیب، موز یا پاپایا بخورید. مصرف هر یک از این میوه ها به سرعت به شما در رفع سوزش معده کمک کند. پاپایا و سیب حاوی آنزیم های مهمی هستند که باعث به روند هضم کمک می کنند. از طرف دیگر، موز می تواند به عنوان یک آنتی اسید در برابر اسید معده شما عمل کند. همچنین این میوه ها باعث تولید موکوس در معده می شوند که می توانند از ترشح بیش از حد اسید جلوگیری کنند. هنگامی که احساس سوزش معده می کنید، یکی از این میوه ها را میل کنید و تاثیر آن را ببینید.

 8. از زنجبیل استفاده کنید

  ریشه زنجبیل در درمان بسیاری از مشکلات معده موثر می باشد. زنجبیل در رفع تهوع، التهاب و سوزش معده کمک می کند؛ زیرا دارای خواص ضد التهابی و ضد تهوع است. به منظور رفع مشکلات معده، مقداری زنجبیل را در آب به مدت پانزده دقیقه بجوشانید. سپس آن را از صافی گذرانده و بگذارید کمی سرد شود و آن را میل کنید. می توانید کمی عسل نیز به آن اضافه کنید. از این دمنوش فوق العاده هر روز میل کنید تا از شر سوزش معده خلاص شوید. به علت دارا بودن خواص ضد التهابی، مصرف این  دمنوش در پاییز و زمستان می تواند بدن شما را  تقویت کند.

 9. چند عدد بادام بخورید

  مصرف بادام برای رفع سوزش معده یا حالت تهوع مفید می باشد. بادام می تواند اسید معده را خنثی کند و در نتیجه از شما در معرض سرماخوردگی محافظت کند. اگر شما اغلب دچار احساس سوزش معده می شوید، پس از هر وعده غذایی یا هر بار که در معده احساس ناراحتی می کنید، پنج یا شش عدد بادام بخورید. این روش ۱۰۰٪ طبیعی است و برای رفع سوزش معده در خانم های باردار راه حل مناسبی می باشد.  البته، اگر به بادام حساسیت دارید از این روش استفاده نکنید.

 10. از خردل استفاده کنید

  یک راه حل عالی و آسان برای رفع سوزش معده و رفلاکس، خوردن خردل خام می باشد. خردل قلیایی است که توانایی خنثی سازی اسید ها در معده شما را دارد. همچنین تولید بزاق را افزایش می دهد که می تواند در رفع سوزش معده به شما کمک کند. هر بار که به علت  ترشح بیش از حد اسید معده، احساس درد یا ناراحتی در معده کردید، فقط یک قاشق چای خوری خردل زرد میل کنید. طعم و مزه خردل بسیار تند است، بنابراین شما می توانید آن را با یک لیوان آب میل کنید.

 11. از گیاه ریحان استفاده کنید

  گیاه ریحان اغلب در پخت غذا استفاده می شود. برای رفع احساس سوختگی در معده و یا رفلاکس معده می توانید از این گیاه استفاده کنید. ریحان به سرعت می تواند التهاب معده ملتهب را تسکین دهد. برای مصرف ریحان دو روش وجود دارد. می توانید ریحان را در آب بجوشانید، آن را صاف کنید و در طی روز از این دمنوش میل کنید تا تسکین یابید. روش دوم که ساده ترین روش استفاده از ریحان می باشد، جویدن ریحان خام است. همیشه کمی ریحان همراه خود داشته باشید و هر وقت که احساس سوزش معده کردید از آن بجوید.

 12. از ماست استفاده کنید

  ماست دارای ویژگی های تسکین دهنده بسیار خوبی است و می تواند جداره معده را با یک لایه محافظ پوشش دهد. بنابراین، هر بار که احساس سوزش معده می کنید، می توانید از آن استفاده کنید. یک فنجان ماست طبیعی بخورید؛ زیرا ماست طبیعی دارای خواص بسیاری می باشد. با این حال، اگر طعم ماست طبیعی را دوست ندارید، کمی میوه تازه یا عسل به آن اضافه کنید. شکر و شیرین کننده های دیگر ممنوع است.

 13. از بروکلی بیشتر استفاده کنید

  مطالعات اخیر نشان داده است که اگر شما هر روز در رژیم غذایی خود از بروکلی استفاده کنید ، می توانید به طور طبیعی از شر مشکلات معده خود رهایی یابید. کلم بروکلی یکی از معروفترین سبزیجاتی است که مصرف منظم آن مزایای زیادی برای سلامتی شما خواهد داشت. از کلم بروکلی می توانید به صورت خام یا پخته استفاده کنید.

 14. عسل میل کنید

  عسل یکی دیگر از درمان های طبیعی برای رفع مشکلات مختلفی  از جمله مشکلات  معده می باشد. عسل دارای خواص تسکین دهنده و ضد التهابی است، که می تواند در درمان سوزش معده مفید باشد. شما باید عسل را در رژیم غذایی خود قرار دهید. هر روز حداقل یک قاشق غذاخوری عسل را همراه با نان یا با سالاد مصرف کنید. پس از گذشت چند هفته متوجه شوید که مشکل معده شما رفع شده است. برای این منظور از عسل طبیعی استفاده کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که عسل را گرم مکنید، زیرا برخی از خواص مفید خود را از دست می دهد.

 15. از آویشن استفاده کنید

  آویشن گیاه رایجی است که می تواند به رفع مشکل معده کمک کند. این گیاه به خصوص برای رفع سوزش معده و نفخ مناسب می باشد. از دمنوش آویشن استفاده کنید. همچنین شما می توانید از برگ های تازه یا خشک آن نیز استفاده کنید. کمی از برگ آن را در آب بجوشانید و سپس آن را صاف کنید و برای رفع درد معده از آن بنوشید.

علت سوختن معده

 

علت ، درمان سوزش معده (۹)

نکاتی برای پیشگیری از سوختن معده

در کنار روش های توصیف شده در بخش فوق، هنوز روش های بیشتری وجود دارد که می توانید انجام دهید تا از شر سوزش معده خلاص شوید.

 1. اگر به طور مداوم دچار سوزش معده می شوید می بایست در سبک رژیم غذایی تان تغییراتی اعمال کنید.
 2. از مصرف غذاهای چرب و شور و فست فود بپرهیزید.
 3. در عوض، مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه بخورید.
 4. زیرا آنها به طور طبیعی فرایند گوارش شما را تقویت می کنند.
 5. هر روز حداقل سی دقیقه ورزش کنید .
 6.  از سیگار و مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.
 7. اگر شیوه زندگی سالم را پیش بگیرید.
 8. با رعایت این نکات شما به هیچ دارویی نیاز نخواهید داشت و از شر سوزش معده خلاص خواهید شد.

منبع  mediafamily / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

علت ، درمان سوزش معده (۱۰)

بیشتر بخوانید :

اسید معده | علائم، دلایل، پیشگیری و درمان اسید معده

درمان سریع نفخ معده | درمان نفخ شکم با طب سنتی گیاهی

سلامت معده | از سلامت معده خود مطمئن شوید!

نوشیدن آب با معده خالی |فواید آب درمانی با نوشیدن آب ناشتا

درمان نفخ نوزاد | چگونه نفخ شکم نوزاد مان را از بین ببریم ؟

کبد چرب | علت، علائم و درمان کبد چرب با روش های طبیعی

 


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.