کتیبه محرم | ۴۴ مدل کتیبه و پرچم محرم برای روضه و هیات عزا عاشورا تاسوعا

کتیبه محرم | ۴۴ مدل کتیبه روضه و هیات و پرچم محرم و عزا عاشورا تاسوعا

سیاه پوش کردن خانه ها ، روضه ها تکیه ها ، مساجد و امام زاده ها ، هیات و خلاصه همه جای شهر از دیر باز جزء آداب پیشواز از ماه های عزاداری برای سید و سالار شهیدان بوده است و کتیبه محرم ، پرچم و بیرق و ریسه های مشکی وسیله هایی برای این سیاه پوش کردن بوده اند .کتیبه های محرم معمولا  با اسامی ائمه بخصوص نام مبارک امام حسین (ع) ابوالفضل عباس (ع) ، حضرت زینبت (س) و فرزندان و یاران اباعبدلله الحسین و یا احادیث و اشعاری پیرامون واقعه کربلا و عصر عاشورا زینت یافته است . ما در این نوشته از دلبرانه در آستانه ورود به ماه محرم ۴۴ کتیبه و پرچم عزاداری زیبا و چشم نواز را از صفحه های مختلف در اینستاگرام جمع آوری کرده و تقدیم حضور عاشقان و علاقمندان سیدالشهدا قرار میدهیم . با ما همراه باشید .

کتیبه محرم (۰۰)

کتیبه محرم

این کتیبه ها از صفحات مختلفی از اینستاگرام جمع آوری شده اند که لینک آنها در مطلب زیر آمده است ، ( اگر دنبال جایی برای تهیه پرچم و کتیبه محرم بودید به آن مراجعه کنید . )

پرچم محرم | ۴۰ مدل پرچم و بیرق و کتیبه برای هیئات عزاداری امام حسین (ع )

کتیبه محرم (۰)

کتیبه محرمی

میگویند خاکی که شیعیان از آن خلق شده اند از پاره ای از خاکی ست که خود ائمه از آن خلق شده اند ، هر آنجا ائمه اطهار را شاد میکند شیعیان را نیز مسرور میسازد و هر آنچه امام شیعه را غمیگین میسازد ، پیروان و شیعیان آنها را نیز محزون میکند . میگویند پس از عاشورا شعله ای در دل های شیعیان و مومنان برافروخته شده است که تا قیامت سرد نخواهد شد . میگویند همه حسین را دوست دارند حتی منافق ، حتی غیر مسلمان حتی گناهکار… راست میگویند . و ما که حتی برای اقوام گاهی پوشیدن لباس سیاه را مکروه و سخت میداریم برای حسین از شوق دل و صمیم قلب سیاه پوش میشویم . خانه هاو مساجد و تکیه ها و هیات ها را نیز سیاه پوش میکنیم از پرچم و بیرق و کتیبه های حسینی و از غمش سیراب میشویم با میل و اشتیاق . سلام بر حسین …

کتیبه محرم (۳۲)

کتیبه محرم با کیفیت

کتیبه محرم (۲۶)
کتیبه محرم با کیفیت بالا

کتیبه محرم (۱)

کتیبه محرم عمودی

کتیبه محرم (۲۵)
کتیبه محرم افقی

کتیبه محرم (۳)

کتیبه برای محرم

کتیبه محرم (۱۹)
کتیبه مخصوص محرم

کتیبه محرم (۴)

عکس کتیبه محرم

کتیبه محرم (۱۸)
عکس کتیبه محرمی

کتیبه محرم (۵)
عکس کتیبه های محرم

کتیبه محرم (۲۰)
دانلود عکس کتیبه محرم

کتیبه محرم (۶)

طرح کتیبه محرم

کتیبه محرم (۱۶)
طرح کتیبه محرمی

کتیبه محرم (۷)
طرح کتیبه برای محرم

کتیبه محرم (۱۵)
طرح کتیبه عمودی محرم

کتیبه محرم (۸)
طرح کتیبه ای محرم

کتیبه محرم (۱۴)
دانلود طرح کتیبه محرم

کتیبه محرم (۱۱)
طرح گرافیکی کتیبه محرم

کتیبه محرم (۱۳)
دانلود طرح کتیبه برای محرم

کتیبه محرم (۱۲)

مدل کتیبه محرم


کتیبه محرم (۱۷) 
   کتیبه محرم (۲۱) کتیبه محرم (۲۳)   کتیبه محرم (۲۷) کتیبه محرم (۲۸) کتیبه محرم (۲۹) کتیبه محرم (۳۰) کتیبه محرم (۳۱)  کتیبه محرم (۳۳) کتیبه محرم (۳۴) کتیبه محرم (۳۵) کتیبه محرم (۳۶) کتیبه محرم (۳۷) کتیبه محرم (۳۸) کتیبه محرم (۳۹) کتیبه محرم (۴۰) کتیبه محرم (۴۱) کتیبه محرم (۴۲) کتیبه محرم (۴۴) کتیبه محرم (۴۵) کتیبه محرم (۴۶) کتیبه محرم (۴۷) کتیبه محرم (۴۸)

معنی و تاریخچه کتبیه 

معنی کتیبه در لغت نامه دهخدا 

همانطور که در لغت‌نامه دهخدا به نقل از فرهنگ فارسی معین در مورد کتیبه آمده است :

کتیبه . [ ک ِ / ک َ ب َ/ ب ِ ] (از ع ، اِ) ممال کتابه عربی . (فرهنگ فارسی معین ). نوشته :
|| آنچه به خط جلی نسخ یا نستعلیق و یا به خط طغرا و یا به خط کوفی بر دوره ٔ دیوار مساجد و مقابر و اماکن متبرکه یا سر در دروازه ٔ امرا و بزرگان نویسندو یا نقش کنند. (از ناظم الاطباء). نوشته ای که حاشیه مانند دور سر در عمارت و بر بدنه ٔ دیوار مسجد و مقبره و بقعه و تخت و کرسی و در و نیز بر کرانه ٔ پارچه که سفره و بیرق و جامه (جامه ٔ خانه ٔ کعبه ) و زین پوش و جلیل اسب و پوشش تکیه ها و غیره باشد نویسند. || قسمت زبرین دیواری که به آجر یا سنگ یا نقوش زینت شده باشد. (از یادداشت مؤلف ). || آنچه از نقوش و خط که بر سنگها کرده باشند. آنچه بر سنگی یا کوهی حجاری شده باشد. (یادداشت مؤلف ). سنگ نبشته . نوشته ای که بر سنگ بدنه ٔ کوه یا تخته سنگ نویسند. (از فرهنگ فارسی معین ).

کتیبه و کتیبه‌نگاری در اسلام

بنا بر آنچه در ویکی پدیا در مورد کتیبه و کتیبه نگاری در اسلام آمده است : در جهان اسلام کتیبه‌نگاری در بناهای یادبود، مقبره‌ها، مساجد، مدارس علمیه، بقعه‌ها، عمارات باشکوه، ستون‌ها، و جاهای مناسب دیگر به‌کار می‌رفته‌است و به این ترتیب در این مکان‌ها آثار ارزشمندی از هنر خوشنویسی و کتیبه‌نگاری به اشکال عمودی یا افقی خلق شده و به یادگار مانده‌است. تجزیه و تحلیل این آثار از منظرهای گوناگونِ هنری و موضوعی می‌تواند دریچه‌هایی فراسوی تاریخ، تمدن، و فرهنگ اسلامی بر دیدگان پژوهندگان معاصر بگشاید.

انواع مختلف خطوط شامل کوفی، نسخ، ثلث، طغرا، ریحان، محقق، نستعلیق، و جز آن در کتیبه‌نگاری‌های اسلامی از صدر اسلام تاکنون مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

از میان خطوط یاد شده، خط ثلث به سبب دور و تموج آن و نیز به جهت حرکات نرم قلم، درشتی و برجستگی حروف، و قابلیت تزیین و ایجاد نقش و نگار در کتیبه‌نویسی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌است. مضمون کتیبه‌ها در بناهای ایران شامل آیات قرآن، احادیث، شعر، ماده تاریخ، تاریخ بناها یا نام بنیان‌گذارانشان، و مواردی جز آن است.

مطالب مرتبط : 

پرچم محرم | ۴۰ مدل پرچم و بیرق و کتیبه برای هیئات عزاداری امام حسین (ع )

لباس مشکی | ۴۴ مدل لباس مشکی دخترانه برای محرم + لباس مشکی سایز بزرگ

تیشرت محرم | ۳۰ مدل تیشرت مشکی جدید برای عزاداری های ماه محرم

لباس مشکی زنانه | ۳۰ مدل لباس مشکی زنانه ایرانی برای عزاداری محرم و روضه

لباس بارداری برای محرم | ۲۲ مدل لباس باردرای مشکی برای ایام محرم

مانتو مشکی | ۴۰ مانتو اسپرت و ساده مشکی دخترانه + مانتو سیاه بازیگران


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.