تکنیک های ژست عکاسی که برای همه کاربرد دارد

دسته بندی : آموزش,سرگرمی

 تکنیک های ژست عکاسی که برای همه کاربرد دارد

 تکنیک های ژست عکاسی که برای همه کاربرد دارد

همه عکاس ها سر و کارشان با مدل ها نیست. خیلی از آن ها کارشان عکاسی از مردم عادی است به طوری که عکس و ژستی زیبا مثل مدل ها داشته باشند. پس شما به عنوان عکاس با کسانی که بلد نیستند ژست بگیرند و صورتشان را در مقابل دوربین به خوبی مدیریت کنند چه می کنید؟ در اینجا ۷ نکته برای عکاسی از چنین افرادی آمده است.

 تکنیک های ژست عکاسی که برای همه کاربرد دارد

حالت و ژست موها

معمولا فکر نمی کنیم که موها هم جزئی از ژست است که باید کنترل شود. اگر از فردی که عکاسی می کنیم موهای بلندی داشته باشد اولین چیزی که در عکس توجه بیننده را به خود جلب می کند موهای اوست. برای موها نمی توان یک قاعده کلی در نظر گرفت چون در افراد مختلف فرق می کند. فرض کنیم از شخصی که عکاسی می کنیم هیچ آرایش و مدل موی خاصی ندارد. اولین چیزی که باید بدانید این است که ریختن موها به دو طرف شانه فاجعه است. وقتی موها به دو طرف شانه ها ریخته شود حالت خشن و وحشی به عکس می دهد. کارهایی که می توان برای موها انجام داد:

 تکنیک های ژست عکاسی که برای همه کاربرد دارد

 • تمام موها پشت شانه ها قرار بگیرد
 • تمام موها جلوی شانه ها قرار بگیرد.
 • تمام موها یک طرف شانه ها
 • تمام موها طرف دیگر شانه ها
 • موها بالا جمع شود

موها را هرگز روی شانه ها قرار ندهید. تمام این پوزیشن موها بستگی به مدل شما و مدل عکسی دارد که می خواهید داشته باشید. یک طرفه بودن موها هم بستگی به آن طرف مدل که بهتر است دارد.

چانه را جلو بدهید

هر طور که ژست بگیرید چه ریلکس و چه صاف و ایستاده کمی غبغب زیر چانه ها می افتد. هر چقدر هم لاغر باشید. اگر از او بخواهید که چانه را جلو بیاورد ممکن است تصور کنند که باید چانه ها را بالا بیاورند. بنابراین سوراخ های بینی در عکس زیاد نمایان می شود و این از جذابیت عکس می کاهد. بنابراین از مدل بخواهید که به جای چانه ها گوش ها را به جلو بیاورد.

 تکنیک های ژست عکاسی

این تصاویر مربوط به قبل و بعد از زمانی است که از مدل خواسته شده گوش ها را به جلو بیاورد.

تکنیک ژست عکاسی

به این حالت حالت لاک پشتی هم می توان گفت. چون درست مثل حرکتی است که لاک پشت از لاک خود بیرون می آید. این ژست شاید زیاد راحت نباشد و غیر عادی به نظر برسد اما عکس را در نتیجه زیباتر می کند.

تکنیک ژست عکاسی

بازوها را بالا بدهید

وقتی افراد در حالت طبیعی می ایستند دست ها را در دو طرف آزاد رها می کنند. و این حالت چند مشکل در عکس ایجاد می کند. اول این که در عمس راحت به نظر نمی رسند. دوم این که دست ها پیچ و خم بدن را مخفی می کند. سوم این که بازوها پهن تر از آنچه در واقعیت هستند نشان داده می شوند.

تکنیک ژست عکاسی

برای از بین بردن این نقص ها از مدل بخواهید کمی بازوها را بالا ببرد. به عنوان مثال دست ها را روی کمر قرار دهد. خط قرمزی که در تصویر می بینید نشان دهنده پهنای بازوها در دو حالت عکاسی است. و همانطور که مشخص است با بالا بردن بازوها چقد از سایز آن کم شده است.

ایجاد فضا با کمر

همه دوست دارند در عکس لاغر به نظر برسند. یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که حالت طبیعی کمر فرد را در عکس نمایان کنید. در این جا از فرد خواسته شده که دست ها را روی کمر قرار دهد اما همانطور که در شکل اول می بینید هیچ فاصله ای بین دست چپ و کمر او قرار ندارد و این باعث شده میان تنه او وسیع تر نشان داده شود. اما در تصویر دوم کمی بازو را به جلو آورده تا باریکی کمر به خوبی نشان داده شود.

تکنیک ژست عکاسی

خط قرمز تصویر نشان دهنده پهنای کمر اوست. در تصویر اول بازوی چپ پهنای کمر را بیشتر کرده است. اما در تصویر بعدی با کمی جلو آوردن بازوها این پهنا حذف شده است.

چرخاندن شانه ها

این یکی از ساده ترین نکات است اما اهمیت زیادی دارد. اگر فرد مستقیم رو به دوربین نگاه کند کمی چاق به نظر می رسد. اگر فرد کمی شانه ها را به پهلو بچرخاند در عکس لاغرتر نشان داده می شود.

تکنیک ژست عکاسی

همانطور که می بینید خط قرمز نشان دهنده مقدار فضایی است که فرد در هر دو عکس قبل و بعد از چرخاندن شانه ها اشغال کرده است.

سفیدی چشم ها را نشان ندهید

وقتی می خواهید عکسی رویایی بگیرید و از فرد می خواهید که نگاهش به دوربین نباشد به او نگوئید که به آن سمت نگاه کن. برای این کار یک شیء پشت سرتان قرار دهید و از او بخواهید به آن شیء نگاه کند سپس با حرکت دادن دوربین زاویه چشم های او را تنظیم کنید.

تکنیک ژست عکاسی

در عکس اول از مدل خواسته شده به دری که درست در کنار من قرار داشت نگاه کند. همانطور که می بینید بیشتر سفیدی چشم ها در عکس مشخص است. اما دوباره از او خواسته شد که به پنجره کنار در نگاه کند و با این تغییر سفیدی چشم ها کمتر نمایان شد.

اجازه ندهید بینی چهره را بشکند

این نکته کمی پیچیده و مهم است. وقتی نمی خواهید از فرد از رو به رو عکس بگیرید از او می خواهید به یک طرف بایستد. باید هر دو چشم ها در عکس مشخص باشد. اگر یک خط تصوری در کنار صورت بکشید این خط نباید با نوک بینی قطع شود یا از نوک بینی رد شود.

تکنیک ژست عکاسی

اگر بینی این خط را رد کند حالت طبیعی صورت را می شکند. به این حالت حالت پینوکیو گفته می شود چون کمی بینی را بلند نشان می دهد. برای جلوگیری از این مشکل از فد بخواهید کمی صورتش را به سمت دوربین بچرخاند.

مجموع نکات در این عکس

تکنیک ژست عکاسی

 • لیست نکاتی که می توانید در عکس بعدی رعایت کنید:
 • موها در یک طرف شانه ها قرار بگیرد.
 • چانه ها کمی به جلو باشد.
 • بین بازوها و بدن کمی فاصله وجود داشته باشد.
 • حالت و باریکی کمر با چیزی پوشانده نشود.
 • شانه ها کمی به پهلو چرخانده شود.

آموزش باکلاس ترین ژست های عکس آتلیه ای دخترانه و زنانه

Save

اشتراک گذاری مطلب

*

code

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم