انشا عید نوروز | ۲۰ انشا و تحقیق درباره تعطیلات عید نوروز و سال نو

انشا عید نوروز | ۲۰ انشا و تحقیق درباره تعطیلات عید نوروز و سال نو

کمتر کسی است که در دوران تحصیل خود یک انشا عید نوروز ننوشته باشد ، حالا این انشا میتوانست به صورت تحقیقی در مورد آداب و روسم و تاریخچه نوروز باشد یا خاطرات عید نوروز در قالب این جمله کلیشه ای که ” تعطیلات عید نوروز خود را چگونه گذراندید ؟ ” در این نوشته از دلبرانه میخواهیم به این موضوع انشا خاطره انگیز بپردازیم و دانش آموزان و اولیای آنها را با ارائه ۲۰ انشا در مورد عید نوروز یاری کنیم . این انشا ها برای پایه های تحصیلی مختلف آماده شده است ، امیدورام برای شما مفید باشد .

تحقیق و انشا عید نوروز 

انشا-در-مورد-عید-نوروز۲۰

انشا عید نوروز

موضوعات انشا در مورد عید نوروز

موضوعات انشا پیراهمون عید نوروز معمولا حول محور این موارد هستند که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت : 

 1. انشا در مورد خاطرات عید نوروز
 2. انشا در مورد لحظه تحویل سال
 3. انشا در مورد عید نوروز و آداب و روسوم آن
 4. انشا در مورد ” تعطیلات عید نوروز را چگونه گذراندید ؟ “
 5. انشا در مورد عید نوروز به زبان انگلیسی
 6. تحقیق در مورد تاریخچه عید نوروز
 7. تحقیق در مورد آداب و رسوم عید نوروز و هفت سین 
 8.  انشا در مورد عید نوروز را چطور سپری کردید؟
 9. انشا خاطرات شیرین عید نوروز
 10. انشا ادبی درباره عید نوروز

انشا عید نوروز (۱)

انشا عید نوروز شماره یک

انشا عید نوروز – متن کوتاه کودکانه- ساده و روان – مناسب دوره ابتدایی 

موضوع انشا : عید نوروز خود را چگونه گذراندید ؟ 

مقدمه : من عید نوروز را خیلی دوست دارم …

من عید نوروز را خیلی دوست دارم ، چون به همه خیلی خوش می گذرد ، اول این که لباس های نو میخریم . من وقتی لباس نو میخرم همش به جلو آینه میروم و خودم را نگاه میکنم . ولی بعضی ها ممکن است پدرشان پول زیاد نداشته باشد که برای آنها لباس عید بخرد و ما باید به آنها کمک کنیم . بعد از این که همه لباس نو پوشیدند میروند مهمانی در مهمانی خوراکی های خوشمزه به آدم میدهند مثل آجیل میدهند شیرینی میدهند میوه میدهند و همه با هم میخندند و حرف میزنند . از همه بهتر عیدی است که هر کسی به آدم پوب میدهد و آخر عید آدم پول زیادی دارد که میتواند با آن چیزهایی که دلش میخواهد بخرد .

عید نوروز خود را چگونه گذراندید

بعد هم باید مشق های مدرسه را انجام دهیم تا درس هایی که خوانده ایم یادمان نرود . باید نقاشی بکشیم و تمرین های ریاضی و فارسی را حل کنیم تا تمام شود . عید خیلی خوب است ولی همیشه زود تمام میشود و باید دوباره به مدرسه برویم من دلم بعضی وقت ها برای دوست هایم در مدرسه تنگ میشود ولی دوست دارم عید زیاد تر باشد و بیشتر بازی کنیم و خوشحال باشیم . 

عید نوروز خود را چگونه گذراندید

من دوست دارم عید به مسافرت برویم چون در مسافرت خوش میگذرد و آدم جاهای جدید را می بیند و میتواند بعدا برای دوست هایش تعریف کند ولی ما گاهی به مسافرت نمیرویم و گاهی می رویم . اما عوضش همیشه به سیزده به در میرویم که خیلی کیف دارد . آدم چوب جمع میکند و آتش روشن میکند و روی آن سیب زمینی یا غذا یا چایی درست میکند بازی میکند و بدو بدو میکند غذا و خوراکی خوشمزه میخورد و می خندد کاش همیشه جمعه ها سیزده به در بود تا بچه ها بیشتر بازی میکردند. 

این بود انشای من . 

انشا عید نوروز (۲)

انشا عید نوروز شماره دو

انشا عید نوروز – متن توضیح- به زبان انگلیسی  

موضوع انشا : عید نوروز و آداب رسوم آن به زبان انگلیسی به همراه ترجمه – بیایید در مورد نوروز بیشتر بدانیم . 

مقدمه : Let s Know more about Nowruz

As you know, we are right now in the middle of the 13-day celebration known as nowruz– the celebration began the moment the earth crossed the vernal equinox, and continues through Wednesday April 1st– we’ll bring you more information about the significance of this day early next week, but for now, here are a few things you should be doing this week to celebrate:

Let s Know more about Nowruz

deed o bāz deed– this literally means ‘to see and see again’. During the 13 days of the beginning of spring, the tradition is to go visit all of your friends and family, and they in turn have to come to your house to see you. Everyone is ready to be a gracious host this week, supplying guests with plenty of sweets to ring in the new year, and also tea and fruit of course (what Iranian household doesn’t have a giant bowl of fruit ready at all times?). It’s customary to visit elders of the family first, and then make your way through the list of all close family, friends, and even acquaintances.

Let s Know more about Nowruz

wearing new clothes– generally Iranians will be prepared this week to wear at least one set of new clothing, all the way to the underwear. Because spring is a time for freshness and newness, this is symbolic of letting go of the old and displaying the new.

haft seen– during this week, Iranians have a special table set up in the house called the haft seen table- filled with symbolic items that represent spring, and seven items that begin with the Persian letter ‘seen’. These include items that represent prosperity, freshness, rebirth, love, and life, and that represent the new start provided by the new season. One of the most important elements of the nowruz haft seen table is wheatgrass, which is sprouted from grains a few days before the new year, and is thrown into water on the 13th day of nowruz (more on that next week!).

So we hope you have an opportunity this weekend to visit some new friends and make some fresh starts in your life!

ترجمه انشا در مورد عید نوروز

همانطور که می دانید، ما در حال حاضر در وسط جشن ۱۳ روزه به نام Nowruz شناخته می شود – جشن شروع می شود زمانی که زمین از اعتدال بهاری برسد و از طریق چهارشنبه آوریل ۱ ادامه می یابد، ما اطلاعات بیشتری در مورد اهمیت از این روز در اوایل هفته آینده، اما در حال حاضر، در اینجا چند چیز است که شما باید انجام دهید این هفته برای جشن گرفتن:

بیایید در مورد نوروز بیشتر بدانیم

این عمل به معنای «دیدن و دیدن دوباره- دید و باز دید » است. در طول ۱۳ روز از آغاز بهار، سنت این است که تمام دوستان و خانواده خود را ببیند و به نوبه خود باید به خانه شما برود تا شما را ببیند. هر کس آماده است تا در هفته جاری یک میزبان خوش تیپ باشد و مهمانان را در سال جدید با شیرینی های فراوان و همچنین چای و میوه (البته این که خانم ایرانی هرگز از کیک غول پیکر میوه ای تهیه نمی کند) آماده می کند. . معمولا برای بازدید از بزرگان خانواده اول، و سپس راه خود را از طریق لیست تمام خانواده نزدیک، دوستان و حتی آشنایان خود را.

پوشیدن لباس های جدید – به طور کلی ایرانی ها در این هفته برای پوشیدن حداقل یک ست از لباس های جدید، تا لباس زیر خواهد بود . از آنجا که بهار یک زمان برای طراوت و نوآوری است، این نماد ی از رفتن از قدیم و نمایش جدید است.

بیایید در مورد نوروز بیشتر بدانیم

در این هفته، ایرانی ها میز خاصی را در خانه ایجاد کرده اند که نام آن را هفت سین می گویند که پر از اقلام نمادین است که نشان دهنده بهار و هفت مورد است که با علامت فارسی دیده می شود. اینها مواردی هستند که نشان دهنده رفاه، طراوت، تولد دوباره، عشق و زندگی است و نشان دهنده آغاز جدید ارائه شده توسط فصل جدید است. یکی از مهمترین عناصر جدولی که در حال حاضر دیده می شود، سبزه  است که چند روز قبل از سال جدید از دانه ها جوانه زده است و در روز ۱۳ روز نوروز به آب می رسد 

نتیجه گیری :

بنابراین ما امیدواریم که شما در این آخر هفته

فرصتی برای بازدید از دوستان جدید داشته باشید

وشروع خوب و تازه های برای زندگی خود داشته باشید!

انشا عید نوروز (۴)

انشا عید نوروز شماره سه

انشا عید نوروز – متن توصیفی کوتاه- شاعرانه زیبا – مناسب پایه های پنجم و ششم و هفتم

موضوع انشا : توصیف ادبی شروع فصل بهار – انشا کوتاه 

مقدمه : 

قلم را در درست میگیرم و انشا خود را در مورد بهار 

این فصل زیبا و دوست داشتنی آغاز میکنم. 

به نام خدا 

صبح می شود وقت آن است که خورشید دست از دامن طبیعت بردارد وبه گیسوی سحر آویزد.شب کم کم دامن خودرا از کوچه ها جمع می‌کند.زمستان مدت هاپیش از این صحرا رفت اما انگار رد پایش بر آسمان باقیمانده است که اکنون آسمان آن گونه زنگار گرفته است…وقت آن است که کم کم بهار از راه برسد,درختان در خود فرو رفته اند,وقت آن است که سر را بالا آورند وبه بهار درود گویند و از طراوت آن بهره گیرند.وقت آن است.

انشا کوتاه شروع سال نو

که پروانه ی چمن از پیله درآید ودر نفس باد صبا سینه بگشاید,وقت آن است که شادی در رگ های دشت سوسو زند…وقت آن است که روزی از نو آغاز شود,امروز بهار وارد صحرا می شود و بر درختان شکوفه ی سپیدی و پاکی می کارد و از درختان عریان دشت عروسی زیبا می سازد.لکه ی سرخ غروب از گوشه ی آسمان پاک می شود که خورشید از پشت کوه سر بالا می آورد وب ه بهار زیبا خیرمقدم می گوید

انشا عید نوروز (۳)

انشا عید نوروز شماره چهار

انشا عید نوروز – متن توصیفی توضیحی – مناسب ابتدایی و راهنمایی 

موضوع انشا : عید نوروز و آداب و رسوم و خاطرات آن 

مقدمه :

هر سال نزدیک نوروز حال و هوای دوستان و اطرافیان عوض میشود و به خاطر خانه تکانی و آماده شدن برای نوروز جنب و جوش زیادی دارند و در خیابان مردم را میبینیم که با کیسه های خرید عید به سمت خانه در حرکت اند و یا ویترین مغازه ها را تماشا میکنن و معمولا خانواده های کوچک بصورت دسته جمعی به خرید می روند و پدر دست بچه ها را میگیرد و با هم حرکت میکنند که صحنه های زیبایی است.نزدیک سال تحویل همه لباسهای نو به تن میکنیم و برای فرارسیدن سال نو لحظه شماری میکنیم و در آخرین دقایق همراه خانواده در کنار سفره ی هفت سین می نشینیم و پدر معمولا قرآن میخواند و همه سعی دارند ثانیه های شروع سال را در حال ذکر و دعا باشند.

عید نوروز و آداب و رسوم

وقتی که سال تحویل میشود روبوسی میکنیم و سال نو را به همدیگر تبریک میگوییم و لحظات شادی به وجود می آید.در تعطیلات به دیدن فامیل و دوستان میرویم و معمولا کوچک تر ها اول به دیدن بزرگترها میروند و بعد از آن بزرگتر ها در فرصت مناسب به بازدید کوچک تر ها میروند و این رسم خیلی خوب است ٬چون هم دید و بازدید انجام میشود و هم آداب و رسوم احترام به بزرگتر زنده نگه داشته میشود.در نوروز همه بوی تازگی میدهند و مخصوصا پسر بچه ها خیلی مواظب اند که شلوار و لباس عیدشان کثیف و خاکی نشود.

عید نوروز و آداب و رسوم

ما باید در تعطیلات به مرور درسهایی که در طول سال خوانده ایم بپردازیم چون ممکن است این تعطیلات باعث شود آنها را فراموش کنیم. با این کار برای امتحانات آخر سال هم آماده میشویم و تابستان خوبی خواهیم داشت. ما خیلی تعطیلات نوروز را دوست داریم برای اینکه معمولا از بزرگ تر ها عیدی میگیریم و پسر عمو و پسر خاله و دای و پسر عمه هایمان را بیشتر میبینیم.

عید نوروز و آداب و رسوم

بعضی ها در نوروز به مسافرت میروند که این کار خیلی خوب است ولی باید مواظب باشیم در هنگام رانندگی تند نرویم و سرعت مناسب داشته باشیم چون ممکن است تصادف بشود و اتفاقی برای ما و دیگران بیفتد و تعطیلاتمان خراب شود.در روز سیزده به در به طبیعت میرویم و روز خوبی را میگذرانیم ٬ من همیشه دوست دارم روز بعد از سیزده به در هم تعطیل باشد تا بتوانم برای رفتن به مدرسه آماده شوم.ما نباید در این روز طبیعت را آلوده کنیم و شاخه های درختان را بشکنیم و یا آتش بزنیم.وقتی تعطیلات تمام میشود٬ باز هم باید به مدرسه برویم و درس بخوانیم تا بتوانیم در آخر سال نمره های خوبی بگیریم و در آینده شغل مناسبی داشته باشیم.

انشا عید نوروز (۵)

انشا عید نوروز شماره پنج

انشا عید نوروز – متن توصیفی، ادبی – متن شاعرانه و زیبا در مورد بهار و شروع سال نو

موضوع انشا : انشا ادبی در مورد بهار و شروع سال نو 

مقدمه :

بهار یعنی شکوفایی،

طراوت ،

سرزندگی

بهار یعنی همیشه میتوان دوباره از اول شروع کرد …

اینبار بهار می خواهد با کوله باری از سبزی،طراوت و خاطرات دیرینه ای که یکسال انتظارش را می کشیدم پابه جهان بگذارد ،بهار می خواهد بیاید و من باید در قلبم خانه تکانی کنم، تمام کینه ها را از روی  پرده های امید قلبم بشویم و با دستمال صبوری بر روی کتابی که پراز محبت های سرد شده است بکشم تا غباری از دشمنی و جنگ و جدال باقی نماند و پرنده ی اسیر قلبم را از قفس آزاد کنم.

بهار می خواهد با تیرکمان محبت،تیر مرخصی دادن به زمستان را بزند و زمستان باید کوله باری که سراسر سردی و قطره های مروارید ی بود را بردارد و به انتظار سال دیگر بماند ،کتاب سرنوشت زمستان را در گوشه ای از صندوقچه ی قلبم می گذارم و قفلی محکم بر آن می زنم ، کلاف زندگی ام را با بهار ،با چهچه بلبلان و پروار پروانه های زیبا و رنگارنگ می بافم ،با مداد طراوت تخته ی قلبم را با کلمه ای به نام بهار آشنا می کنم و بر روی دفتر خاطرات زندگی ام با خودکار عشق و علاقه کلمه ی بهار را می نویسم ، چتر اندوه را می بندم و به امید آمدن بهار از جاده ی عاطفه می نشینم ،

گویی نسیم ملایم اکنون چهره ام را نوازش می کند و طنین زیبایش در  گوشم نواخته می شود ،خیاط ماهری می خواهد لباسی برای دنیا درست کند لباسی با گلهای رنگارنگ ،آنگونه که من دوست دارم.چراغ کلبه ی قلبم را با مهربانی روشن می کنم و پرچین های آن را با عطر و بوی بهار معطر می کنم، اینک همه با هم به استقبال بهار می رویم

انشا عید نوروز (۶)

انشا عید نوروز شماره شش

انشا عید نوروز – متن توضیحی و تحقیقی- تحقیق در مورد آداب و روسم عید به صورت خلاصه

موضوع انشا : تحقیق کوتاه در مورد آداب و رسوم عید نوروز در ایران 

عید نوروز برابر با اول فروردین ماه، یکی از کهن ‌ترین جشن ‌های به جا مانده از دوران باستان است.امروزه زمان برگزاری عید نوروز، در آغاز فصل بهار است. در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است.یکی از آیین های نوروزی مراسم چهارشنبه سوری است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند. بدین صورت که شب آخرین چهارشنبه ی سال (یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنب )، بیرون از خانه، جلو در، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن: زردی من از تو، سرخی تو از من، ناراحتی های سال کهنه را به آتش می سپارند تا سال نو و عید نوروز را با آسودگی و شادی آغاز کنند.

از یکی دو ماه به عید نوروز مانده مردم به بازار می روند و لباس عیدشان را می خرند. سبز کردن گندم، عدس، ده پانزده روز به عید نوروز مانده در خانه ها صورت می گیرد. یکی دو هفته پیش از عید نوروز خانه تکانی انجام می گیرد و مجدداً اثاثیه را جابه جا می کنند و گرد گیری می کنند و دوباره آنها را می چینند. در مراحل بعد تخم مرغ رنگ کردن است که آن ها را آب پز می کنند و رنگ های شاد بر روی آنها می زنند.

برای تحویل سال در یکی از اطاق های خانه سفره می اندازند. پیش از هر چیز آیینه و قرآن در آن می گذارند و بعد هفت سین را می گذارند. هفت سین عبارت است از سماق، سیر، سنجد، سمنو، سکه، سرکه، سبزی. علاوه بر هفت سین، شمع و آینه، تخم مرغ و … سر سفره گذاشته می شود. دعای تحویل سال نو یکی دیگر از آداب عید نوروز است که توصیه شده در وقت تحویل سال این دعا را بسیار بخوانید:

یا مقلب القلوب والابصار

یا مدبر اللیل والنهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال.

از بامداد نوروز دید و بازدیدها آغاز می شود. در همه خانواده ها رسم است که به دیدار کسی که از نظر سن و شخصیت بر دیگران مزیت دارد بروند و تبریک بگویند و او نیز عیدی که شامل سکه یا پول است به آنها بدهد.

سیزده بدر (روز سیزدهم عید نوروز) است. روز دوازده فروردین همه وسایل تهیه می شود و هر چه از شیرینی ها و آجیل ها باقی مانده برای صبح سیزده آماده می شود که البته همراه آن سرکه و کاهو نیز هست. صبح سیزده فروردین همه دسته دسته عازم کوه و باغ های اطراف شهر می شوند و معتقدند در روز سیزده فروردین نباید در خانه ماند زیرا این روز نحس و بد یمن می باشد. عصر این روز ویژه سبزه گره زدن دخترهاست که در واقع برای گشایش بخت خود این کار را می کنند. روز سیزده پیش از طلوع آفتاب و تا پاسی از شب ادامه دارد.

انشا عید نوروز

انشا عید نوروز شماره هفت

انشا عید نوروز – متن ادبی توصیفی در مورد عید نوروز – منساب پایه تحصیل ششم به بلا 

موضوع انشا : عید نوروز و آداب و رسوم آن 

مقدمه :

“ن” مثل نوروز، نخستین روز بهار.

در این روز، طبیعت، از خوابی طولانی برمی‌خیزد

و کار و بار حیاتیِ خویشتن را از نو آغاز می‌کند .

نوروز، روزی‌ست نو؛ روز، روز همان روشنی‌ست. پس نوروز، یعنی تابش آفتابی تازه در زندگی و سرزندگی نو‌به‌نوی انسان و جهان.نوروز، نخستین روز بهار هم هست. در این روز، طبیعت، از خوابی طولانی برمی‌خیزد و کار و بار حیاتیِ خویشتن را از نو آغاز می‌کند و سال آغاز می‌شود که یعنی این ایرانیان‌اند که هر سال، بیداری طبیعت و شروع تازه‌ی زندگی را جشن می‌گیرند. جشنی که در آن، از دیرباز، روشنی و زیبایی و زندگی را ستوده‌ و نوروز را جشن‌گرفته‌اند.

در آستانه‌ی نوروز، خانه‌تکانی می‌کنیم و هم‌زمان، دل خود را نیز از کینه‌ها پاک‌ کرده و آماده می‌شویم تا در فصلی تازه، بر شاخه‌های زندگانی‌‌، عشق و مهر و مهرانگیزی، جوانه بزنیم و به شکوفایی بنشینیم. نوروز لبخند خداوند بر لبان طبیعت است و آن‌گاه که خداوند به زندگی لبخند می‌زند، گل لبخند بر لبان جهان هم می‌شکفد. نوروز، یادآور آن است که ما مدام باید جان و جامه و جامعه‌ی خود را پاک و شاد و سرشار از انرژی ناپیداکرانه‌ی الهی نگه‌داریم.
نوروز، یادآور اهمیتِ دیدن و توجه کردن‌ست.

نوروز، آغاز فصلِ تفرج و تماشاست. چشم‌ها را بازکنیم و زیبایی‌ها را ببینیم. گوش‌ها را باز کنیم و آواز پرنده‌ها را بشنویم. دل‌ها را باز کنیم و دوست‌بداریم. روز، نو می‌شود. سال، نو می‌شود. طبیعت، نو می‌شود. مبادا که ما کهنه بمانیم. مبادا که ما محروم بمانیم. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرموده است: « در زندگی شما، روزهایی هست که نفس خداوند بر شما می‌دمد. خود را در معرض نفس‌های پاک قراردهید. مبادا از آن روبگردانید!»

نتیجه گیری :

این نفس‌های پاک خداست که بر آدم و عالم می‌دمد. دارد طبیعت از نو آغاز می‌شود. سال دارد از نو آغاز می‌شود. روز نو دارد آغاز می‌شود. نوروز دارد از راه می‌رسد؛ لبالب از بشارت و طراوت و تازگی و تناوری…

آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز

انشا عید نوروز شماره هشت

انشا عید نوروز – متن توصیفی در مورد عید نوروز 

موضوع انشا : انشا در مورد عید نوروز را چطور سپری کردید؟ 

مقدمه :

بعد از سپری کردن شش ماه کاری و درسی بهار و عید نوروز بهانه ایی می شود برای کمی استراحت و با هم بودن و این با هم بودن ها از تعطیلات نشات می گیرد. تعطیلاتی که برای بیشتر ما یکی از بهترین تعطیلات سال است.

تنه انشا:

در ابتدای شروع بهار و نوروز تعطیلات بهاری شروع می شود و تا ۱۳فروردین ادامه دارد. تعطیلاتی که با عید دیدنی و عیدی گرفتن و آجیل و شکلات شروع می شود که بخش مورد علاقه ی اکثر ما است که بتوانیم در این تعطیلات حداکثر لذت کافی را ببریم اما باید مراقب باشیم که به اندازه بخوریم و از اسراف و زیاده روی دوری کنیم زیرا تنها خود ما به آسیب های دچار می شویم. روز اول عید با رفتن به خانه مادربزرگ و پدربزرگ و نشستن دور سفره ی هفت سین شروع شد و تا چند روز آتی به صله ی رحم و دید و بازدید خانه ی عمو و خاله و دایی و عمه ادامه پیدا کرد. در این بین کمی با فامیل های هم سن و سال خودم بازی کردم و از خوراکی های خوشمزه ی عیدانه خوردم اما حواسم بود که زیاده روی نکنم.

در این بین خانواده تصمیم گرفتند سفری کوتاه و چند روزه به شمال کشور داشته باشم که من به شخصه از آن خیلی استقبال کردم و خیلی از این موضوع خوشحال شدم. خلاصه که سفر شروع شد و بعد از سپری کردن طبیعت زیبای راه و ترافیک سنگین به گیلان زیبا رسیدیم اما در میانه راه با جنگل آتش گرفته ایی مواجه شدیم که متاسفانه در اقسام نقاط گیلان این اتفاق ناگوار افتاده بود و از سر غفلت بعضی از مسافرین جنگل های زیبا سوخته بودند. از این موضوع بسیار ناراحت شدیم و همان جا بود که برای همیشه در ذهن خود ثبت کردم که همیشه آتش را خاموش کنم و به دیگران نیز این موضوع را یادآور شوم تا خسارت های این چنینی کمتری رخ دهد.

بعد از آن به دریای زیبا رفتیم و از جنگل های زیبای شمال دیدن کردیم. همچنین به همراه خانواده به شهربازی رفتیم و خانوادگی از آن فضای زیبا خیلی استفاده کردیم و شاد بودیم و خندیدیم و در روز آخر یعنی۱۳ فروردین که روز طبیعت است به طبیعت رفتیم تا روز خود را در طبیعت بگذرانیم اما متاسفانه با طبیعت به همراه زباله مواجه شدیم اما کاری که انجام دادیم و از انجام آن خیلی خوشحالم این است که قبل از حرکت به سمت خانه همگی دسته جمعی کیسه زباله ایی برداشتیم و آن منطقه ایی را که نشسته بودیم از زباله پاک کردیم. آن روز تا لحظه ی آخر لبخند بر لب هایم نشسته بود و در ذهن خود این سفر را به عنوان یکی از بهترین سفرهایم ثبت کردم زیرا هم لذت بخش بود و هم درس بزرگی را به من آموخت.

نتیجه گیری:

سالانه جنگل های زیبای زیادی در تعطیلات عید یا در آتش می سوزند و یا در زباله دفن می شوند. این تعطیلات فرصت مناسبی است که کمی بیشتر مراقب طبیعت باشیم و با زیبا نگه داشتن طبیعت از داشتن آن و استفاده از آن لذت کافی را ببریم.

انشا در مورد عید نوروز (۳)

انشا عید نوروز شماره نه

انشا عید نوروز – متن توصیفی در مورد عید نوروز – پایه نهم 

موضوع انشا : انشا خاطرات شیرین عید نوروز

مقدمه :

تعطیلان همیشه برای ما خوشایند است، بخصوص این که طولانی بوده و عید نوروز را در بر بگیرد و این یعنی دانش آموزان حدود ۱۳ روز به استراحت می روند و برای دیگر افراد نیز به مرور این روز ها کم تر است، اما به هر حال یکی از طولانی ترین دوره های تعطیلات سال است که قطعا در آن می توانیم اتفاقات خوش و خوبی را در کنار خانواده رقم بزنیم. هر کدام از ما به امید زنده هستیم و این که روز ها و ماه ها به پایان می رسند، یکی از صفات خوب دنیا و زندگی ما انسان ها این است که روز های خوب و بد، هر طول که شده می گذرند.

متن انشاء:

نمی توانیم زمان را متوقف کنیم اما می توانیم خاطراتی را بسازیم که همواره ما را در لحظات خوش یاری کرده و باعث شوند که یک تعطیلات ماندگار داشته باشیم، از همان روز اول که سال تحویل خواهد شد، لحظه ی دعایی که هر ساله می خوانیم قطعا بسیار جذاب و هیجان انگیز است. تفاوتی ندارد که چه ساعتی از روز است، بالاخره سال که تحویل می شود شادی و خوشی هر لحظه از زندگی ما را در بر می گیرید و این بهترین اتفاق ممکن است.

همین طور که به روزی های دوم و سوم تعطیلات عید نوروز وارد می شویم، خبر هایی می شنویم از دید و بازدید و حضور خانواده، فامیل و آشنایان در جشن هایی که لحظات خوبی را برای ما ایجاد می کند و شاید حتی بخواهیم زمان بار ها تکرار شود تا دوباره این اتفاقات را تجربه کنیم. می توانیم به سفر های طولانی تر برویم و چندین هفته را در بهترین نقاط کشور و یا دنیا بگذرانیم.

نتیجه گیری:

در نتیجه باید بگوییم که تعطیلات نیز مانند هر روز خوب و بدی می گذرد، در انتهای آن روز طبیعت قرار دارد که ما به دشت و کوه های سرسبز می رویم و یک روز را در کنار طبیعت می گذرانیم که بسیار به آن مدیون هستیم. طبیعت قدرت عظیمی دارد و این است که می تواند در هر حالت و شرایطی حال ما را خوش کرده و از سختی ها و اندوه برای ساعتی هم که شده دورمان کند. بهتر است که روز های عید نوروز را با خاطره نویسی شروع و به پایان برسانیم.

انشا در مورد عید نوروز (۲)

انشا عید نوروز شماره ده 

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : انشا ادبی درباره عید نوروز

هیاهو مردم در بازار های شهر ، خنده کودکانی که لباس نو خریده اند ، بوی تمیزی که بعد از خانه تکانی به مشام میرسد ، فرش های خیس آویخته از دیوار های شهر ، سبزه های تازه جوانه زده در انتظار سفره هفت سین ، رنگ سبز درخشان برگ های درختان … اینها خاطرات محو من از روزهایی پیشواز سال نو و عید نوروز است…

روزهایی که شاد به خاطر مشکلات اقتصادی یا گرفتاری های فردی برای بعضی سخت تر و برای بعضی ساده تر بگذرند اما نمیتوان شیرینی و حیاط نهفته در هر لحظه را انکار کرد … شیرینی دیدن خنده و گفت و گو و رفت آمد مردم که انگار آنها هم چون درختان یا پرندگان از یک خواب عمیق زمستانی برخواسته اند و در تکاپو برای تدارک بهار خود هستند.

شاید ما از پس قرن ها و قرن ها فلسفه چیدن سیر و سماق و سرکه و سمنوی سفره هفت سین را ندانیم ، یا مثل بزرگترها اشتیاقی به دید و بازدید عید نداشته باشیم اما حتی ما هم از این همه جنب و جوشی که در انسان ها و درختان و پرندگان و حیوانات در طبیعیت خداوندی میبینیم خوشنودیم … بهار یعین زنده شدن ، و زندگی با همه سختی هایش بدون شک زیباست…

ماییم که باید خودمون را از باتلاق گرفتاری های خودخواسته ، چشم و هم چشمی های کودکانه ، دنیاپرستی و حرص بی پایان نجات دهیم . آن گاه است که زیباییی های بهار و عید نوروز را حتی در لبخند ماندبزرگی که بعد از مدت ها نوه هایش را میبیند و برایشان میوه و آجیل و شکلات میاورد خواهیم یافت … یا در ذوق کودکان وقتی در خیال خود مدام عیدی هایشان را میشمارند.

نتیجه گیری :

زندگی زیباست … و بهار مظهر این زیبایی است اگر میخواهیم این زیبایی را با تمام گوشت و پوست و استخوان خود درک کنیم باید ما هم جزءی از این طبیعت شگفت انگیز باشیم ، چون رودهای خروشان ، چون آفتاب گرم و تابنده ، چون درختان سبز و با طراوت و چون آسمان آرام و صبور…. عید نوروز مبارک …

انشا در مورد عید نوروز (۱)

انشا عید نوروز شماره یازده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : توصیف عید نوروز

عید نوروز از اعیاد باستانی مهم کشور ما است که از گذشته سنت ها و آیین های آن حفظ شده است. مردم قبل از رسیدن عید نوروز کارهای زیادی انجام می دهند و خود را برای رسیدن این عید آماده می کنند که همراه با نشاط و لذت برای آنها است. عید نوروز در میان همه اقوام ایرانی از اهمیت زیادی برخودار است.

بدنه :
همانطور که در مقدمه انشا هم گفته شد عید نوروز، از جمله جشن های باستانی در کشورمان است که به عنوان مهمترین جشن و آیین کهن ایرانی از آن یاد می شود. در تعطیلات عید نوروز رسوم خاصی مانند دید و بازدید از دوستان و اقوام رواج دارد که فرصتی برای معاشرت و صله رحم در اختیار افراد قرار می دهد.عید نوروز برای کوچکترهای فامیل لذت بخش است زیرا از بزرگترها عیدی میگرند.در کنار اینها،عید نوروز فرصت بسیار مناسبی است تا انسان روی اخلاق و شخصیت خودش کار کند و در سال جدید با اخلاق نیکو و پسندیده پیش برود.از مهمترین ویژگی عید نوروز این است که با شروع فصل بهار همراه است.به همین دلیل ما آغاز فصل بهار را با عید نوروز جشن می گیریم زیرا زمان سبز شدن،زنده شدن و تولد دیگر برای همه موجودات روی کره خاکی است.

برای همین عید نوروز نسبت به سایر اعیاد در کشور ما از حال و هوای متفاوتی برخوردار است.مردم به مناسبت رسیدن عید نوروز و فصل بهار بسیار خوشحال و شادمان هستند و در همه جا به شادی می پردازند و با به جا آوردن صله رحم که در دین اسلام هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است با نزدیکان و دوستان خود دوباره دیدار تازه می کنند و فرصتی برای معاشرت باهم پیدا می کنند.نکته قابل توجه دیگر در مورد عید نوروز تعطیلات طولانی مدت آن است که در هیچ کشور دیگری مشاهده نمی شود.بنابراین رسیدن عید نوروز موقعیت خوبی برای استراحت و تفریح در کنار خانواده و دوستان است.اما بهتر است برای تعیطلات عید نوروز خود برنامه ریزی کنید و در کنار تفریح و استراحت به کارهای مهم خود هم رسیدگی کنید.

نتیجه گیری:
عید نوروز یکی از اعیاد مهم برای ما ایرانی ها است،زیرا این عید ریشه در تاریخ کهن ایرانیان دارد. هر سال با فرارسیدن فصل بهار ما ایرانی ها عید نوروز را جشن می گیریم و با اقوام و دوستان خود دیدار تازه می کنیم.

نوروز ۰۱ (۱)

انشا عید نوروز شماره دوازده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : درباره عید نوروز

عید با شروع فصل بهار و شورو حال عجیب قبل از عید همراه است همان شور و حالی که همه مردم قبل از عید به تکاپو می افتند تا به همه ی کارهای خود رسیدگی کنند تا در تعطیلات نوروزی ب خیال راحت در کنار یکدیگر خاطرات جدیدی در سال جدید رقم بزنند… عید با خرید قبل آن و تهیه وسایل سفره هفت سین شامل سبزه، سیر، سنجد، سمنو، سکه، سیب، سماق به همراه قران وآینه و شمدان و ماهی قرمز وکوچک و تخم مرغ رنگی همراه است که هر کدام از این ها مفاهیم خاص خود را دارد اکثرا می گویند عید است و از نو شدن یعنی با شروع سال جدید و بهاری جدید مانند بوی ها و اخلاق های بدمان و کینه و کدورت ها را کنار بگذاریم و در سال جدید با رفتار و قلبی پاک بهارمان را شروع کنیم.

عید دارای رسم و رسومات زیبا و دلنشین مخصوص ایرانی دارد که مردم چهارشنبه قبل عید خود را با پریدن از آتش و گفتن جمله (سرخی تو از من و زردی من از تو) به آتش نشان می دهند.

که می خواهند در سال جدید با صورت و روی بشاش و شادی شروع کنند و مراسم آجیل خوری و دادن عیدی بزرگترها به کوچیک ترها ,دید و بازدید و گردش و مسافرت مراسم های زیبا در ایام عید است که تا کنون مردم به این رسم زیبا پایبند و آن را اجرا می کنند.

نوروز ۰۱ (۲)

انشا عید نوروز شماره سیزده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : انشای تحقیقی درباره اعیاد و عید نوروز

اعیاد بزرگترین روزهای شاد هر ملتی را رقم می‌زنند که ریشه در باورهای ملیتی، قومیتی، فرهنگی، مذهبی و باورهای مردمان مختلف دارند. بعضی از اعیاد بین بخش کثیری از مردم کشورهای مختلف جشن گرفته می‌شوند و بعضی دیگر که جنبه مذهبی دارند، بین مردمان هم کیش، جشن گرفته می‌شود. مثلا بین مسلمانان، عید قربان و فطر، محبوبیت زیادی دارد. بین مسیحیان، جشن عید پاک و بین یهودیان، عید پسح محبوبیت زیادی دارد.

مهمترین جشن ایرانیان، عید نوروز می‌باشد که میراث ایران باستان، برای ایرانیان تا ابد است. عیدی که به دلیل گستره ایران، در گذشته در بسیاری از کشورهایی که هم اکنون، هم جوار ایران بحساب می‌آیند نیز جشن گرفته می‌شود. عید نوروز فصل زایش و جوانه زدن و شکوفایی را جشن می‌گیرد. شروع آغازی جدید را نوید می‌دهد. بهترین سنتی که با خود یادآور می‌شود، تمیز کردن همه غبارهاست، حتی غبار دلها.

خرید لباس و کیف و کفش نو نمادیست که یادآوری می‌کند، انسانی نو شوید. با تغییر ظاهر در درون هم تغییر ایجاد کنید. بدیها و پلیدیها را دور بریزید و عشق، محبت و همیاری را جایگزین کنید.

سفره هفت سینی که می‌چینیم، بهمان یادآوری می‌کند، گرد هم نشستن چقدر مهم است. در کنار خانواده بودن، چقدر زیباست. سنبلهایی که در سفره هفت سین می‌چینیم بهمان یادآوری می‌کند، همیشه برای خود و همنوعان خود سلامتی و عمر طولانی، ثروت، شادابی و سر زندگی آرزو کنیم. حاجی فیروز و نغمه خوانی‌های زیبایش و شادی‌اش که می‌گوید، غم دنیا را مخور.

نوروزی که سراسر پیام است، پیام انسجام، همدردی، زیبایی، شادی.
نوروزی که می‌گوید، لبخندی بنشان روی لبهای هر کسی که به تو نیاز دارد.
نوروزی که می‌گوید، به یکدیگر سر بزنیم و از حال یکدیگر خبر بگیریم.
نوروزی که می‌گوید با عیدی دادن دل هر کودکی را که می‌توانی شاد کن.
نوروزی که می‌گوید کینه و کدورتهای قدیمی را کنار بگذار.

نوروزی که می‌گوید تا جایی که می توانی عشقت را نثار انسانها کن و به نظرم زیباترین و با شکوه‌ترین عیدی است که تمام زوایای زندگی را پوشش می‌دهد.

امیدوارم سفره هفت سین امسال و لحظه تحویل سال امسال، تو را برساند به هر آنچه، آرزویش را دل داری.

نوروز ۰۱ (۳)

انشا عید نوروز شماره چهارده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : عید نوروز

به اعتقاد ایرانیان باستان نوروز اول روز از زمانه و آغاز حیات است. عید نوروز تعطیلات زیادی دارد. در واقع هیچ عید دیگری در کشور ما به اندازه ی این عید برای مردم تعطیلات در بر نخواهد داشت و به همین دلیل آنها این عید را بسیار مهم می دانند! چرا که در طی تعطیلات می توانند به زندگی شخصی خود بیشتر برسند و استراحت کنند.

مسئله ی دیگر این است که همانطور که از واژه ی عید پیداست، در این ایام مردم معمولا به جشن و خوشگذرانی مشغول می شوند که عید نوروز بیشترین فرصت را برای این کار به مردم می دهد و از همین جهت هم می توان آن را مهمترین عید باستانی ایران دانست.

جدای از تمام این موارد، می توانیم از اهمیت عید نوروز در برابر اعیاد دینی صحبت کنیم! اعیاد دینی اهمیت زیادی دارند و مورد توجه بسیاری از مردم هستند. اما عید نوروز نیز دست کمی از این اعیاد ندارد و به نوعی می توان گفت با آنها برابری می کند.

در این عید فقط خوشحالی و خوشگذرانی صورت نمی گیرد؛ بلکه کارهای مهمی از جمله صله رحم که در قبل هم در مورد آن گفته شد، انجام می گردد.

مردم در این عید فرصت مناسبی پیدا می کنند که خود را بشناسند و به شخصیت حقیقی خود بیشتر پی ببرند. در واقع این عید فرصت مناسبی به مردم میدهد که روی خود و باورهای مخرب شان کار کنند و این باورها را از بین ببرند.

گرچه که دین اسلام در اعیادی مانند عید غدیر خم و یا عید قربان این فرصت را به مردم می دهد، اما از آنجا که تعطیلات بیشتری در عید نوروز برای ما به همراه است، پس بهتر مردم می توانند این کار را انجام بدهند.

نوروز ۰۱ (۴)

انشا عید نوروز شماره پانزده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : عید نوروز

عید نوروز است و نوروز یعنی روز نو. روزی که طبیعت نو می‌گردد یعنی از نو آغاز می‌شود، سال از نو آغاز می‌شود و روز نو دارد آغاز می‌شود. نوروز دارد از راه می‌رسد؛ لبالب از بشارت و طراوت و تازگی و چه خوب است که ما نیز نو شویم.

صبح روز عید وقت آن است که خورشید دست از دامن تپه‌ها بردارد و به آبی آسمان آویزد؛ پس خورشید از پشت کوه سر بالا می‌آورد و به بهار زیبا خوش آمد می‌گوید. زمستان مدت‌ها پیش با شنیدن بوی بهار از این صحرا رفته، اما امروز دیگر رد پایش نیز حذف می‌شود.

عید نوروز وقت آن است که درختان سر خویش را بالا آورند، به بهار سلام گویند و از طراوت آن بهره گیرند. وقت آن است که پروانه چمن از پیله درآید و در نفس باد صبا سینه بگشاید. عید نوروز وقت آن است که شادی در رگ‌های زمین و ساکنانش سوسو زند.

وقت آن است که روزی از نو آغاز شود. امروز بهار وارد صحرا می‌شود و بر درختان شکوفه سپیدی و پاکی می‌کارد و از درختان لخت دشت عروسی زیبا می‌سازد. در طبیعت غوغایی برپاست گویا درختان و جویبار‌ها و پرندگان خندان‌تر و شادتر از همیشه هستند.

آسمان از سر شوق می‌گرید و انگار درختان دست‌هایشان را برای گرفتن دانه‌های بازیگوش باران که از گونه آسمان می‌چکد در هوا نگه داشته‌اند. انسان‌ها نیز دل خود را نیز از کینه‌ها پاک می‌کنند و آماده می‌شوند تا در فصلی تازه، بر شاخه‌های زندگانی شان، عشق و مهر و مهرانگیزی، جوانه بزنند و به شکوفایی بنشینند.

عید نوروز چه فرح‌بخش هوایی دارد، بوی عجیب و مست کننده‌ای مشام را قلقلک می‌دهد. مگر فصل‌ها هم عطر دارند که بهار این‌گونه خوشبوست؟ به همین خاطر نوروز، یادآور آن است که ما مدام باید جان و جامه و جامعه خود را پاک و شاد و سرشار از انرژی و عطر خوش شور و سرزندگی نگه داریم.

نوروز، یادآور اهمیتِ دیدن و توجه کردن است. نگاهم به خطی مشکی در آسمان می‌افتد که نزدیک‌تر می‌شود. آیا پرندگان غزل‌خوان هستند؟ آری، دسته‌ای پرستو در آسمان پرواز می‌کنند، دستم را در هوا برایشان تکان می‌دهم و به راهی که، چون خطی منظم و زیبا در آسمان می‌کشند، نگاه می‌کنم.

در نوروز باید چشم‌ها را باز کنیم و زیبایی‌ها را ببینیم. گوش‌ها را باز کنیم و آواز پرنده‌ها را بشنویم. دریچه دل‌ها را باز کنیم و انسان‌ها و پرندگان و طبیعت را دوست بداریم. صدای شادی کودکان در همه‌جا پیچیده و خروشان فریاد می‌زنند، صدای شادی‌شان گوش را نوازش می‌دهد.

فقط شادی و سرور را در نگاه مردمان می‌خوانم، چون همه صدای پای عابری را می‌شنوند که لهجه آشنا دارد با لبخندی بر روی لبانش و سرخی صورتش، رهگذری که با آمدنش فقط می‌خواهد خنده و خوشنودی هدیه دهد.

بله بهار زیبا آمده با تمام سرسبزی، با تمام شکوه و با تمام جذابیت‌هایش و با عید نوروز که هدیه اوست به ما. بهارا خوش آمدی.

نوروز ۰۱ (۵)

انشا عید نوروز شماره شانزده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : بهار و عید نوروز

مقدمه : منت خدای را عزوجل است که اطاعتش باعث قربت می‌شود. قلم در دست می‌گیرم و بر صفحه‌ی سفید کاغذ می‌نگارم تا بنگارم که تعطیلات عید نوروز بر ما چه گذراندیم؟ و امیدوارم که هرگز وقت خود را به بیخودی نگذرانیم.

متن : بهار سرسبز خیلی می‌شکفد و آدم را شاداب می‌کند و آدم خدا را باید شکر کند که این همه نعمت داد. از جمله خدا را بهار را آفرید و عید نوروز را آفرید. پس این دو هفته تعطیلی خیلی خوب است و ادم می‌تواند همه‌اش برود بازی کند و صبحها تا ظهر بخوابد و مامانش هی غر غر نکند کاشکی که بلند شو برو بربری بگیر. و الان عید است مهمانها یکهو می‌رسند بلند شو. و خوب است مامانها بچه‌ها را بربری نفرستند.

ما در تعطیلات نوروز امسال خیلی بهمان خوش نگذشت چون بابام از روز دوم عید رفته بود اضافه کاری و مامانم هی می‌گفت که چرا نرفتیم مسافرت لرستان پیش خانه آقام. و بابام شبها هم دیر می‌آید و ما بجز چند ساعت که رفتیم خانه عمو حمیدم و عمه لیلام که همین محل بالایی خودمانند. دیگر هی ماندیم در خانه. و کسی هم مهمانی‌مان نیامد چون داییهایم رفته بودند لرستان آقام. و تلویزیون هم بی‌انصاف چیزی نداشت و ” نمو ” را هم برای بار پنجم پخش کرد که خیلی حال داد البته.
امسال بابایمان میوه نخرید و گفت گران است بازار تره بار نیاورده. و مامان هم سر سال تحویل قهر کرد و گریه کرد و یک چیزهایی گفت که گفت و رفت آشپزخانه و بعد که یک توپ در تلویزیون ترکید و یکی آقایی گفت آغاز سال نمی‌دانم چند من رفتیم حیاط و بعد رفتم کوچه که با بچه‌ها توپ بازی کنم. و از شانس گند من کسی نیود و من با خشمناکی زدم زیر توپ خورد به شیشه همسایه‌مان که راننده است و در رفتم شکر خدا که آمد بیرون ندید مرا و فحش داد به بابای مردم آزار.
پیک شادی را هم همان ۲۸ اسفند حل کردم و پریشب بعد سیزده بدر رنگش کردم که خوشگل باشد.

نتیجه : ما از این انشای خود نتیجه می‌گیریم که بهار خیلی خوب است و نوروز خوب است و آدم همه‌اش هم که نباید برود تعطیلات را سفر کند و تلویزیون و فوتبال هم خوبند مثل سفر.

نوروز ۰۱ (۶)

انشا عید نوروز شماره هفده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : انشای ادبی درباره عید

“ن” مثل نوروز، نخستین روز بهار. در این روز، طبیعت، از خوابی طولانی برمی‌خیزد و کار و بار حیاتیِ خویشتن را از نو آغاز می‌کند .نوروز، روزی‌ست نو؛ روز، روز همان روشنی‌ست. پس نوروز، یعنی تابش آفتابی تازه در زندگی و سرزندگی نو‌به‌نوی انسان و جهان.نوروز، نخستین روز بهار هم هست. در این روز، طبیعت، از خوابی طولانی برمی‌خیزد و کار و بار حیاتیِ خویشتن را از نو آغاز می‌کند و سال آغاز می‌شود که یعنی این ایرانیان‌اند که هر سال، بیداری طبیعت و شروع تازه‌ی زندگی را جشن می‌گیرند. جشنی که در آن، از دیرباز، روشنی و زیبایی و زندگی را ستوده‌ و نوروز را جشن‌گرفته‌اند.

در آستانه‌ی نوروز، خانه‌تکانی می‌کنیم و هم‌زمان، دل خود را نیز از کینه‌ها پاک‌ کرده و آماده می‌شویم تا در فصلی تازه، بر شاخه‌های زندگانی‌‌، عشق و مهر و مهرانگیزی، جوانه بزنیم و به شکوفایی بنشینیم.

نوروز لبخند خداوند بر لبان طبیعت است و آن‌گاه که خداوند به زندگی لبخند می‌زند، گل لبخند بر لبان جهان هم می‌شکفد.
نوروز، یادآور آن است که ما مدام باید جان و جامه و جامعه‌ی خود را پاک و شاد و سرشار از انرژی ناپیداکرانه‌ی الهی نگه‌داریم.
نوروز، یادآور اهمیتِ دیدن و توجه کردن‌ست.

نوروز، آغاز فصلِ تفرج و تماشاست. چشم‌ها را بازکنیم و زیبایی‌ها را ببینیم. گوش‌ها را باز کنیم و آواز پرنده‌ها را بشنویم. دل‌ها را باز کنیم و دوست‌بداریم. روز، نو می‌شود. سال، نو می‌شود. طبیعت، نو می‌شود. مبادا که ما کهنه بمانیم. مبادا که ما محروم بمانیم. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرموده است: « در زندگی شما، روزهایی هست که نفس خداوند بر شما می‌دمد. خود را در معرض نفس‌های پاک قراردهید. مبادا از آن روبگردانید!»

این نفس‌های پاک خداست که بر آدم و عالم می‌دمد. دارد طبیعت از نو آغاز می‌شود. سال دارد از نو آغاز می‌شود. روز نو دارد آغاز می‌شود. نوروز دارد از راه می‌رسد؛ لبالب از بشارت و طراوت و تازگی و تناوری…

نوروز ۰۱ (۷)

انشا عید نوروز شماره هجده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : جشن نوروز

جشن نوروز سپاس آغاز سالی نو است.
به اعتقاد ایرانیان باستان نوروز اول روز از زمانه و آغاز حیات است.
اندیشه ایرانی نوروز را آغاز زندگی می‌داند و شروع هر پدیده مهمی را به این روز منسوب می‌دارد.
ایرانیان هر آغازی را جشن می‌گیرند و نوروز بزرگ‌ترین آغاز و بزرگ ترین‌جشن، با اصیل‌ترین سنت‌ها و مراسم جاودانه است.
از یکی دو ماه به عید نوروز مانده مردم به بازار می‌روند و لباس عید می‌خرند.
در گذشته مردم پارچه‌هایی به رنگ روشن را خریداری می‌کردند و در روزی خوش یمن لباس می‌دوختند.
پختن نان شیرین از جمله کار‌هایی بود که حتماً باید قبل از عید نوروز و برای عید انجام می‌گرفت.
قبل از عید نوروز کار‌هایی برای پیشواز انجام می‌شد.
مثلاً سبز کردن گندم پانزده روز مانده به عید نوروز در خانه‌ها صورت می‌گیرد.
یکی دو هفته پیش از عید نوروز خانه تکاتی یا رفت و روب انجام می‌گیرد و اثاثیه را جابه جا می‌کنند و گردگیری می‌کنند و دوباره آن‌ها را می‌چینند که این کار شگون دارد.
در مرحله بعد پهن کردن سفره هفت‌سین است.
ایرانیان برای تحویل سال در یکی از اطاق‌های بزرگ خانه سفره می‌اندازند.
پیش از هر چیز آیینه و قرآن در آن می‌گذارند و بعد هفت سین را می‌گذارند.
هفت سین عبارت است از سماق، سیر، سنجد، سمنو، سکه، سرکه، سبزه و علاوه بر هفت سین شمع و آینه و تخم مرغ بر سر سفره گذاشته می‌شود.
همچنین تخم مرغ‌ها را رنگ می‌کنند، به این صورت که آن‌ها را آب پز می‌کنند و سپس رنگ‌های شاد بر روی آن‌ها می‌زنند.
به این ترتیب یک سفره هفت‌سین زیبا و عید نوروز رنگی و شاد خواهند داشت.
از این انشا نتیجه می‌گیریم که لازم است به عید نوروز توجه داشته باشیم چراکه میراث فرهنگی نیاکان ماست.

نوروز ۰۱ (۸)

انشا عید نوروز شماره نوزده

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : فرا رسیدن بهار و عید نوروز

مقدمه : کم کم روز نو می شود و سردی اسفند می رود و درختان کم کم از خواب بیدار می شوند و شکوفه ها مهمان درختان می شوند.خواب سرد زمستان تمام شده و پیک چهارشنبه سوری و خرید عید از راه می رسد.

بدنه : خورشید هم کم کم لباس طلایی و گرم می پوشد و به استقبال بهار می رود. مردم هرسال در آیینی قدیمی روز اول بهار را به عنوان نوروز جشن می گیرند و خوش هستند. نوروز که از راه می رسد طبیعت فسرده زندگی از سر می گیرد و می داند که زندگی آغاز شده است.

روزهایی ناب که خورشید هم خوشحال است و پرندگان مهاجر باز می گردند و عشق و سرسبزی شروع می شود. ریشه های فسرده تن به زندگی می دهند و با نوشیدن جرعه ای آب دوباره روییدن آغاز می شود. مردم هم دنبال زندگی نو می روند و کودکان هم لباس نو می پوشند.

این جشن از دیرباز در میان ایرانیان رواج داشته و تا روز سیزده نوروز ادامه داشته است. بهار فصل رویش و نو شدن و نزول رحمت و باران است، به همین جهت مردم حلول بهار را جشن می گیرند و می دانند که با آمدن بهار سالی نو و جدید آغاز شده و زندگی در جریان است.

نوروز یا روزهای تازه که از راه می رسند، همه چیز رنگ و بوی تازگی می دهد. دلها هم نو شده و چشم ها و دیده ها هم دیدگاهشان تغییر می کند و چه بسا با رسیدن نوروز انسانها هم نو شوند و کینه و کدورت بیرون ریخته شود. شکوفه های بهار نارنج هم طرحی نو در می اندازند و از راه می رسند. فاخته و سبزقبا و قمری و قناری در گوشه باغ نغمه خوان می شوند. نوروز را به فال نیک بگیریم و خود را و دل و اندیشه خود را هم تغییر دهیم.

نتیجه گیری : نوروز با آمدن بهار بر کرسی طبیعت می نشیند و مردم این تاج گزاری را جشن می گیرند و برای حلول بهار شاد می شوند، اما کاش بدانند که روزی مانند این بهار رستاخیز هم روی خواهد داد و مردم دوباره زنده خواهند شد. کاش این روز بزرگ را در نظر داشته باشند و گونه ای زندگی کنند که در چنین روزی هراسان نشوند.

نوروز ۰۱ (۹)

انشا عید نوروز شماره بیست

انشا عید نوروز – متن ادبی در مورد عید نوروز

موضوع انشا : سنت عید نوروز

ما ایرانیان با تمام وجود سفره هفت سین را در بالاترین قسمت خانه پهن می کنیم و با خانواده اطراف آن می ‌نشینیم. بزرگ خانواده با شروع یامقلب القلوب شروع به خواندن قرآن می کند و غزل های زیبای حافظ را برای کوچک ترها می‌خواند و همه برای یکدیگر آرزوی خوشبختی می کنند.

گفته می ‌شود که این سفره فقط مخصوص نوروز نیست بلکه برای جشن زناشویی و شب چله نیز پهن می شود. در فرهنگ ما سفره نوروز هفت سین دارای هفت سین بسیار جذاب می باشد که در ظرف های سنتی و رنگارنگ چیده می شود. سبزه را بر روی هر چیزی مثل تنگ‌ماهی یا کوزه سفالی درست می کنند و در گوشه ای از سفره قرار می دهند.

سمنو که نشان دهنده باروری گیاهان بوده است و از جوانه گندم درست می شود. سیب که نشانه سلامتی و سنجد که نشان دهنده عشق و دلباختگی است.

سبزه که نشان دهنده سرزندگی و ارتباط انسان با طبیعت است و سرکه و سیر و سماق که نشانه سلامتی و شادابی می باشد و سکه نشانه برکت در سفره و آینه که نشانه روشنایی بوده و در بالاترین نقطه همراه با قرآن قرار می‌گیرد و کاسه سفالی که پر از آب است و روی آب برگ های گل شناور هستند و نشان دهنده پاکی می باشد.

واقعا این سفره پربرکت و زیبا نمادی از فرهنگ پربار ایرانیان است و برخی افراد این سفره را نه‌تنها سال تحویل بلکه تا روز ۱۳ نگاه می‌دارند و ۱۳ سبزه را به آب می دهند.

همچنین بخوانید : 

نقاشی هفت سین | ۶۰ نقاشی و رنگی آمیزی عید نوروز و سفره هفت سین

انشا در مورد خاطرات نوروز+تعطیلات عید نوروز را چگونه گذراندید ( ۵ انشا )

انشا درباره درخت | ۷ انشا با موضع درخت و درخت کاری ، از زبان یک درخت

انشا در مورد دوست | ۱۰ انشا درباره دوستی و خصوصیات یک دوست خوب

انشا در مورد حضرت محمد |  ۵ انشا در مورد زندگینامه و تولد حضرت محمد

انشا در مورد امام رضا | ۵ انشا با موضوع زندگینامه و نامه ای به امام رضا


ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. Taha می گوید

  چقدر نوشتاریتون قویه خسته نباشد دلاور

  1. saeed می گوید

   نظر لطف شماست و باعث انرژی بیشتر ما

 2. Gang می گوید

  سپاس

  1. saeed می گوید

   سپاس از طرف ماست…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.