طرح ماندالا | ۳۳ ماندالا ساده و سخت برای رنگ آمیزی و آرامش ذهن

دسته بندی : آموزش,سرگرمی

طرح ماندالا | ۳۳ نقاشی ماندالا ساده و سخت برای رنگ آمیزی و آرامش ذهن

طرح ماندالا به زبان ساده نقاشی های رنگ نشده برای رنگ آمیزی بزرگسالان هستند که به علت داشتن ریزه کاری های زیاد و تاثیری اثبات شده نقاشی درمانی روی ذهن دارد باعث آرامش فکر و ذهن میشود . اما این که چرا این تصاویر ماندالا نامیده میشوند چه تاریخچه ای دارند ، بهتر است تصاویر ماندالا با چه ابزاری ( مداد رنگی ، گواش ، آبرنگ ، ماژیک و پاستل و … ) رنگ آمیزی شوند ، و صد البته دیدن ۳۳ تصویر زیبا با کیفیت و قابل پرینت گرفتن برای رنگ آمیزی موضوع این نوشته از دلبرانه است به با عشق و احترام تقدیم میشود.

طرح ماندالا (۱)

طرح ماندالا چیست ؟

برعکس چیزی که در تصاویر و نقاشی های معروف به ماندالا می بینیم ، تعریف این تصاویر و فلسفه و تاریخچه آن بسیار عمیق است ، شاید برای شما جالب باشد که بدانید ماندالا मण्डल یک اصطلاح به زبان سانسکریت و به معنی دایره  است و ریشه در آیین های هندو و بودایی دارد . اما مفاهیم آن قابل گسترش به همه فرهنگ ها و آیین هاست .

ماندالا چیست

تاریخچه و فلسفه نقاشی ماندالا 

این تصاویر که امروزه به تصاویر ماندالایی معروف شده اند در واقع در آیین بودا و هندو یک جدول پر از نماد های هندسی از جهان هستی هستند . هر شکل هندسی ، هر خط و هر منحنی نمادی از کثرت و وحدتی است که ما در جهان پیرامون خود می بینیم .

طرح ماندالا (۸)

طرح ماندالا

تصاویر ماندالا در ابتدا فقط مختص دایره ها بودند ( گفتیم که در زبان سانسکریت ماندالا به معنی دایره است ) که با نماد های موجود در آیین بودا و هندو پر شده و هدف آن نوعی مراقبه و تمرکز برای پیروان این دین بوده است . اشکال موجود در این دایره ها اغلب صورت کاملا متقارن ومنظم و همه رو به سوی مرکز دایره هستند که هدف آن جلب توجه شخص به مرکز دایره و ایجاد تمرکز است.

طرح ماندالا (۳)
طرح ماندالا ساده

اما امروزه این تصاویر نه فقط در بین پیروان آیین هندو و بودا محدود است و نه حتی به یک شکل هندسی دایره این مفهوم قدیم و اسطوره ای الان به همه شکل هایی گفته میشود که پر از جزئیات و ریزه کاری های هندسی و غیر هندسی است و با رنگ آمیزی آن و تمکز بر روی جزئیات اثر آرامش بخش و ضد استرسی برای اشخاص پدیدار میشود و میتواند یک ابزار در علم نقاشی درمانی و هنر درمانی Art Therapy محسوب شود .

طرح ماندالا (۴)
طرح ماندالا اسان

در واقع میتوان گفت نقش های ماندالا هم الهام بخش است و هم درمانگر .وقتی شما یک طرحی از ماندالا می‌کشید نتیجه کار مثل یک آینه بازتابی از درون شما نشان میدهد . غم خشم شادی دلتنگی شادی انتظار کینه همه میتواند در قالب طرح ها و رنگ ها از درون مشا منعکس شود و شما را به خودتان نشان دهد. به علاوه میتواند کمک کند درونیات منفی خود را درمان کنید و آرامش پیدا کنید . به بیان دیگر وقتی یک طرح ماندالا رسم میکنید هم احساس درونی و روحی خود را بیان میکنید و هم می‌توانید حالت روحی و روانی که دوست دارید داشته باشید را در قالب یک ماندالا طراحی کنید و هم با تمرکز و تعمق حالات منفی روحی و ذهنی خود را درمان کنید .

طرح ماندالا (۵)
طرح تاتو ماندالا

از دید اسطوره ای تصاویر ماندالایی از جمله تصاویری هستند که الگوی تصویری مفهوم خدا بر زمین هستند. چه در ادیان ابراهیمی و یکتا پرستی چه در سایر ادیان خدایان و اسطوره ها مرکز و مفهوم جهان خلقت هستند  و همانطور که در سبک کاشی کاری و نگار گری اسلامی خطوط و نقوش اسلیمی به سم یک مرکز در حرکت هستند و متوجه به یک نقطه مرکزی هستند تصاویر ماندالا یی هم با استفاده از تکرار نماد و نقوش هندسی مفهوم دار بیننده را به یک مرکز واحد متوجه میکنند که این در واقع مفهوم به تصویر در آمده وحد در عین کثرت است .

طرح ماندالا (۶)
طرح ماندالا خام

در نهایت به طور خلاصه میتوان گفت ماندالا یک شکل هندسی و سمبلی از جهان هستی و عالم کائنات است. اما هدف از کشیدن و رنگ آمیزی ماندالا ها این است که آنها وسیله ای برای تسلط بر درون خویش و رهایی از تلاطم و آشفتگی وجود انسان است. اشکال متقارن و یکدست ماندالا و شکل دایره وارش توجه را به مرکز دایره متوجه می کند. این مرکز را میتوان نمادی خالق دانست .

طرح ماندالا (۷)
طرح های ماندالا

یک نکته بسیار جالب در مورد کاری است که راهبان هندو و  بودا با تصاویر زیبا و رنگارنگ ماندالایی میکنند . عجیب است اما آنها زیاد عمر نمی کنند، با وجود اینکه راهبان زحمت زیادی برای طراحی و رنگ آمیزی تصاویر نمادین ماندالا میکشند اما خیلی راحت آنها را با همه نقش و رنگ های چشم نواز و خیره کننده از بین می برند تا بگویند که هیچ چیز حتی اگر در نهایت زیبایی و ظرافت هم که باشد جاودان و ابدی نیست.

طرح ماندالا (۲)
آموزش طرح ماندالا

امید وارم توانسته باشم در حد وسع گوشه ای از کنجکاوی شما را در مورد تصاویر ماندالا ، تاریخچه ماندالا ، این که چه معنی و مفهومی دارد و چرا باعث آرامش و تمرکز میشود را به زبان ساده پاسخ داده باشم .

طرح ماندالا (۹)
طرح نقاشی ماندالا

ما قبلا هم مجموعه کاملی شامل ۱۵۰ تصویر ماندلا و رنگ آمیز بزگسالان از خیلی خیلی ساده تا خیلی خیلی دشوار را برای شما جمع آوری کرده بودم که لینک آن را در اینجا می بینید . در این نوشته تلاش کرده ام گل چین مختصر تری از تصاویر مربوط به ماندالا و رنگ آمیزی بزگسالان گزینش کنم و در اختیار شما قرار دهم . برقرار باشید و موفق.

دانلود ۱۵۰ تصویر رنگ آمیزی برای بزرگسالان+تصاویر mandala

طرح ماندالا (۱۰)
طرح های ماندالایی

طرح ماندالا (۱۱)
دانلود طرح ماندالا

طرح ماندالا (۱۲)
طرح mandala

طرح ماندالا (۱۳)

طرح های ماندالا ساده

طرح ماندالا (۱۴)

طرح ماندالا سخت

طرح ماندالا (۱۵)

طرح ماندالا پر از ریزه کاری

طرح ماندالا (۱۶)

طرح ماندالا برای پرینت گرفتن

Cat Coloring Pages For Adults Bestofcoloring cat coloring pages

طرح ماندالا زیبا

طرح ماندالا (۱۸)

طرح ماندالا جدید

طرح ماندالا (۱۹)

طرح ماندالا با کیفیت

طرح ماندالا (۲۰)

ماندالا اسان

طرح ماندالا (۲۱)
ماندالا رنگ آمیزی

طرح ماندالا (۲۲)
ماندالا طرح

طرح ماندالا (۲۳)
ماندالا ارت

طرح ماندالا (۲۴)

نقاشی ماندالا

طرح ماندالا (۲۵)
نقاشی ماندالا

طرح ماندالا (۲۶)
نقاشی ماندالا حیوانات

طرح ماندالا (۲۷)
نقاشی ماندالا آسان
نقاشی ماندالا رنگی

طرح ماندالا (۲۸)
نقاشی ماندالا مبتدی
نقاشی های ماندالا

طرح ماندالا (۲۹)

رنگ آمیزی بزرگسالان

طرح ماندالا (۳۰)
رنگ آمیزی بزرگسالان هنر درمانی
رنگ آمیزی بزرگسالان

طرح ماندالا (۳۱)
رنگ آمیزی بزرگسالان دانلود
رنگ آمیزی بزرگسالان ماندالا

طرح ماندالا (۳۲)

رنگ آمیزی برای بزرگسالان
رنگ آمیزی برای بزرگسالان دانلود

طرح ماندالا (۳۳)
طرح رنگ آمیزی برای بزرگسالان
نقاشی رنگ آمیزی برای بزرگسالان
رنگ آمیزی بزرگسالان هنر درمانی

طرح ماندالا (۳۴)

مطالب مرتبط:

ماندالا | ۴۰ طرح زیبای ماندالا (نقاشی درمانی ) از مبتدی تا پیشرفته

دانلود ۱۵۰ تصویر رنگ آمیزی برای بزرگسالان+تصاویر mandala

کاردستی ساده | ۷۰ ایده کاردستی با نمد مقوا کاموا دکمه برگ و مواد بازیافتی

پانتومیم | نحوه بازی پانتومیم و فوت وفن های پانتومیم + آموزش تصویری

کلمات پانتومیم | ۳۰۰ کلمه سخت ، راحت ، خنده دار و ۱۰۰ ضرب المثل برای پانتومیم

کلمه پانتومیم | ۱۱۰ کلمه و سوژه سخت برای بازی پانتومیم

اشتراک گذاری مطلب

*

code

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم