سیکل قاعدگی چیست؟؟ چند روز است ؟؟ چطور محاسبه میشود ؟؟

سیکل قاعدگی چیست؟؟ چند روز است ؟؟ چطور محاسبه میشود ؟؟

سیکل قاعدگی یکی از راه های بدن است که هر ماه بدن را برای حاملگی آماده می کند. اینکه بدانیم این پروسه چگونه کار می کند بسیار مهم است. زیرا از طریق درک آن می توانید کی و چطور باردار شوید یا از بارداری جلوگیری کنید و بهتر بتوانید علائم ان را مدیریت کنید و متوجه شوید . در ادامه مفصلا در مورد چرخه قاعدگی حرف حرف میزنیم و در مورد نحوه محاسبه آن صبحبت میکنیم و در پایان مطلب به ۲۳ سوال رایج در این باره پاسخ میدهیم .

سیکل پریود

سیکل قاعدگی چیست

 

سیکل قاعدگی چیست؟

قاعدگی یک مفهوم کاربردی برای فهم پریود است. تقریبا هر ماه همه خانم ها با این چرخه روبرو می شوند. چون که خطوط رحمی در این ماه خودشان را برای بارداری آماده می کنند و در همین راه رگ ها غلیظ تر شده و ضخیم می شوند. اگر بارداری رخ ندهد، این مخاط ضخیم به بیرون می ریزند و خونریزی را ایجاد می کنند. این خونریزی بین ۳ تا ۸ روز ادامه دارد. معمولا در بیشتر خانم ها نظمی در پریود وجود دارد و الگوی آن قابل پیش بینی است. زمان این چرخه را از اولین روز پریود تا اولین روز پریود بعدی محاسبه می کنند که معمولا بین ۲۱ تا ۳۵ روز است.

چرخه قاعدگی و تخمک گذاری

سیکل قاعدگی چگونه کار می کند؟

چرخه قاعدگی با گروه پیچیده ای از هورمون ها کنترل می شود که در دو قسمت از مغز تولید می شوند. اگر می خواهید که یک نگاه کلی و عمومی به سیکل قاعدگی داشته باشید، در این مقاله ما را همراهی کنید.

سیکل پریودی چند روزه است

سیکل قاعدگی (۱)

 

نگاهی اجمالی به سیکل قاعدگی:

چرخه قاعدگی شامل چندین مرحله است. زمان دقیق مراحل قاعدگی برای هر خانم کمی متفاوت است و می تواند در طول زمان تغییر کند. روزهای این چرخه معنولا بین ۱ تا ۵ روز است که مراحل آن نیز در این روزها اتفاق می افتد. اولین روز خونریزی قاعدگی همان اولین روز پریود شماست. پریود شما می تواند بین ۳ تا ۸ روز طول بکشد اما ۵ روز میانگین آن می باشد. خونریزی معمولا در دو روز اول شدیدتر است.

 

 • روز ۶ تا ۱۴

زمانی که خونریزی متوقف می شود، مخاط رحم شروع به آماده کردن شرایط برای بارداری می کنند.

مخاط رحم در این زمان ها ضخیم تر و از لحاظ مواد مغذی خون غنی تر می شوند.

چرخه قاعدگی برای بارداری

 • روز ۱۴ تا ۲۵

تقریبا حول و حوش روز ۱۴، یک تخمک از یک تخمدان آزاد می شود.

این تخمک سفر خود را به سمت لوله های فالوپ در رحم آغاز می کند.

اگر اسپرمی در لوله های فالوپ حاضر باشد، باروری اتفاق می افتد.

در این مورد تخمک بارور شده به داخل رحم می رود و تلاش می کند که دیواره رحم را بنا کند.

 

 • روز ۲۵ تا ۲۸

اگر باروری اتفاق نیافتد، سیگنال تغییرات هورمونی در رحم آماده بیرون دادن مخاط رحمی می شوند.

بعد این تخمک ها همراه مخاط رحم به بیرون ‌می ریزند.

این چرخه دوباره در اولین روز خونریزی قاعدگی اتفاق می افتد.

سیکل پریودی

سیکل قاعدگی (۶)

 

سیکل قاعدگی چطور کار میکند ؟؟ (توضیحات علمی)

چرخه قاعدگی سه مرحله دارد:

 

 1. مرحله فولیکولار (روز ۱ تا ۱۴)

این مرحله از چرخه قاعدگی بین روزهای ۱ تا ۱۴ اتفاق می افتد. روز اولین معمولا خونریزی ما به رنگ قرمز روشن می باشد و در پایان این مرحله، کم کم تیره می شوند. در حالیکه خونریزی قاعدگی در روزهای اول این مرحله اتفاق می افتد، اما تخمدان دوباره خودش را برای تخمک گذاری آماده می کند. غده هیپوفیز که در پایه مغز قرار گرفته اند، هورمونی را آزاد می کنند که به آن هورمون محرک فولیکول می گویند. این هورمون، فولیکول های زیادی را در سطح تخمدان به وجود می آورد. در نهایت یکی از این فولیکول ها برجسته می شوند و یک تخمک بالغ را آزاد می کنند،‌ فولیکول های دیگر نیز به عقب بر می گردند. اگر بیش از یک تخمک بارور شود، باعث دوقلویی یا چند قلوزایی می شود.

فولیکول بالغ هورمونی را به نام استروژن تولید می کند که در این مرحله افزایش می یابد و در یکی دو روز اول تخم گذاری، به اوج خود می رسد.مخاط رحمی در این مرحله غلیظ و ضخیم می شوند و سطح استروژن را در مرحله دوم بالا می برند. سطوح بالای استروژن، تولید هورمون محرک جنسی را تحریک می کند که همین امر باعث تحریک شدن غده هیپوفیز نیز می شود که جسم زرد تخمدان را ترشح کند. تقریبا در روز دوازدهم، وجود LH و FSH  باعث می شوند که تخمک از فولیکول آزاد شود. بالا بودن LH باعث کاهش تستوسترون می شود و میل جنسی را افزایش می دهد که دقیقا همزمان با زمانی است که بارداری در بالاترین احتمال است.

چرخه قاعدگی و بارداری

 1. مرحله تخمک گذاری (روز ۱۴)

آزاد شدن تخمک بالغ تقریبا در روز ۱۴ اتفاق می افتد که در نتیجه افزایش LH و FSH در روزهای گذشته می باشد. بعد از این آزادسازی، تخمک وارد لوله های فالوپ می شود که در صورت وجود اسپرم، بارداری اتفاق می افتد. اگر تخمک بارور نشود، می تواند ظرف ۲۴ ساعت تجزیه شود. زمانی که تخمک آزاد می شود، فولیکول به آن می چسبد که به آن جسم زرد می گویند.

سیکل قاعدگی چیه ؟

 1. مرحله تشکیل جسم زرد ( روزهای ۱۴ تا ۲۸)

بعد از ازاد شدن تخمک ها، سطح LH و FSH کاهش می یابد. جسم زرد پروژسترون تولید می کند. اگر باروری اتفاق بیافتد، جسم زرد دوباره به تولید پروژسترون ادامه می دهد که از بیرون زدن مخاط رحم جلوگیری می کند. اما اگر بارداری اتفاق نیافتد، جسم زرد متلاشی می شود، سطح پروژسترون افت می کند و مخاط رحم با دریافت های سیگنال ها از بدن ما خارج می شوند.

سیکل پریود چند روز است

سیکل قاعدگی (۸)

 

سیکل قاعدگی طبیعی چگونه است ؟

یک طیف برای خونریزی طبیعی وجود دارد که در بعضی از خانم ها کوتاه و سبک و در بعضی طولانی و شدیدتر است و در طول زمان ممکن است مریود خودتان نیز متفاوت شود.

خونریزی طبیعی قاعدگی ویژگی های زیر را دارد:

 • پریود شما بین ۳ تا ۸ روز طول می کشد.
 • پریود شما هر ۲۱ تا ۳۵ روز دوباره آغاز می شود .
 • خون کلی خارج شده از بدن شما در هر پریود حدودا بین ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری است.
 • عوامل و مواد دیگری هستند که آن را بیشتر نشان می دهد.

چرخه قاعدگی چیست

چگونه می توانم بفهمم که سیکل قاعدگی من چگونه کار می کند؟ 

می توانید چرخه قاعدگی را به راحتی روی تقویم ثبت کنید و جزییات و علایم را نیز ثبت کنید تا اشراف بیشتری نسبت به چرخه خود داشته باشید. شروع و پایان پریود خود را ثبت کنید و ویژگی هایی مثل نوع جریان آن، توضیح درد یا تغییر در حالات و روحیات و رفتار را نیز یادداشت کنید. در طول چرخه های مختلف می توانید الگوهایی را در این چرخه مشاهده کنید و نامنظمی های رخ داده مشاهده کنید. پس از یک دفترچه استفاده کنید و پریود خود را ثبت کنید. همچنین برنامه های زیادی برای این کار وجود دارد که می تواند به ثبت پریود شما کمک کند. اگر پریود شما بین هر ۲۱ تا ۳۵ روز اتفاق می افتد، یعنی اینکه تخمک گذاری شما کاملا نرمال است.

سیکل قاعدگی واسه چیه ؟

چگونه می توانم بفهمم چه زمان تخمک گذاری دارم؟

با ثبت کردن سیکل قاعدگی در تقویم می توانید زمانبندی این چرخه را در دست داشته باشید. این تقویم را می توان برای مشخص کردن دوران تخمک گذاری و اقدام برای بارداری استفاده کرد. سه روش وجود دارد که از طریق آن می توانید در مورد سیکل قاعدگی خودتان و پیش بینی زمان تخمک گذاری استفاده کنید:

 1. آزمایش مخاط دهانه رحم
 2. اندازه گیری دمای پایه ی بدن
 3. استفاده از بسته های پیش بینی تخمک گذاری

سیکل پریودی چیست

آزمایش مخاط رحم

 

۱- آزمایش مخاط دهانه رحم

مخاط دهانه رحم چیست؟

سلول های کانال رحم، حاوی مخاط های رحمی هستند. تداوم این مخاط در طول سیکل قاعدگی تغییر می کند. زمانی که باردار می شوید، این مخاط از لحاظ تداوم و ساختار تغییر می کند و می تواند اسپرم را به راحتی به تخمک خود جذب کند. زمانی که فرد بیشترین احتمال باروری را داشته باشد، این مخاط ها کاملا شفاف و کشسان می شوند. زمانی که بارور نباشید، این مخاط چسبنده و شل می باشد و کشسان نخواهد بود.‌

چرخه قاعدگی و حاملگی

چگونه مخاط رحم را آزمایش کنم؟

مشاهده تغییرات در میزان و تداوم مخاط رحم می تواند به شما کمک کند که سیکل قاعدگی را بهتر درک کنید. در این قسمت خواهید دید که این مخاط ها چگونه کار می کنند: قبل و بعد از ادرار، با کشیدن دستمال توالت داخل واژن می توانید نوع این مخاط ها را چک کنید. همچنین می توانید با لمس انگشت در این قسمت نوع ترشحات را بسنجید. پس با این روش می توانید نوع مخاط را نیز در تقویم چرخه قاعدگی خود ثبت کنید. ترشحات شما می تواند لزج، سفید، مایل به زرد یا کاملا شفاف باشد. با شصت یا انگشت اشاره میزان کشسانی ترشحات را بسنجید.

سیکل پریود چیست

اندازه گیری دمای پایه بدن

 

۲- اندازه گیری دمای پایه ی بدن 

 دمای پایه ای بدن به چه معناست؟

دمای پایه ای بدن شما پایین ترین دمای بدن شما در حالت استراحت می باشد. این دما را معمولا چند ساعت بعد از خواب اندازه می گیرند. هنگامی که از خواب بیدار می شوید، دمای بدن شما کم کم افت می کند.

چرخه قاعدگی نامنظم

روش ثبت دمای پایه ای بدن در باروری چه تاثیری دارد؟

این روش معمولا حدود چند ماه طول می کشد تا بتوانید با ثبت آن به یک الگوی منظم دست پیدا کنید. دمای بدن شما در پاسخ به تغییرات هورمونی تغییر می کند که به تخمک گذاری مربوط است. قبل از تخمک گداری معمولا دمای بدن حدود ۳۶.۲ و ۳۶.۵ درجه سانتی گراد است. یک روز بعد از تخمک گذاری، دمای بدن شما حداقل ۰.۵ درجه سانتی گراد افزایش پیدا می کند و تا قاعدگی در همین میزان می ماند. برای استفاده از این روش، همزمان با بیدار شدن دمای بدن را اندازه بگیرید و بعد از حداقل شش ساعت خواب باز هم این کار را انجام دهید. یعنی قبل از رختخواب رفتن و بدون هیچ خوردن و آشامیدنی این کار را انجام دهید.

ممکن است برای این کار به یک دماسنج برای سنجش دمای بدن نیاز پیدا کنید که در کارخانه ها موجود است. بعضی از دماسنج ها حافظه دارند و می توانند موارد را در خود ثبت کنند. ممکن است بعد زا تخمک گذاری افزایش دمای زیادی را در این بین ببینید. این کار می تواند به شما کمک کند که زمان تخمک گذاری خود را تشخیص دهید و بتوانید مطابق با ان رفتار کنید و برای بارداری اقدام کنید.

سیکل پریود و بارداری

کیت تخمک گذاری

 

۳- بسته های پیش بینی تخمک گذاری

این بسته ها می توانند هورمون برای تشکیل جسم زرد را پیش بینی کند. این هورمون به مقدار کمی در رحم موجود است و می تواند تا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تخمک گذاری افزایش پیدا کند. این بسته ها استروئید بالایی دارند که می تواندد در تخمک گذاری استروژن را به بالاترین حد خود برسانند. دستورالعمل های روی بسته را به دقت مطالعه کنید و راهکارهای آن را در پیش بگیرید.

سیکل پریودی چند روز است

سیکل قاعدگی (۵)

 

سیکل قاعدگی من چند روزه است؟

اینجا سعی میکنیم به صورت ساده با ذکر یک مثال برای شما توضیح دهیم چطور میتوانید سیکل قاعدگی تان را محاسبه کنید .

 • چرخه شما با اولین روز پریود منظم شما آغاز می گردد.
 • لکه بینی ها را نباید حساب کنید.
 • مثلا روز اول این چرخه، روز اول پریود است.
 • روز دوم چرخه، روز دوم پریود است. روز سوم نیز به همین ترتیب.
 • بهتر است که یک تقویم را برای چرخه قاعدگی خود تهیه کنید.
 • مثلا فکر کنید که سوم فروردین لکه بینی داشته اید اما تا روز بعد هیچ خونریزی منظمی را ندیده اید.
 • و روز چهار فروردین تازه خونریزی آغاز گردیده است.
 • پس اولین روز چرخه قاعدگی شما روز چهارم فروردین است.
 • حال بیایید که ماه اردیبهشت را در نظر بگیریم.
 • بیایید تصور کنیم که پریود شما در روز دوم اردیبهشت آغاز شده است.
 • در حالیکه ماه قبلی در چهارم فروردین ماه پریود شما شروع شد.
 • حالا اگر دکتر از شما بپرسد که آخرین پریود شما چندم بود، باید بگویید که دوم اردیبهشت.
 • در واقع جواب صحیح، اولین روز آخرین پریود شما می باشد، نه آخرین روز آن.

چرخه قاعدگی و احتمال بارداری

محاسبه سیکل قاعدگی

برای اینکه بفهمید که طول چرخه قاعدگی شما چقدر است، می توانید آن را از روز اول قاعدگی قبلی خود شروع کنید و شمارش را آغاز کنید. طول این چرخه را باید تا آخرین روز قبل از پریود بعدی محاسبه کنید. مثلا در مثالی که زدیم، چرخه قاعدگی برابر با ۲۸ روز می باشد که این معنا را می دهد که پریود شما کاملا طبیعی و نرمال است. البته به یاد داشته باشید که ممکن است در طول چند ماه روزهای چرخه قاعدگی کم و زیاد شود.

سیکل پریودی و تخمک گذاری

سیکل قاعدگی (۴)

 

۲۳ سوال رایج در مورد سیکل قاعدگی

پریود شدن یعنی خونریزی از رحم که از واژن خارج می شود و نشان می دهد که چرخه سیستم تناسلی شما به پایان رسیده است. در حالیکه این پروسه کاملا طبیعی است اما هنوز سوال های زیادی از طرف خانم ها در این مورد وجود دارد. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم که به انواع رایج این سوالات پاسخ دهیم.

چرخه قاعدگی ۳۰ روزه

 1. چرا خانم ها هر ماه پریود می شوند؟

پریود یا قاعدگی یک خونریزی ماهانه از رحم است که می تواند سلامت چرخه قاعدگی یک خانم را نشان دهد. تمام تغییرات هورمونی و تغییرات در تخمدان و رحم در طول این چرخه قاعدگی رخ می دهد و هدف تمام انها باردار کردن یک خانم می باشد. زمانی که بارداری اتفاق نیافتد، مخاط موجود در رحم به همراه خون و ترشحات از دهانه رحم عبور می کنند و از طریق واژن به بیرون می ریزند.

 

 1. تا چند ماه پریود نشدن نرمال است؟

طول نرمال چرخه قاعدگی بین ۲۱ تا ۳۵ روز می باشد. اگر تا شش هفته پریود نشوید، یعنی اینکه یک پریود را کامل جا انداخته اید.  گاهی اوقات پریود می تواند بر اثر استرس یا کاهش وزن سریع با تاخیر روبرو شود.  ویا گاهی اوقات تاخیر آن می تواند به علت سندروم ترشح غدد جنسی، مشکلات تیروئید یا دیگر مشکلات در سلامتی فرد باشد. اگر پریود شما عقب افتاده است، یک آزمایش بارداری بدهید و حتما به دکتر مراجعه کنید.

 

 1. آیا طبیعی است که دو بار در ماه پریود شد؟

طبیعی است که فرد در یک ماه دوبار پریود شود. زیرا اگر چرخه قاعدگی شما ۲۱ روزه باشد، پس دوبار در ماه برای پریود شدن علامت خواهید زد. اما اگر در یک چرخه قاعدگی دوبار یا بیشتر خونریزی و پریود داشته باشید، باید دقت کنید که ببینید که این خونریزی بعد از رابطه جنسی است یا اینکه پریود شما تمام شده یا دوباره شروع شده است یا اینکه یک جای کار مشکل دارد.  مشکلات دیگری ممکن است در این بین وجود داشته باشد، مثل ناتعادلی در هورمون ها، کیست تخمدانی، اندومتروز، فیبروم رحم، بیماری های تناسلی یا بافت نو در دهانه رحم. اگر در زمانی غیر از زمان پریود، با ترشاحت خونی مواجه شدید، حتما باید به دکتر مراجعه کنید و علت آن را جویا شوید.

 

 1. چه زمانی می توان گفت که چرخه قاعدگی خیلی کوتاه است؟

طول چرخه قاعدگی را از اولین روز پریود تا اولین روز پریود بعدی محاسبه می کنند. در بیشتر خانم ها این چرخه حدودا ۲۸ روز می باشد. طول چرخه قاعدگی در حالت طبیعی باید بین ۲۱ تا ۳۵ روز باشد.  اگر پریود شما ۲۱ روز بعد از پریود قبلی یا چند روز بیشتر انجام شود، می توان گفت که چرخه قاعدگی شما بسیار کوتاه است.

 

 1. تاخیر در پریود چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

دلایل زیادی می تواند برای تاخیر در پریود وجود داشته باشد. مثلا اگر اخیرا رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، حاملگی می تواند اولین دلیلی آن باشد. اما اگر بارداری احتمال شما نیست، پریودهای به تعویق افتاده می تواند در اثر کیست تخمدان، PCOS، سطح بالای پرولاکتین یا مشکلات تیروئیدی باشد.  گاهی اوقات استفاده از روش ها ی مختلف جلوگیری از بارداری نیز می تواند علت تاخیر در پریودها شود.

سیکل قاعدگی نامنظم چیه ؟

 1. پریودهای نامنظم چه علت هایی می تواند داشته باشد؟

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث نامنظمی پریود شود. مثلا استرس های بیش از حد، ورزش های سنگین، و چاقی یا کاهش وزن ناگهانی می تواند جزء این دلایل باشد. مشکلات در تخمدان، سندروم ها یا کیست ها و یا سطوح بالای پرولاکتین یا مشکلات تیروئیدی می تواند در این تاخیر نقش داشته باشد.

 

 1. آیا پریودهای نامنظم در توانایی باردار شدن فرد تاثیرگزار است؟

پریودهای نامنظم می تواند در توانایی باردار شدن فرد تاثیر داشته باشد. به این دلیل که پریودهای نامنظم می تواند از تغییرات ناگهانی وزن، استرس، سندروم تخمدان، پرکاری تیروئید و سطح بالای پرولاکتین باشد. پریودهای منظم معمولا به مشکلات تخمک گذاری مربوطند که می تواند در توانایی فرد برای باردار شدن تاثیر داشته باشد.

 

 1. بعد از سقط جنین تا چه مدت پریود نامنظم خواهم داشت؟

حتی اگر پریود منظم داشته باشید، اما بعد از سقط جنین حدود ۴ تا ۶ هفته طول می کشد که تا دوباره پریود شما آغاز شود. گاهی اوقات سه ماه طول می کشد تا پریود شما منظم شود.  یکی از دلایل پریود نامنظم بعد از سقط جنین، استرس می باشد.  سعی کنید که آرامش خود را حفظ کنید، رژین غذایی سالم داشته باشید، به طور منظم تمرین کنید. اگر تا سه ماه بعد از سقط جنین، چرخه قاعدگی شما منظم نشد، با دکتر خود صحبت کنید تا علت آن را پیدا کنید.

 

 1. اگر پریودم یک روز عقب افتاد، جای نگرانی وجود دارد؟

هیچ جای نگرانی برای تاخیر یک روزه در پریود وجود ندارد. اگر اخیرا رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، پس بارداری می تواند تنها علتی باشد که پریود شما را عقب انداخته است. پس برای اطمینان بهتر است که یک تست بارداری بدهید.

 

 1. پریود من ۱۰ روز عقب افتاده. آیا من باردارم؟

علت های زیادی می تواند باعث عقب افتادن پریود شود. اما اگر اخیرا رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، بارداری می تواند احتمال فوق العاده بالایی داشته باشد. پس برای اطمینان می توانید یک تست بارداری بدهید و هورمون های خود را چک کنید. همچنین می توانید با یک آزمایش خون میزان هورمون ها را در خون بسنجید.

 

 1. من هیچ رابطه جنسی نداشته ام. چرا پریودم عقب افتاده است؟

علت های زیادی می تواند باعث عقب افتادن پریود شود. علت های رایج آن شامل استرس زیاد، تمرین های شدید و تغییر ناگهانی وزن می باشد. همچنین سندروم های تخمدانی و وجود کیست نیز جزء این علت هاست. ممکن است این تاخیر به علت سطح بالای پرولاکتین یا مشکلات تیروئیدی باشد. گاهی اوقات استفاده از روش های جلوگیری از بارداری مثل قرص های ضد بارداری می تواند باعث تاخیر در پریود شود.

میخوام بدونم سیکل قاعدگی م چند روزه است چیکار کنم؟

 1. آیا استفاده از قرص های ضد بارداری می تواند باعث عقب انداختن پریود شود؟

قرص های ضد بارداری می توانند پریود را عقب بیاندازند. اگر در ماهی که این قرص ها را مصرف کردید، پریودتان عقب افتاد، بهتر است که یک تست بارداری بدهید. اگر آزمایش منفی بود و هیچ چیز دیگری باعث آزار شما از لحاظ جسمی نبود، پس هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

 

 1. آیا رابطه جنسی دو روز قبل از پریود می تواند باعث بارداری شود؟

شما می توانید در هر روز از چرخه قاعدگی خود بارداری شوید. اما احتمال آن در دوران تخمک گذاری بالاتر است. تخمک گذاری پروسه ای است که در آن تخمک از تخمدان آزاد می شود که معمولا ۱۲ تا ۱۴ روز قبل از شروع پریود بعدی شما اتفاق می افتد. اینطور حساب کنید که تخمک ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده است و اسپرم ها می توانند تا ۵ روز زنده بمانند. پس پر احتمال ترین زمان ها برای بارداری، پنج روز قبل از تخمک گذاری و ۲۴ ساعت بعد زا آن می باشد.

 

 1. آیا طبیعی است که قبل از پریود احساساتی شویم؟

به دوره قبل و بعد از تخمک گذاری مرحله تشکیل جسم زرد می گویند. در این مرحله، بدن شما کاملا آماده باردار شدن است و می تواند آن را تجربه کند. هورمون اصلی در مرحله تشکیل جسم زرد، پروژسترون می باشد. عصبی شدن، تغییر حالات، سردرد، افزایش وزن، گرسنگی و تمام نشانه های سندروم پیش قاعدگی را می توان قبل از پریود شدن تجربه کرد. تغییرات در پروژسترون و استروژن و بالا بودن سطوح سروتونین، این علائم را به وجود می آورند. تقریبا ۷۵ درصد از خانم ها در نزدیکی پریود، این علائم را تجربه می کنند. اگر این علائم روی زندگی روزانه شما تاثیرگزار نباشد، هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

 

 1. آیا گرسنگی بیش از حد قبل از پریود طبیعی است؟

افزایش اشتها و گرسنگی، عصبی بودن، تغییر حالات روحی، سردرد، افزایش وزن می تواند نشانه های قبل از قاعدگی باشد. این نشانه ها در نتیجه تغییرات هورمون های پروژسترون و استروژن می باشد. تقریبا از هر ۴ خانم، سه نفر این نشانه ها را تجربه می کند. اگر این علائم روی زندگی روزانه شما تاثیرگزار نباشد، هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

 

 1. چرا خون پریود من سیاه است؟

خون پریود شما می تواند سیاه یا قهوه ای تیره باشد و می توانید این رنگ را در آغاز یا در پایان پریود ببینید. این اتفاق کاملا طبیعی است. در شروع و پایان چرخه قاعدگی، جریان خون آرام می شود و یم تواند خون موجود در نوار بهداشتی را به رنگ خون کهنه مشاهده کنید. ترشحات قاعدگی که از مخاط دیواره رحم و خون تشکیل شده اند، از واژن خارج می شوند و در این راه اکسید می شوند. این خون شامل اهن است که بعد از اکسید شدن سیاه می شود. اگرچه که اگر در کل پریود، خون سیاه ببینید، باید به پزشک مراجعه کنید و علت های آن را جویا شوید.

سیکل قاعدگی من چند روزه است ؟

 1. آیا آنتی بیوتیک ها می توانند در پریود ما تاثیرگزار باشند؟

آنتی بیوتیک ها مسئول عقب افتادن پریود نیستند اما می توانند باعث شدید شدن آن شوند. معمولا آنتی بیوتیک ها به علت عفونت تجویز می شوند. عفونت به بدن شما فشار استرس وارد می کند که همین استرس باعث تاخیر یا پریود نشدن می شود. لیست بلندی از تاثیرات جانبی آنتی بیوتیک های مختلف وجود دارد اما پریودهای دردناک یا نامنظم را نمی توان در این لیست اثرات جانبی این داروها به غیر از ریفامپین قرار داد. ریفامپین یک آنتی بیوتیک است که برای درمان بیماری سل به کار می رود که می تواند روی تاخیر در پریود یا پریود شندن تاثیرگزار باشد.

 

 1. چگونه می توانم کاری کنم که زودتر پریود شوم؟

بستگی دارد که چرا می خواهید زودتر پریود شوید. اگر می خواهید گه قبل از سفر یا حضور در یک موقعیت خاص پریود شوید و هم اکنون در حال مصرف قرص های ضد بارداری هستید، می توانید این قرص ها را به قرص های بی اثر تغییر دهید. به یاد داشته باشید که پریود شما می تواند در این حین سنگین وشدید شود. پس بهتر است که قبل از مصرف هرگونه قرصی به پزشک مراجعه کنید. همچنین باوری وجود دارد که ویتامین C و زنجبیل و مواد گیاهی مختلف می تواند پریود را جلوتر بیاندازد. اگرچه که هیچ سند علمی برای آن وجود ندارد. به یاد داشته باشید که اگر پریود نمی شوید، این راهکارها برای شما تاثیر نخواهد داشت.

 

 1. چرا پریود من متوقف می شود و دوباره آغاز می گردد؟

ممکن است که پریود شما تا ۲۴ ساعت متوقف شود و دوباره آغاز گردد. علت ان این است که خون داخل رحم به طور کامل خارج نشده است. در این مورد این خون قدیمی می تواند کاملا سیاه یا شدید باشد. اگر پریود شما دیر شده و از لحاظ جنسی کاملا فعال باشید، به شما پیشنهاد می دهیم که قبل از هر چیز یک تست بارداری بدهید. اگر جواب آزمایش منفی بود و جریان خون هم شدید نبود، جای نگرانی وجود ندارد. از طرفی دیگر، اگر جواب آزمایش مثبت بود یا خونریزی شدید بود، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

 

 1. خونریزی بعد از مصرف قرص؟ آیا این خون پریود است؟

این خون می تواند در نتیجه افزایش هورمون پروژسترون باشد. یک روز بعد از مصرف این قرص ها ممکت است با خونریزی غیر منتظره ای مواجه شوید که معمولا قبل از شروع پریود طبیعی شما به پایان می رسد.قرص های اورژانسی می توانند باعث تاخیر در پریود شود یا اینکه آنها را شدید تر یا دردناک تر کند. قرص های اورژانسی را نمی توان به عنوان یک روش جداگانه برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد.

سیکل قاعدگی رو چجوری حساب میکنن؟

 1. آیا طبیعی است که در روزهای مختلف پریود، احساس متفاوتی داشت؟

وضعیت جسمانی و احساسی شما در مراحل مختلف چرخه قاعدگی متفاوت است. این موضوع می تواند به علت تغییرات هورمونی در چرخه قاعدگی باشد. اگر این تغییرات روی زندگی شما تاثیر نگذارد و باعث ناراحتی شما نشود، هیچ جای نگرانی نیست.

 

 1. در مورد اولین پریودم، باید با چه کسی صحبت کنم؟

اولین پریود در زندگی هر دختری بسیار مهم می باشد. این یک مرحله ضروری برای بالغ شدن می باشد. می توانید این موضوع را با نزدیک ترین فرد خانواده در میان بگدارید. همچنین از آنها بخواهید که برای شما لوازم مخصوص این دوران را تهیه کنند و در مورد تغییرات پیش رو در این دوران با شما صحبت کنند.

 

 1. در بسته پریود من باید چه لوازمی قرار داشته باشد؟

در طول پریود باید لوازم کامل داشته باشید. حتما باید ۳ تا ۴ عدد نوار بهداشتی با خود همراه داشته باشید. به یاد داشته باشید که معمولا در روزها این اول باید هر ۴ ساعت یک بار نوارها را تعویض کرد و تامپون ها را هر ۴ تا ۸ ساعت و کاپ قاعدگی نیاز به تعویض بین هر ۱۰ تا ۱۲ ساعت دارد. اگر در این دوران درد شکمی دارید، از مسکن ها استفاده کنید. داروهای غیر استروئیدی بهترین گزینه هستند. در بسته بندی مخصوص پریود باید لباس زیر نیز داشته باشید.

سیکل پریود و تخمک گذاری

سیکل قاعدگی (۲)

منبع yourperiod/ flo.health/youngwomenshealthترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

سیکل پریود چند روزه است

بیشتر بخوانید :

رنگ خون پریود (قرمز،نارنجی،قهوه ای،صورتی،سیاه) نشانه چیست ؟

علائم بارداری قبل از پریود | چطور قبل از قاعدگی بفهمم باردارم؟

محاسبه چرخه قاعدگی | چرخه قاعدگی چند روز است؟؟

پریودم نامنظم شده چیکار کنم ؟؟ (درمان پریود نامنظم)

دو بار پریود شدن در ماه نشانه چیست ؟؟

چرا رنگ خون پریودم سیاهه ؟؟


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.