رنگ خون پریود (قرمز،نارنجی،قهوه ای،صورتی،سیاه) نشانه چیست؟

رنگ خون پریود (قرمز،نارنجی،قهوه ای،صورتی،سیاه) نشانه چیست؟

چرخه قاعدگی یکی از راه های بدن است که هر ماه بدن را برای حاملگی آماده می کند. اینکه بدانیم این پروسه چگونه کار می کند بسیار مهم است. زیرا از طریق درک آن می توانید باردار شوید یا از بارداری جلوگیری کنید و بهتر بتوانید علائم ان را مدیریت کنید و متوجه شوید که چه اتفاقاتی در پریود شما رخ می دهد و اطلاعات زیادی در مورد سلامت عمومی و سلامت اندام تناسلی به شما بدهد . نشانه هایی مثل رنگ خون پریود ،مدت زمان پریود، شدت جریان خون و علائم مربوط به قاعدگی می توانند تمام این موارد را به خوبی نشان دهند و به شما بگویند که نیاز به مراجعه به پزشک دارد یا نه.

رنگ خون پریودی نشانه چیست؟

رنگ خون پریود

 

چه عواملی روی رنگ خون پریود تاثیر گذار است؟

در بیشتر خانم‌ها قاعدگی معمولاً دو تا سه روز حاوی جریان خون شدید است و در بعضی در ۲ تا ۴ روز دیگر حاوی خون سبک می شود. جریان خون قاعدگی از واژن، ترکیبی از خون و بافت هایی از مخاط داخلی رحم می باشد. خانم‌ها در حجم خون با یکدیگر متفاوت هستند و مقدار متفاوت از این خون را در هر ماه دارند. این مقدار می تواند به اندازه ۴ قاشق چای خوری یا بیش از ۱۲. قاشق چای خوری باشد به طور میانگین یک خانم نزدیک به ۳۰ تا ۵۰ میلی لیتر از خون را در هر ماه از دست می دهد و گاهی اوقات این عدد می‌تواند به ۸۰ میلی لیتر نیز برسد و کاملاً طبیعی است.عوامل زیادی وجود دارند که می توانند روی رنگ خون قاعدگی تاثیر گذار باشد؛ این عوامل شامل فعالیت هورمونی، سن خون و عفونت می باشد.

رنگ خون پریودی

رنگ خون پریود قرمز

 

رنگ خون قرمز روشن پریود 

در شروع پریود می توانید انتظار خون قرمز روشن را داشته باشید. در این دوره از چرخه مخاط رحم با سرعت زیادی پخش می شوند و باعث دردهای قاعدگی می شود. این دردها در قسمت شکم بیشتر هستند و در نتیجه افزایش تولید پروستاگلاندین می باشند که باعث می شود عضلات در هم کش بیایند. درد پریود و انقباضات قاعدگی از نشانه های رایج برای بسیاری از خانم هاست و معمولاً باید در مورد آن ترسید. این دردها به راحتی با بطری آب گرم روی شکم درمان می شود یا اینکه می‌توانیم برای از بین بردن آنها از مسکن استفاده کنیم. اگر انتخاب شما مسکن است، سعی کنید که از یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن استفاده کنید که به راحتی می توان آن را از سوپر مارکت یا داروخانه تهیه کرد.

احتمال سقط جنین یا سرطان رحم یا کیست تخمدان :

در بعضی از موارد جریان خون شدید به رنگ قرمز روشن می تواند نشانه سقط جنین یا بارداری خارج از رحم، سرطان دهانه رحم یا کیست تخمدان باشد. اگر در مورد هر کدام از موارد بالا نگران هستید، می توانید به راحتی به پزشک مراجعه کنید تا نگرانی ها برطرف شود و درمان لازم را در پیش بگیرید.

رنگ خون پریود قهوه ای

رنگ خون پریود قرمز تیره

 

رنگ خون قرمز تیره پریود 

به طور کلی چرخه قاعدگی تقریباً ۴ هفته از اولین روز خونریزی تا شروع پریود بعدی محاسبه می شود. در این جریان هورمون های شما در طول مراحل مختلف افزایش و کاهش پیدا می‌کند که باعث پدیدار شدن علائم می‌شوند که می توانید هر ماه آنها را مشاهده کنید. زمانی که پریود شما شروع می شود، خون به رنگ قرمز روشن است اما کمی بعد، این چرخه تغییر می‌کند و رنگ آن به قرمز تیره می گراید. این تغییر در رنگ کاملاً طبیعی است و اصلاً چیز تازه و جدیدی نیست و علت آن هم بالا رفتن سطح استروژن در خون می باشد که این خون های تیره، خون های تازه نیستند و آنهایی هستند که به مدت زیادی در بدن شما باقی بودند و می توانند در نتیجه مخاط ضخیم رحم یا کاهش سرعت بیرون ‌ریختن آنها باشد.

رنگ خون پریود سیاه

رنگ خون پریود صورتی

 

رنگ خون صورتی پریود 

هنگام قاعدگی بعضی از خانمها خون قرمز روشن یا لکه های صورتی را در لباس زیر خود پیدا می کنند این رنگ از ترشح را می‌توان به راحتی توضیح داد. این ها مقدار کمی از خون هایی هستند که با مخاط رحم تلفیق شدند و در نتیجه لکه های صورتی را به وجود آورده اند و این که می تواند نشانه کاهش استروژن باشد و در بعضی موارد بهتر است که برای بررسی بیشتر و دقیق تر به پزشک مراجعه کنید. فعالیت های هورمونی غیر نرمال می تواند مسئول طیف وسیعی از علائم در زندگی فرد باشد که شامل پریودهای نامنظم و خشکی واژن می باشد و بسیار مهم است که آن را به دکتر اطلاع دهیم.

بهتر است که از دکتر بخواهید تا در مورد درمان های مختلف به شما توضیح دهد.

رنگ خون پریود نشانه چیست

رنگ خون پریود قهوه ای

 

رنگ خون قهوه ای و سیاه پریود 

اگر با هر کدام از تغییراتی که در بالا نام بردیم مواجه شده بودید، پس مواجهه با خون قهوه ای یا سیاه هم اصلا چیز عجیبی نیست. خون پریود از رنگ قرمز روشن شروع می شود اما ممکن است کم کم با باقی ماندن در بدن تیره شود. در اواخر چرخه قاعدگی ممکن است خون سیاه یا حتی خون قهوه ای تیره را در نوار بهداشتی مشاهده کنید.

خون قرمز چگونه به خون سیاه یا قهوه تبدیل می شود؟

خون های قدیمی تیره تر از خون های تازه می شوند و علت آن هم این است که خون های قدیمی به علت بیرون ماندن از رگ های خونی تیره تر می شوند. زمانی که خون شما با جریان هوا برخورد می‌کند، پروسه ای روی آن ایجاد می‌شود که به آن اکسیداسیون می گویند. هموگلوبین و آهن در خون با هوا تعامل برقرار می کند و رنگ خون را به قهوه ای تبدیل می کند. دلایل زیادی وجود دارد که بافت رحم و خون موجود در آن به مدت طولانی در بدن باقی بماند. علت آن این است که گاهی اوقات وجود بافت های قدیمی از چرخه قاعدگی قبلی در بدن وجود دارد یا علت آن  را می توان در خانم هایی جستجو کرد که مخاط رحم آنها با سرعت بسیار کمی از بدن بیرون می زند.

به هر حال این موضوع چیزی نیست که بخواهید در مورد آن نگران نباشید.

رنگ خون پریودی تیره

رنگ خون پریود نارنجی

 

رنگ خون نارنجی پریود 

اگر در مورد رنگ های مختلف خونی در پریود اطلاعات کافی دارید، شاید تا به حال با رنگ خون نارنجی در لباسی یا نوار بهداشتی مواجه شده باشید. قبل از اینکه شروع به ترس و وحشت کنید، سعی کنید که تداوم این جریان را بین دو انگشت بسنجید و بافت آن را چک کنید. بافت آن ممکن است لغزنده باشد که در این صورت طبیعی است اما اگر هرگونه سفتی را در آن مشاهده کردید یا اگر بوی بدی را از آن احساس کردید، ممکن است این علامت ترکیب شدن مایعات رحمی با خون باشد.

در بعضی از موارد بهتر است که حتماً به پزشک مراجعه کنید.

رنگ خون پریودی قهوه ای

رنگ خون طوسی پریودی

 

رنگ خون طوسی پریود 

خون پریود طوسی یا رنگ های خنثی و روشن ترشحات را باید حتماً به پزشک نشان داد. این مورد می تواند نشانه وجود باکتری در واژن باشد. اگر باردار هستید، این رنگ می تواند نشان دهد که شما سقط جنین داشته اید. همچنین باید از انواع لخته ها در خون قاعدگی آگاهی کامل داشته باشید. اگر لخته خون شما به اندازه یک بند انگشت بود، اصلا جای نگرانی وجود ندارد. مخصوصاً این اتفاق در مراحل آخر پریود بیش از همه رخ می‌دهد و علت آن افزایش فعالیت در پلاکت های خون می باشد. در همین زمان بهتر است که از لخته های خون اساسی اطلاعات کافی پیدا کنید که می تواند نشانه سقط جنین باشد.

پس در صورت مشاهده علائم خطرناک است و به پزشک مراجعه کنید.

رنگ خون پریود

رنگ خون پریود نشانه چیست

رنگ خون پریود قرمز روشن

نتیجه گیری :

اگرچه که کاملاً طبیعی است که از لخته های خون در هنگام پریود ترسیده باشید اما مطمئن باشید که هیچ جای نگرانی وجود ندارد این لحظه ها را می توان به راحتی از نتیجه جریان سنگین خون قاعدگی دانست و خون زیادی را در مدت زمان کوتاه از دست می دهید. اگر این لحظه ها شما را نگران یا اذیت کرده، از دکتر خود بخواهید که برای این مهم برایتان دارو تجویز کند. گاهی اوقات به علت از دست دادن زیاد خون دکتر برای شما تست کم خونی تجویز می کند.

منبع flo.health / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

رنگ خون پریود قرمز تیره

بیشتر بخوانید : 

ورزش در عادت ماهیانه | برای کاهش دردهای پریودی چه ورزشی خوب است ؟

علائم بارداری قبل از پریود | چطور قبل از قاعدگی بفهمم باردارم؟

دو بار پریود شدن در ماه نشانه چیست ؟؟

چرا رنگ خون پریودم سیاهه ؟؟

 


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.