استخاره برای ازدواج | استخاره قبل از ازدواج درست است یا غلط ؟

استخاره برای ازدواج | استخاره قبل از ازدواج درست است یا غلط ؟

این که استخاره برای ازدواج درست است یا غلط ؛ بهتر است قبل از خواستگاری استخاره بگیریم یا بعد از آن ، اگر استخاره ازدواج بد آمد مجبوریم به آن عمل کنیم یا نه سوالاتی است که شاید برای خیلی از شما در دوران انتخاب که یکی از مهم ترین و سخت ترین مراحل زندگی شماست مطرح شده باشد با هم با توجه به نظرات مردمی و نظر کارشناس به بررسی این موضوع میپردازیم .

استخاره برای ازدواج (۱)

استخاره قبل از ازدواج درست است
استخاره قبل ازدواج اشتباه است ؟

استخاره برای ازدواج (۱)

پاسخ های مردم در مورد استخاره برای ازدواج 

قبل از هر چیز بد نیست نظرات مردمی را در خصوص استخاره برای ازدواج و درست و غلط بودن آن بخوانیم و بعد از آن به سراغ نظر کارشناس در این خصوص برویم .

استخاره برای ازدواج (۲)

استخاره برای ازدواج صحیح است؟

استخاره راهی برای تصمیم گیری محسوب هست

اونم زمانی که دیگه عقل از انتخاب راه درست عاجز بشه ، زمانی انجام میشه که آینده ی تصمیم ها روشن نیست . زمانی انجام میشه که انسان اصطلاحا دو دل میشه و میگه این راه رو برم یا اون راه رو ؟طبیعتا این دو انتخاب مثبت هستند و هدف خیری هم دارن ، کسی نمیاد بین انتخاب دو مسیر خیر و شر استخاره کنه!

وقتی امکان انجام تحقیق برای انتخاب راه درست وجود داره ، نباید دست به دامان استخاره شد ، نباید برای انجام یا عدم انجام کارهای کوچک راه استخاره رو انتخاب کرد .استخاره گرفتن هم کار هر کسی نیست ، برای استخاره گرفتن باید به افراد مومن مراجعه کرد ، افرادی که از لحاظ معنوی از بقیه بالاتر هستند .

استخاره برای ازدواج جایز است؟

۱

این استخاره های غلط گند زده به همه چی!

استخاره شراااایط داره؛باید تو شک باشی،با همه مشورت کنی.اگه نتیجه ای حاصل نشد بری اونم تحت نظر مرجعت استخاره بگیری.غیر از اون درست در نمیاد.ایشون ورداشتن بجای سنجیدن خصوصیاتتون و علایقش استخاره گرفتن!این استخاره غلطه چون از ارزیابی شما یه نتیجه ای گرفتن پس دلیل بر دودلی نمیشه.موردایی دیدم از موندن با دوست پسرشون تا خرید گوشی استخاره گرفتن!!!اینهمه تحریف کننده دین کم بود خودمونم اضافه شدیم بهشون =)))

استخاره برای ازدواج درست است؟

۲

خوب و بد اومدن استخاره، صرفا مال خوشبختی دنیوی نیست.
ممکنه مثلا استخاره خوب بیاد، ولی اون خانوم که ازدواج کرد ببینه شوهرش آدم فوق العاده بدیه و زندگی شو جهنم کنه. اما بخاطر صبری که در مقابل ظلم شوهرش میکنه، اون دنیا بهشتی میشه.یکی از دوستان هم بالا اشاره کرده بودن. دکتر فرهنگ تو “ازدواج موفق” در مورد استخاره توضیحات خیلی خوبی میده. حتما گوش کنین

استخاره در مورد ازدواج درست است
استخاره در مورد ازدواج از نظر اسلام

نه استخاره نکنید خصوصا وقتی همدیگرو پسندیدید و تحقیق هم کردین. چون اصلا الان جای استخاره نیست. من خودم چوب این جور استخاره رو خوردم. البته اونا گرفتن نه من. حتی اگه استخارتون بد اومد(اگه بدون در نظر گرفتن شرایط گرفته بودید) ازدواجتون اشکال نداره

استخاره برای ازدواج

۳

سلام استخاره برای ازدواج خوب نیست استخاره به دل هست در ازدواج تحقیق،ایمان،تقوا،اخلاق خوب هست

استخاره برای ازدواج

استخاره با قران در مورد ازدواج

۴

ن ن ن ن ن ن!!!!! اصلا درست نیست من خیلی ها رو دیدم که الان میگم!دایی بزرگترم!اونم خیلی آدم مذهبی و مومنی هستش البته واقعا آدم خوبیه نه از این ضدحالا اونا قبل از عقد استخاره گرفتن ولی بد اومد خیلی هم بد ولی ازدواج کردن الان نزدیک ۱۲ ساله ازدواج کردن جفتشون رفتن انگلیس مدرک دکتری رو از اونجا گرفتن الان توی دانشگاه خواجه نصیر تدریس میکنن و خوشبخت هستن و ۳ تا پسر دارن و …. در کل زندگی عالی دارن.دایی کوچیکم هم قبل از عقد استحاره کرد و خیلی بد اومد ولی اینا دیگه عقد نکردن و به هم خورد الان داییم بنده خدا همه ی موهاش سفید شده عین خودم!!!.به نظرم هیچوقت استخاره نکن

استخاره برای ازدواج با حروف ابجد

۵

سلام عزیزم درازدواج استشاره است نه استخاره خودم به عینه دیده ام ازدواج هایی که استخاره انان خوب بوده منجر به جدایی شده است خداوندبه ماعقل داده پس درازدواج بایدباتحقیق ومشورت بایدبه مناسب بودن پی برداستخاره درمواردی است که انسان دربعضی ازمواردهیچ دسترسی به تحقیق نداردوبین موردی مانده انجا است که استخاره کمک می کندتاازدوراهی نجات پیداکنیم

استخاره برای ازدواج درسته

استخاره برای ازدواج (۴)

۶

من اصلا به استخاره اعتقادی ندارم
بعدشم استخاره موقتی هست.مثلا شما میخواید برید یه شهری میاید استخاره میزنید که خوبه برین یا نه؟اگه بد در اومد به این معنی نیست که شما برای همیشه نباید به اون شهر برید. دو تا از همسایه و اشناهامون واسه ازدواج دخترشون استخاره زدن یکشون که استخاره ش خوب بود  الان طلاق گرفت و دومی که استخاره ش بد بود زندگی خیلی خوبی دارن.

آیا استخاره برای ازدواج درست است؟

استخاره برای ازدواج جایز است؟
استخاره برای ازدواج درست است؟

۷

استخاره در امر ازدواج غلطه!!!
بر اساس عقل و مشورت بعد از صدها بار فکر و مشورت،دیگه جایی که واقعا مستاصل بشی استخاره معنی میده،

گرفتن استخاره برای ازدواج

۸

استخاره هم یک دروغ آشکار هست که خانواده دختر در جواب خانواده پسر میدن یا برعکس
یه چیزی تو مایه های ههمون دخترمون میخواد درس بخونه که هممون میدونیم دروغ ولی باید باور کنیم

استخاره برای ازدواج

۹

همه اونایی که میگن استخاره کردیم بد اومد دروووووغ میگن .شک نکن

طرف اومده حالا به هر دلیلی خودش یا خانوادش یا … پشیمون یا پشیمونش کردند ..

.حالا تنها توجیهی که میمونه اینه که بگن استخاره کردیم بد اومده…

.حالا طرف یه بارم لای قرآن رو باز نکرده ها …

سنگین تر میبینند که دروغی بگن استخاره کردیم فلان اومده

تا بگن پشیمون شدیم یا دلیل واقعیو بگن!

استخاره برای ازدواج با قران

استخاره ازدواج

۱۰

سلام

با این که من خودم آدم معتقدی هستم و به خدا و قرآن و معصومین خیلی ایمان دارم
اما در ازدواج حتی یک اپسیلن هم استخاره و نمی پذیرم چون واقعا به چشم خودم دیدم که چه جوون هایی با همین استخاره بدبخت شدن . دخترهایی رو دیدم که وقتی قبل ازدواج استخاره شون خوب اومده خونواده زود اعتماد می کنن و راضی میشن چون اکتفا می کنن به همین استخاره خوب . یا جوون هایی که بارها تا مرز ازدواج رفتن و بد اومدن استخاره شک به دلشون انداخته و ازدواجشون کنسل شده و حالا دارن حسرت میخورن .
استخاره برای ازدواج (۹)

دلایل استخاره قبل از ازدواج
ضرورت استخاره قبل ازدواج

۱۱

من همیشه از کسانی که اصرار دارن استخاره مفیدن یه سوال میپرسم .
ازشون میپرسم الان چه قدر پول و دارایی داری که واقعا لنگش نیستی و زندگیت بهش وابسته نیست ؟؟ یکی میگه دو میلیون یکی میگه چند تا خونه دارم یکی میگه  طلا  دارم بعد من بهشون میگم همین الان استخاره بگیر اگه خوب بود نیت کن نصف دارایی تو  وقف کنی .خیلی هاشون میخندن و هزار جور بهونه میارن . این نشون میده استخاره برای ازدواج شده مثل یک رسم غلط که متاسفانه خیلی ها بهش اعتقاد دارن .و بعضی افراد هم تعصب  بیجا .

استخاره ازدواج با اسم
استخاره ازدواج چیست

۱۲

تاحالا استخاره نگرفتم و نیازی هم نبوده

تلاش کردن و عرق ریختن رو به دعا و توسل ترجیح میدم

تنها آیه ای که از قرآن عمل کردم تا حدودی!  همینه :

لیس للإنسان إلا ماسعی
دعا و ثواب کردن آسونه
گناه نکردن و عمل کردن سخته
باشد که رستگار شوید!!!!!!

استخاره+ازدواج+با+حروف+ابجد
استخاره ازدواج باقران
استخاره ازدواج قران

۱۳

به نظرم نمیشه گفت همه کسانی که میگن استخاره کردیم بد اومده دروغ میگن
من خودم ادمی هستم که چون اطرافم کسی رو ندارم باهاش مشورت کنم ، خیلی وقتا تو کارهایی که شاید عجیب باشه استخاره میکنم
خوب شما بگید چه کسی هست که زیر و بم زندگی من رو بدونه ، خیر و صلاحم رو بدونه آینده و گذشتم رو بندونه ، منو دوست داشته باشه و و و
ولی به نظرم اگه اهل استخاره برای ازدواج هستید باید همون اول استخاره کنید
تا خدای ناکرده خانواده و طرف مقابلتون آسیب نبینه .

استخاره ازدواج قرانی
استخاره ازدواج ابجد

۱۴

اولا استخاره مشورت تویه کاریه که خودمون مخایم انجام بدیم نه اینکه دیگران بگن 🙂
اینکه یکی بگه خودتو بنداز تو چاه ببین استخاره چی میگه اگه خوبه بنداز اینا اصلا مثلای خوبو توجیه پذیری نیست.من به شدت به استخاره ایمان دارم ولی خب استخاره به دله کسی که اعتقاد نداره بهش نبایدم انجام بده …من که جواب گرفتم ازش توی سختترین تصمیم گیریام و الان راضیم . هیچوقت حسرت کارایی که با استخاره بد اومده و انجام ندادمو نخوردم. ولی خب استخاره رو بیشتر زمان شک انجام بدین نه وقتی که مطمانیت چون اگه بد بیاد همیشه درگیرت که چرا چرا چرا… و بعدش ممکنه بشه کاش کاش کاش…

استخاره قبل از ازدواج
استخاره قبل ازدواج

۱۵

اول اینکه استخاره زمان داره
یعنی ممکنه تو یه دوره زمانی استخاره یه چیزی بشه تویه یه دوره زمانی دیگه یه چیز دیگه
احتمالا بد اومدن به خاطر اینه که الان زمانش نیست خودتونم که گفتین مشکلاتی پیش اومد و خواستگاری به تاخیر افتاد .. نگران نباشین غیر از اون وقتی از ایت الله بهجت پرسیدن که دختر خانم خوبیو برای ازدواج در نظر گرفتیم و تحقیقات هم خوب بوده ولی استخاره بد اومده گفتن با یک صدقه عالیه ای به فقرا و …  کار خیرتونو انجام بدین کلیپش تویه اینترنت هست به مادرتون نشون بدین انشالا خیره…نمیدونم دودلیو تا چه حد تجربه کردین ولی وقتی واقعا درمونده باشین با استخاره و هرچی جوابش بشه واقعا اروم میشید .

استخاره قبل از ازدواج لازم است
استخاره قبل ازدواج لزومی دارد ؟

استخاره برای ازدواج (۳)

پاسخ کارشناس در مورد استخاره برای ازدواج 

پاسخ برخی از مراجع تقلید درباره حکم استخاره برای ازدواج را در جدول زیر می خوانید این قسمت از سایت خوب تبیان در اینجا آمده است .

نام مرجع تقلید

 

فتوا

آیت الله خامنه ای سعى کنید براى انجام کارهاى خود ابتدا تأمّل و دقّت کنید و با فکر کردن راه حل مناسب را پیدا کنید و چنانچه از این طریق به نتیجه نرسیدید، با انجام مشورت خود را از تحیّر خارج کنید و اگر از طریق مشاوره با اهل فنّ و خبره در آن مورد نیز به نتیجه نرسیدید و همچنان بر تحیّر باقى ماندید، نوبت به استخاره مى‌رسد؛ در هر صورت الزام شرعى در عمل به استخاره وجود ندارد ولى بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.
حضرت آیت الله سیستانی اشکال ندارد و واجب نیست. عمل به آن نیز واجب نیست.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی استخاره نوعی مشورت با خداوند است، بدین معنی که اگر انسان در انجام یا ترک کاری مردّد شود ابتدا در اطراف آن فکر و اندیشه می کند اگر به نتیجه ای رسید طبق آن عمل می کند و گرنه با افراد کاردان و با تجربه و آگاه در مورد آن مشورت می کند اگر به نتیجه رسید طبق آن عمل می کند در غیر این صورت از طریق استخاره با خداوند مشورت نموده و مطابق آن عمل می نماید. عمل به استخاره واجب نیست، ولی حتّی الامکان مخالفت نشود. مگر این که مدّت قابل ملاحظه ای تأخیر بیندازد و بعد اقدام کند.
آیت الله علوی گرگانی برای ازدواج و امثال آن در صورتی می توان استخاره کرد که مشورت و تحقیق انجام گیرد و همچنان دچار تردید باشد و در این صورت استخاره مانعی ندارد و عمل به استخاره وجوب اخلاقی دارد، یعنی اگر عمل نکند و ضرر کند خود او مقصر است. البته اگر قصد اهانت و بی توجهی به استخاره را داشته باشد گناه کرده است.
آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی برای ازدواج می توان استخاره نمود و تفصیل آن در کتب مختصه ذکر شده است و مخالفت با استخاره ممکن است موجب پشیمانی شود.

 

استخاره در مورد ازدواج
استخاره در مورد ازدواج صحیح است

استخاره برای ازدواج (۵)

استخاره برای ازدواج
استخاره برای ازدواج با قران

استخاره برای ازدواج (۸)

استفاده ابزاری از استخاره ممنوع!

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که درباره ازدواج بعضی از خانواده‌های دختر یا پسر گاهی می‌خواهند بنا به دلیلی جواب منفی بدهند ولی استخاره را بهانه می‌کنند و به طرف مقابل می‌گویند که مشکل خاصی نیست اما چون استخاره گرفته‌ایم و بد آمده است پاسخمان منفی است. این خانواده‌ها باید بدانند که این شیوه برای ارائه پاسخ منفی به خواستگار روش درستی نیست و در حقیقت یک نوع توسل به کذب است. اگر واقعا این خانواده به این ازدواج تمایلی ندارند و برای آن مانعی می‌بینند به صورت روشن دلیل اصلی خود را بیان کنند ولی اینکه برای این کار متوسل به استخاره بشوند راه صحیحی نیست.

استخاره برای ازدواج صحیح است؟
استخاره برای ازدواج

استخاره برای ازدواج (۱۰)

 

مطالب مرتبط :

در انتخاب همسر و برخورد با خواستگار وسواس و سخت گیرم + راه حل

سوالات خواستگاری | دختر و پسر چه سوال هایی باید از هم بپرسند ؟

چه موقع می توانیم به خواستگار جواب مثبت بدهیم؟

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.