عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

هر فردی بهترین شناخت را نسبت به خود دارد و چون بعضی از ویژگی ها در افراد باعث می شود که آنها نتوانند در زندگی مشترک به موفقیت دست یابند

و علاوه بر مشکلاتی که برای خود به وجود می آورند همسرشان را نیز با چالش هایی جدی رو به رو می سازند.

به نظر می رسد اگر دختران و پسران جوان قبل از آغاز یک رابطه سعی داشته باشند ضعف ها و ویژگی های خود را بشناسند

و حتی معیارها و اهداف زندگی خود را به طور مجدد و با هوشیاری بیشتر ترسیم نمایند، جلوی بسیاری از ازدواج های نا موفق و پر مشکل گرفته شود.

سلامت روان از پیش نیاز ازدواج

سلامت روان اولین موضوعی است که در زندگی مشترک نقش به سزایی را ایفا می کند; عدم سلامت روانی نه تنها خود فرد را دچار مشکل می سازد بلکه اطرافیان را نیز آسیب پذیر می سازد.

فردی که سلامت روان نداشته باشد در تمام کارکرد های اجتماعی و تعاملات خود با مشکل و اختلال مواجه است.

این افراد در صورت ازدواج همسرشان را به شدت درگیر مشکلات خودشان می کنند و به کررات دیده شده است; که این گونه از ازدواج ها به شکست می انجامد.

پس اگر دارای مشکلی در این زمینه هستید قبل از این که تصمیم به ازدواج بگیرد; در صدد درمان کامل خود برآید و بعد از به دست آوردن سلامتی کامل برای ازدواج اقدام کنید.

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج
اعتیاد از مخاطرات پیش از ازدواج

اعتیاد یکی از بزرگترین دلایل فروپاشی نهاد خانواده است و شخص معتاد ;قطعاً توانایی اداره مناسب یک خانواده را ندارد و ممکن است همسر و فرزندانش را نیز به منجلاب اعتیاد بکشاند.

افراد معتاد غالباً در خود تغییراتی چون خواب آلودگی، کاهش میل جنسی; افزایش پرخوری، بدبینی، پر حرفی و .. را احساس می کنند و باید بدانند که تمام این تغییرات احساس خوشبختی آنها را خواهد گرفت.

پس اگر به هر نوعی از مواد اعتیاد دارید پای شخص دیگری را به زندگیتان باز نکنید و به امید اینکه بعد از ازدواج اعتیاد خود را ترک خواهید کرد پایه ای زندگی خود را بر ستون هایی سست بنا نکنید.

عدم مسئولیت پذیری در ازدواج

ازدواج مسئولیت و تعهد در قبال یک زندگی مشترک است پس اگر در خود احساس مسئولیت پذیری ندارید و نمی توانید در قبال خانواده ای که تشکیل داده اید و همسری که انتخاب کردید مسئول باشد و در زمان گرفتاری ها توانایی اداره خود را ندارید چه برسد به افراد دیگر برای ازدواج دست نگه دارید.

شما غالباً دیگران را مسئول مشکلات زندگی خود می دانید و نمی پذیرید که خود شما هم در مشکلاتتان نقش داشته اید. شما باید توانایی اداره اقتصادی و عاطفی یک زندگی و مدیریت آن را داشته باشید تا بتوانید یک زندگی موفق را تجربه کنید.

 

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

خشم و پرخاشگری
مسائل پیش نیاز ازدواج :: اگر بر سر هر مسئله کوچکی از کوره در می روید و داد وبیداد به راه می اندازید و دست به یقه می شوید . اگر افکار هیجانی به شما هجوم می آورد و در قبال خانواده پدری و دوستانتان بد دهن و پرخاشگر هستید ابتدا باید بر روی خود کار کرده تا چنین صفت ناپسندی را در یک زندگی جدید با خود به همراه نداشته باشد .

شما در واقع می خواهید با خشم خود دیگران را کنترل کنید و به همین دلیل افرادی که در کنار شما زندگی می کنند همواره باید در حال کنترل رفتار خود باشند تا مبادا شما را به خشم بیاورند. حال تصور کنید همسر آینده شما جه سختی هایی را باید در کنار شما تجربه خواهد کرد.

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

مهمترین مسائل پیش نیاز ازدواج

معیار و اهداف نادرست
اگر توانایی شناخت ویژگی ها و معیار های درست را ندارید بادیگران و حتی مشاوران خانواده مشورت کنید. اگر هدفتان از ازدواج رسیدن به پول و مادیات است، باید بدانید ممکن است به آن دست پیدا کنید اما هیچ گاه به خوشبختی زناشویی دست پیدا نخواهید کرد.

و یا اگر معیارتان از انتخاب همسر چهره زیباست و هیچ ملاک دیگری را مد نظر ندارید باید بدانید ممکن است با انتخاب همسری زیبا که دارای سایر شرایط و ویژگی ها نیست سالها در کنار همسری زیبا اوقاتی ناخوشایند را تجربه کنید.

وابستگی
اگر درخود می بینید که به هیچ نحو قدرت تصمیم گیری ندارید و برای کوچکترین موردی مانند انتخاب لباس نیازمند حضور پدر و مادرتان هستید،و یا اگر از لحاظ اقتصادی کاملا به خانواده خود متکی هستید بدانید در آینده زندگی راحتی نخواهید داشت.

ازدواج آغاز یک زندگی تازه است که فرد وابسته در آن چون توانایی جدا شدن و مستقل زندگی کردن را ندارد نمی تواند فردی قابل اعتماد و تکیه گاه مناسب برای همسر آینده اش باشد.
مشاوران مجرب
این موارد از صفات و خصوصیاتی است که اگر در فردی وجود داشته باشد باید توسط خود فرد پذیرفته شود تا بتواند بعد از برطرف کردن آن زندگی خوبی را آغاز نماید. برای برطرف کردن این مشکلات فرد باید از دیگران کمک بگیرد پس در این راه  حضور مشاوران و اعضای خانواده تان را مهم و حیاتی تلقی کنید.

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

مسائل مهم پیش از ازدواج

آنچه قبل از ازدواج باید بدانید

مسائل پیش نیاز ازدواج :: چنان ارتباط عمیق وهمه جانبه ای می شود ; که بی هیچ شک وشبهه ای قابل مقایسه با هیچ یک از دیگر ارتباطات انسانی نمی باشد به نحوی; که قرارداد ناشی از آن دارای نوعی تقدس شده است .ازدواج مساله بسیار مهمی است که بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

امروزه شمار روز افزون موارد طلاق موجب شده است تا صاحبنظران به فکر پیدا کردن راه حلهایی باشند; که یک ازدواج موفق و سالم را فراهم شاخته مانع از شیوع و افزایش آمار طلاق که یقینا عواقب بعدی آن بسیار دشوارتر و سخت تر شود;مشاوره قبل از ازدواج ابتدا در زمینه مسائل پزشکی ; مساله گروههای فوتی و ژنتیکی آغاز گردید ; امروزه کم کم در زمینه مسائل شخصیتی و روانی و روابط نیز در حال شکل گیری و کاربرد است; در این مقوله کارکردهای مشاوره قبل از ازدواج بسیار مهم هستند که به آنها می‌پردازیم.

ملاک های ازدواج سالم

بررسی ملاکهای ازدواج سالم در مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل ازدواج در الویت اول به روشن ساختن ملاکهایی می‌پردازند که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند.

عدم توجه به تعیین چنین ملاکهایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامیهای بعدی می‌شوند.

بر این اساس در مشاوره قبل از ازدواج تلاش می‌شود ملاکهای افرادی که قصد ازدواج دارند ; بررسی شده و راهنمایی لازم در مورد نظر داشتن ملاکهای مناسب ارائه گردد.

قبل از ازدواج

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

سن ازدواج از پیش نیازهای ازدواج

سن ازدواج عامل مهمی است که می‌توانند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد; هر چند این عامل به تنهایی نمی‌تواند تعیین کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بر این اساس لازم به نظر می‌رسد میزان آمادگی سنی ، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار گیرد.

بطوری که عدم پختگی روانی ، عاطفی ، جسمانی ;و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد و روشن است; رسیدن به سن و سالی که از لحاظ اجتماعی مناسب; برای ازدواج به نظر می‌رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود; چرا که افراد مختلف در سنین متفاوتی به پختگی و آمادگی لازم برای ازدواج می‌رسند.

یک فرد ۲۵ ساله ممکن است از پختگی و رشد و تکامل روانی ; اجتماعی و عاطفی برخوردار باشد در حالیکه فرد دیگری در سن ۳۵ سالگی چنین آمادگی را نداشته باشد.

عمده ترین مسائل پیش نیاز ازدواج

اولین پیش نیاز ازدواج

تطابق و تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج

ویژگیهای شخصیتی بسیار متنوع و متعدد هستند، اما برخی از آنها دخالت بیشتری در رضایت از زندگی مشترک دارند.

مطمئنا فردی که بسیار به نظافت و تمیزی اهمیت قائل هست; نخواهد توانست با فردی که چندان در قید و بند این امور نیست زندگی موفقی داشته باشد.

از ویژگیهای مهم شخصیتی که تاثیر قابل توجه در این زمینه دارند می‌توان به درون گرایی و برون گرایی اشاره کرد; افراد درون گرا تمایل زیادی به گذراندن اوقات خود به تنهایی دارند; در حالیکه برای افراد برون گرا تحمل چنین شرایطی بسیار سخت و آزار دهنده است; افراد درون گرا سرگرمیهایی چون مطالعه و … دارند; در حالیکه افراد برون گرا در شرایط جمعی و سرگرم کننده لذت می‌برند مثل بازیهای دسته جمعی.

چنین ویژگیهایی به تعداد زیادی وجود دارند که البته گاه همان بودن ویژگیهای طرفین; و گاه ناهمسانی آنها می‌تواند فاکتوری برای ازدواج موفق باشد.

پیش نیازهای یک ازدواج موفق

به عنوان مثال ازدواج فرد درون گرا با فرد درون گرا موفق آمیزتر خواهد بود; تا ازدواج درون گرا با فردی برون گرا در حالیکه سلطه جوئی یک ویژگی است; که حتما باید ناهمسانی آن در طرفین مورد توجه قرار گیرد.

دو فرد سلطه جو میزان تسلط بیشتری در زندگی مشترک خواهند داشت; تا ازدواج فردی سلطه جو با فردی سلطه پذیر.

معاشقه در دوران عقد,بایدها و نبایدها

ازدواج موفق چیست و چه مزایایی دارد


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.