عکس پروفایل چهارشنبه سوری | ۲۵ عکس زیبا + تاریخچه چهارشنبه سوری

عکس پروفایل چهارشنبه سوری | ۲۵ عکس زیبا ۴شنبه سوری + تاریخچه چهارشنبه سوری

چهارشنبه‌سوری که با نام‌های جشن چهارشنبه پایان سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود . یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب واپسین چهارشنبهٔ سال (از غروب سه‌شنبه) برگزار می‌شود و اولین جشن از مجموعه جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است. به همین مناسبت مطلبی با مضمون عکس پروفایل چهارشنبه سوری آماده کرده ایم که تقدیم حضور شما میکنیم .

 

عکس پروفایل برای چهارشنبه سوری

 

عکس پروفایل چهارشنبه سوری (1)

عکس پروفایل چهارشنبه سوری

عکس پروفایل مخصوص چهارشنبه سوری

ریشه‌شناسی

در رابطه با پیشینه برپاکردن آیینی به نام چهارشنبه سوری در منابع کهن چیزی وجود ندارد و ابوریحان بیرونی هم که به دقت از مراسم زرتشتیان یاد می‌کند جز سپندارمذگان و آتشی که پیش از نوروز برپا می‌شود یادکردی از «چهارشنبه سوری» ندارد.[نیازمند منبع] «مرتضی راوندی» درکتاب «تاریخ تحولات اجتماعی ایران» بیان می‌کند که «چهارشنبه سوری» پس از کشته شدن حسین بن علی و توسط هواداران مختار برپا می‌شده است.[نیازمند منبع] همچنین نسبت دادن چهارشنبه سوری به آداب و رسوم ایران باستان در هاله ابهام قرار دارد چرا که اصولاً در ایران باستان تقسیم‌بندی گاهشماری به هفته وجود نداشته است و هر روز ماه نامی داشته است. افزون بر همه اینها دکتر معین اقدام جهیدن از فراز آتش را از آداب و سنن زرتشتیان نمی‌داند، چرا که در دین و آیین زرتشتی آتش مقدس است و جهیدن از فراز آن وهن آتش شمرده می‌شود.

عکس پروفایل چهارشنبه سوری

عکس پروفایل درمورد چهارشنبه سوری

واژهٔ «چهارشنبه‌سوری» از دو واژهٔ چهارشنبه — نام یکی از روزهای هفته — و سور به معنای جشن و شادی ساخته شده است. طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی برافروخته می‌شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود. که این آتش معمولاً در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

عکس پروفایل چهارشنبه سوری (2)

عکس پروفایل چهارشنبه سوری

عکس پروفایل برا چهارشنبه سوری

ایران باستان

برافروختن آتش بر روی هیزم و روشن کردن فشفشه، از رسوم جاافتاده در جشن چهارشنبه‌سوری است.

یکی از جشن‌های آتش که در ایران باستان برای پیش درآمد یا پیش‌باز نوروز برگزار می‌شده و آمیزه‌ای از چند آیین گوناگون است، جشن سوری بوده‌است. سوری به یک معنی سرخی است و اشاره به سرخی آتشی است که در این روز می‌افروخته‌اند. در تاریخ بخارا آمده‌است: «چون امیر سدید منصوربن نوح به ملک نشست، هنوز سال تمام نشده بود که در شب سوری چنان‌که عادت قدیم است آتشی عظیم افروختند.» این آتش را در شب سوری که هم‌زمان با روزهای «بهیژک» یا «پنچهٔ دزدیده» بود برای گریزاندن سرما و فراخوانی گرما، آن هم بیشتر بر روی بامها می‌افروختند که هم شگون داشته و هم به باور پیشینیان، تنورهٔ آتش و دود بر بامها، فروهر درگذشتگان را به خانه‌های خود رهنمون می‌کرده‌است.

عکس پروفایل واسه چهارشنبه سوری

به دیگر سخن این آتش‌افروزی بر بام خانه‌ها، آخرین گام از آیین‌های «گاهنبار پنجه» یا ده روز پایان سال است. این ده روز را ده روز فروردیان یا فروردیگان می‌گویند که دربرگیرندهٔ پنجه کوچک (پنج روز نخست -اشتاد روز تا اناران- از ماه اسفند در گاهشماری زرتشتی، برابر با بیست و پنجم اسفند ماه بنا به گاهشمار رسمی کشور) و پنجه بزرگ (پنجهٔ دزدیه، پنج روز پایان سال) می‌باشد.

عکس پروفایل چهارشنبه سوری (3)

عکس پروفایل چهارشنبه سوری

عکس پروفایل از چهارشنبه سوری

یادکرد در شاهنامه

در شاهنامهٔ فردوسی اشاره‌هایی دربارهٔ بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان‌دهندهٔ کهن بودن این جشن است. مراسم سنّتی مربوط به این جشن ملّی، از دیرباز در فرهنگ سنّتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

عکس پروفایل درباره چهارشنبه سوری

جشن نبرد با تاریکی

جشن «سور» از گذشته بسیار دور در ایران زمین مرسوم بوده‌است که جشنی ملی و مردمی است و «چهارشنبه سوری» نام گرفته‌است که طلایه‌دار نوروز است.

در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پای‌کوبی با نام سور مرسوم بوده‌است و از سوی دیگر چهارشنبه نزد اعراب «یوم الارباع» خوانده می‌شد و از روزهای شوم و نحس بشمار می‌رفت و بر این باور بودند که روزهای نحس و شوم را باید با عیش و شادمانی گذراند تا شیاطین و اجنه فرصت رخنه در وجود آدمیان را نیابند.

عکس های پروفایل چهارشنبه سوری

عکس پروفایل چهارشنبه سوری (4)
عکس پروفایل به مناسبت چهارشنبه سوری

عکس پروفایل چهارشنبه سوری (14)
عکس های چهارشنبه سوری برای پروفایل

عکس پروفایل چهارشنبه سوری (23)
عکس پروفایل چهارشنبه سوری

 

عکس پروفایل چهارشنبه سوری (5) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (6) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (7) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (8) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (9) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (10) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (11) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (12) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (13) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (15) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (16) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (17) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (18) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (20) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (21) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (22) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (24) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (26) عکس پروفایل چهارشنبه سوری (27)

متن و اس ام اس چهارشنبه سوری ۱۳۹۵ | اس ام اس آخرین چهارشنبه سال


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.