زیارت حضرت رسول اکرم (ص) مخصوص روز شنبه + لینک دانلود،متن و ترجمه

در این نوشته از دلبرانه قصد داریم زیارت حضرت رسول در روز شنبه را درج نماییم.

زیارت حضرت رسول اکرم یکی از اعمال شایسته است که توسط بزرگان بسیار سفارش شده است

زیارت حضرت رسول اکرم (ص) مخصوص روز شنبه + لینک دانلود،متن و ترجمه

زیارت حضرت رسول اکرم (ص) در روز شنبه

خدایا! بر محمّد و خاندانش درود فرست و درود خود و فرشتگان و پیامبران و فرستادگان و بندگان شایسته ات و همه اهل آسمان ها و زمین ها…

أَشْهَدُ أَنْ لَاإِلٰهَ إِلّا اللّٰهُ وَحْدَهُ لَاشَرِیکَ لَهُ ، وَأَشْهَدُ أَنَّکَ رَسُولُهُ ، وَأَنَّکَ مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِاللّٰهِ ، وَأَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ بَلَّغْتَ رِسالاتِ رَبِّکَ وَ نَصَحْتَ لِأُمَّتِکَ ، وَجَاهَدْتَ فِى سَبِیلِ اللّٰهِ بِالْحِکْمَهِ وَالمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ ، وَأَدَّیْتَ الَّذِى عَلَیْکَ مِنَ الْحَقِّ ، وَأَنَّکَ قَدْ رَؤُفْتَ بِالْمُؤْمِنِینَ ، وَغَلَظْتَ عَلَى الْکَافِرِینَ ، وَعَبَدْتَ اللّٰهَ مُخْلِصاً حَتَّىٰ أَتیٰکَ الْیَقِینُ ، فَبَلَغَ اللّٰهُ بِکَ أَشْرَفَ مَحَلِّ الْمُکَرَّمِینَ ، الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِى اسْتَنْقَذَنا بِکَ مِنَ الشِّرْکِ وَالضَّلالِ؛

شهادت می‌دهم که معبودی جز خدا نیست، یکتاست و شریکی ندارد و گواهی می‌دهم که تو فرستاده اویی و تویی محمّد فرزند عبدالله و شهادت می‌دهم که تو پیام‌های پروردگارت را به مردم رساندی و برای امّتت خیرخواهی نمودی و در راه خدا با حکمت و اندرز پسندیده کوشیدی و آنچه را از حق بر عهده‌ی تو بود ادا کردی و همانا تو به مردمان مؤمن مهربانی نمودی و بر کافران سخت گرفتی و خدا را با خلوص کامل تا رسیدن مرگ بندگی کردی، پس خداوند تو را به شریف‌ترین مقام اهل کرامت نائل گرداند؛ سپاس خدای را که ما را به وسیله تو از شرک و گمراهی رهانید؛

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَاجْعَلْ صَلَوَاتِکَ وَصَلَوَاتِ مَلائِکَتِکَ ، وَأَنْبِیائِکَ وَالْمُرْسَلِینَ وَعِبَادِکَ الصَّالِحِینَ ، وَأَهْلِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرَضِینَ ، وَمَنْ سَبَّحَ لَکَ یَا رَبَّ الْعَالَمِینَ مِنَ الْأَوَّلِینَ وَالْآخِرِینَ ، عَلَىٰ مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَرَسُولِکَ ، وَنَبِیِّکَ وَأَمِینِکَ ، وَنَجِیبِکَ وَحَبِیبِکَ ، وَصَفِیِّکَ وَصِفْوَتِکَ ، وَخَاصَّتِکَ وَخَالِصَتِکَ ، وَخِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکَ ، وَأَعْطِهِ الْفَضْلَ وَالْفَضِیلَهَ وَالْوَسِیلَهَ وَالدَّرَجَهَ الرَّفِیعَهَ ، وَابْعَثْهُ مَقاماً مَحْمُوداً یَغْبِطُهُ بِهِ الْأَوَّلُونَ وَالْآخِرُونَ . اللّٰهُمَّ إِنَّکَ قُلْتَ : ﴿وَ لَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جٰاؤُکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللّٰهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللّٰهَ تَوّٰاباً رَحِیماً ﴾، إِلٰهِى فَقَدْ أَتَیْتُ نَبِیَّکَ مُسْتَغْفِراً تَائِباً مِنْ ذُنُوبِى ، فَصَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَاغْفِرْها لِى ، یَاسَیِّدَنا أَتَوَجَّهُ بِکَ وَبِأَهْلِ بَیْتِکَ إِلَى اللّٰهِ تَعَالىٰ رَبِّکَ وَرَبِّى لِیَغْفِرَ لِى.

خدایا! بر محمّد و خاندانش درود فرست و درود خود و فرشتگان و پیامبران و فرستادگان و بندگان شایسته‌ات و همه اهل آسمان‌ها و زمین‌ها و هر آنکه از پیشینیان و آیندگان تسبیح تو گوید را ای پروردگار جهانیان، بر محمّد بنده شایسته و پیامبر و فرستاده‌ات و امین و برگزیده و محبوب و پاک و بنده و خاص و خالصت و اختیار شده از میان بندگانت، قرار ده. خدایا! به او فضل و برتری و مرتبه‌ی شفاعت و درجه بلند عطا کن و او را به مقام ستوده‌ای که پیشینیان و آیندگان بر آن رشک برند برانگیز. خدا! تو فرموده‌ای: «اگر ایشان آنگاه که بر خود ستم کردند نزد تو می‌آمدند، پس از خدا طلب آمرزش می‌کردند و پیامبر نیز برای ایشان درخواست آمرزش می‌نمود، به یقین خدا را توبه‌پذیر و مهربان می‌یافتند»؛ خدایا! من استغفارکنان و پشیمان از گناهانم نزد پیامبرت آمدم، پس بر محمّد و خاندانش درود فرست و گناهانم را بیامرز. ای سرور ما، دستم به دامن تو و خاندانت، به‌جانب خدای متعال که پروردگار من و توست روی می‌آورم تا مرا بیامرزد.

آنگاه «سه بار» بگو:

﴿إِنَّا لِلّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

همه از خداییم و به‌سوی او باز می‌گردیم.

سپس بگو:

أُصِبْنا بِکَ یَا حَبِیبَ قُلُوبِنا ، فَمَا أَعْظَمَ الْمُصِیبَهَ بِکَ حَیْثُ انْقَطَعَ عَنَّا الْوَحْىُ ، وَحَیْثُ فَقَدْنَاکَ ، فَإِنَّا لِلّٰهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ . یَا سَیِّدَنا یَا رَسُولَ اللّٰهِ صَلَوَاتُ اللّٰهِ عَلَیْکَ وَعَلَىٰ آلِ بَیْتِکَ الطَّاهِرِینَ ، هٰذَا یَوْمُ السَّبْتِ وَهُوَ یَوْمُکَ ، وَأَنَا فِیهِ ضَیْفُکَ وَجَارُکَ ، فَأَضِفْنِى وَأَجِرْنِى ، فَإِنَّکَ کَرِیمٌ تُحِبُّ الضِّیَافَهَ ، وَمَأمُورٌ بِالْإِجارَهِ ، فَأَضِفْنِى وَأَحْسِنْ ضِیَافَتِى ، وَأَجِرْنا وَأَحْسِنْ إِجَارَتَنا ، بِمَنْزِلَهِ اللّٰهِ عِنْدَکَ وَعِنْدَ آلِ بَیْتِکَ ، وَبِمَنْزِلَتِهِمْ عِنْدَهُ ، وَبِمَا اسْتَوْدَعَکُمْ مِنْ عِلْمِهِ فَإِنَّهُ أَکْرَمُ الْأَکْرَمِینَ.

ای محبوب دل‌های ما، ما به خاطر تو سوگواریم و چه بزرگ است سوگواری بر تو ازآن‌رو که وحی از ما بریده و هم ازآن‌رو که به فقدان تو دچار آمده‌ایم، چه ما از خداییم و به‌سوی او باز می‌گردیم، ای سرور ما، ای فرستاده‌ی خدا، درود خدا بر تو و بر خاندان پاک پاکیزه‌ات باد. امروز روز شنبه است و آن روز توست و من در این روز مهمان تو و پناهنده به درگاه توأم، پس از من پذیرایی کن و به من پناه ده، زیرا تو بزرگوار و مهمان‌نوازی و از سوی حق‌تعالی مأمور به پناه دادنی، پس از من پذیرایی کن و نیکو پذیرایی فرما و ما را پناه ده و نیکو پناهمان ده، به برکت جایگاهی که خدا نزد تو و نزد خاندانت دارد و به‌حق منزلی که آنان نزد خدا دارند و به‌حق آنچه از دانشش نزد شما سپرده که همانا او گرامی‌ترین گرامیان است.
گردآورنده این کتاب عباس قمی (خدایش ببخشاید) گوید: من هرگاه خواستم رسول خدا را به این زیارت، زیارت نمایم، نخست آن حضرت را به صورتی که امام هشتم تعلیم بَزَنطی فرموده زیارت می‌کنم، پس‌ازآن این زیارت را می‌خوانم؛

و آن زیارت [زیارت تعلیم داده شده به بزنطی] به‌گونه‌ای که با سند صحیح روایت شده چنین است:

ابن ابی نصر خدمت حضرت امام رضا (علیه‌السلام) عرض کرد: پس از نماز باید چگونه بر حضرت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) صلوات و سلام فرستاد؟ فرمود: می‌گویی:

السَّلامُ عَلَیْکَ یَا رَسُولَ اللّٰهِ وَرَحْمَهُ اللّٰهِ وَبَرَکَاتُهُ ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مُحَمَّدَ بْنَ عَبْدِاللّٰه ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا خِیَرَهَ اللّٰهِ ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حَبِیبَ اللّٰهِ ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا صِفْوَهَ اللّٰهِ ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا أَمِینَ اللّٰهِ ، أَشْهَدُ أَنَّکَ رَسُولُ اللّٰهِ ، وَأَشْهَدُ أَنَّکَ مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ اللّٰهِ ، وَأَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ نَصَحْتَ لِأُمَّتِکَ ، وَجَاهَدْتَ فِى سَبِیلِ رَبِّکَ ، وَعَبَدْتَهُ حَتَّىٰ أَتَاکَ الْیَقِینُ ، فَجَزَاکَ اللّٰهُ یَا رَسُولَ اللّٰهِ أَفْضَلَ ما جَزىٰ نَبِیّاً عَنْ أُمَّتِهِ . اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ أَفْضَلَ ما صَلَّیْتَ عَلىٰ إِبْراهِیمَ وَآلِ إِبْراهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ.

سلام و رحمت خدا و برکاتش بر تو ای رسول خدا، سلام بر تو ای محمّد بن عبدالله، سلام بر تو ای اختیار شده‌ی خدا، سلام بر تو ای محبوب خدا، سلام بر تو ای برگزیده خدا، سلام بر تو ای امین وحی خدا، شهادت می‌دهم که تو فرستاده خدایی و گواهی می‌دهم که تو محمّد بن عبدالله هستی و گواهی می‌دهم که تو امّت خویش را خیرخواهانه پند گفتی و در راه پروردگارت جهاد کردی و او را تا زمان مرگ پرستیدی، پس خدا پاداشت دهد ای فرستاده‌ی خدا، بهترین پاداشی که به پیامبری از سوی امّتش می‌دهد. خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست؛ برترین درودی که بر ابراهیم و خاندان ابراهیم فرستادی، همانا تو ستوده و بزرگواری.
منبع:erfan.ir
همچنین می توانید از طریق لینک زیر صوت این زیارت نامه را نیز دانلود نمایید:


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.