سرویس پذیرایی | مدل سرویس پذیرایی کریستال ، بلور، چینی ، سرامیک و برنجی

سرویس پذیرایی | مدل سرویس پذیرایی کریستال ، بلور، چینی ، سرامیک و برنجی

سرویس پذیرایی به مجموعه ظروفی میگویند که برای پذیرایی از مهمان استفاده می شود ، این سرویس شامل شیرینی خوری ، شکلات خوری ، میوه خوری ، بشقاب ، کاسه آجیل ، و فنجان و نعلبکی و قندان میشود و در جنس ها و طرح های مختلف در بازار به فروش میرسد ، موضوع این نوشته از دلبرانه انواع سرویس های پذیرایی و سیر تا پیاز مطالب مربوط به آن است ، با ما همراه شوید .

سرویس پذیرایی (۱)

سرویس پذیرایی (۲)

سرویس پذیرایی کریستال

یکی از پر طرفدار ترین ظرف های پذیرایی ، سرویس های کریستال هستند ، بعدا در مورد این که بهترین مارک های کریستال بازار کدام هستند و اصلا از کجا بفهمیم این ظرف بلور است یا کریستال اصل و خیلی چیز های دیگر بعدا صحبت خواهیم کرد. اما در مورد ظروف کریستالی باید گفت جزو ظروفی هستند که هم برای و پذیرایی کاربرد دارد و هم برای دکور و زیبایی .

اغلب این ظروف طراحی زیبا و بی‌نظیری دارند که باعث میشود ناخود آگاه نظر هر بیننده‌ای را به سمت خود جذب کنند. شاید به این دلیل باشد که کریستال واقعیحالت منشوری دارد که وقتی در کنار نور قرار می‌گیرد حالت رنگین‌کمان پیدا می‌کندو نور را به زیبایی بازتاب میدهد  ضمنا این ظرف ها شفافیت و ظرافت بالایی دارند که سبب زیبایی و چشم نوازی آن میشود.

سرویس پذیرایی (۵۶)

سرویس پذیرایی

اما سرویس های پذیرایی منحصر به سرویس های پذیرایی کریستال آن هم از نوع گران قیمت نیست

امروزه در بازار انواع خیلی متنوعی از ظروف کریستالی وجود دارد مثل :

 1. سرویس پذیرایی کریستال
 2. سرویس پذیرایی بلور
 3. سرویس پذیرایی سرامیک
 4. سرویس پذیرایی چینی
 5. سرویس پذیرایی پیوتر ( آلیاژی از قلع و مس )
 6. سرویس پذیرایی مسی
 7. سرویس پذیرایی چوبی
 8. سرویس پذیرایی برنجی
 9. سرویس پذیرایی سیلور
 10. سرویس پذیرایی آرکوپال و…

سرویس پذیرایی (۳)

سرویس پذیرایی بلور

سرویس های پذیرایی بلور یکی از پر طرفدار ترین جنس ها برای خرید سرویس ظروف پذیرایی است ، چرا که از جهت ظاهری شباهت بسیار زیبادی با سرویس های کریستالی دارد و از نظر تنوع بسیار متنوع تر و مهم تر از همه نسبت به کریستال تا حدود زیادی ارزان تر است ، از آنجایی که امکان خرید سرویس های کریستال گران قیمت برای همه وجود ندارد – و اگر عاقلانه نگاه کنید حتا خرید ظروفی که ممکن است به راحتی شکسته شود آن هم به قیمت های بسیار زیاد تصمیم چندان درستی هم نیست – این ظروف حسابی جای خود را در میان بازار خرید ظروف پذیرایی باز کرده اند .

مارک های مختلفی نیز برای سرویس های پذیرایی بلور در بازار وجود دارد که از معروف ترین آنها با توجه به زیبایی و تنوع و قیمت مناسب سرویس پذیرایی لیزاموری ، سرویس ظروف پذیرایی لومینارک و ظروف پذیرایی سیلیکا و … میتوان نام برد.

سرویس پذیرایی (۴)

سرویس پذیرایی بلوری

سرویس پذیرایی بلور رنگی

سرویس پذیرایی (۵)

سرویس پذیرایی چینی

استفاده از ظروف چینی برای پذیرایی از گذشته بسیار معمول بوده است ، زمانی چینی های گل قرمزی از مجلل ترین ظروف برای پذیرایی از مهمان محسوب مشیده است .

امروزه هم خیلی ها به جای هزینه های هنگفت برای ظروف خاص پذیرایی از سرویس های چینی که معمولا شامل پیش دستی و فنجان نعلبکی و قندان و کاسه هم میشود برای پذیرایی در مهمانی های خود استفاده میکنند .

بخصوص با تنوعی که در بازار ظرف و ظروف چینی وجود دارد و تولید چینی های بسیار زیبا و چشم نواز آن هم از نوع ایرانی ، هر خانمی وسوسه میشود به جای ظروف گران قیمت چک و لهستان سراغ این چینی های زیبا با طرح های چشم نواز برود .

از برند های مطرح تولید چینی با کیفت در ایران میتوان به  سرویس چینی زرین, چینی توس, چینی مقصود, چینی پردیس, چینی تقدیس, چینی اسپیدار اشاره کرد.

سرویس پذیرایی (۶)

سرویس پذیرایی (۷)

سرویس پذیرایی دکوری و لوکس

همانطور که همه میدانیم یک سری ظرف های پذیرایی گران قیمت دکوری و لوکس هم وجود دارد که صرفا جنبه تزئینی داشته و معمولا به عنوان دکور استفاده میشود نه برای پذیرایی از مهمان . متاسفانه یک بخش از جهزیه دختر خانم ها معمولا به تهیه بوفه و سپس پر کردن آن با ظروف گران قیمت اختصاص میابد . اگر چه با این رسم موافق نیستم و نمایش تجمل را در هیچ زمینه ای توصیه نمیکنم اما اگر شما به دنبال مدل هایی از این ظرف هستید چند نمونه زیبای آن را در پایین خواهید دید .

سرویس پذیرایی (۸)

سرویس پذیرایی (۱۳)

سرویس پذیرایی عروس

سرویس پذیرایی (۹)

سرویس پذیرایی کریستال چک

برگردیم سر موضوعی که در بالا در مورد آن صحبت کردیم ، یعنی تفاوت بین کریستال و بلور

فرق میان کریستال و بلور در چیست؟

سوال هایی که هنگام خرید کریستال و بلور برای ما پیش میاد :

 • فرق میان کریستال و بلور چیست ؟
 • و این که اصلا کریستال چیست؟
 • آیا کریستال برای سلامتی مضرر است؟

سرویس پذیرایی (۵۵)

فرق بین کریستال و بلور ؟

کریستال ترکیبی از عنصر سرب و شیشه است ،البته سرب داخل کریستال در ظروف کریستالی شبیه آن سربی که طبیعت می بینیم نیست می بینیم.

بلکه آن را با شیشه ی واقعی به نسبت، ۲۴% و یا کمی بیشتر از سرب و ۷۶% ویا کمی کمتر از شیشه ترکیب می‌شود.

اما در ساخت بلور ۹۹% از شیشه استفاده می شود.و همین دلیل وجه تمایز بلور و کریستال است.

بعضی مواقع ظروف شیشه‌ای که ساخته می‌شوند کمتر از ۲۴% سرب در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود

که به آن بلور با درصد پایین از کریستال گفته می‌شود که در اصل همان بلور به حساب می آیند.

سرویس پذیرایی (۵۴)

متاسفانه فقط کارشناسان و آن‌هایی که با ظروف کریستال بسیار زیاد در ارتباط هستند میتوانند در یک نگاه متوجه بشوند که ظروف کریستال هستند یا بلور.  ولی راه هایی برای تشخیص میتوان معرفی کرد تا اطلاعاتان در این ارتباط کمی بیشتر شود.

سرویس پذیرایی (۴۸)

از کجا بفهمیم ظرف کریستال است یا بلور ؟ 

 1. کریستال واقعی نسبت به بلور کمی سنگینتر است اما باید به حجم ظروف هم دقت کنید و وزن را نسبت به حجم ظرف بسنجید
 2. روی ظروف کریستالی ضربه بزنید،ظروف کریستال به دلیل وجود سرب داخلش صدایی پیوسته و زنگوله مانند خواهد داشت.
 3. شفافیت ظروف بلور در صورتی بسیار باکیفیت ساخته شده باشد با کریستال در یک سطح و کیفیت است. اما در مورد موج و حباب روی ظروف کریستال توجیهی وجود ندارد.
 4. درضمن خرید گریستال های تراش خورده عیوب احتمالی آن را مخفی خواهد کرد و این موضوع روی ظروف صاف و ساده بیشتر جای برسی دارد.

سرویس پذیرایی (۵۰)

از کجا بفهمم کریستال اصل است یا تقلبی ؟

مواردی که در بالا توضیح دادیم برای تشخیص بلور از کریستال بود اما در بازار ظروفی هم وجود دارد که با نام کریستال درجه یک و اصل فروخته میشود در صورتی که این طور نیست ، حالا میخواهیم بدانیم چطور باید کریستال اصل را از تقلبی تشخیص بدهیم ؟

 1. پیش از هر چیزی باید بدانید که یک کریستال مرغوب از نوع قالبی کاملا شفاف، عاری از هرگونه حباب و اعوجاجی است، اما کریستال های دست ساز به دلیل اینکه در روند ساخت، سازنده در آن می دمد امکان به وجود آمدن حباب های ریز تا حدی وجود دارد.
 2. کریستال هایی قالبی که سطح آن ها دارای حباب های ریز و کدر است از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. برای تشخیص قالبی بودن یا دست ساز بودن یک کریستال هم می توانید به انتهای ظروف نگاه کنید در صورت وجود خط سرتاسری کریستال شما قالبی است، برای خرید مناسب حتما ظاهر تک تک ظروف به خصوص فنجان و یا لیوان ها را به درستی بررسی کنید تا از سلامت آن ها اطمینان حاصل کنید.
 3. در روش بعدی تشخیص اصل بودن ظروف کریستال با کمک یک خودکار ضربه آهسته و خفیفی به کریستال بزنید اگر صدای زنگ دار و مداومی شنیدید کریستال شما اصل است در غیر این صورت در صورت قطع شدن سریع صدا کریستال مورد نظر شما تقلبی و کالایی کپی و به اصطلاح چینی است!
 4. در مورد ظروف و اشیای کریستال طلا یا نقره‌کوب شده دقت زیادی داشته باشید؛ ممکن است فروشندگان در مورد میزان طلا یا نقره به‌کار رفته در ظرف مورد نظر اطلاعات درست به خریدار ارائه نکنند یا اینکه ممکن است عیار طلا یا نقره‌ای را که روی کریستال به‌کار رفته است، زیاد اعلام کنند.
 5. هنگام خرید ظروف کریستال رنگی حتما به یکنواختی رنگ در قسمت‌های گوناگون ظرف دقت کنید.

سرویس پذیرایی (۵۱)

بهترین مارک سرویس پذیرایی کریستال

اصولا معرفی بهترین مارک کریستال و یا هر کالای دیگری تا حد زیادی به بودجه شما بستگی دارد،

اما  بعضی از سریس پذیرایی های کریستال اسم و رسمی دست و پا کرده اند به توصیه سایت خوب چیدانه ، این سرویس ها بهترین مارک های سرویس پذیرایی کریستال در جهان هستند :

 1. کریستال خورشیدی بوهمیا آلمان
 2. کریستال والتر کشور آلمان
 3. کریستال ناخمن آلمان
 4. کریستال آرکروک فرانسه
 5. سرویس کریستال جی سی سی
 6. کریستال سوگای ژاپن
 7. کریستال چک
 8. کریستال آرسی آر ایتالیا
 9. کریستال تویوی ژاپن

از جمله برند های مطرح بازار کریستال در دنیا و بخوصوص ایران به شمار می آیند

که در میان کریستال چک و کریستال کشور ژاپن به عنوان با کیفیت ترین انواع ظروف کریستال شناخته شده اند.

سرویس پذیرایی (۵۳)

قیمت سرویس کریستال

ظروف کریستال اصل از قیمت بالایی برخوردار هستند،

از این رو هنگام خرید این ظروف لازم است که بودجه کافی برای آن ها کنار گذاشته شود.

برای قیمت کریستال با توجه به انواع مختلف آن می توان بازه ای بین ۵۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار را معرفی کرد.

سرویس پذیرایی (۱۰)

سرویس پذیرایی کریستال رنگی

اگر عاشق استفاده از ظروف و وسایل قدیمی هستید و میخواهید به جای ظروف پر زرق و برق پذیرایی از ظروف آنتیک برای پذیرایی از مهمان ها استفاده کنید بدون شک عاشق مدل های زیر خواهید شد .

سرویس پذیرایی (۲۰)

سرویس پذیرایی آنتیک

سرویس پذیرایی (۲۱)

ظروف آنتیک

سرویس پذیرایی (۲۲)

ظروف شیشه ای قدیمی

سرویس پذیرایی (۲۳)

ظروف شیشه ای رنگی قدیمی

سرویس پذیرایی (۲۴)

سرویس پذیرایی سرامیکی

ظروف پذیرایی و غذاخوری سرامیکی است مدتی کمی است که به بازار آمده اما محبوبیت بسیار زیادی در همین مدت کسب کرده است بخصوص ظروف پذیرایی سرامیکی که ترکیبی از سرامیک سفید و چوب هستند به عنوان ظرف های اردو خوری این روز ها حسابی باب شده اند ، خوبی این ظروف تفیکیک شده بودن و چند تکه بودن آنهاست اینطوری میتوانید با کنار هم قرار دادن چند نوع شکلات یا چند نوع شیرینی یا آجیل زیبایی خوبی به میز پذیرایی خود از مهمان ها بخصوص برای پذیرایی در عید نوروز بدهید .

سرویس پذیرایی (۱۲)

ظرف پذیرایی برنجی 

سرویس پذیرایی برنجی 

ظروف پذیرایی از جنس های فلزی مثل برنجی ، مسی و … مخصوص خاص پسند ها و طرفداران ظروف متفاوت است . اما همان طور که می دانیم ظروف برنجی هنگامی که در معرض هوا قرار گیرند تغییر رنگ میدهند ، مگر اینکه با یک لایه از لاک مخصوص پوشش داده شده که به هیچ عنوان تغییر رنگ نمیدهند .

در مورد ظروف مسی هم استفاده در پذیرایی بیشتر مربوط به سینی های قلمکاری شده مسی و شکلات خوری و شیرینی خوری است ، این ظروف هم به مرور زمان تیره میشوند که به راحتی میتوان آن را با مقداری سرکه و کمی نمک جلا داد ، گذشته از این ظروف در بازار های قدیمی توسط فروشندگان مس و برنج اصطلاحا سفید میشوند .

سرویس پذیرایی (۶۰)

سرویس پذیرایی (۵۸)

سرویس پذیرایی (۵۹)

سرویس پذیرایی (۵۷)

سرویس پذیرایی چی بخرم؟

تا این جا معرف ترین سرویس های پذیرایی به همراه نمونه های زیبایی از آن را به شما معرفی کردیم . اما تصمیم گیری در مورد این که نهایتا چه سرویس پذیریی را انتخاب کنید به سلیقه ، بودجه و فرهنگ پذیرایی بومی شما برمیگردد. اما به طور کلی میتوان توصیه کرد به جای هزینه های هنگفت برای خرید ظروف پذیرایی گران قیمت مطالعه ای در آداب و روسوم پذیرایی از مهمان در فرهنگ ایرانی و اسلامی بپردازید . به قول قدیمی ها ” مهمان با روی باز می آید نه سفره باز ”

سرویس پذیرایی (۴۷)

سرویس پذیرایی سیلیکا

سرویس پذیرایی (۵۲)
سرویس پذیرایی سیلور

سرویس پذیرایی (۱۱)
سرویس پذیرایی چک

سرویس پذیرایی (۱۴)
سرویس پذیرایی سرامیک

سرویس پذیرایی (۱۵)
سرویس پذیرایی

سرویس پذیرایی (۱۶)
سرویس پذیرایی ۱۲نفره

سرویس پذیرایی (۱۷)
سرویس پذیرایی ۲۰۱۷

سرویس پذیرایی (۱۸)
جدیدترین سرویس پذیرایی ۲۰۱۸

سرویس پذیرایی (۱۹)
سرویس پذیرایی ۹۷
سرویس پذیرایی ۹۸

سرویس پذیرایی (۲۵)

سرویس پذیرایی کریستال چک

سرویس پذیرایی (۲۶)
سرویس پذیرایی کریستال جی سی سی

سرویس پذیرایی (۲۷)
سرویس پذیرایی کریستال خورشیدی

سرویس پذیرایی (۲۸)
سرویس پذیرایی کریستال جدید

سرویس پذیرایی (۲۹)

سرویس پذیرایی کریستال jcc

سرویس پذیرایی (۳۰)
سرویس پذیرایی کریستال آنجلیکا

سرویس پذیرایی (۳۱)
سرویس پذیرایی کریستال ناخمن

سرویس پذیرایی (۳۲)
سرویس پذیرایی کریستال بوهمیا

سرویس پذیرایی (۳۳)
سرویس پذیرایی کریستال چین

سرویس پذیرایی (۳۴)
سرویس پذیرایی کریستال

سرویس پذیرایی (۳۵)
سرویس پذیرایی کریستال rcr

سرویس پذیرایی (۳۶)

سرویس پذیرایی بلور جدید

سرویس پذیرایی (۳۷)
فروش سرویس پذیرایی بلور

سرویس پذیرایی (۳۸)
جدیدترین سرویس پذیرایی بلور

سرویس پذیرایی (۳۹)
مدل سرویس پذیرایی بلور

سرویس پذیرایی (۴۰)

قیمت سرویس پذیرایی بلور

سرویس پذیرایی (۴۳)
انواع سرویس پذیرایی بلور

سرویس پذیرایی (۴۲)
سرویس کامل پذیرایی بلور

سرویس پذیرایی (۴۱)
سرویس پذیرایی بلور

سرویس پذیرایی (۴۴)
سرویس پذیرایی کریستال jcc

سرویس پذیرایی (۴۵)
سرویس پذیرایی کریستال rcr

سرویس پذیرایی (۴۶)

 

آداب مهمانی و پذیرایی از مهمان 

اغلب ما مهمان دوستی و پذیرایی از مهمان را بدون آموزش بخصوصی در خانواده های خود به صورت نسل به نسل می آموزیم و به فرزندان خود انتقال میدهیم اما بد نیست این آداب و نکات زیر پذیرایی و اصطلاحا سرویس دادن به مهمان را در آیات و احادیث بیاموزیم .

چطور به مهمان سرویس بدهیم و خوب پذیرایی کنیم ؟ 

 1.  دعوت: انسان اگر بخواهد ادب مهمانی را رعایت کند، از همان آغاز نمی بایست بی دعوت جایی برود.(احزاب ، آیه ۵۳)
 2. استقبال از مهمان: میزبان به استقبال و پیشوازی تا سر در خانه بیاید و به گرمی مهمان را به درون خانه دعوت کند.(همان)
 3. بی تعارف و صریح : میزبان می بایست اگر آمادگی از مهمانی ندارد، تعارف را کنار بگذارد و شفاف از عدم امکان و یا عدم آمادگی خود برای پذیرای به مهمان بگوید.(نور، ایه ۲۸)
 4. عدم ناراحتی: وقتی بی دعوت قبلی به در منزلی به مهمانی رفتید، اگر میزبان آمادگی مهمانی نداشت و شما را برگردانید، ناراحت نشوید و پوزشش را بپذیرید و بر گردید.(همان)
 5.  انتظار: وقتی بی دعوت قبلی رفتید، در منزل منتظر بمانید تا میزبان برسد و در را بر روی شما بگشاید.(حجرات، ایه ۵) پس زیاد در نزنید و این پا و آن پا نکنید که چرا دیر کرده و درباز نکرده است، شاید میزبان آماده نیست و می خواهد خانه یا خود را برای ورود شما آماده کند و یا با خانواده اش مشورت کند و نظرشان را در ارتباط با مهمانی ناخوانده شما جویا شود.
 6. چطور به مهمان سرویس بدهیم و خوب پذیرایی کنیم ؟ 

 7. تا زمانی که میزبان به استقبال شما به در منزل نیامده، شما خانه وارد نشوید حتی اگر از قبل دعوت داشته باشید.(احزاب، ایه ۵۳ و حجرات ، آیه ۵)
 8. پیشتازی در سلام و تحیت: هر گاه شما را به درون خانه فراخواند هنگام ورود سلام کنید.(نور، ایه ۶۱)
 9. پاسخ گویی به تحیت و سلام: اگر وارد خانه شدید و هر که در خانه بر شما سلام کرد، شما به سلام ایشان به گرمی پاسخ گوید و بهتر باشید و خوشرویی خود را با سلام بهتر نشان دهید.(النساء، ایه ۸۶)
 10. نشستن: میزبان هر جا گفت بنشیند همان جا بنشیند(مجادله، ایه ۱۱) و تعارف را کنار بگذارید؛ زیرا شاید میزبان معذوراتی دارد که می خواهد شما آن جایی که مشخص کرده بنشیند و بی اذن و اجازه جا به جا نشوید مگر این که بسیار خودمانی باشید و با خصوصیات و اخلاق شخص و نیز وضعیت خانه و خانواده آگاهی داشته باشید که در این موارد هم بهتر است که ادب مهمانی را به جا آورده و خودسرانه جا به جا نشوید. به قول معروف مهمان می بایست خود را اسیر صاحب خانه بداند نه این که میزبان اسیر مهمان شود.
 11. جا دادن به دیگر: در مهمانی عمومی تر،هر تازه واردی با چشم دنبال جایی می گردد. در این جا بهتر است که به این اشخاص تعارف کنید و جا بدهید و نگوید که میزبان با آوردن این مهمان جا را تنگ کرده است. اگر کسی خواست تا جایی به او بدهید حتما این کار را بکنید.(مجادله ، آیه ۱۱)
 12. چطور به مهمان سرویس بدهیم و خوب پذیرایی کنیم ؟ 

 13.  احترام : به هر کسی که وارد شد احترام بگذاریم و به سلام و تحیت به استقبال کلامی از ایشان برویم.(همان)
 14.  بلند شدن: به احترام و تکریم تازه واردان بلند شویم.(همان) اگر مهمان تازه وارد مومنی است بیشتر تکریم واحترام بگذاریم و در بلند شدن و اعمال دیگر پیشتاز باشیم.
 15.  شتاب در پذیرایی: اگر مهمان وارد شد، در پذیرایی شتاب کنید حتی با یک لیوان آب و شربت. اگر مهمانی ناخوانده ولی مهمان به دعوت و خواندن شما وارد شده است در تهیه غذا شتاب کنید و به یاری همسرتان بشتابید و به او در تهیه غذا کمک کنید.(ذاریات، ایه ۲۶)
 16.  چشم دنبال غذا: مهمان وقتی وارد شد ، چشم انتظار فوری غذا نباشد و چشم به این ظرف و آن ظرف ندوزد که غذا آماده است یا نه و یا این که چه غذایی است.(احزاب، ایه ۵۳)
 17. چطور به مهمان سرویس بدهیم و خوب پذیرایی کنیم ؟ 

 18. یاری به همسر: در تهیه غذا برای مهمان به ویژه مهمانی های ناگهانی به همسرتان کمک کنید.(همان)
 19.  غذای حلال : غذایی که میزبان تهیه می کند می بایست حلال، پاک و طیب باشد.(بقره، آیه ۱۷۲ و مومنون ، آیه ۵۱ و ایات دیگر)
 20. بهترین غذا: در پذیرایی از مهمان کوشا باشید و بهترین غذا را تهیه کنید، چنان که حضرت ابراهیم (ع) حتی برای مهمانی ناگهانی اش ، گوساله ای چاق و چله ای را می کشد و به کمک همسرش کباب می کند. (احزاب، ایه ۵۳)
 21. سفره انداختن: سفره را پیش مهمانی ببرید و بیندازید، نه این که مهمان را از جایی بلند کنید و به جایی دیگر ببرید و بگوید: بفرمایید این جا.(همان)
 22. بفرما و تعارف: میزبان وقتی سفره پهن شد، تعارف کند و بفرما بزند تا مهمان دست به غذا برد.(ذاریات ، ایه ۲۷)
 23. چطور به مهمان سرویس بدهیم و خوب پذیرایی کنیم ؟ 

 24. اندازه نگه داشتن خوردن و نوشیدن و دوری از اسراف: در خوردن و نوشیدن اندازه نگه دارید و بخور بخور نکنید، بلکه به اندازه بخورید که مصداق اسراف و زیاده روی نباشد.(اعراف، آیه ۳۱) بسیاری از مردم چون به مهمانی می روند خودکشی می کنند و این دور از ادب مهمانی است.
 25.  ریخت و پاش و تبذیر: میزبان در تهیه غذا می بایست اندازه نگه دارد و به گونه ای غذا و خوراکی تهیه نکند که خورده نشود و دور ریخته شود. تفاوت اسراف و تبذیر این است که اسراف هر گونه زیاده روی در هر کار و فکری حتی امور اعتقادی است، ولی تبذیر این است که شخص نعمتی را استفاده نکند و تباه وضایع سازد. بذر به معنای پاشیدن است. غذاهایی که زیاد از حد و اندازه تهیه و سپس در سطل زباله و اشغال ریخته می شود نمونه بارز و آشکار تبذیر است. کسانی که تبذیر می کنند دوستان و یاران شیطان هستند و در مسیر شیطانی گام بر می دارند؛ از این روست که خداوند کسانی که تبذیر می کنند و ریخت و پاش در زندگی دارند دوست نمی دارد.(اسراء، آیه ۲۷)
 26.  پاک و پاکیزه: در هنگام خوردن دقت کنید که هر چیزی را نخورید(عبس، ایه ۲۴) بلکه طعامی پاک و پاکیزه بخورید.(مومنون، آیه ۵۱ و بقره ، آیه ۱۷۲)
 27.  شکر و سپاس: پس از خوردن غذا شکر خدا گویید و سپاسگزار میزبان باشید(بقره ، آیه ۱۷۲) و غر نزنید که این چه غذایی بوده است.
 28. چطور به مهمان سرویس بدهیم و خوب پذیرایی کنیم ؟ 

 29. تکریم مهمان: میزبان و نیز همسرش برای تکریم و احترام به مهمانان بر سر سفره و یا سر درب اتاق حاضر شود.(ذاریات ، آیه ۲۶ و ۲۷)
 30. خوشگویی: میزبان و مهمان همان گونه که خوشرویی می کنند خوشگو باشند و پسندیده و زیبا سخن بگویند که شادی آفرین باشد و دلگیر سخن نگویند و دلگیری نکنند.(همان)
 31. بخورید و بروید: وقتی غذا خوردید بروید(احزاب، ایه ۵۳) و برای سخن گفتن نمایند و جلسه بگو و بخند راه نیاندازید.
 32. اجازه گرفتن: پس از غذا خوردن و هنگام رفتن از میزبان اجازه خروج بگیرید.(نور،ایه ۶۲) پس اگر میزبان اجازه رفتن داد بروید وگرنه منتظر باشید تا میزبان اذن خروج بدهد.(همان)
 33. مراعات میزبان: مهمان همواره می بایست مراعات حال میزبان را بکند.(همان)

این ها تنها گوشه ای از آداب مهمانی و میزبانی در قرآن است که در این جا بیان شد.

 

همچنین بخوانید :

تزیین سفره ایرانی | ۸۰ عکس زیبا از تزیین سفره ایرانی به سبک دلنشین سنتی

سبزه عید با عدس ، خاکشیر ، ذرت ، لبو و خاک ژله ای + تصاویر

ظرف هفت سین | ۳۵ مدل ظرف دست ساز سنتی زیبا برای هفت سین ۹۷

سبد تریکو | ۲۰ مدل زیبا و فانتزی سبد تیکو + آموزش سبد بافی با تریکو


ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. استرانگ تری دی می گوید

  ضمن عرض سلام و احترام ، ممنون از مطالب مفید و ارزشمند شما

  1. saeed می گوید

   سلام و ممنون از شما به خاطر انرژی مثبتی به که ما برای ادامه کار میدید

 2. واحد طراحی دنافوم می گوید

  ممنون از مطالب خوبتون.

  1. saeed می گوید

   ممنون از لطف شما …

 3. شبنم می گوید

  سلام شماره تلفن فروشگاه رو برام ایمیل کنین

  1. saeed می گوید

   سلام عکس ها فقط برای نمایش هستند نه برای فروش

 4. فاطمه می گوید

  ممنون همه زیبا هستن

  1. saeed می گوید

   لطف دارید. نگاهتون زیباست

 5. پوریا می گوید

  خیلی عالی هست. فقط لطفاً تفاوت و انواع ظروف که در سرویس ها هست بگذارید. مثلاً سرویس کریستال شامل چه چیزی است.ومثلاً فرق آجیل خوری با شکلات خوری چی

  1. saeed می گوید

   سلام دوست عزیز
   نظر لطف شماست .
   ببینید اینطوری نیست که ظرف کریستال مثلا همیشه ۲۰ پارچه باشه ظروف چینی مثلا ۴۰ پارچه!
   هر تولید کننده ای بعضی از ظروف رو اضافه و کم میکنه.
   مهم اینه که شما بسته به نیاز خودتون خرید کنید.
   اما معمولا ظروف پذیرایی شامل ۴ ظرف بزرگ : میوه خوردی، شیرینی خوری، شکلات خوری، آجیل خوری
   یک دست پیش دستی
   یک دست پیاله آجیل خوری
   یک دست فنجان و نعلبکی و یک قندان هستند.
   اما گاهی ظروف دیگری به آنها اضافه میشود.
   تفاوت آجیل خوری با شکلات خوری و میوه خوری و غیره معمولا در ساز است .
   میوه خوری بزرگترین ظرف بعد از آن آجیل خوری که که حالت کاسه ای و گود داره ، شیرینی خوری که تخت هست (پایه دار یا بدون پایه) و شکلات خوری که در اشکال مختلف وجود دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.