گل‌ مژه در کودکان و روش های موثر برای درمان آن

روش های موثر برای درمان گل‌مژه در چشم کودکان

گل مژه چیست :: همه ما با شنیدن نام گل‌مژه یاد بچه‌هایی می‌افتیم که یک برآمدگی قرمز رنگ و دردناکی باعث شده یکی از چشمان‌شان به حالت خمار در آید. گل‌مژه عفونت خطرناکی نیست اما هر‌چه زود‌تر درمان شود، کودک هم زودتر به آرامش می‌رسد و از شر درد پای چشمش خلاص می‌شود.
گل‌ مژه در کودکان

برآمدگی قرمز و دردناک کوچکی که در اثر التهاب پیاز مو در محل رویش مژه به وجود می‌آید، گل‌مژه نام دارد. گل‌مژه‌ معمولا در لبه پلک بالایی یا پایینی ظاهر می‌شود و دلیل ایجاد آن میکروب‌ها و باکتری‌های معمولی و همچنین تجمع چربی‌ها و سلول‌های مرده پوست در محل غدد پلکی و رویش مژه‌ها است.

اگر چشمان کودک‌تان گل‌مژه زده نگران نباشید چون این مشکل حادی نیست و تنها با خارج شدن مایع چرکی از برآمدگی رفع می‌شود. گل‌مژه‌ها عفونی نیستند اما از یک چشم به چشم دیگر منتقل می‌شوند.

درمان گل مژه در کودکان
گل‌ مژه در کودکان

روش‌های درمان گل‌مژه

۱- به کودک‌تان بگویید برآمدگی حساس و قرمز روی پلکش را دستکاری نکند تا عفونت گلمژه به چشم دیگرش سرایت نکند.

۲- برای بیرون آوردن چربی مسدود شده باید روی پلک کودک روزانه ۴ بار و به مدت ۳ تا ۱۵ دقیقه کمپرس گرم بگذارید. برای این کار می‌توانید حوله یا دستمال کوچکی را در آب گرم خیس کنید و روی گل‌مژه بگذارید.

۳- اگر مدتی بعد از گذاشتن کمپرس گرم، گل‌مژه کودک سر باز کرد و محتویات آن خارج شد، شما باید چرک‌ها را پاک کنید و درد کودک را تسکین بدهید.

اگر  مژه را توانستید در وسط گل‌مژه ببینید می‌توانید آن را با موچین یا هر وسیله‌ای خارج کنید.

چون اگر مژه خارج شود، چرک و عفونت بیرون می‌ریزد و پلک بچه زود خوب می‌شود.

۴- می‌توانید از شامپو بچه برای تمیز کردن برآمدگی گل‌مژه استفاده کرد.

۵- اگر بعد از ۴۸ ساعت کمپرس آب گرم عارضه کودک بهبود پیدا نکرد،‌باید او را برای معاینه پیش پزشک ببرید. در این وضعیت معمولا پزشکان پماد آنتی‌بیوتیک یا قطره چشم برای کودک تجویز می‌کنند.

۶- بهتر است برای جلوگیری از انتقال این عفونت به سایر اعضای خانواده حوله و دستمال و وسایل شخصی او را از بقیه جدا کنید.

۷- حواستان باشد که قبل و بعد از استفاده از پماد یا قطره برای گل‌مژه بچه، دست‌تان را خوب بشورید.

گل مژه کودک,گل مژه چشم کودکان

گل مژه یکی از بیماری های شایع دوران کودکی

گل مژه، تورم پر از چرک در لبه پلک است. التهاب پیازچه مو که محل روئیدن مژه است آنرا بوجود می‌اورد و غالباً پلک پائین را گرفتار می‌سازد.

در ظرف ۴ یا ۵ روز نوک گل مژه متراکم‌تر شده و سپس سرباز می‌کند. مالیدن و دستکاری روی مژه‌ها زمینه را برای گل مژه آماده می‌کند و گاهی بهمراه بلفاریت یا التهاب لبه پلک نیز دیده میشود. گل مژه‌ها خیلی عفونی نیستند اما ازچشمی به چشم دیگر سرایت می‌یابند.

علت گل‌ مژه در کودکان,دلایل بوجود آمدن گل‌ مژه در کودکان
گل‌ مژه در کودکان (1)دلیل گل‌ مژه در کودکان

علائم : – ناحیه قرمز رنگ و متورم در روی پلک که بزرگ و پر از چرک میشود.

آیا خطرناک است؟

گل مژه معمولاً بی‌ضرر است و در منزل می‌توان آن را درمان کرد.

ابتدا چه کار باید بکنید؟

۱- اگر برآمدگی روی پلک فقط قرمز و حساس است آنرا بحال خود بگذارید و به کودکتان توصیه کنید آنرا دست مالی نکنید. اما چنانچه گل مژه‌ای بدنما و دردناک است روی پلک یک گاز یا دستمال تمیز بگذارید و رویش را خیلی نرم باندپیچی کنید.

گل مژه در کودک یک ساله,گل‌ مژه در کودکان زیر یک سال
گل‌ مژه در کودکان (2)درمان گل‌ مژه در کودکان

۲- اگر گل مژه، پر از چرک و دردناک شده است از کمپرس گرم بمدت چند دقیقه هر دو تا سه ساعت یکبار استفاده کنید و یا پارچه‌ای نخی و تمیز را داخل آب داغ کرده و بعد از گرفتن آبش آنرا بر محل برآمدگی بآرامی قرار دهید. این کار باعث میشود درد تسکین یابد و چرکهای گل مژه در سر آن جمع شود و سرباز کند.

۳- بمجرد سرباز کردن گل مژه، شما باید چرکها را پاک کرده و درد را آرام کنید. اگر توانستید مژه را در وسط گل مژه مشاهده کنید با یک موچین، خیلی آرام آنرا بیرون بکشید. اگر بیرون نیامد دیگر با آن کاری نداشته باشید و به کمپرس گرم همچنان ادامه بدهید. اگر مژه خارج شود چرکها بیرون می‌ریزند و پلک سریعاً خوب میشود. چرکها را با آب گرم و پارچه نخی تمیز کنید.

۴- اگر در پلک را پوسته‌های شوره مانند گرفته باشند احتمالاً بلفاریت یا التهاب لبه پلک نیز دارد.

آیا مشورت با دکتر لازم است؟

اگر درمان خانگی در ظرف ۴ یا ۵ روز برای گل مژه موثر واقع نشد و یا تمام پلک متورم شده باشد و یا گل مژه همراه با التهاب لبه پلک باشد فوراً با دکتر تماس بگیرید.

دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟

اگر پلک یا خود چشم عفونت کرده باشد دکتر به تجویز پماد آنتی بیوتیک با قطره‌های چشمی خواهد پرداخت. اگر گل مژه همراه با التهاب لبه پلک باشد برای برطرف کردن آن پماد می‌نویسد.

شما چه کمکی می‌توانید بکنید؟

دستمال و حوله صورت کودک را از وسائل مابقی افراد خانواده برای جلوگیری از سرایت عفونت جدا کنید

قبل و بعد از درمان گل مژه دستهایتان را بشوئید و نگذارید کودک به ناحیه عفونی دست بزند.

گل مژه در کودک,گل‌ مژه در کودکان
گل‌ مژه در کودکان

داروهای خانگی برای درمان گل مژه چشم

گل مژه یک عفونت رایج چشمی است. روی پلک و یا بخش پایین تر از چشم  قرمز و متورم به نظر می رسد. خطرناک نیست ولی خارش دار و دردناک است در اینجا برخی از داروهای خانگی را بیان میکنیم که از شر گل مژه خلاص شوید

گل‌ مژه در کودکان (3)

مواد موثر برای بهبود گل مژه


چای کیسه ای
چای کیسه ای در درمان گل مژه بسیار موثر می باشد به این طریق که  یک کیسه  ای گرم را در محل  گل مژه  قرار داده تا زمانی که چای کیسه ای خنک شود. هم درد را کاهش میدهد و هم تورم را.

تخم گشنیز
تخم گشنیز  در درمان گل مژه بسیار موثر است  اضافه کردن مقداری از تخم  گشنیز در آب جوش سپس دانه ها را دور ریخته و از آب آن برای شستشوی چشم استفاده می کنیم چند بار در روز این کار را انجام دهید

آلوئه ورا
ژل آلوئه ورا  تازه نیز بسیار خوب است

روغن گرچک
روغن گرچک به درمان گل مژه بسیار کمک میکندچند قطره از روغن کرچک بر روی منطقه آسیب دیده  زده و به آرامی و مالش دهید.

چند دقیقه بعد با آب ولرم بشوئید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

شیر پاک کن
با یک پارچه تمیز شیر پاک کن زده و محل گل مژه را تمیز کنید

آب سیر
آب سیر دارای خواص ضد باکتری است که م به درمان گل مژه کمک میکند ولی مراقب باشید که به چشم وارد نشود.سپس با آب ولرم بشوئید.هم درد و هم تورم را کاهش میدهد


ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. تور کیش می گوید

    سلام
    ممنون از راهنمایی های مفیدتون
    سایتتون عالیه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.