اصول شروع تغذیه تکمیلی و نکات مهم تغذیه کمکی در بچه ها

در این نوشته از دلبرانه می خواهیم مقاله ای در خصوص اصول شروع تغذیه تکمیلی خدمت شما عزیزان ارائه نماییم.

اگر فرزند شما هم به سنی رسیده است که باید تغذیه تکمیلی را برای وی شروع نمایید تا انتای این پست با ما همراه شوید.

در ادامه اطلاعاتی در مورد شروع تغذیه تکمیلی بچه ونکات مهم آن برای شما جمع آوری کرده ایم.با ماهمراه باشید.

نکات مهم در مورد شروع تغذیه تکمیلی بچه

اصول شروع تغذیه تکمیلی

دستگاه گوارش نوزاد در حوالی ۶ ماهگی برای پذیرش غذای نیمه جامد آمادگی لازم را پیدا میکند و بنابراین شروع تغذیه کودک با غذای کمکی از شش ماهگی صورت میگیرد.البته در بعضی از کودکانی که دچار افت وزن هستند، غذا از ۴ ماهگی داده میشود. با زود شروع کردن غذای کمکی احتمال ابتلاء به اسهال و آلرژی در کودک افزایش یافته و تمایل وی به شیر مادر نیز کمتر می شود.

شروع تغذیه تکمیلی بدان معنا نیست که مادر دفعات شیر دهی را کم کند بلکه باید هر زمان که کودک تمایل داشت شیر خود را به او بدهد(حداقل ۸ بار در شبانه روز) .نیمی از انرژی مورد نیاز کودک در این سنین باید از طریق شیرمادر و باقیمانده از غذای کمکی تامین شود.به طور کلی در سال اول زندگی اول شیر بعد غذا و در سال دوم اول غذا و بعد شیر توصیه میشود.در سال اول،بعد از تغذیه نوزاد با شیر مادر غذای کمکی باید به او داده شود و هرگز قبل یا در فواصل تغذیه با شیر مادر از غذای کمکی نباید استفاده کرد.

توصیه میشود در ابتدا،دادن غذا با یک نوع ماده غذایی ساده شروع شود و کم کم به مخلوطی از چند نوع افزایش یابد.بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف ۷-۵ روز فاصله باشد تا نوزاد اول به یک نوع غذا عادت کند و بعد غذای جدیدی به او داده شود.در شروع غذاها باید نسبتا رقیق و غلظت آنها کمی بیشتر از شیر مادر باشد و به تدریج بر غلظت آنها افزوده شود.این کار به یادگیری مهارت جویدن کمک میکند.

اصول شروع تغذیه تکمیلی در سال اول به صورت زیر است

در هفت ماهگی

هفته اول

فرنی آرد برنج

هفته دوم

حریره بادام

هفته سوم

سوپ با انواع سبزیجات

هفته چهارم

سوپ سبزیجات با گوشت

در هشت ماهگی

  • زرده تخم مرغ
  • حبوبات نرم
  • آب میوه

در نه ماهگی

سایرحبوبات

نکات مهم در تغذیه کمکی

نکات مهم در تغذیه کمکی

سبزیجات باید در آخرین لحظات پخت اضافه شوند و در ظرف نیز بسته باشد تا ویتامینهای آن از بین نرود.

در سال اول زندگی از اسفناج، گوجه فرنگی ،توت فرنگی،گیلاس ،آلبالو،کیوی،خربزه،عسل ،سفیده تخم مرغ و شیر گاو نباید استفاده کرد زیرا احتمال آلرژی زایی آنها زیاد است.

همزمان با شروع غذای کمکی ، قطره آهن روزانه ۱۵ قطره در روز داده میشود.بعد از دادن قطره آهن بهتر است بلافاصله به نوزاد آب بدهیم تا از سیاه شدن دندانها جلوگیری شود.

همزمان با شروع غذای کمکی آب جوشیده سرد شده به کودک داده میشود.

در سال اول،به سوپ یا غذای کودک نباید نمک،شکر یا چاشنی اضافه کرد.

نگهداری غذای کمکی نوزاد حداکثر تا ۲۴ ساعت در یخچال اشکال ندارد.

برای رشد مناسب و جلوگیری از افت رشد ,دادن آب میوه را به ۱۲۰ الی ۱۸۰ سی سی در روزباید محدود شود.

سن مقدار
۳-۲ سال ۱/۲ لیوان
۴ سال و بزرگتر ۳/۴ لیوان

از محصولات حاوی سوربیتول مثل آب سیب یا آب گلابی درزمان ابتلا کودک به اسهال بپرهیزید.

نکات مهم در تغذیه کمکی

در صورت کندی یا افت رشد کودک ،غذای کودک را باید مقوی و مغذی کرد.مقوی کردن یعنی اضافه کردن موادی که فقط انرژی غذا را بیشتر میکند و مغذی کردن یعنی اضافه کردن موادی که علاوه بر انرژی، پروتئین و ویتامین واملاح غذا را بیشتر میکند. برای مقوی کردن اضافه کردن روغن و کره و افزودن شکر به غذای کودک مفید است.برای مغذی کردن اضافه کردن سبزیجات برگ سبز و نارنجی رنگ مانند جعفری، شوید ،گشنیز ؛ کدو حلوائی و هویج …به سوپ یا پلوی کودک برای تامین ویتامین A،اضافه کردن مخلوط آرد غلات و حبوبات تفت داده شده برای تامین پروتئین و افزودن پودر جوانه غلات و حبوبات به سوپ کودک برای تامین ویتامیتهای ب مفید است.برای افزودن پروتئین بیشتر به غذا افزودن مقداری گوشت ، اضافه کردن لوبیا و عدس کاملا پخته و له شده ،افزودن تخم مرغ بصورت رنده و نیز عصاره قلم به سوپ یا غذای کودک توصیه میشود.

پایش رشد کودک

میزان رشد کودک (قد و وزن) را با بچه های هم سن او نباید مقایسه کرد.روند رشد کودکان بسته به عوامل ژنتیکی و محیطی متفاوت است.اگر منحنی رشد کودک به سمت بالا سیر کند رشد طبیعی است.اگرافقی شود کودک دچار توقف رشد شده و در صورتی که به سمت پایین برود نشان دهنده افت رشد است. البته بیشتر نوزادنی که از نظر ژنتیکی چاقند ولی ریز به دنیا می آینددر ۶-۳ ماهگی منحنی رشدشان به بالا و به طرف منحنی اصلی خود انتقال پیدا میکند.بیشتر نوزادنی هم که از نظر ژنتیکی لاغرند ولی درشت به دنیا می آیند برای چندین ماه منحنی رشدشان ریز پیش میرود و اغلب تا ۱۳ ماهگی بهمنحنی اصلی خود نمی رسند.

پس بررسی منحنی رشد بهترین ملاک برای قضاوت روند رشد کودک است.

پایش رشد کودک


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.