انشا درباره چهارشنبه سوری | ۱۰ انشا با موضوع جشن چهارشنبه سوری

در این نوشته از دلبرانه می خواهیم چندین انشا کوتاه و بلند جذاب و خواندنی با موضوع چهارشنبه سوری را خدمت شما ارائه نماییم .

چنانچه به مناسبت فرارسیدن شب چهارشنبه سوری این جشن زیبا و باستانی در جستجوی متن و انشایی زیبا هستید .

با دلبرانه همراه باشید .

انشا درباره چهارشنبه سوری | ۱۰ انشا با موضوع جشن چهارشنبه سوری

انشا چهارشنبه سوری کاور

۱. انشای کودکانه با موضوع توصیف چهارشنبه سوری

چهارشنبه ی آخر سال را چهارشنبه سوری می گویند که این سنت سالیان سال است که در بین ایرانیان رواج دارد. مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد.

مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند.

کلمه چهارشنبه‌ سوری از دو واژه چهارشنبه و سوری که به معنی سرخ ساخته شده‌ . امروزه در شهرهای سراسر جهان که جمعیت ایرانیان در آن‌ها زیاد است، آتش‌بازی و انفجار ترقه‌ها و فشفشه‌ها نیز متداول است البته مراسمی که امروزه برپا می‌شود به طوری کلی متفاوت با روزگار گذشته است.

در آن روزگاران ایرانیان در شب چهارشنبه سوری کوزه‌های سفالی کهنه را بالای بام خانه برده، به‌ زیر افکنده و آن‌ها را می‌شکستند و کوزه نویی را جایگزین می‌ساختند. که این رسم اکنون نیز در برخی از مناطق ایران معمول است و بر این باورند که در طول سال بلاها و قضاهای بد در کوزه متراکم می‌گردد که با شکستن کوزه، آن بلاها دور خواهد شد.

در گذشته پس از پایان آتش‌ افروزی، اهل خانه و خویشاوندان گرد هم می‌آمدند و آخرین دانه‌های نباتی مانند: تخم هندوانه، تخم کدو، پسته، فندق، بادام، نخود، تخم خربزه، گندم و شاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی مانده بود، روی آتش مقدس بو داده و با نمک تبرک می‌کردند و می‌خوردندگرفته‌است.

یکی از رسم‌های چهارشنبه‌سوری است که در آن دختران جوان نیت می‌کنند، پشت دیواری می‌ایستند و به سخن رهگذران گوش فرامی‌دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می‌گیرند.

قاشق زنی یکی دیگر از رسمهای دیرینه ی چهارشنبه سوری است که در این رسم دختران و پسران جوان، چادری بر سر و روی خود می‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانهٔ دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحب خانه از صدای قاشق‌هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و به کاسه‌های آنان آجیل چهارشنبه‌سوری، شیرینی، شکلات، نقل و پول می‌ریزد.

اما امروزه جای تمام این رسوم زیبا را ترقه ها و مواد منفجره گرفته اند و در شبی که همه باید خوشحال در کنار هم باشند عده ای زیادی از هموطنان عزیزمان در بیمارستانها بستری می شوند و خاطره تلخی از این شب در ذهن خانواده ی خویش نقش می بندند

chaharshanbesoori (9)

۲. انشا در مورد چهارشنبه سوری و خطرات آن

مقدمه :
چهارشنبه سوری در غروب آخرین سه‌شنبه سال برگزار می‌شود. در روزهای قبل از آن و حتی از یکی دو ماه قبل بسیاری از افراد برای این جشن آماده می‌شوند.آماده شدن‌هایی که گاهی بسیار خطرناک است و خطرات و آسیب‌های جبران ناپذیری به دنبال دارد.

بدنه انشا :
سه شنبه آخر سال که به آن چهار شنبه سوری گفته می شود یک جشن و سنت بسیار قدیمی ایرانی است که ریشه تاریخی دارد و بسیار زیبا و دلنشین است.جشن چهارشنبه سوری در زمان های گذشته به گونه ای ساده ای برگزار می شد. مردم ایران هر سال در روز چهارشنبه با روشن کردن آتش و پریدن از روی آن این سنت قدیمی را زنده نگه می داشتند.آنها معتقد بودند پریدن از روی آتش باعث می شود تمام بدی های آنها در سال گذشته باقی بماند و آنها پاک و عاری از هرگونه بدی پا به سال جدید بگذارند.اما در حال حاضر این سنت دیرنیه ایرانی ها به شیوه های جدید و البته بسیار پرخطر با مواد آتش زا و ترقه و… برگزار می شود که هر ساله با حوادث تلخ و ناگوار زیادی همراه است.

در جشن چهارشنبه سوری استفاده از ترقه و مواد آتش زا علاوه بر سروصدای زیاد و ایجاد مزاحمت برای سایر مردم و بستن خیابان ها به علت آتش زدن سطل های زباله و انجام تفریحات خطرناک باعث بروز اتفاقات تلخ و حتی مرگ برخی از هموطنان مان می شود.این اتفاقات تلخ و ناخوشایند قبل از شروع سال جدید بسیاری از خانواده ها را از شادمانی عید نوروز محروم می کند.متاسفانه باید بگوییم که این شیوه جشن گرفتن چهارشنبه سوری اصلا به آیین و رسوم کهن ما ایرانی ها هیچ ارتباطی ندارد و حتی می تواند دیدگاه بد و نادرستی نسبت به این جشن تاریخی ایجاد کند.

نتیجه گیری :
چهارشنبه سوری از سنت های دیرینه ما ایرانی ها است که در تاریخ کشور عزیزمان ایران ریشه دارد.اما متاسفانه با استفاده از ترقه ها و مواد آتش زا خطر آفرین این جشن تاریخی به یکی از پرخطرترین جشن های آخر سال تبدیل شده است.ما باید در این جشن با رعایت نکات ایمنی و انجام کارهای بدون خطر جشن چهارشنبه سوری را به همان شیوه زیبا و ساده گذشته برگزار کنیم و با خاطره ای خوش وارد سال جدید شویم.

chaharshanbesoori (6)

۳. انشا در مورد چهارشنبه سوری برای پایه ابتدایی

چند روز پیش از نوروز مردمانی به نام آتش آفروزان که پیام آور این جشن اهورائی بودند به شهرها و روستاها می رفتند تا مردم را برای این آئین آماده کنند. آتش افروزان ، زنان و مردانی بسیار هنرمند بودند که با برگزاری نمایش های خیابانی، دست افشانی ها ، سروده ها و آوازهای شورانگیز به سرگرم کردن و خشنود ساختن مردمان می پرداختند.

هدف آنها انتقال نیروی فزاینده و نیک به مردمان برای چیره شدن بر غم و افسردگی بود. آنها که زنان و مردان شادی بخش خوانده می شدند در روزگار ما هنوز نمود کوچکی از خود را زیر نام خواجه پیروز یا حاجی فیروز زنده نگاه داشته اند که البته از هنرمندی زن یا مرد آتش افروز در دوران گذشته بسیار دور است.

از هفت روز پیش از نوروز تا دو هفته پس از نوروز با پدید آمدن تاریکی شامگاه، آتش افروزان در تمام نقاط شهر و ده آتش می افروختند که آن را تا برآمدن خورشید روشن نگاه می داشتند. دختران و پسران دور آتش گرد می آمدند و به پایکوبی و سرود خوانی و پرش از روی آتش می پرداختند. این آتش ، نماد و نشانه ی نیروی مهر میترا و نور و دوستی بود.

آیین آتش افروزی تا روزگار ما بر جای مانده و نام “چهارشنبه سوری” بر خود گرفته است.

chaharshanbesoori (3)

۴. انشا تحقیقی با موضوع جشن چهارشنبه سوری

مقدمه : از گذشتگان ما تاکنون بسیاری از آداب و رسوم باب شده است که برای تک تک افراد بسیار حائز اهمیت بوده و دست به دست و سینه به سینه چرخیده است تا به امروز که به دست ما رسده است آداب و رسومی مثل عید نوروز و مراسم چهارشنبه سوری.

بدنه انشا : آداب و رسوم ما نشان دهنده ی فرهنگ و تمدن دیرینه ی ماست که با اجرا و احترام به آن اصیل بودن ما و ارزشمند شمردن گذشتگان ما جلوه گر می شود.
این رسومات از گذشته های خیلی دور دارای یک عادت و سنت هایی بوده است که همه ساله اجرا می شده و می شود. همانطوری که عادت قاشق زنی و یا پریدن از روی آتش بوده است. که هرکدام ماجرایی را پشت پرده دارند.
رسم قاشق زنی که مفهوم آن را دارد که در این شب عزیز که همگی به مناسبت عید شادی می کنند و جشن می گیرد درست نیست که افرادی در همسایگی گرسنه سر بر روی بالش بگذارد.
با این رسم همدلی و مهربانی را نسل به نسل به فرزندانمان آموزش می دهیم و با تقسیم غذا و شیرینی و تنقلات خود برکت را به سفره های خود در این شب عزیز مهمان می کنیم و یا رسم پریدن از آتش که نشان دهنده ی این است که با شروع سال جدید تمام بیماری ها و زردی ها از تن و بدن انسان خارج شود و در مقابل آن سرخی و زیبایی آتش در وجودمان وارد شود و با دور هم جمع شدن خانواده ،اتحاد و پیوستگی را یادآور می شوند و با شادی و همهمه به استقبال سال جدید می روند تا در مقابل آن سال شاد و پر از خیر و برکتی داشته باشند.
اما رفته رفته این سنت های مهم و پرمفهوم در حال نابودی است و در مقابل آن رسومات غربی دیگری وارد شده که نه تنها هیچ مفهوم و فایده ایی ندارد بلکه سرشار از خطرات و اتفاقات ناگوار را می تواند به همراه داشته باشد.
مثل رسم آتش بازی و ترقه و فشفشه که می تواند با یک لحظه غفلت اتفاقی جبران ناپذیر به همراه داشته باشد و تنها چیزی که به جا بگذارد حسرت و پشیمانی است. بیاییم از گذشتگان خود درس بگیریم و آن ها را سرمشق و سرلوحه ی زندگی خود قرار دهیم و مهربانی و یک دلی و اتحاد و پیوستگی را به جای شادی ها و لذت های لحظه ایی جایگزین کنیم.
زیرا که این آموزه های گران بها نه تنها لحظه ایی نیستند بلکه جاویدان و همیشگی هستند و با اجرا آن تنها با عشق و خوبی سال خود را شروع می کنیم.

نتیجه گیری : گذشتگان ما درست است که در گذشته بودن و تمام شدن اما با کمی تحقیق و پرس و جو متوجه می شویم که با همه ی قدیمی بودنشان اما همیشگی بودند. بیاییم با پیروی از آن ها ما نیز همیشگی شویم.

chaharshanbesoori (1)

۵. انشا با موضوع خطرات چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری در غروب آخرین سه‌شنبه و شب آخرین چهارشنبه سال برگزار می‌شود. در روزهای قبل از آن و حتی از یکی دو ماه قبل بسیاری از افراد برای این جشن آماده می‌شوند. آماده شدن‌هایی که گاهی بسیار خطرناک است و خطرات و آسیب‌های جبران ناشدنی به دنبال دارد.

در ایران باستان چهارشنبه سوری با آتش پیوند زده شده است و در زمان حاضر آتش را با ترقه و مواد منفجره کوچک می‌شناسند، به همین دلیل چهارشنبه سوری به جای جشن تبدیل به مراسمی پر از خطر شده است.

اولین خطر برای نوجوانان است. آنها مواد منفجره را بدون آنکه از خطر آن آگاه باشند، در دست می‌گیرند. در بسیاری از موارد یک بی‌احتیاطی و رعایت نکردن مسائل ایمنی باعث از دست دادن چشم، دست، پا و… شده است و در مواردی حتی شخص جان خود را از دست می‌دهد.

خطر دیگر متوجه اطرافیان فرد است. یعنی کسانی که برای تماشا و لذت بردن از آتش‌بازی با ترقه دور فرد جمع شده‌اند. هرچه مواد منفجره بیشتر و از انواع قوی‌تر باشند، شعاع بیشتری را درگیر انفجار می‌کنند.

فقط کسانی که از آتش‌بازی لذت می‌برند، درگیر این خطرات نمی‌شوند. برخی افراد بدون آنکه به این مراسم تمایل داشته باشند قربانی چهارشنبه سوری می‌گردند، حتی اگر در خانه خود باشند. به عنوان مثال زن باردار یا پیرمرد و پیرزنی که قلب ضعیفی دارند، ممکن است بر اثر سر و صدای ایجاد شده از انفجارات کوچک دچار حمله عصبی و شوک شده و سلامتی‌شان به خطر بیفتد. بعضی کودکان از صداهای این انفجارات دچار ترس و وحشت می‌شوند.

در مرحله بعد نکته قابل تأمل این است که همه افراد مصدوم نیاز به مراقبت ویژه دارند؛ آتش‌نشانی، بیمارستان‌ها، اورژانس‌ها و آمبولانس‌ها در این شب حالت آماده‌باش دارند و یکی دیگر از خطرات شب چهارشنبه سوری هزینه‌های زیادی است که به قسمت پزشکی و مدیریت بحران کشور وارد می‌شود.

یکی از خطرات دیگر این است که هرساله بسیاری از منابع مالی ایران بر اثر قاچاق مواد و خرید و فروش ترقه و وسایل آتش‌بازی به کشورهای دیگر مانند چین می‌رود و وقتی جوانان کشور ما از وضعیت بد اقتصادی و بیکاری گلایه دارند، این نیز از خطرات چهارشنبه سوری است.

نکته جالب اینجاست که خود چهارشنبه سوری به شکل سنتی آن و به تنهایی خطری ندارد و این تبعات وارداتی آن یعنی ترقه و مواد محترقه هستند که این جشن باستانی را خطرناک کرده است.

نتیجه گیری :
که تشخیص اینکه با وجود این همه خطر به استقبال هیجانات چهارشنبه سوری برویم یا نه، برعهده خود نوجوانان است و مشاهده می‌کنیم که در سال‌های اخیر تلفات چهارشنبه سوری کاسته شده است.

chaharshanbesoori (7)

۶. انشا با موضوع چهارشنبه سوری چه جشنی است ؟

در روز شمار ایرانیان باستان هریک از سی‌روز ماه را نامی است که نام دوازده ماه سال نیز در میان آنهاست ، ایرانیان باستان در هر ماه که نام روز با نام ماه برهم منطبق و یکی می‌شدند آن را به فال نیک گرفته و آن روز را جشن می‌گرفتند ، اغلب جشنهای ایرانیان آریایی چه آنهایی که امروز برگزار می‌شوند و چه آنهایی که فراموش شده‌اند ریشه در آئین کهن زرتشتی دارد، به قول پرفسور مری بریس شادی کردن، تکلیفِ دلپذیرِ دینی این جماعت است.

در کتیبه‌های هخامنشی هم شادی و جشن ودیعه‌ای الهی «اهورایی» خوانده شده است. پیوند ایرانیان آریایی قبل از اشو زرتشت با ایزدان خود نه پرپایه جهل و ترس از آنان بلکه بر اساس مهر و دوستی استوار بود و مردم در مقابل نعمات و سلامتی عطا شده به آنان به جشن (یَزَشْنْ = نیایش شادمانه) می‌پرداختند و آنان بایستی با خشنودی و شادی و پایکوبی (نه غم و سوگ‌ و گریه و زاری که از صفات و علامات اهریمنی می‌باشد) و در عرصه روشنایی و آگاهی به نیایش و ستایش ایزدان می‌پرداختند.

در گذشته‌های دور آریاییان به گرد آتش جمع می‌شدند و با نوشیدن شیره گیاه هوم (هَئومَه haoma) و با پایکوبی و هلهله و شادی به قربانی حیوانی (معمولاً گاو) می‌پرداختند و بخشی از آن گوشت را به آتش می‌افکندند زرتشت غریوهای مستانه و افکندن گوشت قربانی در آتش و الوده کردن آن را نفی کرد و کشتن جانوران را به رنج، و تباه کردن گوشت آن را کاری اهریمنی به شمار آورد و در برابر اینها خشنودی و پایکوبی و شادمانی از هستی و آفرینش را در گرد آتش درست و برابر با اَرْتَه (فضیلت، سامان و نظم هستی ) و نیکوکارانه شمرد.

مطابق قول و حدس استاد ذبیح بهروز چهارشنبه سوری جشنی است مانند بیشتر جشنهای ایرانی که با ستاره شناسی بستگی تام داشته ومبدإ همه ی حسابهای علمی تقویمی بشمار می رود. در آن روز در سال ۱۷۲۵ پیش از میلاد زرتشت بزرگترین حساب گاه شماری جهان را نموده و کبیسه پدید آورده و تاریخ های کهن را درست و منظم کرده است؛ پس به نظر ایشان در سال ۱۷۲۵ پیش از میلاد،شبی که در روز آن زرتشت تاریخ را اصلاح کرده است، به یادبود آن ، همه ساله مردم ایران جشن بزرگی بر پا کرده و با آتش افروزی،شادی خود را آشکار و اعلام کرده اند و آن رصد و اصلاح تاریخ تا کنون در هیأت و یادمان چهارشنبه سوری ( شب جشن سوری) یا جشن سوری باقی و جاری مانده است.

یک رشته از جشنهای آریایی،که عمر هر کدام از آنها برابر با عمر ملت اهورایی ایران و آریاییها می باشد، از اقوام هند و ایرانی و هند و اروپایی ، جشن‌های آتش یا سده می‌باشد و جشنهایی است که با افروختن آتش جهت سور و سرور و شادمانی آغاز و اعلام می‌شد.

chaharshanbesoori (15)

۷. انشا با موضوع فلسفه جشن چهارشنبه سوری در ایران باستان

تاریخ ایران باستان پر از جشن‌هایی است که همگی بر پایه دید و نگاه پیشینیان، دارای فلسفه و جوهری وجودی هستند. این جشن‌ها تعداد بسیار زیادی داشته‌اند ولی امروزه تنها «جشن سوری»، معروف به «چهارشنبه سوری» برایمان به یادگار مانده است. سوری به معنی سرخی است و اشاره به سرخی آتشی دارد که در این روز می‌افروخته‌اند.
روشن کردن آتش به طور کنایه راه یافتن روشنی معرفت در دل و روح است که آثار اهریمنی و نامبارکی را از بین می‌برد، یک رشته جشن‌های آریایی با جشن‌های آتش است. جشن‌هایی مانند جشن‌های سده، آذرگان در نهم آذر، شهریورگان، جشن «گجرسی» و… که با همین منظور، در آنها آتش می‌افروزند.

دلیل اینکه در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌شود این است که آتش نزد ایرانیان نماد روشنی، پاکی، طراوت، سازندگی، زندگی، تندرستی و در پایان بارزترین نماد خداوند در روی زمین است. بیماری‌ها، زشتی‌ها، بدی‌ها و همه آفات در عرصه تاریکی و ظلمت جای دارند و به همین علت اهریمن مظهر تیرگی و جایگاه او تاریکی است.

علاوه بر این از قدیم‌الایام تا آنجا که تاریخ نشان می‌دهد، بشر برای آتش اهمیت خاصی قایل بوده و پیشرفت قسمت مهمی از زندگی خود را مدیون وجود این عنصر مفید دانسته است.

چهارشنبه سوری در فرهنگ پارسی به عنوان مقدمه و پیش درآمد عید نوروز نیز شناخته شده است که همواره در طول تاریخ، قبل از فرا رسیدن سال نو و تحویل نوروز برپا می‌شده و هنوز هم در بین اقوام و شهروندان ایرانی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

چهارشنبه پیشوندی است که بعد از اسلام و بر اثر اختلاط فرهنگی با اعراب (که چهارشنبه را نحس می‌دانستند) به جشن سوری اضافه شد، وگرنه تا قبل از اسلام جشن سوری در روز خاصی برگزار نمی‌شد و معمولاً در اواخر زمستان و بنابرقولی بیست و پنجم اسفند در حالی که زمین درحال گرم شدن بود انجام می‌شد.

در هرصورت برپا کردن جشن‌های باستانی در صورتی که به همان نشاط سابق و مبدأ پیدایش انجام گیرد، زیبایی خود را دارد وگرنه یک جشن تحریف شده، به نظر منطقی نمی‌رسد.

chaharshanbesoori (17)

۸. انشا کودکانه با موضوع جشن چهارشنبه سوری در خانه ما

مقدمه :
در شب چهارشنبه سوری من به همراه پدر و مادرم،به دیدار بزرگ‌ترها می روم تا این شب را در کنار هم خوش بگذرانیم.چهارشنبه سوری یک جشن قدیمی است که ما در آن آتش روشن می کنیم.

بدنه :
من شب چهارشنبه سوری را خیلی دوست دارم چون ما در شب چهارشنبه سوری با بچه های فامیل برای روشن کردن آتش کمی چوب خشک جمع می کنیم.بعد با کمک بزرگترها آتش روشن می کنیم.حالا ما کوچکترها هم در کنار بزرگترها دور آتش جمع می شویم و همه با هم به شادی می پردازیم و خدای بزرگ را شکر میکنیم.بزرگترهای ما در این شب شعرهای زیبایی می خوانند و با هم آش چهارشنبه سوری می خوریم. مراسم چهارشنبه سوری ما خطرناک و پر سرو صدا نیست چون ما اصلا از ترقه استفاده نمیکنیم. این وسایل آتش زا هم خطرناک هستند و هم صدای زیادی دارند که برای ما بچه ها خیلی ترسناک است.ما در شب چهارشنبه سوری خیلی حواسمان به درخت ها و گل های زیبا حیاط پدربزرگ است که اصلا آسیبی نبینند.

پدربزرگم برای ما از مراسم چهارشنبه سوری قدیم تعریف می کند.او و دوستانش صورتشان را با یک روسری می پوشاندند و با یک کاسه و قاشق به خانه همسایه ها می رفتند.آنها روسری را توی حیاط پرتاب می کردند و قاشق را در کاسه می زدند که به ان قاشق زنی می گفتند.همسایه تنقلات زیادی را در روسری آنها می ریخت و به آنها میداد.مراسم قاشق زنی و چهارشنبه سوری پدربزرگم خیلی زیبا بود و اصلا مثل مراسم ها چهارشنبه سوری حالا پر از خطر و اتفاقای ترسناک نبود.

نتیجه گیری :
شب چهارشنبه سوری یکی از بهترین شب های آخر سال است چون ما کلی با بچه های فامیل بازی می کنیم و به خاطرات پدربزرگ گوش می دهیم.آتش بازی و چهارشنبه سوری ما اصلا خطرناک نیست و برای همسایه ها اصلا مزاحمتی ایجاد نمی کنیم.

chaharshanbesoori (8)

۹. انشا ادبی با موضوع چهارشنبه سوری

مقدمه :
چهارشنبه سوری یکی از جشن های مبارک سال در میان ایرانیان می باشد که با انجام رسم و رسومات آن هر سال جشن گرفته می شود و مردم به شادی و تفریح می پردازند.به چهارشنبه ی آخر سال چهارشنبه سوری گفته می شود این سنت سالیان سال است که در بین ایرانیان رواج دارد.

بدنه انشا :
از زمان های دیرین مردم ایران باستان آیینی برپا می کردند که در آخرین چهارشنبه از سال آن را جشن می گرفتند و در این جشن از روی آتش می پریدند.

خوشبختانه این جشن تا به امروز حفظ شده است و ایرانیان در هر کجای این کره خاکی که حضور داشته باشند مراسم چهار شنبه سوری را برگزار می کنند.

اگر بخواهیم در معنای این واژه کنکاش کنیم باید بگوییم که چهار شنبه نام یکی روز های هفته است و سوری به معنای سرخ می باشد از این رو این نام برای این جشن سنتی ایرانیان انتخاب شده است.در طی این مراسم آتشی روشن می شود و افراد حاضر در جشن باید از روی آن بپرند.

در در هنگام پریدن از روی آتش شعر زیبای زردی من از تو، سرخی تو از من خوانده می شود. این شعر معنا و مفهوم زیبایی دارد یعنی زردی و بدی و بیماری که در جان من است با سرخی آتش از بین برود و من با سلامت و شادابی پا به سال جدید می گذارم.

چهارشنبه سوری جشنی است برای همه ایرانیان است و به یک قومیت خاص تعلق ندارد از این رو می توان آن را یک جشن ملی نیز نامید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که چهارشنبه سوری پیشوازی برای جشن نوروز محسوب می شود و به معنای آن است سال نو در حال نزدیک شدن است و طبیعت افسرده دوباره زنده خواهد شد.

نتیجه گیری :
چهارشنبه سوری یکی از جشن های قدیمی ایرانیان است که متعلق به تمامی مردم ایران است و در آخرین چهارشنبه سال برگزار می شود و نشانگر آمدن بهار و نو شدن طبیعت می باشد.در گذشته کار های مختلفی در این شب به یاد ماندنی مانند پریدن از آتش، قاشق زنی انجام می شد که در حال حار به دست فراموشی سپرده شده است پس ما باید در حفظ سنت های قدیمی جشن های ایرانی بکوشیم.

chaharshanbesoori (10)

۱۰. انشا تحقیقی با موضوع چهارشنبه سوری مناسب پایه های بالاتر

مقدمه : در ایران از جمله جشنهای باقیمانده از جشن های آتش و جشنهای سده، جشن سوری و در پایان سال و یا همان چهارشنبه سوری می باشد

بدنه : گروهی چهارشنبه سوری را از جشن های ایرانی می دانند و اینکه در تاریخ باستان ایران پایه و نشان و ریشه ای برای آن وجود ندارد ، و عده ای نیز آن را کاملاً آریایی و ایرانی می پندارند که بدعتها و انحرافاتی در آن واقع شده است

فلسفه انطباق جشن سوری با چهارشنبه سوری و اینکه جشن سوری ایرانی چگونه نحوست و شومی چهارشنبه سوری را از بین می برد، می تواند این باشد که آتش در نزد ایرانیان آریایی مظهر روشنی ، پاکی ، طراوت ، سازندگی و تندرستی و در نهایت مظهر اهورا مزدا «خداوند» است، بیماریها ، زشتی ها ، بدیها و همهٔ آفات و بلایا در عرصه تاریکی و ظلمت مظهر و نماد اهریمن می باشند .

به اعتقاد ایرانیان هرگاه آتش افروخته شود، بیماری ، فقر، بدبختی، ناکامی و بدی محوّ و ناپدید می گردد چرا که از آثار وجودی ظلمت و اهریمن هستند. پس افروختن آتش و بطورکنایه، راه یافتن روشنیِ معرفت در دل و روح است که آثار اهریمنی و نحوست و نامبارکی را از میان برمی دارد به همین جهت جشن سوری پایان سال را به شبِ آخرین چهارشنبه سال منتقل کردند تا با طلیعهٔ سال نو خوشی و خرم و شادکام باشند.

در جشن چهارشنبه سوری از روی شعله آتش جستن و گفتن سرخی تو از من و زردی من از تو گفتن، از روزگارانی است که در آیین ما مانده است

یکی از واجبات و سنت های معمول آتش افروختن بر سر بام ها و در کوی و برزن بوده است جشن ده روز فروردگان مطابق با هر جشن دیگر ، با افروختن آتش و نیایش های ویژه ای معمول بوده است، اما علت اصلی برافروختن آتش که نشانه شادمانی، ستایش اهورا مزدا و آغاز جشن بود تا ارواح را راهنما باشد ودر روشنی و فروغ اتش به خانه های خود در آیند، البته در پشت بام در کنار آتش خوراک های ویژه ای نیز می گذاشتند.

جشن سوری در قدمت برابر است با اعتقاء آریایی ها و به ویژه مردم ایران زمین به فروهرها یعنی ارواح پاک نیاکان.

شب سوری بی گمان شکل درست تلفظ این جشن «جشن سوری یا چهارشنبه سوری» است

chaharshanbesoori (4)

مطالب مرتبط :

عکس چهارشنبه سوری | ۶۰ عکس پروفایل چهارشنبه سوری مبارک

متن تبریک چهارشنبه سوری ۱۴۰۲ | پیام تبریک چهارشنبه سوری به عشقم


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.