خرید مبل مجله دکوراسیون

۵ انشاء و تحقیق در مورد عید قربان برای کودکان و نوجوانان

دسته بندی : آموزش

۵ انشاء و تحقیق در مورد عید قربان برای کودکان و نوجوانان

عید قربان ، انشا در مورد عید قربان ، تحقیق در مورد عید قربان ، داستان حضرت ابراهیم ، داستان حضرت اسماعیل ، داستان حضرت ابراهیم به زبان کودکان

 

5 انشاء و تحقیق در مورد عید قربان برای کودکان و نوجوانان

۵ انشاء و تحقیق در مورد عید قربان و داستان حضرت ابراهیم و اسماعیل

اگر شما دانش آموزید و به مناسبت عید قربان از شما انشا یا تحقیق خواسته اند یا پدر مادر دانش آموزانی هستید که باید به کودکان خودو کمک کنید در مورد عید قربان یا داستان حضرت ابراهیم و اسماعیل انشا بنویسند این مطلب برای شما مفید خواهد بود :

انشاء شماره يک

به نام خدا

عيد قربان ريشه در دوران قبل از تاريخ بشر دارد. انسان‌هاي اوليه براي به دست اوردن ترحم خدايان دست به قرباني کردن حيوانات و انسان‌ها مي‌زدند. اين سنت در اسلام نيز پذيرفته شده‌است.در روايات مختلف دين اسلام آمده‌است که ابراهيم در سن بالا داراي فرزندي شد که او را اسماعيل نام نهاد و برايش بسيار عزيز و گرامي بود. اما مدتها بعد، هنگامي که اسماعيل به سنين نوجواني رسيده بود، فرمان الهي چندين بار در خواب به ابراهيم نازل شد و بدون ذکر هيچ دليلي به او دستور داده شد تا اسماعيل را قرباني کند.

او پس از کشمکشهاي فراوان دروني، در نهايت با موافقت خالصانه فرزندش، به محل مورد نظر مي‌روند و ابراهيم آماده سر بريدن فرزند محبوب خود مي‌شود. اما به هنگام انجام قرباني اسماعيل خداوند که او را سربلند در امتحان مي‌يابد، گوسفندي را براي انجام ذبح به نزد ابراهيم مي‌فرستد. اين عيد هر ساله در کشورهاي اسلامي برگزار مي شود و در اين روز همه به ديدن حاجي هاي فاميل رفته و از او ديدن مي کنند.

برگزار کردن مراسم قرباني در اين عيد بر همه واجب نيست و تنها بر زائران کعبه در مراسم حج واجب است، اما بسياري از مسلمانان در سراسر جهان در اين روز، گوسفند، گاو يا شتري را قرباني کرده و گوشت آنرا بين همسايگان و مستمندان تقسيم مي‌کنند

.در روايت‌هاي مکرري نقل شده که در روز عيد قربان، قرباني کنيد تا گرسنگان و بيچارگان نيز به خوراک برسند.حاجيان در اين روز پس از به پايان رساندن مناسک حج، حيواني را ذبح مي‌کنند

پس از قرباني آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده‏ بود – مانند نگاه کردن در آينه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو -، حلال مي‌گردد و با توجه به اينکه حج، يکي از عبادتهاي بسيار مهم در اسلام است، توانايي به انجام رساندن آن نيز براي هر مسلماني بسيار شادي آور است، در نتيجه، روزي که پس از انجام وظايف‏ سنگين حج، به عنوان جايزه الهي و اتمام احرام پيش مي‌آيد را عيد مي‌دانند.

انشاء شماره دو

به نام خدا

عيد قربان يکي از اعياد بزرگ اسلامي است که يادآور زيباترين نمونه تعبّد انسان در برابر خداوند متعال است. عيد قربان، عيد فداکاري، ايثار، قرباني، اخلاص و عشق است. فدا کردن فرزند دلبند خود، در راه خدا، امتحاني الهي براي حضرت ابراهيم عليه السلام بود که عيد قربان يادآور آن است.

اسلام نيز خواسته است که مسلمانان هر سال عيد قربان را جشن گيرند تا اين اصول و ارزش هاي الهي را همواره مدّنظر داشته باشند و همواره براي تبعيّت از دستورات خداوند و کسب رضايت الهي آماده هرگونه ايثار و فداکاري باشند.ابراهيم از جانب پروردگار، مأمور قرباني کردن فرزند دلبندش اسماعيل شد. هنگامي که ابراهيم فرمان الهي را به پسرش ابلاغ کرد، اسماعيل گفت: پدر جان! فرمان خدا را اجرا کن که مرا از صابران خواهي يافت.

در صبحي دلکش، اسماعيل دست در دست پدر، در صحراي مني، به سوي قربانگاه پيش رفت و خوشحال بود از اين که خداوند متعال، او را برگزيده است. آن گاه ابراهيم با دست هايي محکم و استوار خنجر در حنجره اسماعيلش نهاد تا سر از پيکر عزيزش جدا کند. تيغ بر گلوي فرزند مي چرخيد، ولي نمي بريد. گويي معجزه اي رُخ داده بود. ناگهان قوچي براي قرباني شدن در پيش چشمان ابراهيم نمايان شد و هاتفي ندا داد.

ابراهيم! تو از اين آزمون سربلند بيرون آمدي؛ پس دوستي خد گوارايت باد! امروز نيز حاجيان، در موسم حج، به درگاه خداوند قرباني مي کنند تا بگويند: خداوندا! ما نيز چون ابراهيم تسليم توييم. پس در اين روز زنجيرهاي اسارت و تعلقات را مي بريم تا بيش از پيش به تو نزديک شويم.
قرآن کريم، ضمن بيان داستان هاي آموزنده، که از مهمترين برنامه هاي تربيتي آن کتاب الهي است، نمونه هايي از مقامات والاي انسان هاي واقعي را نشان مي دهد، تا هدف از اين دستورات متين آسماني را به بشر بفهماند. قرباني نمودن فرزند و يا ذبح گوسفند، مطلوب اساسي نيست، بلکه هدف، پرورش افکار ناب، دل هاي پاک و جان هاي منزه است.

خداوند در قرآن مي فرمايد: پس همين که ابراهيم و اسماعيل سر تسليم فرود آوردند و ابراهيم، او را بر پيشاني بر زمين خوابانيد، ندايش داديم که اي ابراهيم! بحق، تصديق مأموريت در خواب نمودي و مابه نيکوکاران اين چنين پاداش مي دهيم.
و اين گونه بود که ابراهيم و اسماعيل به عموم جهانيان نشان دادند که آنچه عيار گوهر انسانيّت را بالا مي برد و او را موجودي شريف مي گرداند، همان حالت خضوع و تسليم در برابر حق تعالي است.

انشاء شماره سه
این انشا مناسب کودکان است

به نام خدا
يكي ازپيامبرهاي خوب خدا اسمش حضرت ابراهيم بود . او بك پسر داشت كه اسمش اسماعيل بود يك روز يكي از فرشتگان خوب خدا كه اسمش جبراييل بود پيش حضرت ابراهيم آمد و گفت:خداوند به تو فرمان ميدهد كه حضرت اسماعيل را به ما هديه بدهي حضرت ابراهيم با خودش گفت:من كه يك پسر بيشتر ندارم ولي چون خدا گفته بايد حرفش را گوش كنم .

به همين دليل به حضرت اسماعيل جريان را گفت وحضرت اسماعيل هم گوش كرد .حضرت ابراهيم همراه پدرش به بالاي كوه رفتند تا آنجا اين كار را انجام دهند وقتي به آنجا رسيدند حضرت ابراهيم كه مي خواست اسماعيل را هديه بدهد.

ناگهان صداي گوسفندي شنيده شد .فرشته خدا جبراييل به آنجا آمد و گفت:خدا اين گوسفند را براي تو فرستاده تا آن را به جاي اسماعيل هديه بدهي ابراهيم خيلي خوشحال شد وگوسفند را قرباني كرد وگوشتش را بين فقرا تقسيم كرد .

ابراهيم واسماعيل خيلي خوشحال شدند كه به حرف خداگوش كرده بودند.وفهميدند كه خدا ميخواسته آنان را امتحان كندو آنها  امتحان را خوب داده بودند. ما مسلمانان اين روز را جشن ميگيريم و به آن عید قربان میگوییم تا هميشه يادمان بماند در هر شرايطي بايد به حرف خدا گوش کنيم . مثل حضرت ابراهيم و حضرت اسماعيل که به حرف خدا گوش کردند .

 

انشاء شماره چهار

به نام خدا

عید قربان یكی از اعیاد مهم مسلمین است كه برخلاف بسیاری از اعیاد، مورد اختلاف نیست؛ چراكه همه فرق مسلمین این روز را عید محسوب می كنند؛ لذا در دعای مخصوص قنوت نماز عید می خوانیم: «اللهم انی اسألك بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و كرامة و مزیدا…؛ بارالها! به حق این روزی كه آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(صلی الله علیه واله) ذخیره و شرافت و كرامت و فضیلت قراردادی…» و بدین گونه عید را فقط مخصوص مؤمنین ندانسته، همه مسلمین را در آن سهیم می دانیم و اعتقاد داریم این گردهمایی عظیم رهیافتی برای رسیدن به اعتصام به حبل الله است كه یكی از مهم ترین دستورات اجتماعی اسلام است.

بنا بر این با توجه به مباحث مطرح شده، مناسك حج كه در اوج عظمت آن عید قربان قرار دارد، علاوه بر رسیدن به توحید عاملی است مؤثر برای نیل به انسجام و همبستگی هر چه بیشتر مسلمانان. لذا بزرگان دینی ما به این مسأله بارها تأكید كرده اند كه بهترین عمل در این روز برائت از مشركین و شیاطین حقیقی عالم است و این مهم میسر نمی شود مگر با انسجام و همدلی تمامی مسلمین با هر فكر و عقیده و مسلكی كه باشند.

حجاج در ادامه اعمال روز عید با كوله باری از عقیده و جهاد، رو به سنّت قربانی می آورند و آن را به پیشگاه پروردگار هدیه می كنند و به دستور الهی جامه عمل می پوشانند كه فرمود: «فـَمَنْ تَمَتَّعَ بِالعُمْرة اِلَی الحَجِّ فـََمَا اسْتَیْسَرَ مِنَ الْهَدْیِ.»

آن كسی كه به قربانگاه می رود و گوسفندی را ذبح می كند، در حقیقت با حركتی نمادین عزم از میان بردن هوس ها و وابستگی هایش را می كند و آماده ایثار و فداكاری می شود. این عمل را از آن جهت كه عبادت و وسیله تقرّب به خداست، قربان گویند. چنان كه امام سجاد(علیه السلام) ضمن پرسشی از شبلی پرسیدند: «آیا به هنگام سربریدن قربانی، نیت كردی كه با تمسك به حقیقت تقوی و ورع حلقوم طمع را قطع كنی … »
انشاء شماره پنج

به نام خدا

عید قربان يکی از اعياد بزرگ اسلامی است که در روز دهم ذيحجه هر سال برگزار می شود. در اين روز که حاجيان پس از وقوف در عرفات و مشعر به منی می روند و رمی جمره می کنند. يکی ديگر از واجبات حج که قربانی کردن ( شتر يا گاو و يا گوسفند) است را انجام می دهند و اين روز را جشن می گيرند.

گاو و شتر و گوسفند قربانی می کنند و به دوستان و مستحقان می دهند و نماز مخصوص عيد خوانده می شود. مراسم اين عيد در شيراز به طرز بسيار با شکوهی برگزار می گردد. اين عيد را عيد قربان می نامند و معتقدند که اين روز همان روزی است که حضرت ابراهيم خواست پسرش اسحق را (که او را سماعيل می نامند ) برای خداوند قربانی کند.

از چند روز قبل از فرارسيدن اين عيد، هر خانواده ای سعی می کند گوسفندی خوب خريداری کند تا آن را قربانی نمايد و به همين دليل هم آن را گوسفند قربانی می نامند .آنها از اين گوسفند خيلی خوب نگاهداری و مراقبت به عمل می آورند گوسفند مزبور بايد کاملاً سالم باشد و هيچ نوع لک يا خالی نداشته باشد تا نموداری از پاکی و پاکدامنی اسحق باشد.

روز عيد که فرارسيد قربانی را که با نوارهايي از پارچه هايي رنگارنگ و مهره های الوان و چيزهای ديگر تزيين می کنند و صورت و دست و پا و ساير قسمت های بدنش را با حنا رنگ می کنند. همسايه ها متقابلاً به ديدن يکديگر می روند و با ادای جمله عيد شما مبارک به هم تهنيت و تبريک می گويند.

وقتی گوسفندان قربانی ذبح شد، بدن آن را قطعه قطعه می کنند و به دوستان و اقوام و افراد فقير می دهند. بعضی ها هيچ  چيز از آن را برای خود نگاه نمی دارند، اما همه مسلمانان خود را موظف می دانند که مقداری از گوشت حيوان قربانی شده را به افراد فقير بدهند تا  بتوانند غذای خوبی با آن درست کنند. در اين روز ايرانی ها غزليات و اشعاری را که به مناسب اين عيد سروده شده اند و از حفظ دارند، مرتباً در کوچه و خيابان می خوانند و سراسر اين روز در شيراز به جشن و شادمانی می گذرد

نماز عيد و قربان در زمان حضور امام عليه السلام واجب است و بايدبه ماعت‏خوانده شود، و در زمان ما كه امام عليه السلام غايب است مستحب مى‏باشد. و احتياط واجب آن است كه آن را به جماعت نخوانند، ولى به قصد رجاء مانع ندارد. و چنانچه ولى فقيه يا ماذون از طرف او اقامه جماعت نمايد،اشكال ندارد.

وقت نماز عيد قربان از اول آفتاب روز عيد است تا ظهر.

مستحب است نماز عيد قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخوانند و در عيد فطر مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار كنند و زكات فطره را هم بدهند بعد از نماز عيد را بخوانند.

 

اشتراک گذاری مطلب

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم