استفاده از بام سبز و دیوار سبز در طراحی ویلا چه تاثیری بر رطوبت و دمای محیط می گذارد؟

تغییراتی که ناشی از ساخت و ساز مسکن و سیستم های معابر در پوشش اصلی زمین ایجاد شده است، جریان گرمای سطح زمین را تغییر داده و گرمای بیشتری را ایجاد می کند. در نتیجه دمای شهری بالاتر از مناطق روستایی و پوشیده از درخت است.

امواج گرمای شهری به طور مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت انسان تأثیر می گذارند. تحقیقات نشان داده اند که ارتباط معنی داری بین افزایش دمای روزانه شهرها و افزایش بستری شدن در بیمارستان، مرگ و میر و بیماری ها وجود دارد. با توجه به روند صعودی میانگین دما به دلیل تغییر آب و هوا، می توان انتظار داشت که چنین پیامدهای نامطلوب سلامتی نیز افزایش یابد.

از طرف دیگر تقاضای کلی برای مصرف انرژی در خانه ها روز به روز در حال افزایش است. درواقع علاوه بر افزایش میانگین دمای کره زمین و گرم شدن زمین، استفاده از منابع انرژی تجدید ناپذیر نیز با کاهش کیفیت هوا بر سلامتی انسان تأثیر می گذارند.

در این راستا، آشنایی با المان های دیوار سبز و روف گاردن برای زیبا سازی ساختمان و طراحی ویلا موضوعی بسیار با اهمیت است و پیدا کردن راه حل های ماندگار برای بهبود کیفیت زندگی در شهرهای بزرگ ضروری می باشد.

ایجاد فضای سبز یکی از روش های پایدار برای بهبود کیفیت هوا است که با توجه به افزایش تراکم جمعیت، فضای محدودی برای ایجاد پوشش گیاهی در شهرها وجود دارد.

در این راستا برای آشنایی با المان های دیوار سبز و روف گاردن برای زیباسازی ساختمان و طراحی ویلا و همچنین بنابراین ایجاد فضای سبز در خانه ها شامل دیوار سبز و گرین وال، علاوه بر کاهش دمای منازل، به دلیل جذب رطوبت توسط گیاهان و نفوذ در خاک، به کاهش اثرات سوء جزایر گرمایی کمک می کند.

استفاده از بام سبز و دیوار سبز در طراحی ویلا

هدف از طراحی و اجرای بام سبز و دیوار سبز در طراحی ویلا کاهش دما و بهبود شرایط زندگی است. این سیستم های سبز دارای اثر بالقوه کاهش دمای داخلی، بهبود کیفیت هوا و کاهش سر و صدای محیط می باشند.

مزایای بام سبز و دیوار سبز در طراحی ویلا

تفاوتی نمی کند که قصد ساخت یک ویلا در محیط شهری یا در یک محیط روستایی را داشته باشید، به هر حال اضافه کردن المان های طبیعی همچون روف گاردن و گرین وال به طراحی ویلا می تواند شما را از مزایای این عناصر طبیعی بهره مند سازد.

کاهش دمای داخلی خانه با سقف سبز و دیوار سبز

مطالعات مختلف کارایی بام ها و دیوارهای سبز را در کاهش دمای داخلی خانه ها تا ۹، ۱۰، ۱۱ و ۱۲ درجه گزارش کرده اند.

محققان دریافته اند که سیستم های مدولار سبز که بر روی دیوارها و سقف ها نصب شده اند قادر به کاهش گرمای شدید به خصوص در مناطق با دمای بالا هستند.

همچنین استفاده همزمان از سقف ها و دیوارهای سبز می تواند به طور قابل توجهی دمای داخلی محیط مسکن را کاهش دهد. این به معنای بهبود دمای محیط و آسایش ساکنین خانه است.

بهبود کیفیت هوا با روف گاردن و دیوار سبز

کاهش دمای خانه با ساخت دیوار سبز و روف گاردن به طور غیرمستقیم به کاهش تقاضای انرژی در خانه کمک می کند. این ویژگی به نوبه خود باعث کاهش سطح آلودگی هوا و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برای تولید انرژی می شود. همچنین سقف های سبز ذرات معلق و گازهای آلاینده مانند اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و مونوکسیدکربن ۱۴ را از بین می برند.

همچنین سقف های سبز به دلیل نفوذ کند آب باران از طریق حدفاصل زیاد بین خاک و سطح کف بام، نقش مهمی در کاهش رواناب ناشی از باران دارند که به این ترتیب باعث کاهش سیلاب ها خواهند شد.

بهبود کیفیت هوا با روف گاردن و دیوار سبز

مطالعات نشان داده اند که بر اساس ضخامت های مختلف خاک در بام های سبز، باغ بام ها می توانند تا ۶۵٪ کل بارندگی را در خود نگه دارند. علاوه بر احتباس و کاهش آب روان ناشی از باران، همچنین بام های سبز برای آلاینده های موجود در آب باران به عنوان فیلتر عمل می کنند. مطالعات مختلف در اروپا نشان داد که بام های سبز می توانند ۹۵٪ کادمیوم، مس و سرب حاصل از آب باران را حفظ کنند.

علاوه بر نقش بام سبز در کاهش انتقال حرارت و بهبود کیفیت هوا، زیبایی بخشیدن به محیط خانه ها و شرایط زندگی بهتر است. ساخت بام سبز رفاه اجتماعی بیشتری به دنبال داشته و می تواند شرایط طبیعی تری را برای زندگی ها ایجاد نماید.

کاهش جزایر گرمایی

معمولا اختلاف بین آب و هوای شهری و روستایی به دلیل درجه حرارت بالاتر و رطوبت نسبی پایین تر در شهرها است. اختلاف دما از استفاده از زمین ناشی می شود. درواقع تابش خورشید در شهرها به طور کلی توسط مصالح ساختمانی جذب می شود. در سطوح بدون پوشش گیاه و در معرض تابش مستقیم آفتاب، نور خورشید و انرژی ناشی از آن توسط خاک و سایر سطوح در معرض نور خورشید بازتابش شده و باعث گرم شدن هوا و افزایش قابل توجه دمای شهرها می شود.

این مورد به خصوص در شهرها و کشورهایی که آب و هوای گرمسیری دارند، به وضوح دیده می شود. با توجه به پیش بینی های مربوط به گرم شدن کره زمین، این موضوع شایسته توجه ویژه است. کودکان و جمعیت سالخورده در برابر امواج گرمایی بیشترین در معرض خطر هستند.

این در حالی است که سهم زیادی از انرژی خورشیدی توسط گیاهان برای تعرق و فتوسنتز مصرف می شود. از آنجایی که گرمای تابش شده توسط یک سطح گرم شده ناشی از نور خورشید متناسب با دمای آن است؛ سایه انداختن پوشش گیاهی بر روی سطوح از تابش گرمای آن جلوگیری می کند. با توجه به اینکه امروزه در شهرها و حتی روستاها، مناطق کافی برای کاشت گیاهان وجود ندارد، تنها گزینه مناسب، استفاده از پشت بام ها و دیوارها برای کاشت گیاهان است.

محوطه سازی ویلا با طراحی و اجرای دیوار سبز (گرین وال) یا روف گاردن (بام سبز) گزینه ای کارآمد برای کاهش جزایر گرمایی است. با طراحی و ساخت دیوارها و سقف های سبز می توانید نرخ تبخیر و تعرق را افزایش داده و به این ترتیب منجر به خنک سازی محیط های شهری و حتی محیط های روستایی شوید.

کاهش جزایر گرمایی

سخن آخر

ساخت دیوار سبز و بام سبز در طراحی ویلا نقش مهمی در افزایش رطوبت و کاهش دمای محیط دارد. این سیستم های مدولار با کاهش آلودگی هوا، کاهش جزایر گرمایی، کاهش روانآب ناشی از باران و بهبود دمای محیط، نگهداری آسانی نیز دارند. شما می توانید با طراحی و ساخت این دو المان در ساختمان ها و ویلاهای خود، به کاهش دمای محیط و در نتیجه کاهش مصرف انرژی کلی ساختمان خود (مصرف برق) کمک کنید.

آبگون دیزاین مجری طراحی و اجرای انواع المان های لنداسکیپ (محوطه سازی) شامل روف گاردن و گرین وال در ساختمان ها و ویلاها، آماده پذیرش انواع پروژه های شماست. برای این منظور تنها کافیست با مشاورین ما در تماس باشید.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.