بین مایکروویو و سولاردام کدام را بخریم؟

بین مایکروویو و سولاردام کدام را بخریم؟

بسیاری از افراد برای سهولت در پخت و پز و گرم کردن انواع مواد غذایی به سراغ خرید مایکروویو ها و سولاردام ها می روند و بسیاری دیگر زندگی را بدون وجود مایکروویو ها امری سخت و غیر ممکن می دانند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بین مایکروویو و سولاردام چه تفاوتی وجود دارد؟ و در نهایت بهتر است مایکروویو بخریم یا سولاردام؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوال ها پاسخ دهیم تا بتوانید لوازم خانگی خود را با آگاهی کامل انتخاب نمایید.

عملکرد مایکروویو ها به چه صورت است؟

در رابطه با عملکرد مایکروویو ها باید به این موضوع اشاره کرد که تمامی مایکروویوها کلیه ی عملیات پخت و پز و گرم کردن غذا را  به کمک اشعه انجام می دهند. استفاده از اشعه در این کار موجب افزایش سرعت پخت و پز نسبت به اجاق گازها می شود که همین امر موجب افزایش محبوبیت مایکروویو ها شده است.

عملکرد سولادارم ها به چه صورت است؟

در رابطه با نحوه عملکرد سولاردام ها باید به این موضوع اشاره کرد که سولاردام ها عملکردی مشابه با مایکروویو ها دارند با این تفاوت که در این دستگاه ها المنت‌های نوری (element) نیز به کار رفته است. معمولا در قسمت بالایی سولادام ها، یعنی بالای محفظه پخت، هیتری زغالی وجود دارد که به آن المنت نوری دستگاه گفته می شود.

درون المنت نوری سولاردام ها، رشته‌های زغال تعبیه شده است که این رشته ها امواجی تولید می‌ کند که حرارت زیادی دارند و می ‌توانند در عمق بالاتری از مواد غذایی وارد شوند. اما تنها در قسمت بالایی محفظهٔ پخت غذا نیست که بین سولاردام و مایکروویو ها تفاوت وجود دارد، در کف سولادام ها هم سیستمی موسوم به مِگاهیتر (mega-heater) وجود دارد که دارای چند نوع هیتر هالوژنی و سرامیکی است.

هیترهای تعبیه شده در سولاردام ها هم وظیفه انتقال گرما و حرارت را به مادهٔ غذایی را دارد. با این اوصاف شاید بتوان گفت که سولاردام نسخهٔ مجهزتری از مایکروویو ها می باشد. با این حال بازهم زود است که در دوراهی مایکروویو یا سولاردام به انتخابی قطعی برسیم. پس هنوز با ما همراه باشید.

عملکرد سولادارم

مایکروویو بخریم یا سولاردام؟

اگر قرار باشد در دوراهی بین خرید مایکروویو یا سولاردام به تصمیمی درست برسیم باید بدانیم که هریک چطور عمل می‌کنند. دستگاه های مایکروویو دارای قطعه ای به نام مگنترون می باشند که این وسیله وظیفه ی تولید امواج را در دستگاه بر عهده دارد. امواج تولید شده در مایکروویو پس از برخورد با دیوارهٔ فلزیِ محفظهٔ دستگاه، به مادهٔ غذایی موجود در مایکروویو می‌ رسند و موجب گرم شدن مواد غذایی می شوند.

در رابطه با نحوه ی کار سولاردام ها باید گفت که سولادام ها دارای سیستمی می باشند که گرما و حرارت را از دو سمت بالا و پایین دستگاه به مواد غذایی انتقال می دهد و علاوه بر مایکروویو که عمل پخت غذا را  به کمک امواج انجام می‌دهد، امواج در کنار گرمایش هیترها و المنت نوری به پخته‌ شدن تند و سریع مواد کمک می ‌کنند. این ویژگی سولاردام ها، سرعت پخت غذا را نسبت به مایکروویو ها افزایش می دهد و همین امر موجب محبوبیت این دستگاه شده است.

پس اگر بخواهیم از نظر سرعت پخت غذا این دو دستگاه را مقایسه کنیم ، باید بگوییم که سرعت پخت مواد مختلف در سولاردام بسیار بیشتر از مایکروویو ها می باشد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که سرعت بالای پخت مواد غذایی چه فوایدی دارد؟ در جواب به این سوال باید گفت که سرعت پخت بالا به حفظ مواد مغذی موجود در غذا کمک می‌کند. این یعنی فعلا سولاردام با وجود سرعت بالاتر پخت غذا و کیفیت حرارتی که ارائه می‌دهد، گزینه ی مناسب تری به حساب می آید. معمولا هیترهایی که در سولاردام تعبیه می‌شود، حرارت بسیار بالایی را به مواد غذایی القا می کند و همین موضوع باعث می‌شود که عمل گریل ‌کردن غذایی با سرعت و کیفیت بهتری نسبت به مایکروویو ها انجام شود.

یکی دیگر از تفاوت‌های عمده میان مایکروویو ها و سولاردام ها در شکل محفظه ی آن ها است. محفظهٔ پخت در سولاردام برخلاف مایکروویو که چهارگوش است، حالتی گرد و استوانه‌ ای دارد و این یعنی، امواج از جهات مختلف، بهتر می‌توانند در غذا نفوذ کنند.همه ی این موضوعات نشان دهنده ی برتری سولادام می باشد.

مایکروویو بخریم یا سولاردام؟

مایکروویو یا سولادام؟ کدام طرفداران بیشتری دارند؟

با توجه به بررسی آمار فروش مایکروویو و سولاردام ها و در میان نظرات کسانی که بهترین مایکروویو و سولاردام را خریده و تجربهٔ کار با آنها را دارند به این نتیجه می رسیم که سولاردام ها به طور کلی از مایکروویو کاربردی ‌تر است و ساختاری که دارد و از آن برایتان گفتیم، امکان پخت ‌وپز با سرعت تر و باکیفیت‌ تر مواد غذایی مختلف را فراهم می‌کند. اما اگر کسی در منزل، یک اجاق گاز صفحه ای با کیفیت داشته باشد، خرید مایکروویو برایش کفایت می کند.

در نهایت باید گفت که قیمت سولاردام از مایکروویو بیشتر است و همین مورد می تواند تاثیر زیادی در حین خرید چنین دستگاه هایی بر تصمیم شما بگذارد. برای مثال اگر اجاق گازی مجهز دارید و می‌خواهید که در خرید وسیله‌ای دیگر (مایکروویو یا سولاردام ) هزینهٔ خیلی زیادی صرف نکنید، بهتر است به سراغ مایکروویو بروید چون هر چند که مایکروویوها هم ارزان نیستند اما نسبت به سولاردام‌ها قیمت کمتری دارند.

جمع بندی:

با توجه به نکات گفته شده در این مطلب شما می توانید با توجه به خواسته های خود مناسب ترین دستگاه را بین مایکروویو و سولادام انتخاب نمایید و از فروشگاه اینترنتی انتخاب سنتر که یکی از معتبر ترین فروشگاه های اینترنتی در زمینه خرید انواع لوازم خانگی مانند خرید اجاق گاز با بهترین قیمت اجاق گاز صفحه ای است خریداری کنید. همان‌ طور که در این مطلب گفته شد، سرعت پخت و گرم کردن مواد غذایی با سولاردام بیشتر از مایکروویو ها است و سولادام ها می ‌تواند نقش فر را در آشپزخانه ایفا کنند. البته لازم به ذکر است که سولادام ها از قیمت بالاتری نسبت به مایکروویو ها برخوردار می باشند . پس بهتر است بنا به سلیقه و نیازتان باید دست به انتخابی بزنید که کیفیت و سرعت بیشتری به آشپزی ‌‌تان می‌ دهند.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.