لباس خواستگاری | ۴۰ عکس شومیز حریر و بلوز شلوار دخترانه برای خواستگاری

لباس خواستگاری | ۴۰ عکس شومیز حریر و بلوز شلوار دخترانه برای خواستگاری

مدل لباس های این نوشته از دلبرانه مختص لباس خواستگاری در جلسه اول که معمولا به صورت زنانه و فقط با حضور خانم ها برگزار میشود است . همانطور که رسم خیلی از ما ایرانی هاست در جلسه اول خواستگاری فقط خانم ها مثل خواهر و مادر و یکی از اقوام نزیک آقا داماد به خانه عروس خانم میروند تا به شکلی صمیمی و غیر رسمی با عروس خانم و خانواده ایشان آشنا شوند و از آنجایی که در این مراسم آقایان حضور ندارند ، دختر خانم میتواند با لباس های راحت تر و باز تر بدون حجاب ظاهر شود . مدل شومیز شلوار های این نوشته باش توجه به رنگ بندی ملایم و مدل ها ساده و شیک دخترانه برای این مراسم بسیار مناسبند.

لباس خواستگاری

لباس خواستگاری (۱)

لباس مناسب مراسم خواستگاری 

قبل از هر چیز باید بگوییم که در بیشتر جاهای ایران دو جور خواستگاری داریم ، که هر کدام رسم و رسوم ویژه ای دارند و لباس و تیپ و ارایش ویژه ای میطلبد. که در ادامه در مورد هر دو مراسم توضیح مختصری میدهیم .

جلسه اول – مراسم خواستگاری زنانه

که فقط با حضور خانم ها مثلا خواهر و مادر آقا داماد و خواهر و مادر عروس خانم و نهایتا یک یا دو نفر از اقوام درجه یک مثل عروس خوانواده یا خاله و عمه حضور دارند این مجلس ، بیشتر برای آشنایی کلی از عروس خانم و خانوده محترمش و البته دیدن ظاهر و رفتار عروس خانم در یک جلسه غیر رسمی تشکیل میشود. با توجه به نبودن آقایان

جلسه دوم – مراسم خواستگاری رسمی با حضور آقا داماد 

این جلسه با حضور آقایان برگزار میشود و رسمیت بیشتری دارد . منظور از اقایان پدر و بردارد عروس خانم و آقا داماد و البته خود آقا داماد است . این جلسه بعد از مراسم خواستگاری زنانه است و برای آشنایی بیشتر صحبت بر سر موضوعات مهم تر مثل جهیزیه و مهریه و شیربها و برگزرای مراسم عروسی و البته صحبت عروس خانم و آقا داماد با هم است .

لباس خواستگاری جدید
لباس خواستگاری دخترانه

لباس خواستگاری (۲)

آرایش در جلسه خواستگاری 

با توجه به جوانی و شادابی چهره و زیبایی طبیعی این سن و سال لزومی ندارد که حتما در جلسه خواستگاری آرایش داشته باشید . بخصوص که حضور بدون آرایش در جلسه خواستگاری نشان دهنده جسارت و اعتماد به نفس بالا ی شما به خانواده آقا داماد خواهید بود.

اما اگر اصرار به ارایش در این جلسه دارید تا حد امکان از رنگ ها و مدل های آرایش طبیعی و ملایم استفاده کنید ، چرا که آرایش شدید هم سن و سال شما را بالا میبرد و شما را مسن نشان میدهد هم حالت معصومیت و پاکی و شادابی چهره جوان شما را از بین میبرد و هم ممکن است شما را زیادی ذوق زده و مشتاق نسبت به انجام شدن این پیوند نشان دهد. علاوه بر این ها ممکن است خانواده داماد این برداشت را داشته باشند که با این همه آرایش ما اصلا خود واقعی عروس خانم را ندیدیم .

در مورد آرایش معمولی هم استفاده از یک کرم پور و پنکیک ملایم ، یک سایه کاملا محو ، ریمل و یک رژ لب صورتی یا کالباسی ملایم کفایت میکند و لازم نیسنت از هفت قلم سایه عربی و خط چشم کشیده و رژ لب قرمز و جیگری برای مراسم خواستگاری استفاده کنید .

لباس خواستگاری ایرانی

لباس خواستگاری (۳)

مدل لباس های پیشهادی برای مراسم خواستگاری 

لباس خواستگاری برای جلسه خواستگاری زنانه : در این جلسه با توجه به نبودن آقایان میتوانید لباس های راحت تر مثل شومیز شلوار ، بلوز شلوار ، بلوز دامن ، کت و دامن سارافون دامن و البته همه این ها بدون شال و روسری و چادر و با یک آرایش ملایم پیشنهاد میشود . مدل لباس های موجود در این نوشته نمونه هایی از شیک ترین و ساده و دخترانه ترین لباس هایی است که میتوانید برای خواستگاری انتخاب کنید.

لباس خواستگاری برای جلسه خواستگاری رسمی : در این جلسه به علت حضور آقایان بهتر است از لباس های پوشیده به همراه شال و روسری و یا چادر استفاده شود. کت و دامن بلند ، شومیز گشاد و دامن ، سارافون دامن ، تونیک مجلسی با دامن یا شلوار میتواند یکی از این انتخاب ها باشد. اما هر هر لباس پوشیده و شیک و دخترانه دیگری که حالت رسمی داشته باشد میتواند استفاده شود.

لباس خواستگاری برای مراسم زنانه
لباس خواستگاری درسا در عاشقانه

لباس خواستگاری (۴)

شال و روسری خواستگاری

روسری وشالی که قرار است در مراسم خواستگاری استفاده کنید باشد چند ویژگی ساده داشته باشند .

 • شال و روسری ست لباس خواستگاری باشند : 

البته منظور از ست بودن این نیست که لزوما همرنگ یا در طیف رنگی لباس ها شال و رو روسری انتخاب کنید ، بلکه کافی است از رنگی بندی مشابه یا متضادی که همنشینی خوبی با رنگ لباس شما دارد انتخاب کنید ، گاهی یک رنگ متضاد ولی شیک جلوه بسیار زیباتری نسبت به رنگ مشابه دارد . اما اگر تصمیم گرفتید از یک شال یا روسری متضاد با رنگ لباس استفاده کنید بهتر است کی گردنبند بلند یا یک دسبند یا صندل و خلاصه یک تکه از لباس را آن هماهنگ کنید تا هارمونی کامل در ظاهر شما ایجاد شود.

 • شال و روسری با رنگ پوست شما هماهنگ باشد :

همه ما به تجربه متوجه شده ایم بعضی از انواع شال و روسری با توجه به رنگ پوست ما بیشتر به ما می آیند و بعضی کمتر مثلا این که رنگ های تیره بیشتر به ما می آید یا روشن ، رنگ های سرد مناسب پوست ماست یا رنگ های گرم ، رنگ های براق برای ما مناسب تر است یا رنگ های مات ، روسری و شال ساده را بیشتر می پسندید یا روسری و شال طرح دار و گل گلی و … این ها نکاتی است که با تجربه متوجه آنها شده ایم . اما دقت کنید تا جایی که ممکن است از رنگ های تیره مثل مشکی و سرمه و قهوه سوخته برای شال و روسری خواستگاری استفاده نکنید چون در خیلی فرهنگ ها این رنگ ها را برای عروس خانم خوش یمن نمیدانند.

 • شال و روسری راحت و مناسب فصل انتخاب کنید. 

در انتها بهتر است شال و روسری انتخاب کنید که اولا مناسب فصل باشد و ضمنا راحت باشد ، لیز نخورد و خش خش نکند در غیر این صورت در طول خواستگاری بجای این که حواستان به خودتان و صحبت های بقیه باشد باید مدام در حال مرتب کردن روسری روی سرتان باشد که کج و کوله روی سر دیده نشود.

لباس خواستگاری برای دختر
لباس خواستگاری رنگ روشن

چند نکته دیگر در مورد ظاهر شما در روز خواستگاری 

 1. حتما قبل از مراسم دوش بگیرید و پس از آن از مام یا دئودورانت ( خوشبو کننده بدن ) استفاده کنید. چرا که به خاطر پذیرایی از مهمان ها و بیشتر از آن استرس ممکن است عرق کنید و بوی عرق بگیرید .
 2. عطر بزنید ، عطر زدن از مستحبات موکد در اسلام است و یک رایحه ملایم و خوش تاثیری به مراتب بیشتر از آرایش غلیظر روی مهمان های شما خواهد داشت.
 3. مسواک فراموش نشود ، گفتن ندارد ولی ممکن است در شلوغی روز خواستگاری فراموش کنید . دهان خوش بود نشان دهنده پاکیزگی و شخصیت شماست بخصوص اگر در وعده های غذایی قبل از سیر و پیاز و سبزی استفاده کرده باشید .
 4. در مورد ظاهر اگر بین پوشیدن چند لباس مردد هستنید بدون هیچ تردیدی رنگ های روشن را به جای تیره و تیپ های ساده و دخترانه را به جای تیپ های زنانه و زرق و برق دار انتخاب کنید .
 5. و نکته مهم و نهایی این است که در نشست و برخواست صحبت کردن و لباس پوشیدن همانی باشید که همیشه هستید ، اعتماد به نفس داشته باشید و از ادا در آوردن و وانمود کردن به چیزی که نیستید بپرهیزیدو در نهایت همه چیز را در حد امکان ساده بگیرید چون سادگی دلپذیر و  آرامش آفرین است و تجملات معذب کننده و استرس زا.

لباس خواستگاری اینستاگرام
لباس خواستگاری instagram

لباس خواستگاری (۶)

لباس خواستگاری دختر
لباس خواستگاری دخترانه شیک

در ادامه نظر شما عزیزان را مدل لباس خواستگاری از نوع شیک و ساده و دخترانه آن جلب میکنم که امیدورم مورد توجه و استفاده شما قرار بگیرد . شومیز های این تصویر به تازیگ جزء ترند های دنیای مد و لباس هستند و به راحتی رنگ بندی های مختلفی از آن را میتوانید در بازار پیدا کنید. اما اکثر عکس های این نوشته متعلق به برند ایرانی بهین دخت هستند . جهت رعایت کپی رایت .

 

لباس خواستگاری (۸)

لباس خواستگاری ۲۰۱۸

مدل لباس خواستگاری ۲۰۱۹
مدل لباس خواستگاری دخترانه ۲۰۲۰

لباس خواستگاری (۹)

مدل لباس خواستگاری

مدل لباس خواستگاری شیک و ساده
مدل لباس خواستگاری دخترانه ایرانی

لباس خواستگاری (۱۰)

مدل لباس خواستگاری ایرانی
مدل لباس خواستگاری دخترانه

لباس خواستگاری (۱۲)

مدل لباس خواستگاری ایرانی پوشیده
مدل لباس خواستگاری پوشیده

لباس خواستگاری (۱۳)

مدل لباس خواستگاری شیک و ساده
مدل لباس خواستگاری اینستاگرام

لباس خواستگاری (۱۴)

مدل لباس خواستگاری
مدل لباس خواستگاری دخترانه ۲۰۱۹

لباس خواستگاری (۱۵)

شومیز خواستگاری

لباس خواستگاری (۱۶)

شومیز برای خواستگاری
مدل شومیز خواستگاری

لباس خواستگاری (۱۷)

شومیز مناسب جلسه خواستگاری
شومیز حریر  شیک روز خواستگاری

لباس خواستگاری (۱۸)بلوز شلوار برای خواستگاری

شومیز و شلوار خواستگاری
بلوز و شلوار خواستگاری دخترانه

لباس خواستگاری (۲۱)

پیراهن شلوار خواستگاری دخترانه
بلیز شلوار خواستگاری

لباس خواستگاری (۲۲)

لباس خواستگاری (۳۴)

مدل بلوز شلوار دخترانه ۲۰۱۹
بلوز و شلوار دخترانه ۲۰۱۸

لباس خواستگاری (۳۵)

بلوز و شلوار زنانه ۲۰۱۹
مدل بلوز شلوار زنانه ۲۰۲۰

لباس خواستگاری (۳۶)

مدل بلوز شلوار زنانه ۲۰۱۹
مدل بلوز و شلوار دخترانه ۲۰۲۰

لباس خواستگاری (۳۷)

شومیز شلوار دخترانه

لباس خواستگاری (۳۸)

عکس شومیز و شلوار دخترانه
انواع شومیز و شلوار دخترانه

لباس خواستگاری (۳۹)

لباس درسا

لباس درسا در عاشقانه
لباس درسا در فیلم عاشقانه

لباس خواستگاری (۳۳)

آداب خواستگاری 

چند نکته که باید قبل از خواستگاری به آن توجه کنید . این نوشته از سایت خوب تسنیم در اینجا بازنشر شده است .

زمان خواستگاری از قبل تعیین شود

خانواده پسر باید قبل از حضور در خانه دختر، زمان و ساعت خواستگاری را با خانواده دختر هماهنگ کنند. تا خانواده دختر بتوانند شرایط خواستگاری و خانه را برای حضور خواستگاران مهیا کنند؛ ولی اگر بدون هماهنگی وارد خانه دختر شوند، شاید خانواده دختر و وضعیت خانه به طوری باشد که پذیرش مهمان ها کمی به تاخیر بیانجامد و باعث سوء تفاهم و حس بی احترامی به خانواده پسر دست بدهد که اصلا خوشایند نیست. زمان خواستگاری بعد از ظهر( ۷-۴ بعد از ظهر) و یا ساعات اولیه شب باشد؛ زیرا در این موقع از روز معمولا تمام اعضاء خانواده و افراد تاثیرگذار دختر و پسر در خانه حضور داشته و می توانند در خواستگاری شرکت کنند.

پوشش مناسب خواستگاری

لباس افراد نشان دهنده شخصیت، طرز تفکر و فرهنگ آنان است. نادیده گرفتن این اصل از سوی دختر و پسر می تواند صدمات جبران ناپذیری را برای آنان به همراه داشته باشد. بنابراین، بر دختر، پسر و خانواده هر دو آنها لازم است لباسی مناسب از لحاظ رنگ و مدل، ارزشهای دینی و جامعه، بدون پز و چشم و هم چشمی انتخاب کنند. برخی گمان میکنند لباس روز خواستگاری باید همان گونه باشد که همیشه می پوشند، برخی دیگر عقیده دارند باید از لباسهای مجلسی شیک با آرایش های تند استفاده کنند. باید دانست این گونه پوشش ها مناسب مراسم خواستگاری نیست. بهتر است در جلسه خواستگاری، لباس متناسب آن جلسه را پوشید. زیرا دیدن دختر و پسر در لباس مناسب خواستگاری تأثیر عمیقی بر هر دو و خانواده هایشان دارد.

آراستگی در خواستگاری

آراستگی ظاهری تأثیر به سزایی در فرد مقابل دارد. به همین علت دخترها در جلسه خواستگاری نسبت به آرایش سر و صورت خود بسیار مقید هستند. اما اگر این آراستگی به قصد پنهان کردن عیب خود باشد، به نوعی نشان دهنده عدم صداقت است. هر چند این پنهان کاری عبور از مرحله اول ازدوج را تسریع می بخشد، اما ممکن است این امر منجر به بر هم خوردن نامزدی آنان و یا حتی منجر به جدایی طرفین در زندگی مشترک شان گردد.

هم چنین طبق قانون اسلام اگر فرد به وسیله آرایش کردن عیب خود را بپوشاند، عقد باطل است. از سویی زینت برای نامحرم حرام است و مانع ازدواج صحیح میشود. آراستگی و مرتب کردن سر و صورت، لباس و … تا اندازهای مناسب است که عیب را نپوشاند که این نشان دهنده رشد اجتماعی افراد می باشد. بهتر است دختر یا پسر از همان اول عیب هم دیگر را ببینند تا در آینده با مشکلی از این نظر برخورد نکنند.

گل و شیرینی خواستگاری

تهیه گل و شیرینی برای خواستگاری از نمادهای زیبا و به یاد ماندنی این مراسم است. که نمایانگر حسن سلیقه، مهر و محبت داماد و نیز توجه ویژه خانواده داماد به عروس و خانواده اش می باشد. پس باید بیشتر به زیبایی آن اهمیت داد تا قیمتش (حتی اگر خواستگاری به سرانجام نرسد)

بعضی از افراد گل و شیرینی های خاص را نمی پسندند مثلاً برخی گل گلایل، داوودی یا شببو را برای مراسم سوگواری مناسب می دانند. شیرینی های بزرگ را نشانۀ بی سلیقه گی فرد مقابل به حساب می آورند، ممکن است حتی رنگ گل، مفهوم ویژهایی برای عده ایی داشته باشد، برای نمونه برخی به علت ناآگاهی، رنگ زرد را نشانۀ نفرت می دانند. این در حالی است که رنگ زرد نشاط آور و نماد زندگی است. به همین دلیل در انتخاب گل و شیرینی توجه به تجربه دیگران، سلیقه خود و عرف مهم است.

جلسه اول گل ببریم یا نه ؟

خانواده پسر با توجه به شناختی که از شرایط فرهنگی و اجتماعی خانواده دختر دارند بهتر است در جلسه اول خواستگاری با خود گل ببرند چون این کار به دو جهت اهمیت می یابد: اول این که اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند ولی چنین کاری انجام نشود ممکن است آن را به حساب بی احترامی یا دست کم گرفتن خود بگذارند. دوم این که در شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اگر در اولین جلسه گل برده شود اثر روانی خوبی بر روی خانواده دختر خواهد داشت.

ورود میهمانان و نحوه برخورد با آنها

زمانی که خانواده پسر، زنگ در را می زنند، خانواده دختر باید جلوی درب حاضر شده، میهمانان را به داخل راهنمایی کنند. اصولاً خانواده پسر در بالای مجلس و خانواده دختر در پایین مجلس می نشینند و مشغول تعارفات و احوال پرسی می گردند. در بسیاری از خانواده ها، دختر خانم به استقبال خانواده پسر نمی رود.

در برخی از خانواده ها هم استقبال دختر از خانواده پسر نوعی ادب محسوب می شود، پس از احوال پرسی مختصری جمع را ترک می کند و بعد از مدتی با سینی چای یا شربت وارد می شود. اما امروز در برخی خانواده ها دختر همراه با خانواده خود در مراسم خواستگاری می نشیند و فرد دیگری با چای یا شربت از خانواده پسر پذیرایی می کند. بعد از خوش و بش خانواده ها، یکی از اعضای خانواده پسر که بیان شیواتری دارد، آغازکننده صحبت های اصلی مراسم خواستگاری میشود.

نحوه گرفتن گل از پسر

گرفتن دسته گل از پسر، متناسب با آداب و رسوم اقوام در کشور ایران، متفاوت است.
برخی از خانواده ها دسته گل تهیه شده در مراسم خواستگاری را به دختر خانم و برخی به پدر یا مادر خانواده هدیه میدهند.

رفتار دختر و پسر در مراسم خواستگاری

دختر و پسر هم باید کاملاً مواظب رفتار خود در جلسه خواستگاری باشند و باید رفتاری متعادل داشته باشند. هر گونه افراط و تفریط در رفتار نادرست است. ترش رویی و سکوت مطلق دختر و پسر یا خنده رویی و سخن گفتن زیاد آنان خوب نیست. لبخندی موقرانه بر لب دختر و پسر، چیزی از ارزش آنها نمی کاهد. هم چنین، از احوال پرسی بسیار گرم و خودمانی، پرهیز کنند زیرا احتمال دارد برداشت های نادرست را ایجاد کند. پس در مجموع دختر و پسر در رفتار و حرکات، راه رفتن، سخن گفتن و … عجله نکنند.

پذیرایی در خواستگاری

یکی از اصول پذیرایی قدیمی و سنتی در مجلس، مراسم چای گرداندن است. در قدیم از طریق این رسم، دختر برای نخستین بار اجازه می یافت که در جمع خانواده داماد حضور یابد. از سوی دیگر حسن سلیقۀ دختر نیز به طور کلی در نحوه پذیرایی کردن او با چای سنجیده می شد. امروز گرچه این سنت دگرگون شده است و در بسیاری از موارد به مفهوم اجازه ورود دختر به مجلس خواستگاری نمی باشد، اما هم چنان زیبایی خود را به صورت یک سنت حفظ کرده و گاه خاطرات شیرینی را برای زوجها فراهم میآورد.

علاوه بر این، پذیرایی در مراسم خواستگاری توسط خانواده عروس نشان دهنده رفتار و فرهنگ آنان است. به همین خاطر لوازم پذیرایی اعم از شیرینی، میوه، وسایل آن و … باید مناسب و در حد اعتدال باشد. تعارف زیاد یا کم، زمان پذیرایی، آغاز پذیرایی از مهمانان و … از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود.

چند نکته مهم : 

 • دقت و سلیقه در آوردن چای یا هر نوشیدنی دیگر مثلاً میتوان از یک شاخه گل کوتاه در سینی پذیرایی استفاده کرد.
 • مسئله مهم دیگر توجه به افراد مسنتر خانواده داماد در پذیرایی کردن است که پذیرایی از فرد مسنتر باید آغاز شود.
 • اساساً خوردن و نوشیدن در مراسم خواستگاری، کمکی هستند برای مشغول شدن، کم کردن اضطراب، استرس و آرام شدن.
 • بکوشید از تشریفات خواستگاری بکاهید. نه دسته گل های گران قیمت به پسر بها می دهد و نه پذیرایی های غیرعادی و پرخرج، ارزش دختر را بالا می برد.

بدرقه خانواده پسر

هنگام خداحافظی هم پسندیده است که پدر و مادر عروس و عروس خانم و وابستگان درجه یک تا آستانۀ در ورودی، میهمانان خود و فامیل آینده را بدرقه کنند.

مطالب مرتبط :

چادر خواستگاری و بله برون عروس | ۲۲ مدل چادر زیبا برای عروس خانم

لباس برای خواستگاری پوشیده | برای خواستگاری چی بپوشم ؟ +۵۰ عکس

لباس بله برون چی بپوشم؟|۳۰ مدل لباس پوشیده و زیبای دخترانه برای بله برون

لباس حنابندان چی بپوشم ؟ | ۳۵ مدل لباس قرمز حنابندان چشم نواز و خاص

مدل لباس نامزدی پوشیده | مدل های زیبای لباس برای عروسان محجبه ۲۰۱۸

شومیز حریر دخترانه | ۳۰ مدل شومیز دخترانه مجلسی ترک ۲۰۱۷

بلوز شلوار دخترانه مجلسی | ۳۰ مدل شومیز و شلوار مجلسی شیک

مدل بلوز زنانه | ۲۰ مدل شومیز و بلوز زنانه ساتن و حریر شیک برای مهمانی

بلوز دامن | ۴۰ مدل بلوز و دامن زنانه شیک از برند ایرانی Rasta

لباس مناسب خواستگاری | ۲۰ مدل لباس شیک و پوشیده مراسم خواستگاری


ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. فاطیما می گوید

  برای خرید و یا اجاره و سفارش دوخت انواع لباس مجلسی و لباس عروس و مانتو و سرهمی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ها وارد سایت فاطیما مد شوید و یا با شماره ۰۹۱۰۴۳۲۳۳۴۷ تماس حاصل فرمایید.

 2. میترا می گوید

  چهارمی خیلی زیباست

  1. saeed می گوید

   زیبا میبینید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.