چیدمان سنتی خانه |تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن + ۳۰ عکس از چیدمان سنتی

چیدمان سنتی خانه |تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن + ۳۰ عکس از چیدمان سنتی

فقط مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها نیستند که عاشق وسایل عتیقه و قدیمی و آنتیکند چون برایشان خاطره های خوشی از گذشته را زنده میکند . الان هم خیلی ها عاشق هر چیزصی هستند که به نوعی به گذشته و سنت های ایرانی وصل میشود . هر وسیله ای که رگ و ریشه ای در گذشته  کهن و تاریخ باستانی ما دارد . چیدمان سنتی خانه ، لباس سنتی، موسیقی سنتی ، طب سنتی . انگار در سنت ها چیزی هست که به آدم حس اعتماد و آرامش میدهد نوعی دانایی فیلسوفانه و عمیق در مورد هر چیزی که خوب است .

به همین خاطر است که حتی گاهی زوج های جوان به جای خرید جهیزیه مدرن به سراغ فرش های دستباف اصیل حصیر و گلیم و نمد میروند و برای تزیین خانه ها بجای استفاده از تزیینات مدرن و شیک سر از زیر زمین و انبار خانه مادر بزرگ ها میروند و کتری قوری و سماور مسی بجای ظرف های کریستال اتریشی میرود درون بوفه دکوری خانه ها. بگذارید اول به سراغ ویکی پدیا برویم و سنت را معنی کنیم و ببینیم این سنت اصلا چی هست که این همه علاقمند سینه چاک دارد :

چیدمان سنتی خانه به سبک جدید 
چیدمان سنتی مدرن خانه 

سنت اصلا چی هست ؟

سنت یا تراداد عبارت از باور یا رفتاری است که در یک گروه یا جامعه از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود،

دارای معنای نمادین یا اهمیت ویژه‌ای است و ریشه آن به گذشته برمی‌گردد.

تعطیلات عمومی و نیز لباس‌های غیرمنطقی اما به لحاظ اجتماعی معنی‌دار

(مانند کلاه‌مویی که قضات در برخی کشورهای غربی در دادگاه‌ها بر سر می‌گذارند) نمونه‌های بارزی از سنت هستند.

حتی هنجارهایی نظیر سلام و احوال‌پرسی کردن نیز سنت تلقی می‌شوند.

سنتها می‌توانند در طول هزاران سال به حیات خویش ادامه دهند یا اینکه گسترش پیدا کنند.

در عین حال سنتهایی هم هستند که به دلایل سیاسی یا فرهنگی در طول مدت کوتاهی ایجاد شده‌اند.

چیدمان سنتی و مدرن خانه

باید اعتراف کرد آرامشی که در خانه های رنگارنگ سنتی هست در سکوت و خلوتی خانه های مدرن نیست. من یکی وقتی وارد یک خانه با دکوراسیون مدرن میشوم یک جورهایی حس میکنم وارد لابی یک هتل گران قیمت شده ام و باید حواسم را جمع کنم که دست از پا خطا نکنم برعکس وقتی وارد فضایی با چینش سنتی میشوم دوست دارم خمیازه ای بکشم به بدنم کش و قوسی بدهم و در پناه این همه رنگ و نور و حس های نوستالژیک یک چرت کوتاه بزنم :)))

اما در نهایت همه میدانیم که زندگی امروزه اقتضائات خاص خودش را دارد مبلمان راحتی کاناپه تلوزیون LED  میز نهار خوری شوفاژ و غیره از جمله وسایلی هستند که هم لازمشان داریم هم شاید به دکوراسیون سنتی به شدت اصیل ما نخورد. ولی گریزی هم از این ابزار های مدرن نیست .

چیدمان دلنشین خانه 
چیدن خانه سنتی

چیدمان سنتی خانه

بنابراین اگر شما هم مثل من از جمله عاشقان چیدمان سنتی خانه و هر چیز سنتی موجود در اطرافتان هستید مجبورید یک جوری بین چیدمان سنتی و مدرن صلح برقرار کنید . خوب بالاخره سخت است که بخواهیم کل خانه را فقط با فرش و پشتی بپوشانیم در این صورت ممکن است خانه بیشتر شبیه مساجد و حسینیه ها شود . نه که بد باشد ولی هر فضایی امکانات خودش را میطلبد. خلاصه باید کاری کنید که امکانات زندگی امروزی را در کنار نشانه های از چیدمان سنتی در گوشه و کنار خانه تان داشته باشید.

عکس خانه سنتی 
عکس چیدن خانه سنتی

چند پیشنهاد بدرد بخور در مورد چیدمان سنتی خانه :

 1. میتوانید بروید سراغ فرش های لاکی سنتی در کنار مبلمان و چیدمان مدرن . رنگ لاکی گرما و صمیمیت خوبی به فضای خانه تان میدهد.
 2. خانه را با وسایل قدیمی و عتیقه مثل آینه های مشبک قدیمی و آثار هنری سنتی ، کلون ،دار قالی نیم بافته ، ظروف مسی و تنگ های سنتی بلوری و … تزیین کنید .
 3. اگر به چیدمان سنتی علاقمندید ظروف کریستال و چینی و سیلور را کنار بگذارید و برید به سمت سفال ها و سرامیک های خوش نقش و نگار ایرانی حتی اگر به چینی های گل قرمزی جهاز مامان ها دسترسی دارید چند تایی را به عنوان دکوری به کار بگیرید.
 4. در صورت امکان یکی از اتاق ها را مبل نکنید و بجایش فقط از فرش و پشتی به سبک اتاق های قدیمی استفاده کنید اگر در زمستان در این اتاق ها کرسی راه بیاندازید که دیرگ نور علی نور خواهد شد.
 5. کوسن های سنتی و رومیزی ها و رو پشتی های ترمه میتوانند زیباترین نشانه ها از سنت در دکوراسیون خانه شما باشند.

  چیدمان سنتی خانه

 6. طاقچه ها را آن روطاقچه ای های مثلثی و آینه شمعدان ها از المان های زیبای خانه های سنتی است اگر طاقچه ندارید از شلف های چوبی و ساده به این منظور استفاده کنید .
 7. بجای آباژور از شمعدانی های لاله عباسی استفاده کنید این شمعدانی های زیبا یکت توان زیر و رو کردن حس و حال یک خانه را دارند . پیه سوز و فانوس هم گزینه هایی دیگری در این راستا هستند .
 8. اگر امکانش را دارید سراغ پنجره ها و در های ارسی بروید که چیدمان خانه تان تا حسابی زیر و رو میکند .
 9. استفاده از پرده های ساده ی توری به سبک قدیم به جای پرده های سلطنتی چند طبقه را فراموش نکنید این پرده های ساده هم در دکوراسیون مدرن وهم در دکوراسیون سنتی جایگاه ویژه ای دارند به علاوه اینطوری نور را از محیط خانه خود دریغ نکرده اید.
 10. به سبک قدیم و همین طور استفاده از چند تخت سنتی در خانه که با گلیم و پشتی های سنتی بپوشانید و گاهی چهاز زانو روی آن بنشینید و در استکان های کمر باریک چای بنوشید احتمالا حس نوستالژیک پسندتان را حسابی قلقلک خواهد داد.

  چیدمان سنتی خانه

 11. در قسمت اوپن آشپزخانه و یا در چهار چوب راهرو از پرده های مهره ای فانتزی یا از پرده های بافته شده  عشایری استفاده کنید.
 12. برای تابلو های هنری در چیدمان سنتی دستتان حسابی باز است ، تابلو های خط نستعلیق و شکسته نستعلیق، تابلو های منبت و معرق و تابلو فرش های اصیل و حتی یک تکه گلیم پر نقش و نگار میتواند زینت بخش بهترین و بزرگترین دیوار منزل شما باشد.
 13. بجای لوستر های مدرن و LED  از لوستر های سنتی حباب دار با رنگی که رنگ قالب در خانه شماست استفاده کنید .
 14. در خانه از گل و گیاه ها آپارتمانی در گلدان هاس سفالی رنگ نخورده استفاده کنید که هم حسن نوستالژیک زیبایی دارد و هم روح تازگی و طراوت را به خانه شما میاورد.
 15. از گره چینی در گوشه کنار خانه خود ،مبلمان و تختهای چوبی سنتی، کابینت ، سقف ، قاب آینه ،و غیره استفاده کنید.
عکس چیدن جهاز سنتی
عکس سنتی خانه شیک 
عکس سنتی جهاز

چیدمان سنتی خانه

در مورد دکوراسیون و چیدمان خانه و جهیزیه تصاویر بسیار گویا تر از کلمات هستند بنابراین صحبت هایم را کوتاه میکنم و نظر شما را به تماشای تصاویر زیر جلب میکنم . این تصاویر برگزیده ای از چیدمان سه خانه است که یک نکته مشترک دارند  این نقطه مشترک استفاده از وسایل و المان های چیدمان سنتی در کنار چیدمان مدرن است. امیدوارم همان قدر که من از چیدمان سنتی در این خانه ها لذت بردم و به سلیقه صاحبان آنها آفرین گفتم برای شما نیز الهام بخش باشد.

جهیزیه سنتی
جهیزیه عروس سنتی
چیدمان جهیزیه سنتی
دکوراسیون سنتی ایرانی

چیدمان سنتی خانه (۱)
دکوراسیون سنتی منزل

چیدمان سنتی خانه (۲)
دکوراسیون سنتی

چیدمان سنتی خانه (۳)
دکوراسیون سنتی اتاق خواب

چیدمان سنتی خانه (۴)
دکوراسیون سنتی ایرانی

چیدمان سنتی خانه (۵)
دکوراسیون سنتی ایرانی در خانه

چیدمان سنتی خانه (۶)
دکوراسیون سنتی ایرانی منزل

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۱)
دکوراسیون سنتی خانه

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۲)
دکوراسیون سنتی خانه ایرانی

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۳)
دکوراسیون سنتی داخلی

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۴)
دکوراسیون سنتی داخلی منزل

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۵)
دکوراسیون سنتی منزل

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۶)
دکوراسیون سنتی ویلا

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۷)
دکوراسیون منزل سنتی ۲۰۱۷

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۸)

عکس خانه سنتی

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۹)
عکس خانه سنتی ایرانی

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۱۰)
عکس خانه های سنتی

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۱۱)
عکس خانه های سنتی ایران

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۱۲)

تصاویر چیدمان سنتی خانه

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۱۳)
عکس چیدمان سنتی خانه

چیدمان سنتی خانه ایرانی (۱۴)
مدل چیدمان سنتی خانه

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۱)
چیدمان اشپز خانه سنتی

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۲)
چیدمان سنتی خانه

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۳)
چیدمان سنتی خانه ایرانی

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۴)
چیدمان سنتی خانه عروس

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۵)
چیدمان سنتی خانه های کوچک

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۶)
چیدمان سنتی در خانه

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۷)

عکس خانه سنتی 

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۸)

عکس جهیزیه سنتی 

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۱۰)

عکس جهیزیه سنتی شیک 

این مطلب از سایت خوب چیدانه هم در مورد تلفیق دکوراسیون مدرن و سنتی است

اگر به مطالعه بیشتر در این رابطه علاقه مند هستنید میتوانید در این قسمت مطالعه بفرمایید :

تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن در چیدمان خانه های امروزی!

هنگامی که برای چیدمان دکوراسیون خانه خود  ترکیبی از مبلمان مدرن و سنتی را استفاده می کنید  در حقیقت به شخصی سازی و خلق فضایی چندلایه پرداخته اید.حقیقت این است که هر فردی باید خانه خود را طبق علایق و سلیقه شخصی خود دکوراسیون کند و در این راستا احتمال روی آوردن به سبک تلفیقی زیاد است و کم پیش می آید که فردی تنها یک سبک را در دکوراسیون خانه خود پیاده کند، مگر اینکه واقعا عاشق یک سبک خاص باشد. اگر ترکیب کردن مبلمان و اکسسوری های مدرن با انواع سنتی آن بدون فکر و برنامه ریزی قبلی انجام شود، منجر به نتیجه ای درهم و برهم و نازیبا می گردد. اگر قصد این کار را دارید، قبل از هر اقدامی باید سه نکته را در نظر بگیرید و به آن ها توجه کنید. در ادامه با چیدانه همراه باشید…

عکس جهیزیه سنتی
مدل جهیزیه سنتی
جهیزیه های سنتی

مدرن یا سنتی؟

تعیین کنید تمایل دارید چه نوع دکوراسیونی بر فضا حاکم باشد؟ دوست دارید دکوراسیون مدرن غالب باشد یا دکوراسیون سنتی؟ با تعیین این نکته مهم دریابید خانه را باید با زمینه اصلی مدرن به همراه اکسسوری ها و چاشنی های سنتی یا با تم اصلی سنتی با چاشنی ها و جزئیات مدرن چیدمان کنید. طراحی دکوراسیون تلفیقی که در آن یک سبک بر سبک دیگر غالب باشد بسیار مهم است، زیرا در غیر این صورت همه عناصر در فضا برای جلب نظر مساوی با هم در نبرد خواهند بود.

چیدمان سنتی جهیزیه عروس
دکوراسیون سنتی جهیزیه عروس

هارمونی یا تضاد در دکوراسیون سنتی، مدرن؟

پس از اینکه دریافتید چه چیزی را دوست دارید و چرا به آن علاقه مندید  نوبت به یک سؤال مهم دیگر می رسد  و آن این است که به دنبال چگونه جلوه ای هستید، جلوه ای هماهنگ یا جلوه ای متضاد؟

خانه سنتی
خانه سنتی ایرانی

اگر تمایل به خلق جلوه ای هماهنگ و آرام دارید، مبلمانی را انتخاب کنید که از نظر ظاهری شباهت زیادی به هم دارند یا تنها چند درجه با هم تفاوت ظاهری دارند. برای مثال اگر تمایل به ایجاد هارمونی در دکوراسیون تلفیقی خود دارید از ست مبلمان چوبی با سبک مدرن استفاده کنید و میزهای چوبی اما سنتی انتخاب کنید. در این صورت هم مبلمان مدرن و سنتی را با هم تلفیق کرده اید هم چوبی بودن عناصر با هم هماهنگی خواهد داشت. اما اگر تمایل به ایجاد تضاد و افزودن هیجان به دکوراسیون دارید، از بافت ها و رنگ های متنوعی کنار هم استفاده کرده و سعی کنید تضاد در دکوراسیون شما بیشتر و محسوس تر باشد.

خانه سنتی یزد ، خانه سنتی شیراز
خانه سنتی اصفهان ، خانه سنتی کاشان
خانه سنتی گیلان ، خانه سنتی قزوین

دلیل علاقه شما به مبلمان سنتی، مدرن چیست؟

زمانی که با قطعه ای از مبلمان رو به رو و جذب آن می شوید  از خود بپرسید چه ویژگی آن را دوست دارید  و چه چیزی از آن قطعه شما را جذب کرده است. آیا مدل و شکل آن را دوست دارید یا بافت و رنگ آن شما را مجذوب کرده است؟ چندین بار این کار را انجام دهید و تصویر عناصری که شما را به خود جذب کرده اند و از آن ها خوشتان آمده کنار هم بگذارید. در نهایت با تماشای آن ها در می یابید که باید به چه ویژگی هایی توجه بیشتری کنید و مبلمان خود را چگونه و از چه جنبه هایی با هم تلفیق سبک نمایید، از نظر شکل، بافت، طرح پارچه یا رنگ؟

عکس خانه سنتی
عکس خانه سنتی ایرانی
عکس خانه سنتی و قدیمی

سبک اول … سبک دوم 

حالا که می دانید چه چیزی دوست دارید، سبک مسلط و غالب را انتخاب کنید و سبک دوم را در قالب عناصر چاشنی و برجسته در دکوراسیون به آن اضافه کنید. دو سبک مدرن و سنتی را با رنگ ها، بافت ها و اشکال همسان با هم ترکیب کنید و زمانی که سبک ها را با هم ترکیب می کنید با خلق هارمونی یا تضاد به ایجاد تفاوت هایی ظریف بپردازید.

عکس خانه سنتی زیبا
عکس خانه سنتی شیک

در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن این نکات را جدی بگیرید!

برای دکوراسیون تلفیقی سه رنگ اصلی انتخاب کنید.

می توان از رنگ های متضاد استفاده کرد یا رنگ هایی را به کار برد که با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. برای مثال سه رنگ مشکی، بنفش و قرمز در عین تضادی که با هم دارند کنار هم بسیار زیبا جلوه خواهند کرد، در حالی که سه رنگ قهوه ای سوخته، نارنجی و دارچینی سه رنگ هماهنگ با هم هستند که به خوبی نیز همدیگر را کامل می کنند. اگر طرفدار کنتراست یا تضاد در دکوراسیون تلفیقی خانه هستید، باید انتخابی مانند انتخاب اول داشته باشید و اگر تمایل به ایجاد هارمونی در دکوراسیون دارید، انتخابی مانند حالت دوم برای شما مناسب تر است. رنگ هریک از قطعات و عناصر دکوراسیون خواه آن عنصر مدرن باشد یا سنتی، باید جزء یکی از این سه رنگ باشد.

عکس سفره خانه سنتی
عکس از خانه سنتی

مبلمان و قطعات اصلی دکوراسیون خانه

مبلمان و قطعات اصلی دکوراسیون خانه را در یک سبک خریداری کنید یا مدرن یا سنتی. سبک مبلمان و عناصر اصلی دکوراسیون هرچه باشد، اکسسوری ها و جزییات دکوراسیونی باید دارای سبک مقابل آن انتخاب شود.

برای مثال اگر تخت خواب و میز کنار تختی خود را مدرن انتخاب کرده اید، باید برای آباژور کنار تخت گزینه ای سنتی را انتخاب کنید. این نکته در طراحی دکوراسیون مدرن، سنتی بسیار مهم است. فراموش نکنید سبکی که برای مبلمان و عناصر بزرگ و اصلی دکوراسیون انتخاب می کنید، سبک غالب و اصلی دکوراسیون شما محسوب می شود و سبکی که برای اکسسوری ها و جزییات انتخاب می کنید، سبک دوم و مکمل محسوب می گردد.

عکس خانه قدیمی وسنتی
عکس خانه های سنتی زیبا

چیدمان سنتی خانه

چیدمان سنتی خانه چیدمان سنتی و مدرن (۹)

 

همچنین بخوانید :

دکوراسیون سنتی | برای خانه ای با دکوراسیون سنتی از این عکس ها ایده بگیرید

خانه سنتی | عکس هایی از چیدمان سنتی ولی امروزی با پنجره ارسی

دکوراسیون سنتی خانه |عکس های کامل دکوراسیون سنتی در ۵ خانه ایرانی

جهیزیه سنتی | ۲۵ عکس جهیزیه سنتی عروس زیبا و دلنشین

عکس کرسی | ۳۰ عکس کرسی در خانه های ایرانی + فواید کرسی برای سلامتی

مدل کوسن فانتزی و سنتی | ۳۵ مدل ست کردن کوسن با وسایل خانه

پرده سنتی طرح دار | ۲۲ مدل پرده سنتی بسیار زیبا برای پذیرایی و اتاق


ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. پی جی ما می گوید

  چقدر مطالب متنوع وخوبی رو نوشتید و عالی بودن مممنون . لطفا از وبسایت ما هم دیدن کنید . بازار بزرگ مبل امام علی پی جی ما

  1. saeed می گوید

   ممنونم

 2. هوشمند سازی ساختمان می گوید

  چه چیدمان جذابی. خیلی حال و هوای خوبی داره زندگی کردن تو این نوع خونه ها. و اون فانوس خیلی نظر منو جلب کرد.

  1. saeed می گوید

   سپاس از نظر لطف شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.