در زمان خواب چه لباسی بپوشیم؟ لباس مناسب در زمان خوابیدن چیست؟

در زمان خواب چه لباسی بپوشیم؟

ما به طور متوسط یک سوم زندگی خود را در خواب میگذرانیم. بنابراین، بسیار مهم است که به همه عواملی که میتواند مانع خواب راحت شوند، خوب فکر کنیم و بدانیم که باید در زمان خواب چه لباسی بپوشیم. از استرس شغلی و مسئولیتهای خانوادگی گرفته تا اتاق خواب و حتی لباسی که در زمان خواب میپوشید، همگی در داشتن یک خواب آرام و راحت تاثیرگذار هستند.

بنابراین، جای تعجب نیست که گاهی اوقات رسیدن به یک خواب با کیفیت، دشوار باشد. قطعا در مورد لباس خواب و لباس زیر و اینکه باید آنها را به هنگام خوابیدن استفاده کرد یا خیر، پاسخهای زیادی میشنوید. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا در اینجا، درباره پوشیدن لباس مناسب در زمان خوابیدن، ویژگیهای یک لباس خواب مناسب و اینکه آیا پوشیدن لباس زیر در زمان خواب درست است یا خیر، مطالبی را به شما ارائه دهیم.

ویژگیهای بهترین پارچه برای لباس خواب چیست؟

هنگام انتخاب لباس خواب، باید نکات مهمی را در نظر گرفت تا مناسبترین انتخاب را انجام داد. به عنوان مثال، تنظیم دمای بدن و البته راحتی و نرمی در زمان خوابیدن؛ از جمله مواردی هستند که در انتخاب لباس خواب باید آنها را در نظر گرفت.

به طور کلی، پارچه هایی که اجازه لمس دلپذیری را به پوست میدهند و به روند طبیعی تعریق بدن در زمان خواب، کمک میکنند توصیه میشود. البته انتخاب یک لباس خواب مناسب از بهترین پارچه، بستگی به فصل نیز دارد. اما لباس خواب های ساتن ابریشم به صورت چهارفصل قابل استفاده است.

اگرچه لباس خواب از جنس ابریشم و پنبه، یک گزینه ایده آل برای بسیاری از افراد است. اما در بیشتر مواقع بهترین پارچه برای لباس خواب نیست. در واقع، اکثر افراد پس از به خواب رفتن، دمای بدنشان کاهش می یابد و پنبه عایق خوبی نیست و شاید نتواند بدن را در شب گرم نگه دارد.

همچنین پنبه و ابریشم، فاقد رطوبت است و برای کسانی که تعریق شبانه دارند گزینه خوبی میتواند باشد. با این حال، پارچه از جنس پنبه و ساتن ابریشم، مقرون به صرفه، قابل تنفس، سبک وزن، نرم و انتخابی کاملاً خوب و محبوب میباشد.

از سوی دیگر، پارچه پشمی برای لباس خواب، کمک بزرگی به گرم نگه داشتن بدن شما در زمستان میکند. با این وجود، این پارچه‌ها برخی ویژگی‌های ناخوشایند دارند. برای مثال لباس خواب پشمی به علت خارش بدن و تعریق بیش از حد در طول خواب، به احتمال زیاد گزینه عالی نمیتواند باشد.

پارچه های دیگری که باید برای انتخاب لباس خواب در نظر گرفته شوند شامل بامبو، ابریشم، ساتن و فلانل هستند. آنها توانایی فوق العاده ای در جذب رطوبت و کنترل دمای ایده آل بدن دارند.

خصوصیات بهترین لباس خواب، بهنگام خوابیدن

به قول معروف، دیگه اون دوران گذشته که فقط پولدار ها لباس خواب می پوشیدن و ما فقط تو فیلما نگاش می کردیم! لباس سکرت یه کاری کرده که همه بتونیم از این لباس های راحتی فوق العاده استفاده کنیم. بهترین مدل های لباس خواب را در فروشگاه های معتبری مانند لباس سکرت خریداری کنید. برای خرید بهترین مدل لباس خواب به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://www.lebassecret.com/product-category/pajamas

قطعا، همه ما برای خوابیدن لباسهای گشاد و آزاد را ترجیح میدهیم. بنابراین، لباسهایی را برای خوابیدن انتخاب کنید که نرم باشند. زیرا لمس آنها همیشه به داشتن خواب آرام کمک میکند.

طبق مطالعات علمی و نظریه کارشناسان، رنگ لباس خواب میتواند نقش بسیاری در خواب راحت داشته باشد. به همین دلیل لباس خوابهای روشن مانند نقره ای، قرمز و صورتی ، گزینه ایده آلی برای پوشیدن در زمان خواب هستند.

بهنگام شب به دلیل وضعیت دراز کشیدن ما، خون به طور یکنواخت در رگها گردش می یابد. بنابراین بهتر است از هر چیزی که بدن را تحت فشار قرار میدهد از جمله لباس خواب خیلی تنگ یا چسبان، خودداری کنید.

از طرف دیگر، اگر هنگام بیدار شدن از خواب از ناراحتیهایی مانند سنگینی یا خواب گرفتگی پاها رنج میبرید، پوشیدن جورابهای فشرده در روز و حتی به هنگام خواب توصیه میشود.

علاوه بر خصوصیات یک لباس خواب خوب که در بالا اشاره شد، باید مهمتر از همه خودتان آن را دوست داشته باشید و در آن احساس راحتی کنید. قطعا آن لباس خواب، ایده آل خواهد بود.

فواید پوشیدن لباس خواب برای زنان و مردان

به طور کلی، لباس خواب، نماد آرامش و راحتی در خواب است. در اینجا فواید پوشیدن لباس خواب را به شما بازگو میکنیم:

 • گردش خون بهتر: آزادی و گشادی لباس خواب منجر به گردش خون بهتر و همینطور عدم فشار بر عضلات بدن میشود.
 • استرس کمتر: پوشیدن لباس خواب نسبتا گشاد، تنش در عضلات و مفاصل بدن را کاهش میدهد و در نتیجه تغییر وضعیت بدن بهنگام خواب، باعث نارحتی نمیگردد.
 • راحتی: همانطور که در بالا اشاره شد، پوشیدن لباس خواب برابر با عدم استفاده از لباسهای تنگ و روزمره در طول شب و خواب است. بنابراین، از بافت نرم لباس خواب خود لذت ببرید.از مدل های مانند ست کامل لباس خواب مدل victoria444 برای بانوان و لباس خواب ابریشمی مردانه victoria980 برای آقایان استفاده کنید.
 • احساس آرامش: پوشیدن لباس خوابهای مانند بلوز و شلوار راحتی قلبی victoria370؛ در طول شب، زمان خوبی را برای استراحت و همینطور انجام کارهایی مانند مطالعه و یا تماشای فیلم فراهم میکند. چرا که در زمان پوشیدن لباس خواب، احساس آرامش بیشتری داریم.

فواید پوشیدن لباس خواب

 • گرم نگه داشتن بدن (تنظیم دمای بدن): در جاهایی که هوا سرد است، پوشیدن یک لباس خواب گرم و نرم مانند مدل بلوز وشلوار زنانه مدل victoria656؛ در رختخواب به گرم نگه داشتن بدن شما کمک میکند. لباس خواب اندام تحتانی را به طور کامل میپوشاند و به طور کلی در طول شب از سرد شدن بدن جلوگیری به عمل می آورد. همچنین یک لباس خوابساتن ابریشمی مناسب، میتواند دمای بدن را در گرما و یا سرما متعادل کند.
 • رعایت بهداشت: با توجه به اینکه، ما در طول روز به دلیل انجام فعالیتهای مختلف شاید میکروبها و آلودگیها را به سمت خود جذب کرده باشیم، بنابراین رفتن به رختخواب با همان لباس روزمره، میتواند باعث بیماری در ما شود. به همین دلیل پوشیدن لباس خواب مخصوص شب، از این امر جلوگیری میکند و باعث رعایت بهداشت خواهد شد.

آیا در زمان خواب، لباس زیر بپوشیم؟

به گفته پزشکان متخصص، خوابیدن با لباس زیر تنگ میتواند برای سلامتی مردان و زنان مضر باشد. به طور کلی، پوشیدن لباس زیر نامناسب (شورت و سوتین) میتواند باعث سایش پوست در زنان و مشکلات ناباروری در مردان شود. همچنین، لباس‌ زیر تنگ میتواند علت ایجاد باکتری و قارچ در خانمها باشد.

به گفته متخصصان، لباس زیر دو هدف اصلی (بهداشتی و محافظتی) دارد. فراموش نکنید: لباس زیر مثله یک رفیقه، اگه خوب باشه! خودش میکشتت بالا ولی اگر بد باشه بهت زخم کاری میزنه!.
نا گفته نماند که پوشیدن لباس زیر مناسب و قابل تنفس در زمان خواب به دفع عرق و رطوبت و همچنین داشتن ترشحات و یا قاعدگی کمک میکند. آیا برای داشتن احساس تمیزی و راحتی و رعایت بهداشت فردی در خواب به لباس زیر نیاز دارید؟ پاسخ بله است.

برخی از افراد نگران ترشحات واژن و یا رطوبت در بدن خود هستند. به همین علت، خوابیدن بدون لباس زیر برای این اشخاص آزاردهنده میباشد. اما از نظر بهداشت فردی بهتر است در شرایط عادی هم(نداشتن قاعدگی و یا ترشحات واژن) حتما از لباس زیر در زمان خواب، استفاده کنید. اگر نواحی حساس بدن، توسط شورتهای تنگ و یا پارچه های غیر قابل تنفس پوشیده شود، در آنجا رطوبت جمع میگردد. رطوبت، بستر مناسبی برای رشد باکتری یا قارچ ایجاد میکند. پس نیاز است به خصوص بانوان حتما درزمان خواب هم از شورت مناسب استفاده کنند.

توصیه ما، استفاده از شورت نخی با کیفیت و یا پوشیدن شورتکس در زمان قاعدگی مانند شورتکس نخ پنبه ۹۰۵ میباشد. استفاده از شورتکس در زمان پریودی، به خانم ها کمک بسیار زیادی میکند.

به علاوه مردان نیز بهتر است از پوشیدن لباس زیر تنگ به هنگام خواب خودداری کنند، زیرا میتواند بر کیفیت اسپرم آنها تاثیر بگذارد.

لباس زیر

آیا لباس زیر یا شورت برای بیماریهای پوستی مضر است؟

متخصصان به آقایان توصیه میکنند که اگر یک بیماری پوستی مانند خارش یا خشکی پوست در ناحیه تناسلی دارند، بهتر است برهنه بخوابند تا پوست ناحیه تناسلی، نفس بکشد.

با این حال، به خانمها توصیه میشود، در زمان خوابیدن لباس زیر (شورت) بپوشند و از جنسهای خوب و با کیفیت، نرم و لطیف، بدون حساسیت و بدون درز بهره بگیرند تا دچار بیماریهای عفونی، خارش و یا قارچ نشوند.

نظریه متخصصان درباره پوشیدن سوتین، موقع خواب

به خاطر داشته باشید که حتی زمانی که شواهد علمی در مورد این موضوع وجود نداشته باشد، واضح است که پوست به یک “تنفس” نیاز دارد تا بتواند فرآیندهای خود را به درستی انجام دهد. علاوه بر این، انقباض طولانی مدت میتواند باعث ناراحتیهای مختلفی مانند کمردرد و احتباس مایعات شود.
به همین دلیل نپوشیدن سوتین یا لباس زیر در زمان خواب، ۷ تا ۸ ساعت استراحت کامل به پوست میدهد و به جلوگیری از درد و ناراحتی در سینه ها کمک میکند.

در زمان خواب سوتین بپوشیم؟

در جامعه علمی در مورد پوشیدن سوتین، اتفاق نظر وجود ندارد. توصیه متخصصان این است که همیشه سایز مناسب خود را انتخاب کرده و راحتی را در اولویت قرار دهید. بنابراین اگر زنی احساس میکند که بدون پوشیدن سوتین یا لباس زیر در زمان خواب راحتتر است، هیچ اشکالی ندارد. همچنین اگر برخی از خانمها به نپوشیدن سوتین عادت ندارند، میتوانند از یک لباس زیر نرم، بدون درز، راحت و در یک سایز بزرگتر بهره بگیرند.

در حال حاضر، خوابیدن با سوتین (یا بدون آن) به یک تصمیم شخصی تبدیل شده است. این مسئله به عواملی از قبیل اندازه سینه، راحتی، اولویت ها و موقعیت بستگی دارد.

پزشکان توصیه میکنند از استفاده از سوتین های فنردار در زمان خواب خوداری کنید اما استفاده از سوتین ورزشی در زمان خواب مشکلی در پی نخواهد داشت.

اما به طور کلی عدم استفاده از لباس زیر یا سوتین بهنگام خواب، فواید زیر را برای شما به ارمغان می آورد:

 • نپوشیدن سوتین، اجازه تعریق مناسب پوست را میدهد.
 • عدم استفاده از سوتین باعث بهتر شدن استراحت شبانه میشود.
 • نپوشیدن سوتین گردش خون را تسهیل میکند.
 • ترویج تخلیه لنفاوی ناحیه
 • از احتباس مایعات خودداری میکند.

منبع: https://www.lebassecret.com/


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.