خواص روغن درخت چای برای پوست و مو که نمیدانید!

خواص روغن درخت چای برای پوست و مو و کاربردهای بسیار آن را در این مقاله بررسی خواهم کرد. این روغن از برگ های یک درختی بومی که در کشور استرالیا قرار دارد استخراج می شود. کاربرد های روغن درخت چای شامل: خواص ضد باکتریایی، ضد عفونی کننده، خواص فوق العاده برای پوست و مو می باشد. در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا با این روغن و فواید آن به طور کامل آشنا شوید.

روغن درخت چای چیست؟

روغن درخت چای  که با نام علمی ملالوکا در جهان مشهور است یکی از روغن های معطر است که خواص دارویی و درمانی زیادی را دارا می باشد. این روغن از درختی که در منطقه ی کوئینزلند و نیوویلز جنوبی کشور استرالیا استخراج می شود. این درخت ملالوکا نام دارد که به آن درخت چای نیز گفته می شود. بومیان آن منطقه از کشور استرالیا از قرن ها پیش این روغن را استخراج کرده و استفاده می کردند. امروزه نیز این روغن شهرتی جهانی پیدا کرده است و همه ی دنیا متوجه خواص فوق العاده روغن درخت چای شده اند.

روغن درخت چای چیست؟

توجه داشته باشید این درخت که به درخت چای معروف است با درختی که از آن چای سیاه گرفته می شود تفاوت دارد و یکسان نمی باشد.

ترکیبات روغن درخت چای

همانطور که در قسمت قبل گفته شد این روغن از درخت ملالوکا گرفته می شود و دارای خواص بسیار زیادی می باشد. در این قسمت قصد داریم درباره ی ترکیبات این روغن که باعث خواص فوق العاده آن شده است صحبت کنیم. از ترکیبات موجود در روغن درخت چای می توان به مواردی چون: ترپن هیدروکربن ها، ملینا، مونوترپن ها، سزکوئی ترپن و الکل اشاره کرد. وجود هر یک از این مواد در این روغن سبب خواص و ویژگی های خاص آن شده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

خواص روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خاصیت های شگفت انگیز زیادی می باشد. این روغن خواص زیادی در زمینه ی ضو عفونی کننده و از بین بردن ویروس ها و باکتری ها دارد.

از این خواص ها می توان به مواردی به شرح زیر اشاره کرد:

  • ضد عفونی نمودن دست با استفاده از روغن درخت چای:

یکی از مهم ترین خواصی که این روغن دارد خواص ضدعفونی کنندگی است. این روغن یک ضد عفونی کننده ی طبیعی است که با استفاده از آن میتوان چندین نوع ویروس و باکتری را از بین برد. حتی در برخی از مایع های دستشویی نیز برای از بین بردن بهتر باکتری ها و تمیزی هرچه بهتر دستان از روغن درخت چای استفاده می شود.

  • دفع کردن حشرات با استفاده از روغن درخت چای:

طی تحقیقات انجام شده این نتیجه حاصل شده که این روغن توانایی دفع حشرات مزاحم را دارا می باشد. بنابراین با استفاده از آن می توانید به راحتی یک مایع برای دفع حشرات بسازید.

  • ضدعفونی نمودن زخم ها، خراش ها و جراحات پوستی با استفاده از روغن درخت چای:

از دیگر خواص روغن درخت چای ضدعفونی کنندگی زخم ها است. با استفاده از روغن به دست آمده از درخت چای می توان به راحتی زخم ها و جراحات پوستی را ضدعفونی کرد و از بروز هرگونه عفونت جلوگیری کرد.

  • خوشبو کنندگی طبیعی با استفاده از روغن درخت چای:

به دلیل خاصیت های ضد باکتریایی که در این روغن وجود دارد قابلیت خوشبو کنندگی بدن را خواهد داشت. از این رو روغن درخت چای جایگزین مناسبی برای ضد عرق ها و خوش بو کننده ها می باشد.

خواص روغن درخت چای

پاک کننده ی همه کاره ی محیط: علاوه بر خواص هایی از این روغن که برای ضدعفونی کنندگی دست و زخم گفته شد، این روغن قابلیت ضدعفونی کنندگی محیط را نیز دارا می باشد. روغن درخت چای جایگزین بسیار مناسبی برای تمیز کننده های شیمیایی می باشد. با استفاده از آن می توانید همه ی سطوح را به راحتی ضدعفونی نمایید.

جلوگیری نمودن از کپک زدن در میوه ها و سبزیجات: یکی دیگر از خواص روغن درخت چای جلوگیری از کپک میوه ها و سبزیجات است. برای این منظور تنها کافیست چند قطره از این روغن را با آب مخلوط کرده و میوه ها و سبزیجات را با آن شستشو دهید و سپس میوه ها را به خوبی خشک کرده و در یخچال نگهداری نمایید. با این اقدام از میوه های خود در برابر کپک زدگی محافظت خواهید کرد.

فواید دارویی و درمانی روغن درخت چای

موارد ذکر شده در بالا از خواص روغن درخت چای بود. علاوه بر موارد بالا که خواص ضدعفونی کنندگی این روغن بود مواردی نیز درباره ی خواص درمانی و دارویی این روغن وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

  • درمان سرفه با استفاده از روغن درخت چای:

همانطور که میدانید این روغن دارای خواص ضد التهاب و ضد عفونی کننده می باشد به همین علت این روغن خواص زیادی برای بهبود سرفه های ناشی از سرماخوردگی دارد. برای این منظور چند قطره از این روغن را در دستگاه بخور ریخته و بخور دهید. این عمل باعث پاکسازی نمودن سیستم های تنفسی خواهد شد.

بهبود عفونت واژن با استفاده از این روغن:

یکی دیگر از خواص روغن درخت چای درمان عفونت واژن است. تحقیقات نشان داده است که این روغن میتواند یک درمان خانگی برای عفونت واژن باشد.

  • دهانشویه طبیعی و بهبود سلامت دندان و لثه:

همه ی ما میدانیم در دهان میکروب هایی وجود دارد که باعث ایجاد بوی بد در دهان و پوسیدگی دندان ها خواهد شد. همچنین این روغن سبب تقویت لثه خواهد شد که خطر التهاب و خونریزی لثه را کاهش خواهد داد. تحقیقات به دست آمده نشان داده که این روغن میتوانید این میکروب ها را از بین ببرد. برای داشتن یک دهانشویه طبیعی می توانید یک قطره از روغن درخت چای را یک لیوان آب مخلوط نمایید و در دهان خود قرقره نمایید. به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید این روغن را قورت دهید زیرا باعث مسمومیت خواهد شد.

  • درمان و بهبود بواسیر یا هموروئید:

طی تحقیقات انجام شده این نتیجه حاصل شد که با استفاده موضعی از این روغن می توان التهاب، خارش و درد ناشی از بواسیر را کاهش داد.

  • بهبود گوش درد با استفاده از روغن درخت چای:

از دیگر خواص درمانی این روغن کاهش درد در ناحیه ی گوش است.

  • کمک به درمان بیماری آبله مرغان:

استفاده ی موضعی از این روغن برای رفع جوش های آبله مرغان موثر خواهد بود.

خواص روغن درخت چای برای پوست

یکی از مهم ترین خواصی که روغن درخت چای دارد، خواص آن برای پوست است. این خواص به شرح زیر می باشد:

درخشندگی پوست: استفاده از این روغن نه تنها موجب خشکی پوست نخواهد شد بلکه پوست شما را بسیار شفاف و درخشان خواهد کرد.

از بین بردن و بهبود جوش های صورت: یکی از مهم ترین خواصی که این روغن دارد بهبود و از بین بردن جوش های صورت است. تحقیقات نشان داده است روغن درخت چای به اندازه دارو های ضدجوش شیمیایی در درمان جوش های صورت موثر می باشد. حتی بسیاری از ژل های ضدجوش حاوی این روغن می باشند.

خواص روغن درخت چای برای پوست

از بین بردن آکنه پوست: به دلیل خاصیت ضد میکروبی از روغن درخت چای برای از بین بردن آکنه های موجود در صورت و بدن نیز استفاده می شود

بهبود جای زخم های پوست: با استفاده از این روغن میتوان جای جوش صورت و بدن را نیز تا حد زیادی بهبود بخشید.

کاهش دهنده ی التهابات پوستی: با استفاده از این روغن میتوان التهابات پوستی ناشی از آلرژی را بهبود بخشید.

درمان بیماری پا های ورزشکاران: روغن درخت چای یک داروی ضد قارچ طبیعی است که در رفع و درمان قارچ بین انگشتان ورزشکاران موثر می باشد.

بهبود پسوریازیس: بیماری پسوریازیس که یک بیماری خود ایمنی است و موجب ایجاد خارش، قرمزی و التهاب پوست خواهد شد. این روغن در درمان این بیماری نیز موثر می باشد.

بهبود پوسته های ایجاد شده کنار ناخن: این روغن موجب نرم شدن و از بین رفتن خشکی ها و پوسته های اطراف ناخن خواهد شد.

کمک به رفع تبخال: استفاده از روغن درخت چای در رفع تبخال موثر خواهد بود البته به شرطی که در زمان خرید روغن درخت چای به اصل بودن آن توجه کنید.

خواص روغن درخت چای برای مو

از دیگر خواصی که روغن درخت چای دارا می باشد، خواص آن برای مو ها است. با استفاده از این روغن میتوان مو ها را تقویت نموده و موهایی سالم و مرطوب داشته باشید. از دیگر خواص این روغن کاهش شوره های سر است. برای کاهش شوره های سر تنها کافیست چند قطره از این روغن را در شامپوی خود ریخته و موهای خود را با آن بشویید در این صورت شوره های سر تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. همچنین لازم به ذکر است این روغن توانایی برطرف نمودن شپش سر را نیز دارد.

منابع :https://bekrina.com/tea-tree-oil/

draxe

 

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.