آشنایی با سبک مینیمال در دکوراسیون منزل

“کمتر، بیشتر است” این سخن معروف از میس وندروهه، معمار مشهور، بر اهمیت این سبک زندگی در دنیای مصرف‌گرای امروزی تاکید دارد.انتخاب سبک مینیمال فراتر از انتخاب سبکی برای دکوراسیون خانه، انتخاب نوعی تفکر و سبک زندگی است. سبک دکوراسیون مینیمال به‌معنی زندگی در خانه‌ای بر پایه سادگی و به دور از پیچیدگی است. اگر از طرفداران این سبک هستید این مقاله به صفر تا صد ویژگی و عناصر دکوراسیون مینیمال می‌پردازد تا شما را در مسیر  تغییر دکوراسیون مطابق با این سبک پرطرفدار راهنمایی کند.

در سبک مینیمال از تعداد مبلمان کم و چند منظوره استفاده کنید

در دکوراسیون سبک مینیمال به جای استفاده از مبلمان غیر‌ضروری مانند کنسول، بوفه، کمد و پاف، باید از تعداد  کمی مبلمان ضروری به‌منظور بهبود عملکرد فضا استفاده کنید. مبلمان چند‌منظوره یا ترکیبی یکی از متداول ترین مبلمان به‌منظور استفاده بهینه از فضا در سبک مینیمال است.

این مبلمان با ترکیب دو یا چند عملکرد به حفظ سادگی و در عین‌حال کاربردی‌تر شدن فضا کمک می‌کنند. برای مثال اگر قصد خرید یک سرویس خواب جدید برای دکوراسیون اتاق خوابی به سبک مینیمال را دارید، به‌راحتی می‌توانید از تخت خواب‌های جک‌دار استفاده کنید. در تخت خواب‌های چندمنظوره علاوه‌بر تخت خواب در قسمت زیر تشک قسمتی برای ذخیره سازی اقلام نیز در نظر گرفته شده است.

اضافه کردن اکسسوری‌های کاربردی به دکور مینیمال

اگرچه اکسسوری‌ها به‌عنوان مکمل دکوراسیون هر خانه محسوب می‌شوند؛ اما در سبک مینیمال دوری از تزیینات اضافی از فاکتورهای اصلی است؛ البته به این معنی نیست که هیچ اکسسوری در فضا نداشته باشید. در واقع انتخاب اکسسوری در سبک مینیمال نیازمند دقت و توجه بالایی است. در سبک دکور مینیمال از اکسسوری ها در قسمت‌های ضروری به عنوان نقاط تاکیدی فضا استفاده کنید.

از بین اکسسوری‌ها، اقلامی را انتخاب کنید که جز جنبه تزیینی در دکوراسیون کاربرد هم داشته باشند. برای مثال در قسمت ورودی خانه می‌توانید از آینه قدی به‌عنوان دکوری استفاده کنید که علاوه‌بر جنبه تزیینی، در طول روز کاربرد مناسبی نیز داشته باشد. همین‌طور می‌توانید روی مبلمان برای افزایش راحتی از تعداد کوسن‌های محدود استفاده کنید.

استفاده از المان‌های شاخص به‌عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون مینیمال

نقطه کانونی از مهم‌ترین عناصر طراحی داخلی و مرکز توجه دکوراسیون یک خانه است که در سبک مینیمال با تاکید بر یک المان شاخص، حا‌ل‌و‌هوای متفاوتی ایجاد می‌کند. برای پیدا کردن نقاط کانونی خانه خود، به فضاهای منفی یا خالی توجه داشته باشید. فضا‌های خالی در یک خانه مینیمال احساس صلح و آرامش را ایجاد می‌کنند.

به‌جای پر کردن فضاهای منفی در سبک دکوراسیون مدرن می‌توانید از المان‌های شاخص و کاربردی برای ایجاد نقطه کانونی استفاده کنید. این المان‌ها باید در حد امکان متناسب با سبک مینیمال و مطابق با پالت رنگی انتخابی در دکوراسیون باشند. این نقطه کانونی ممکن است یک آینه دکوراتیو در قسمت ورودی، شومینه در قسمت نشیمن یا حتی یک میز آرایش دخترانه با رنگ صورتی شاخص در اتاق کودک باشد.

استفاده از پالت رنگی خنثی و تک رنگ در خانه مینیمال

اکثر خانه‌های مینیمالیستی بر اساس یک پالت تک رنگ ساخته می‌شوند. اگرچه رنگ‌های مختلف در دکور مینیمال قابل استفاده است؛ اما رنگ‌های سفید، خاکستری، سیاه و بژ اصلی‌ترین رنگ‌های سبک مینیمال محسوب می‌شوند. این رنگ‌های خنثی سادگی و آرامش سبک مینیمال را برجسته‌تر نشان می‌دهند.

برای جلوگیری از یکنواختی فضا در سبک دکوراسیون مینیمال، می‌توانید به‌جای استفاده از رنگ و پترن‌های متعدد، از بافت‌ها به‌منظور ایجاد ظرافت رنگی و سایه‌های متنوع کمک بگیرید. شما می‌توانید انواع بافت‌های طرح‌دار، صاف و برجسته را از طریق پارچه‌های مختلف مانند پنبه و کتان به دکوراسیون اضافه کنید. برای مثال کوسن‌ها، پارچه‌های رومبلی، پرده و فرش انتخاب خوبی برای افزودن بافت بیشتر در خانه مینیمال محسوب می‌شوند.

سادگی؛ ویژگی اصلی سبک مینیمال در دکوراسیون

مبلمان و اکسسوری‌های دکوراسیون مینیمال فاقد هرگونه پیچیدگی و تزیینات هستند. تمرکز سبک مینیمال بر سادگی و خلوص در شکل و فرم است. همچنین، برای جلوگیری از حواس‌پرتی معمولا در این سبک از تعداد محدودی پترن در مقیاس کوچک و نامحسوس استفاده می‌شود. برای مثال پترن‌های بته‌جقه، طرح‌های اسلیمی و دارای جزئیات فراوان در سبک مینیمال استفاده نمی‌شوند. در مقابل، استفاده از طرح‌های خطی یا اشکال هندسی ساده در این سبک پرکاربردتر است. برای انتخاب پترن‌ها، سادگی سبک مینیمال را به‌عنوان معیار اصلی مورد‌توجه قرار دهید تا به‌درستی مبلمان و اکسسوری‌ها را انتخاب کنید.

القای احساس طبیعت؛ با به‌کارگیری متریال‌های طبیعی در سبک مینیمال

در خانه‌های مینیمال از متریال‌های طبیعی برای روح‌بخشی در دکوراسیون استفاده می‌شود. به‌دلیل ویژگی ساده‌گرایی این سبک، استفاده از متریال‌هایی مانند چوب و سفال با القای احساسی از طبیعت، آثار مثبتی در دکور منزل ایجاد می‌کند.

در واقع چوب یکی از پرکاربردترین متریال‌ها در دکوراسیون مینیمال است. برای طرفداران مبلمان چوبی در ادامه فروشگاه بلج را به شما معرفی خواهیم کرد تا با خرید محصولات آن از مزایای مثبت چوب در دکوراسیون منزل خود بهره گیرید.

مبلمان و انواع اکسسوری چوبی بلج؛ انتخابی مناسب برای سبک مینیمال

در این مقاله به ویژگی‌های سبک مینیمال در دکوراسیون منزل پرداختیم. درباره سادگی و تعداد محدود رنگ‌ها، مبلمان و اکسسوری‌های این سبک و همچنین به رویکرد عملکردی آن در دکوراسیون اشاره کردیم. برای خرید آسان دکوراسیون منزل به سبک مینیمال بهتر است فروشگاهی را انتخاب کنید که مبلمان و اکسسوری‌های مناسب این سبک را در محصولات خود داشته باشد.

برای مشاهده انواع مبلمان و صندلی، شلف‌های چوبی و سرویس خواب مینیمال به وبسایت فروشگاه بلج مراجعه کنید. اقلام چوبی موجود در فروشگاه بلج انتخابی عالی برای علاقه‌مندان به سبک دکوراسیون مینیمال است و به شما در تغییر و ایجاد سبک مینیمال در دکوراسیون منزل کمک می‌کند.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.