برای طراحی و چاپ کارت ویزیت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

طراحی و چاپ کارت ویزیت

کارت ویزیت یکی از رایج‌ترین تبلیغات چاپی است. در‌واقع چاپ کارت ویزیت همیشه در میان تمامی صاحبان مشاغل مرسوم بوده است. محال است که به شرکت، موسسه، مطب دکتر، مراکز آموزشی و حتی فروشگاه بروید و کارت ویزیت نداشته باشند. با پخش و توزیع کارت ویزیت نه تنها می‌توان مشتریان قدیمی را حفظ کرد، بلکه از طریق آن می‌توان مشتریان احتمالی را هم به خدمات خود جذب کرد. کارت ویزیت کم حجم و کم جا بوده و از این نظر می‌تواند همراه همیشگی مشتریان باشد تا در مواقع ضروری به خدمات ممتاز شما مراجعه کنند. کارت ویزیت به عنوان یکی از پر مصرف ترین تبلیغات چاپی، ویژگی‌های بسیاری را شامل می‌شود که در ادامه به توضیح مختصر آن می‌پردازیم.

کارت ویزیت چیست و به چه کاری می‌آید؟

کارت ویزیت یک نوع پیام رسان تبلیغاتی است که از طریق آن می‌توان خدمات خود را به مشتریان یادآور شد. صاحب هر شغل و پیشه‌ای که باشید، می‌توانید کارت ویزیت مختص به خودتان را داشته باشید. آیا مغازه دار یا رئیس شرکت هستید! آیا پزشک یا حتی یک مدرس خصوصی هستید! آیا صاحب یک موسسه خدماتی، آموزشی یا دارنده یک کلینیک زیبایی و یا آرایشگاه هستید! حتماً و همین حالا کارت ویزیت مختص به خدمات خود را سفارش دهید. با ارائه کارت ویزیت به مشتریان، به طور غیر مستقیم در فهرست علاقمندی‌های مورد نظر مشتریان خود قرار می‌گیرید. در نتیجه مشتریان را به مشتریان همیشگی تبدیل می‌کنید.

نکات مهم برای طراحی و چاپ کارت ویزیت

زمانی که تصمیم خود را برای سفارش کارت ویزیت گرفتید، نوبت به نوع طراحی آن می‌رسد. بسیاری از صاحبان مشاغل تمایل دارند که طراحی کارت ویزیت با سلیقه شخصی خودشان انجام شود. برخی دیگر طراحی گرافیکی کارت ویزیت را به عهده طراحان ماهر می‌سپارند. اگر ترجیح‌تان اولویت قرار دادن سلیقه شخصی تان است، توجه به یک سری پارامترهای زیبایی شناسی برای طراحی کارت بسیار حائز اهمیت است. در این بخش به برخی از نکات قابل توجه برای اصول طراحی و چاپ کارت ویزیت اشاره می‌کنیم.

انتخاب تنالیته رنگی

انتخاب تنالیته رنگی یکی از پارامترهای اصلی و تأثیر گذار در جلب نظر مخاطب است. اینکه بدانیم چه نوع تنالیته‌های رنگی را در کنار هم قرار دهیم یا که با یکدیگر ترکیب کنیم که جذابیت فوق‌العاده‌ای در ذهن مخاطب بر جای بگذارد. معمولاً تنالیته‌های زرد و مشکی، قرمز و سفید، آبی با سفید و مشکی از جمله ترکیبات رنگی تأثیر گذار برای انتخاب رنگ کارت ویزیت محسوب می‌شود. اگر قادر به انتخاب رنگ مناسب نیستید، می‌توانید برای طراحی و چاپ کارت ویزیت از مشاوران این حوزه راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید. بدون شک متخصصان حوزه گرافیک پیشنهادهای بی‌نظیری را در اختیارتان خواهند گذاشت.

انتخاب طراحی گرافیکی

طراحی گرافیکی کارت ویزیت، هویت نوع کار شما را مشخص می‌کند. اگر شما دارنده یک آژانس هواپیمایی، دفتر املاک یا حتی یک تاکسیرانی باشید به راحتی می‌توانید از تصویر مرتبط با کسب و کار خود در طراحی کارت ویزیت استفاده کنید. اگر دقت کرده باشید کارت ویزیت اغلب آژانس‌های هواپیمایی شامل تصویر هواپیمای در حال پرواز است. برای نشان دادن تصویری از یک سفر به یاد ماندنی معمولاً کارت ویزیت‌های مختص به آژانس‌های هواپیمایی دارای ترکیب تنالیته رنگی آبی با سفید و مشکی هستند. یا برای طراحی و چاپ کارت ویزیت دفتر املاک حتماً از تصویر یک خانه رویایی با ترکیب تنالیته رنگی سبز، سفید و مشکی به چاپ می‌رسد. انتخاب طرح روی کارت ویزیت چندان کار سخت و پیچیده‌ای نیست. برای این کار کافیست برخی از نمونه‌های مشابه و مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کرده و از آن‌ها الگو بگیرید.

کارت ویزیت

فونت تبلیغاتی

فونت تبلیغاتی کارت ویزیت از دیگر موارد زیبایی شناسی است که بایستی به درستی بر روی کارت ویزیت رعایت شود. استفاده از چند فونت مختلف یا تایپو گرافی در بیشتر موارد نتایج بسیار موثری را در پی دارد. می‌توانید برای موضوع کارتان از فونت درشت استفاده کنید و بقیه موارد فرعی نظیر آدرس یا شماره تماس را با فونت ریز انتخاب کنید. توجه کنید که استفاده بیش از حد از چندین نوع فونت مختلف باعث سردرگمی بیننده می شود. در نتیجه به همان دو الی سه فونت اکتفا کنید. همچنین استفاده از فونت‌های تزیینی یا فونت خاص برای نام موسسه، شرکت یا حتی شخص می‌تواند جلوه بسیار تاثیرگذاری داشته باشد.

محتوای کارت ویزیت

محتوای کارت ویزیت شامل موارد اصلی است. این موارد اصلی برگرفته از معرفی محل و نوع کسب و کار شماست. منظور از محل همان شرکت، موسسه، آموزشگاه، کلینیک، مطب و غیره است. برخی از افرادی که مدرس هستند و تدریس خصوصی می‌کنند، بایستی نوع فیلد درسی که در نظر دارند را روی کارت ویزیت بولد کنند. با بولد شدن نام موضوع کاری ، مخاطب با یک نگاه اجمالی به راحتی پی به نوع فضای کاری شما می‌برد. در نتیجه محتوای اصلی کارت ویزیت را در نگاه مخاطب دست کم نگیرید. همچنین دیگر موارد اصلی از جمله معرفی کانال مرتبط در شبکه‌های مجازی، شماره تماس، آدرس و مواردی از این قبیل نیز بایستی روی کارت ویزیت درج شود.

نوع و مدل کارت ویزیت

نوع و مدل کارت ویزیت را می‌توان یکی از انتخاب‌های جانبی و فرعی دانست. چرا که اغلب افراد کارت ویزیت ساده را بیشتر از کارت ویزیت مدل دار ترجیح می‌دهند. این ترجیح انتخاب بیشتر برای جدی‌تر و رسمی تر نشان دادن نوع حرفه کاری است. اما اگر در شاخه‌های هنری مانند موسیقی فعالیت دارید، پیشنهاد ما به شما انتخاب طراحی کارت ویزیت مدل دار است. هر چند که شاید کمی زحمت کار برایتان بیشتر باشد اما در جلب رضایت مخاطب بسیار تاثیرگذار است.

متمایز جلوه دادن کارت ویزیت

برای متمایز جلوه دادن کارت ویزیت راهکارهای بسیار ساده‌ای را می‌توانید در نظر بگیرید. یکی از این شیوه‌ها استفاده از برش است. برش از برخی از بخش‌های خاص کارت که باعث متمایز دیده شدن آن می‌شود. بنا بر سلیقه خود می‌توانید داخل کارت و یا کناره‌های آن را برش‌های تزیینی خاصی ایجاد کنید. البته دقت داشته باشید که این برش‌ها بیش از اندازه نشود که از نظر زیبایی بصری به کارت لطمه بزند. انتخاب کارت ویزیت با اشکال خاص هم می‌تواند گزینه برجسته‌ای باشد.

نگاهی به طراحی کارت ویزیت‌های مشابه

زمانی که قصد سفارش و یا طراحی کارت ویزیت را دارید، حتماً طراحی‌های مرتبط با سایر کارت‌ها که با کسب و کار شما مشابه هستند را بررسی کنید. بررسی کارت های مشابه نگاه بهتری را برای یک طراحی خاص و منحصر به فرد به شما می‌دهد. علاوه بر آن نه تنها می‌توانید از طراحی‌های مشابه الگو برداری کنید، بلکه از جهت‌هایی خلاقیت شما در طراحی کارت ویزیت شکوفا می‌شود. ایده‌های نو، طرح‌های تازه با نگاهی جدید در نهایت باعث یک طراحی مبتکرانه می‌شود.

بررسی کارت ویزیت پیش از چاپ

زمانی که تمامی پارامترهای اصلی را در طراحی کارت ویزیت به کار بردید، حتماً پیش از چاپ کردن، مجدد آن را بررسی کنید. اول از هر چیز محتویات درج شده بر روی کارت که نشان‌دهنده فیلد کاری، آدرس و سایر جزئیات می‌شود را بررسی کنید. نوشته‌های روی کارت بایستی حتماً خوانا و روشن باشد. پس از آن نگاهی به طراحی و تنالیته رنگی آن بیندازید. اگر فکر می‌کنید بایستی اصلاحاتی روی طراحی کارت انجام شود، حتماً آن را اعمال کنید. به دلیل آنکه چاپ کارت ویزیت در تعداد بالا به چاپ می‌رسد، در نتیجه پس از چاپ دیگر راه برگشتی برای اصلاح شدن آن نیست.


ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. جعبه صادراتی می گوید

    ممنونم از شما در این متن به خوبی نکاتی را که در هنگام چاپ و طراحی کارت ویزیت باید دقت کنیم را خیلی عالی توضیح دادید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.