بگونیا عروس | معرفی و نگهداری از گیاه بگونیا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

بگونیا عروس | معرفی و نگهداری از گیاه ( Wax Begonia )

همه ما عاشق نگهداری از گلهای آپارتمانی هستیم بخصوص اگر مثل بگونیا عروس یک عالمه گل رنگارنگ و زیبا هم داشته باشد. به همین خاطر ما امروز اینجاییم تا گیاه Wax Begonia یا بگونیای وکس را به بشما معرفی کنیم و در مورد اصول و نکات نگهداری از آن با شما صحبت کنیم . اگر شرایط محیط زندگی شما با شرایط نگهداری این گل زیبا متناسب است در انتخاب آن شک نکنید و مدتی را مهمان طراوت و دل انگیزی و چشم نوازی چشم هایش باشید.

آموزش نگهداری از بگونیا در خانه 

بگونیا عروس (۱)

 

آشناییی مختصر با گل بگونیا عروس 

 • نام انگلیسی : Wax Begonia
 • نام علمی : Begonia Semperflorens
 • فارسی رایج : بگونیای عروس
 • خانواده : Begoniacea
 • خاستگاه : این گل دو رگه است (هیبرید)

 

بگونیا عروس (۲)

همه چیزهایی که باید راجع به بگونیای عروس بدانیم:

 • بگونیا دارای تنوع گونه ای بالغ بر ۹۰۰ گونه مختلف است که برای برگ ها و گل های زیبایشان پرورش داده می شوند. گونه های مختلف بگونیا از چند سانتیمتر تا گونه هایی به طول ۳ متر تشکیل یافته است. تعدادی از گونه ها هم به صورت بالا رونده هستند.
 • بگونیا گیاهی تک پایه است. یعنی گلهای نر و ماده آن بر روی یک گیاه قرار دارند.بگونیای عروس یک گیاه هیبرید یا دورگ و حاصل ترکیب دوگونه  Cucullata  و schmidtiana   است و ماحصل این ترکیب گل زیبای بگونیای عروس است.
 • گل  بگونیا هلندی  هم از ترکیب این گل با بگونیای غده ای بوجود می آید. این گیاه به علت داشتن برگ های ضخیم و براق در ایران به بگونیا واکس معروف هست. رنگ برگها در نزدیکی لبه نقره ای رنگ می شود. گاهی رنگ های دیگری مانند قرمز، کرم یا ارغوانی در سطح برگ دیده می شوند.
 • گل های نر ، بسیار زیبا هستند . گلهای ماده را هم با تخمدان بال دارش می توانید تشخیص دهید. ارتفاع گیاه به ۳۰ سانتی متر و گسترش آن به ۴۵ سانتی متر می رسد.
 • خبر خوب در مورد بگونیا اینکه گلی بسیار مقاوم است و شما می توانید به راحتی و بدون هیچ مشکلی ازآن نگهداری کنید. و اگر نور و تغذیه مناسب برایش فراهم کنید در تمام سال گل های زیبایی روی گلدانتان خواهید داشت.

چطوری از گل بگونیا مراقبت کنیم ؟

بگونیا عروس (۳)

 

شرایط مناسب نگهداری بگونیا عروس

 • نور مناسب بگونیا عروس

گیاهان گلدار برای گلدهی به نور فراوان احتیاج دارند. بگونیا را در پرنور ترین فضای خانه قرار دهید. پاسیو یا راه پله پرنور و همینطور پشت پنجره های جنوبی بهترین مکان است. توجه داشته باشید برای تامین نور گیاه از نور مصنوعی  انتخاب نکنید. اگر تمام شرایط نگهداری را برای گیاه فراهم کردید ولی همچنان گیاه به گل نمیشینه بدانید نور فضا مناسب نیست. اگر میخواهید بگونیا را در فضای باز بکارید حتما محلی پر نور برایش انتخاب کنید و سعی کنید محل کاشت گیاه ظهرها در سایه باشد.

نکات مهم در مورد نور مناسب بگونیا واکس

همانطور که میدانید گیاهان گلدار به نور فراوان برای گلدهی و رشد نیاز دارند، سعی کنید این گیاه را در محل های که نور زیاد وجود داره قرار بدین همچون پاسیو پر نور،پشت پنجره جنوبی،راه پله پر نور توجه داشته باشید که نور مصنوعی برای این گیاه چندان مناسب نیست. گلدهی این گیاه بسیار به نور بستگی داره پس اگر همه شرایط نگهداری رو برای گیاه فراهم کردید ولی همچنان گیاه به گل نمیشینه حتما بدونید نیاز نوری اون تامین نمیشه اگر میخواهید گیاه رو در فضای باز بکارید حتما محلی پر نور براش انتخاب کنید و همچنین سعی کنید ظهر روش سایه بیوفته

 


 • آبیاری مناسب بگونیا عروس

بگونیا به آبیاری متوسط نیاز دارد. بین دو آبیاری باید خاک گلدان تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متری خشک باشد . تعیین کردن زمان برای آبیاری کار درستی نیست چون بسته به میزان دما و رطوبت محیط زمان آبیاری متغییر می باشد. آبیاری در تابستان باید بیشتر از زمستان انجام شود.توجه داشته باشید که آبیاری زیاد باعث ترشح اتیلن و در نتیجه زرد شدن برگها خواهد شد. آبیاری کم هم باعث زردی برگها و ریزش گلهای گیاهتان می شود.

نکات مهم در مورد نور مناسب بگونیا واکس

این گیاه به آبیاری متوسط نیاز داره و حتما باید بین دو آبیاری خاک گلدان تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متری خشک بشه و به هیچ وجه تعیین کردن زمان برای آبیاری کار درستی نیست چون بسته به میزان دما و رطوبت محیط زمان آبیاری متغییر می باشد. آبیاری در تابستان باید بیشتر از زمستان انجام بشهف توجه داشته باشید که آبیاری زیاد باعث آسیب دیدن و زرد شدن برگها گیاه خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر برگهای گیاه شما دچار زردی شدن هم میتونه از آبیاری زیاد و هم کم باشه.

 


 • دمای لازم برای نگهداری بگونیا عروس

بخاطر داشته باشید اختلاف دما بین شب و روز باعث گلدهی و همینطور رشد بهتر و قد کشیدن بگونیا می شود. لازم است گلدان را در جایی قرار دهید که هوا در آنجا جریان داشته باشد. گلدان در دمای ثابت رشد نمی کند. کمترین درجه حرارت قابل تحمل برای بگونیا ۱۵ درجه است. راه پله ها می توانند گزینه مناسبی برای محل گلدان باشند.

نکات مهم در مورد دمای مناسب بگونیا واکس

دمای مناسب برای نگهدار این بگونیا واکس ۱۹ الی ۲۵ درجه می باشد که اگر دما در تابستان بالاتر رفت باید هم در تامین رطوبت و هم آبیاری دقت بیشتری داشته باشید ، حداقل درجه حرارت برای این گیاه ۱۵ درجه می باشد. نکته مهم : برای گلدهی و رشد بهتر گیاه اختلاف دما بین شب لازم هست. پس سعی کنید محلی برای گیاه انتخاب کنید که دما یکسان نباشد، نه کنار کولر قرار بدین و نه کنار بخاری

 


 • رطوبت لازم برای گیاه بگونیا عروس

بگونیاها عاشق رطوبت هستند!!!!!! پس گلدانتان را در سینی که کف آن را با سنگ ریزه و آب پر کرده اید بگذارید. لازم است گلدان روی سنگریزه ها قرار بگیرد تا از زیر گلدان آب را جذب نکند. اگر گیاهتان در پاسیو است هر از گاهی کف زمین را برای تامین رطوبت فضا خیس کنید.

نکات مهم در مورد رطوبت مناسب بگونیا واکس

اینو توجه داشته باشید گه خانواده بگونیا عاشق رطوبت هستند و حتما بریا تامین روطبت از حالت جزیره ای استفاده کنید به این شکل که یک سینی که دارای سنگ ریزیه هست را زیر گلدان قرار داده و سینی را پر از آب میکنیم البته توجه کنید که گلدان به آب برخورد نداشته باشه که باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. به نظر من اینگونه گل ها رو به صورت گروهی نگهداری کنید تا رطوبت تمامی گیاه ها تامین بشه و یک نکته بسایر مهم که به هیچ وجه غبار پاشی رو برای گیاه انجام ندید.

 


 •  خاک مناسب برای کاشت بگونیا عروس

بگونیا برای اینکه بتواند گل بدهد باید خاکی داشته باشد که هم قوی باشد و هم آب را به آسانی از خود عبور دهد. می توانید از ترکیب کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت با نسبت برابر یا خاک کمپوست و یا ترکیب خاکبرگ و پیت ماس برای آن استفاده کنید.

نکات مهم در مورد خاک مناسب بگونیا واکس

یکی از نکاتی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی مخصوصا بگونیا باید رعایت کنید استفاده از خاک سبک با زهکشی بالا هست که باعث رشد بهتر و دچار نشدن به بیماری ها میشود. این گیاه خاک اسیدی رو دوست داره و استفاده از پیت ماس در ترکیب خاک اون برای گیاه بسیار مفید هست. میتونیم برای خاک این گیاه از ترکیب کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت به نسبت مساوی استفاده کنیم یا از خاک کمپوست ، ترکیب خاکبرگ و پیت ماس استفاده کرد.

 


 • تغذیه و کود دهی مناسب گل بگونیا عروس

چون گیاهمان گلدار است  برای گلدهی به موادغذایی بیشتری نسبت به بقیه گیاهان برگ سبز احتیاج دارد. و چون خاک آن هم سبک است حتما  باید هر دو هفته یک بار گیاه را  با کریستالون صورتی تغذیه کنید. کود با فسفر بالا مثل فرمول ۱۰-۲۰-۱۰ هردو هفته یکبار را می توانید استفاده کنید. قلم داخل غذا هم برای آن عالی است قلم را پودر کنید و پای گل بریزید تا گل بدهد.همینطور میتوانید روی خاکش یک لایه ورمیکوپوست بریزید تا حسابی تقویت شود! توجه کنید، فقط یک لایه نازک!!!!!

نکات مهم در مورد کود مناسب و تغذیه بگونیا واکس

این گیاه هم همانند سایر گیاهان گلدار نیاز به کوددهی به صورت مدام رو داره (خرجش بالاس ) پس حتما هر دو هفته یکبار گیاه رو با استفاده از کود بنفشه آفریقایی طبق دستور کود دهی کنید. برای تقویت هم میتونید روی خاکش یک لایه ورمیکوپوست بریزید تا حسابی تقویت بشه، توجه داشته باشید که این گیاه به شدت فسفر رو دوست داره پس میتونید از استخوان هم برای تقویت استفاده کنید.

 


 • تعویض گلدان

یکی از نکاتی که باعث میشود بگونیا گل ندهد یا رشد کافی نداشته باشد تعویض بی موقع گلدان است. همه گیاهان علاقه دارند ریشه های پری داشته باشند که دور خود بچرخد. در این صورت گیاه هم مقاوم تروسالم تر  بوده و هم گلدهی بیشتری خواهد داشت. تعویض بی موقع گلدان باعث می شود گیاه رشد خوب وگلدهی نداشته باشد.بهترین زمان برای تعویض گلدان وقتی است که ریشه های آن از زیر گلدان به بیرون زده باشد.

نکات مهم در مورد تعویض گلدان بگونیا واکس

یکی از نکاتی که در تعویض گلدان مهم هست زمانی اقدام به تعویض گلدان کنید که ریشه از زیر گلدون خارج بشه، چرا دوست دارید زود زود گلدان گیاه رو عوض کنید این کار باعث کاهش رشد گیاه میشه چون کل انرژی و زمان گیاه صرف بزرگ کردن ریشه خواهد شد. پس هر وقت دیدید ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شد اقدام به تعویض گلدان کنید. و برای هرس هم همیشه گلهای خشک شده ،برگهای زرد و خشک و مرده ،شاخه های سیاه شده رو از گیاه جدا کنید این کار شما باعث میشه که انرژی گیاه صرف برگ های و گلهای بیخود نشه، سعی کنید هر از چندگاهی سربرداری انجام بدین تا هم گل زیبا و هم رشد بهتری داشته باشید.

 


 • تکثیر بگونیای عروس

در ابتدای مطلب گفتیم که بگونیا اصلاح شده و نسل اول هم هستند . بذر های آن اصلا شبیه مادر و پدر نیست و کیفیت خوبی ندارند. پس از بذر برای تکثیر گیاه استفاده نکنید. روش مناسب برای تکثیر این است که در فصل بهار شاخه ای را که گل ندارد به طول ده سانتی متر به صورت اریب ببرید و داخل خاک بگذارید.  قلمه ای که انتخاب می کنید باید حداقل دو گره و برگ داشته باشد (گره به محل اتصال برگ به ساقه گفته می شود). از خاک سبک مثل پرلیت و پیت ماس برای کاشت استفاده کنید و حتما محل کاشت را برای بهتر ریشه زدن مرطوب نگهدارید . دقت کنید قلمه نباید در خاک سنگین قرار بگیرد چون احتمال از بین رفتن آن بالا است.

نکات مهم در مورد تکثیر مناسب بگونیا واکس

شما میتونید تکثیر بگوینا عروس رو به دو روش بذر و قلمه انجام بدین:

تکثیر بگونیا عروس به روش بذر : این گیاهان به صورت اصلاح شده و نسل اول کاشته میشن و دست ما میرسن و استفاده از بذر های اونها به شما گیاهی شبیه به گیاه مادری نخواهد داد پس اصلا سراغ این روش نرید مگر اینکه بذر اونو تهیه کنید.

تکثیر بگونیا عروس به روش قلمه : برای این کار کافیه قلمه ای که انتخاب می کنید حداقل دو گره داشته باشه(گره به محل اتصال برگ به ساقه گفته میشه) و برگ های پایینی رو حذ میکنیم و فقط چند برگ براش باقی میمونه. از بستر سبک مثل پرلیت و پیت ماس برای کاشت استفاده میکنیم و حتما محل کاشت را برای بهتر ریشه زدن مرطوب نگهداری میکنیم. دقت کنید قلمه نباید در خاک سنگین قرار بگیره چون احتمال از بین رفتنش بالا می باشد.

 


 • هرس گیاه بگونیا عروس:

همیشه گل های خشک شده، برگ های زرد و مرده، شاخه ‎های سیاه شده را از بگونیا جدا کنید. در اینصورت گل تان سرحال می ‎شود و هم انرژی گیاه صرف گلدهی و زیبایی می ‎شود. با سربرداری از شاخه ها می توانید هم تعداد گلها را بیشتر کنید هم اینکه فرم گرد و زیبایی به گلتان بدهید.

آموزش نگهداری از گیاه بگونیا عروس

بگونیا عروس (۵)

مشکلات و بیماری های بگونیا عروس

سوختگی و خشک شدن برگ بگونیا عروس

 • یکی از عوامل اصلی این مشکل نور زیاد می باشد.
 • نور زیاد در روزهای گرم باعث سوختگی و خشک شدن برگ ها میشود.

رشد علفی گیاه

 • اگر این گیاه نور کافی دریافت نکند گیاه رشد علفی پیدا میکند .
 • بر اثر رشد علفی گیاه ،برگ های آن کمرنگ می شوند.
 • همچنین گل ها کم کم بی رنگ شده و توانایی گلدهی گیاه از بین می رود.

عدم گلدهی

 • این مشکل میتواند از کمبود نور و یا تغذیه نشدن گیاه باشد.

 لکه های قهوه ای روی برگ

 • برای تامین رطوبت فضا به هیچ عنوان از غبارپاشی استفاده نکنید.
 • زیرا باعث ابتلا گیاه به بیماری های قارجی میشود.
 • بیماری قارچی سبب ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ایجاد می شود.

سیاه و شل شدن برگ ها

 • سرما و دمای پایین تر از ۱۵ درجه باعث ضعیف شدن برگ ها می شود .
 • در دمای خیلی پایین نیز گیاه دچار یخ زدگی شده و برگ های آن شل وسیاه می شوند.

آفت ها و بیماری های گل آپارتمانی بگونیا وکس یا بگونیا عروس به همراه درمان 

بگونیا عروس (۴)

منابع /delbaraneh/ glassy-garden/golemanoto

 

بیشتر بخوانید :

دراسنا کامپکت |معرفی و نگهداری از دراسنا کامپکت (نور-آبیاری-خاک-کود)

نخل شامادورا | آموزش نگهداری و تکثیر نخل شامادورا و قیمت

آلوئه ورا و زیبایی | کاربرد های آلوئه ورا در سلامتی پوست و مو

گیاه بامبو | نکات طلایی درنگهداری بامبو + مشکلات متداول

چگونه تراریوم بسازیم ؟ ( آموزش تصویری گام به گام)

بگونیای عروس


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.