چگونه از گل عنکبوتی در خانه مراقبت کنیم ؟؟

چگونه از گیاه عنکبوتی در خانه مراقبت کنیم ؟؟

مراقبت از گل عنکبوتی در خانه : گیاه عنکبوتی که گیاه گندمی نیز نامیده می شود و به شکل خوشه های قوس دار رشد میکند موضوع این نوشته از دلبرانه از سری مطالب نگهداری از گلهای آپارتمانی است. عنکبوتی ها یکی از سازگارترین گیاهان و راحت ترین گل ها برای نگهداری در خانه و برای پروش هستند. درنتیجه برای کسانی که استعداد چندانی در پرورش گل و گیاه ندارند و به تازگی به این کار علاقمند شده اند مناسب است.

چگونه از گیاه عنکبوتی مراقبت کنیم؟

 

چگونه از گل عنکبوتی در خانه مراقبت کنیم ؟

 

بخش اول: آماده کرده محیط برای گل عنکبوتی

 

 1. از خاکی استفاده کنید که آب در آن به راحتی جاری شود.

اگر گیاه در فضای بیرونی است، آن را چنین خاکی قرار دهید. مانند خاکی که شن دارد. اگر گیاهتان در داخل خانه و در یک گلدان قرار دارد، از گلدان متوسط مانند ورمیکولیت(سنگ متورق و جاذب) یا لیف نارگیل استفاده کنید.

گل spider plants

مراقبت از گل عنکبوتی (۱)

 

 1. برای گیاه نور متعادلی را فراهم کنید.

گل عنکبوتی نور زیادی احتیاج ندارد، در نتیجه در حمام و اتاق خواب هم قابلیت رشد دارند. همچنین آن ها را می توان روی طاقچه و کنار پنجره قرار داد، بیا این حال آنها باید در فصل بهار و تابستان از پنجره ای که رو به قطب جنوب است، دوازده اینچ (سی سانتیمتر) فاصله داشته باشند.

 • برای گیاهانی که در خارج از خانه قرار دارند، بایستی نور را متعادل کرد.
 • بنابراین لازم است برای گلتان یک سایبان ایجاد کنید.
 • چرا که مسیر مستقیم نور خورشید ممکن باعث سوزاندن گیاه شود.

 

مراقبت از گل عنکبوتی (۲)

 

 1. تعادل را برقرار کنید و رطوبت و دما را با هم تنظیم کنید.

اگر دمای محل زندگی شما نوسان بسیار دارد یا بسیار بالا می رود، بهتر است آنرا در داخل خانه قرار دهید. دمای مناسب برای آنها بین ده درجه سانتیگراد یا ۲۷ درجه سانتیگراد است و نمی تواند در دماهای خیلی سرد و خیلی داغ رشد کند. گیاه عنکبوت در آب و هوای مرطوب رشد می کند، در نتیجه یک مکان مرطوب برای گیاهتان انتخاب کنید.

گل عنکبوتی

مراقبت از گل عنکبوتی (۳)

 

بخش دوم: شرایط مراقبت از گل عنکبوتی در خانه 

 

 1. گل عنکبوتی را باید با آب تمیز یا مقطر سیراب کنید.

این گیاه به فلورئورید موجود در آب شیر حساس است. آب شیر میتواند گیاه شما را تخریب کنند، پس استفاده از آب مقطر یا تمیز بسیار مهم است. آب بایستی در دمای اتاق نگهداری شود، همانطور که آب داغ یا سرد میتواند به گیاه شما شوک وارد کرده و آن را پژمرده کند.

 

مراقبت از گل عنکبوتی (۴)

 

 1. خاک را مرطوب نگه دارید اما خیس نکنید.

به آرامی با نوک انگشت خود با خاک فشار وارد کنید تا از خشک یا تر بودن آن آگاه شوید. اگر دو و نیم سانتی متر از لایه بالایی خاک خشک است، بایستی به گیاه آب داد. آب دادن به گیاه بصورت متعادل یا هفته ای یکبار در اوایل هر سال برای مرطوب نگه داشتن خاک کافی است. اما نباید آنرا کاملا خیس کرد. بعد از یک سال، می توانید به ندرت به گیاه آب بدهید.

 

مراقبت از گل عنکبوتی (۵)

 

 1. در فصل های بهار و تابستان، ماهی یک یا دو بار به گیاه خود کود بدهید.

در طول فصل، از کود مایع عمومی استفاده کنید. کودهای مایع خیلی بهتر از کودهای دانه ای به عمل می آیند. مسیر کودهارا دنبال کنید تا ببینید چقدر از آنها را به ته گیاه می رسند. اگر در فصل زمستان گیاهتان بیش از رشد داشت، کود دهی به گیاه را متوقف کنید.

گل عنکبوتی ابلق

مراقبت از گل عنکبوتی (۶)

 

 1. اگر گیاهتان خوب رشد داشت، گلدان‌ آن را تعویض کنید.

اگر ریشه گل عنکبوتی از طریق سوراخ های زهکشی شروع به رشد کردن کرد، باید آنرا در فصل بهار، در گلدان بزرگ تری قرار دهید. باید گل را در گلدانی قرار داد که سوراخ زهکشی داشته تا اشباع آب در آن جلوگیری شود.

 

مراقبت از گل عنکبوتی (۷)

 

 1. گیاهان بزرگ را تکثیر کنید.

گیاهانی که بسیار بزرگ‌ هستند را به وسیله بریدن ریشه به چند قسمت یا بیرون کشیدن آن، تقسیم کنید. هر از چند گاهی ریشه گیاه خود را ببرید و آن را در یک لیوان آب قرار دهید.هنگام پرورش گیاهان کوچک، می توانید یک توپ پارچه ای یا یک‌ دستمال کهنه را در لیوان آب قرار دهید تا از فرورفتن ریشه گیاه به به زیر آب جلوگیری شود.

گل عنکبوتی شرایط نگهداری

نگهداری از گیاه گندمی (۱)

 

بخش سوم: مشکلات نگهداری از گل عنکبوتی

 

 1. نوک برگ های پژمرده را ببرید.

اگر در گیاه خود شاهد برگ های قهوه ای یا برگ های پژمرده شدید، باید آن برگ ها را ببرید. هنگامی که نوک برگ های پژمرده را می برید، گیاه کاملا به رشد و نموی خود ادامه می دهد. از اینکه مقطر یا تمیز بودن آب خود اطمینان حاصل کنید، در حالی  که نوک برگهای قهوه ای در خاک کانی های معدنی خود را افزایش می دهند.

مراقبت از گل گندمی در خانه 

نگهداری از گیاه گندمی (۲)

 

 1. کرم های گل عنکبوتی را با حشره کش از بین ببرید.

از نشانه های کرم این گیاه میتوان به کدر بودن، رنگ خاکستری و اینکه زیر بدن آن پر از تار و پود است، اشاره کرد. از حشره کش های طبیعی مانند روغن گیاه چریش استفاده کنید. می توانید روغن چریش را فروشگاه ها تهیه کنید.

 

نگهداری از گیاه گندمی (۳)

 

 1. گیاه در معرض نور خورشید قرار دهید.

ساقه و ریشه های پژمرده یا سفید شده را مقابل نور قرار دهید. اگر گیاه شما در خارج از منزل است، آن را در فضای سایه تری قرار دهید. اما اگر گیاهتان داخل است، فاصله آن را از پنجره زیاد کنید، بنابراین گیاهان نور را بصورت مستقیم دریافت خواهد کرد.

گل عنکبوتی سبز

نگهداری از گیاه گندمی (۴)

 

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت از گیاه عنکبوتی

 

 • گل عنکبوتی من به چه میزان نور خورشید نیاز دارد؟

گیاهیان عنکبوتی از مکان های روشن لذت می برند اما باید از نور مستقیم به آنها خودداری کرد. آنها در تابش غیر مستقیم آفتاب عملکرد بهتری دارند.

 

 • چرا نوک برگ های گیاه عنکبوتی من زرد شده است؟

یکی از رایج ترین علت های زرد شدن نوک این گیاهان، پر آبی در آن ها است. به همین دلیل باید اجازه دهید که این گیاهان در فواصل بین آب دادن کاملا خشک شده باشند.

 

 • آیا گل عنکبوتی را باید خانگی یا بیرونی دانست؟

این گیاهان می توانند هم در داخل منزل و هم در خارج از منزل رشد خوبی داشته باشند. بهترین کار این است که آن ها را در داخل منزل نگه داری کنیم و راحت تر آن ها را جابه جا کنیم.

گل عنکبوتی یا گندمی

 • آیا قسمت های قهوه ای بعد از برش دادن دوباره رشد می کنند؟

نوک های قهوه ای را می توان با کمتر آب دادن یا ندادن آب آلوده از بین برد.

 

 • نمی دانم که گل عنکبوتی خود را کجا قرار دهم. آیا می توان آن را در کنار پنجره آشپزخانه قرار داد؟

بله. پنجره آشپزخانه محل مناسبی برای این گیاه است، البته اگر در معرض مستقیم نور آفتاب نباشد. اگر پنجره شما بیش از حد آفتابی است، می توانید از یک جهت دیگر استفاده کنید تا آسیبی به گیاه نرسد.

 

 • چرا نوک برگ های گیاه عنکبوتی من قهوه ای شده است؟

گیاهان عنکبوتی به آب بسیار زیادی نیاز ندارند، به همین دلیل با پر آبی با قهوه ای شدن روبرو می شوید. از طرفی کم آب دادن نیز می تواند به یک مشکل در آنها تبدیل شود. پس حتما برای آب دادن به گیاه عنکبوتی یک برنامه ریزی صحیح داشته باشید. یکی دیگر از علت های قهوه شدن برگ ها، وجود باکتری ها است که معمولا در مناطق شرجی رایج تر می باشد. این برگ ها را از گیاه جدا کنید و دور بیاندازید. ناتعادلی در مواد شیمیایی نیز می تواند یکی دیگر از علت های قهوه ای شدن برگ این گیاهان باشد. این مواد شیمیایی می تواند به دلیل استفاده از آفت کش ها باشد.

گل عنکبوتی چیست

 • آیا می توان گیاه عنکبوتی را برای مدت زمانی نادیده گرفت؟

این گیاه بسیار صبور و آرام است و می توانید گاهی اوقات به مدت طولانی آن را نادیده بگیرید. البته هرچقدر بیش تر به آن توجه کنید، رشد بهتری را از آن شاهد خواهید بود.

 

 • آیا گل عنکبوتی برای حیوانات خانگی سمی محسوب می شود؟

این گیاهان طبق مطالعات انجام شده برای حیوانات خانگی مثل سگ ها سمی نیست. اما احتمال دارد برای گربه ها سمی باشد. در هر حال بهتر است که با انها تماس نداشته باشند. پس در هر حالت این گیاه را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

 • گیاه عنکبوتی به چه میزان نور خورشید نیاز دارد؟

این گیاه به نور نسبتا زیادی از خورشید نیاز دارد. اما در حالتی رشد بهتری دارد که این نور به صورت غیر مستقیم به آن برسد. اگر آن را بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید، گیاه به راحتی می سوزد و رنگی قهوه ای به خود می گیرد.

گل عنکبوتی گندمی

گیاه عنکبوتی

 

چند نکته مهم در مراقبت از گل عنکبوتی !

 • گیاهان عنکبوتی در پاک کردن هوا از ذرات ریز آلوده بسیار کاربرد دارند.
 • آن ها حتی در کپسول های هوا برای پاکسازی هوا پرورش یافته اند.
 • گیاهان عنکبوتی برای گربه ها بسیار سمی هستند.
 • بهتر است همه حیوانات خانگی مانند پرنده ها را از خوردن آن منع کنیم.

منبع wikihow / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

آیا گیاه گندمی همان عنکبوتی است ؟ بله 

بیشتر بخوانید : 

چگونه از لاکی بامبو در خانه مراقبت کنیم ؟؟

چگونه از سرخس بوستون در خانه مراقبت کنیم ؟؟

مراقبت از آلوئه ورا در خانه + (آموزش تصویری تعویض گلدان)

آبیاری گلدان در مسافرت | چطور از راه دور به گیاهان آب بدهیم ؟؟

چقدر به گلدان آب بدهیم ؟ | چطور میتوانیم آب مورد نیاز هر گیاه را بفمیم؟


ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. نغمه م می گوید

  سلام. اگر اصلاً کود ندهیم، خراب میشود؟

 2. مرتضی می گوید

  سلام برگ های گله من خیلی بلند و نامرتب شده میشه اونا رو از وسط قیچی کنم…. خیلی ظاهرش بد شده برگاش هم بلند و شکسته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.