آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از انواع کاکتوس در خانه مراقبت کنیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس : کاکتوس ها به طور معمول گیاهان ساکن در بیابان هستند که در شرایط خشک و گرم رشد می کنند، اما این گیاهان در داخل خانه ها هم بسیار عالی می شوند. کاکتوس ها از نیازبه نگهداری بسیار کم برخوردار هستند و نسبت به بسیاری از گیاهان خانگی دیگر نیاز به مراقبت کمتری دارند. در نتیجه به یک گیاه ایده آل برای باغبان ها و یک هدیه بزرگ برای افراد تبدیل شده اند. اسرار رشد کاکتوسهای سالم در داخل خانه شامل تأمین نور زیاد خورشید و استفاده از خاک مناسب است. با ما همراه شوید تا فوت و فن نگهداری از کاکتوس ها در خانه را با هم بررسی کنیم .

 

هشدار

هنگام جابجایی و یا لمس کاکتوس ها حتماً از دستکش های باغبانی ضخیم استفاده کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش تکثیر و نگهداری از انواع کاکتوس در خانه

 

قسمت اول: تکثیر گیاهان جدید

 

 1. از یک کاکتوس سالم قلمه بزنید.

می توانید کاکتوس های جدیدی را از یک کاکتوس که شاخه های گیاهش سالم است، قلمه بزنید. یک کاکتوس را انتخاب کنید که چاق و پر و سالم باشد. به آرامی یک شاخه را از گیاه جدا کنید. همچنین می توانید کاکتوس ها را در مغازه های محلی، فروشگاه های خانگی و مراکز باغبانی خریداری کنید.

نگهداری کاکتوس گوشتی

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۱)

 

 1. بگذارید زخم بهبود یابد.

برش را به کنار یک پنجره آفتابی منتقل کنید. برش را صاف بخوابانید و حدود دو روز آن را در همان حالت بگذارید. این قلمه زخمی را به وجود می آورد که احساس سستی می کند. اگر اجازه ندهید که زخم قبل از کاشت بهبود یابد، احتمالاً قلمه پوسیده خواهد شد.

چگونه می توان کاکتوس را در داخل خانه پرورش داد؟

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۲)

 

 1. یک گلدان برای کاکتوس انتخاب کنید.

مهمترین چیزی که باید هنگام انتخاب گلدان برای کاکتوس به یاد داشته باشید، زهکشی است. یک گلدان با سوراخ های زهکشی در قسمت پایین پیدا کنید که باعث تخلیه آب اضافی شود. کاکتوس ها همچنین در گلدان های کوچکتر به خوبی عمل می کنند، بنابراین گلدانی را انتخاب کنید که اندازه آن تقریباً دو برابر گیاه باشد. می توانید از گلدان های سفالی یا پلاستیکی برای کاکتوس ها استفاده کنید. گلدان های پلاستیکی سبک تر و ارزان تر هستند، اما گلدان های رس برای گیاهان بزرگ تر یا سنگین تر بهتر هستند.

نگهداری کاکتوس در دستشویی

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۳)

 

 1. گلدان را با یک خاک مخصوص گلدان کاکتوس پر کنید.

کاکتوس ها به خاکی احتیاج دارند که خیلی سریع تخلیه شود، بنابراین خاکی را انتخاب کنید که مخصوص این نوع گیاهان باشد. برای زهکشی بهتر، دو بخش از خاک گلدان کاکتوس را با یک قسمت سنگریزه های سنگی گدازه یا مروارید مخلوط کنید. کاکتوس هایی که در خاک مرطوب قرار دارند، مستعد رشد قارچی و باکتریایی هستند.

نگهداری کاکتوس در خانه 

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۴)

 

 1. برش را در خاک بکارید.

برش ساقه و برگ را با احتیاط در گلدان قرار دهید. برش ها را به اندازه کافی در عمق فشار دهید تا به تنهایی محکم شوند. از دستان خود برای محکم کردن خاک اطراف برش برای تثبیت استفاده کنید.

نگهداری کاکتوس در زمستان

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۵)

 

 1. خاک را مرطوب کنید.

برای آماده کردن کاکتوس، اضافی خاک را مرطوب کنید ، اما خاک را خیس نکنید. تا زمانی که ریشه ها و رشد جدید شروع به شکل گیری نکنند، فقط هنگام خشک شدن خاک، برش را به آرامی مرطدپوب کنید. در غیر این صورت، ممکن است برش پوسیده شود.

تکثیر کاکتوس گوشتی

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۶)

 

 1. برش قلمه را در یک مکان روشن نگه دارید.

برش را به یک پنجره یا منطقه دیگری که نور خورشید روشن و غیرمستقیم زیادی دارد، انتقال دهید. آفتاب بیش از حد مستقیم می تواند به قلمه جدید آسیب برساند. گیاه قلمه زده شده را در این مکان برای یک یا دو ماه نگه دارید، تا زمان شروع رشد جدید ظاهر شود.

نکات مهم در مورد نگهداری کاکتوس 

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۷)

 

قسمت دوم: نگهداری از کاکتوس

 

 1. یک مکان آفتابی را انتخاب کنید.

پس از کاشت ، بیشتر گونه های کاکتوس ها هر روز به چندین ساعت نور مستقیم خورشید احتیاج دارند. یک پنجره جنوب شرقی یا شرقی برای بیشتر کاکتوس ها ایده آل است. اما اگر کاکتوس ها زرد، سفید و نارنجی به نظر برسند، به احتمال زیاد نور زیاد به آنها رسیده و شما باید آن را به یک پنجره غربی منتقل کنید. در صورت نیاز رطوبت اضافی را از هوا بگیرید.

تکثیر کاکتوس تیغ دار

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۸)

 

 1. کاکتوس ها را هر هفته در طول فصل رشد آب دهید.

آب بیش از حد می تواند یک کاکتوس را از بین ببرد، اما گیاه در دوره های رشد فعال به آب هفتگی احتیاج دارد. مراحل رشد معمولاً بین بهار و پاییز است. هنگامی که خاک در اثر لمس خشک بود، گیاه را آب دهید تا خاک کاملاً مرطوب شود. اگر خاک هنوز مرطوب است، آب ندهید، زیرا باعث پوسیدگی و کشتن گیاه می شود.

نگهداری کاکتوس در حیاط

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۹)

 

 1. در طول فصل رشد، هفتگی به گیاه کود دهید.

کاکتوس ها همچنین از غذاهای منظم در ماه های بهار، تابستان و پاییز بهره مند می شوند. هنگامی که هر هفته به کاکتوس ها آب می دهید، قبل از آب دادن یک کود متعادل ۱۰-۱۰-۱۰ بپاشید. همانطور که در دستورالعنل توصیه می شود، کود را حدود یک چهارم رقیق کنید.

تکثیر کاکتوس در خانه 

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۱۰)

 

 1. تهویه و جابجایی زیادی از هوا را فراهم کنید.

کاکتوس ها لزوماً نسیم های سخت را نمی پسندند، اما در مناطقی که هوای تازه وجود دارد شکوفا می شوند. می توانید با روشن کردن پنکه های سقفی، باز کردن دریچه ها و باز کردن پنجره ها در هوای گرم، گردش هوا را در خانه خود بهبود ببخشید.

نگهداری کاکتوس در زمستان در خانه

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۱۱)

 

 1. گلدان کاکتوس را سالانه عوض کنید.

یک گلدان خوب با زهکشی خوب بخرید که یک اندازه بزرگتر از گلدان فعلی باشد. گلدان را با مخلوط خاک گلدان کاکتوس پر کنید. کاکتوس خود را بردارید، دست خود را دور پایه گیاه قرار دهید و گلدان را روی آن بچرخانید تا کاکتوس خارج شود. به آرامی روی ریشه ها بزنید تا خاک قدیمی از بین برود و هر ریشه مرده یا خشک شده را هرس کنید. کاکتوس را در گلدان جدید قرار دهید و خاک را در اطراف پایه با دستان خود محکم کنید. برای دو هفته اول پس از پیوند، کاکتوس ها را آب ندهید و آن را در مکانی روشن نگه دارید که از نور مستقیم خورشید محافظت می شود.

آموزش تکثیر کاکتوس 

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۱۳)

 

 1. کاکتوس را تشویق کنید که در زمستان بخوابند.

پاییز و زمستان به طور معمول ماه های خفته کاکتوس ها است. خواب برای اکثر گیاهان برای بازیابی انرژی ضروری است و دوره استراحت، رشد گل را تشویق می کند. می توانید گیاه را با استفاده از این موارد به خواب بیاندازید: ماهی یک بار، قطع آب باران و قطع کردن تغذیه منظم و انتقال کاکتوس به پنجره خنک (ایده آل بین۷ تا ۱۳ درجه سانتیگراد)

نگهداری کاکتوس صخره ای مینیاتوری

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۱۴)

 

قسمت سوم: عیب یابی مشکلات ،آفات و بیماری های کاکتوس

روش تکثیر کاکتوس 

۱-اگر نور بیش از حد زیاد است، کاکتوس را به محلی تاریک تر منتقل کنید.

برخی از انواع کاکتوس با نور غیرمستقیم خورشید بهتر عمل می کنند. اگر کاکتوس شما سفید می شود، زرد می شود، و لکه ها به رنگ نارنجی در می آیند، به احتمال زیاد به معنی آفتاب زیاد گیاه است. کاکتوس را به پنجره ای منتقل کنید که نور مستقیم کم است.

نگهداری کاکتوس در منزل

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۱۵)

 

۲-در صورت رسیدن یا نازک شدن گیاه، آن را به مکان روشن تر منتقل کنید.

کاکتوس که نور کافی دریافت نمی کند، ممکن است شروع به رشد به سمت نور کند و باعث رشد تحریف شده یا نامتعادل شود. یکی دیگر از علائم بالا نازک شدن گیاه است. کاکتوس ها را به پنجره ای منتقل کنید که از نور مستقیم خورشید برخوردار باشند. برای جلوگیری از سوزش، کاکتوس ها را به تدریج به مکان روشن تر منتقل کنید، در طی مدت چند روز آن را به نور نزدیک کنید.

تکثیر کاکتوس در خانه 

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۱۶)

 

۳- به آفات رایج کاکتوس دقت کنید.

چند حشره وجود دارد که هنگام پرورش کاکتوس ها مثل کنه های عنکبوتی مشکل ساز شود. برای خلاص شدن از شر این آفات، کاکتوس ها را با آب بشویید و یا آن ها را غبار روبی یا گردگیری کنید تا آفات از بین بروند. حشره کش ها اغلب در درمان این مشکلات مفید نیستند. مشکلات گیاه را می توان با لکه هایی که در گیاهان ایجاد می کنند، شناسایی کرد، مانند لکه های قهوه ای بالا رفته، و کنه های عنکبوتی که باعث ایجاد تارهای سفید می شوند.

نگهداری کاکتوس در محل کم نور

نکات نگهداری از کاکتوس ها در خانه (۱۷)

 

چند پرسش و پاسخ >> نگهداری انواع کاکتوس 

نحوه تکثیر کاکتوس 

سوال:

کاکتوس من مانند یک گوجه فرنگی رسیده است. باید چکار کنم؟

پاسخ :

رطوبت در خانه خود ، میزان آبیاری خود را تا یک بار در هر ماه کاهش دهید. بگذارید خاک کاملاً بین آب دادن ها خشک شود.

 

سوال:

آیا کاکتوس های کریسمس بعد از شکوفا شدن دوره خواب دارند؟ آیا باید آن را در جای تاریک قرار دهم؟

پاسخ :

نیازی نیست کاکتوس های کریسمس را در جای تاریک قرار دهید تا یک دوره خواب آلودگی داشته باشد. آبیاری و کوددهی را کاهش دهید. قرار دادن کاکتوس در کنار یک پنجره خنک به خواب آلودگی کمک می کند.

 

سوال:

چگونه کاکتوس را تغذیه کنیم؟

پاسخ :

بهترین کود برای کاکتوس های داخلی شما کود متعادل است، برای اطمینان از تأمین تمام مواد مغذی مورد نیاز. نسبت نیتروژن، پتاسیم و فسفر به آنچه می خواهید گیاه برسد بستگی دارد: رشد (نسبت نیتروژن بالاتر)، گلدهی بیشتر (نسبت پتاسیم بالاتر) یا مقاومت به بیماری بیشتر (نسبت فسفر بالاتر). از کود مایع استفاده کنید، زیرا کاکتوس ها نیاز به کود سنگین ندارند. در فصل آبیاری یا فصل رشد، کود را اعمال کنید. اگر کاکتوس نور کمی در داخل خانه دریافت می کند، کود زیادی به آن ندهید، زیرا رشد ضعیفی را ایجاد می کند.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

سوال:

چقدر کاکتوس را آب دهیم؟

پاسخ :

بیشتر کاکتوس ها قبل از دریافت آب بعدی خود تقریباً خشک می شوند ، بنابراین آب دادن به طور هفتگی اغلب مناسب است. بسیاری از کاکتوس های باغی و گلدان ها از آب بیش از حد رنج می برند، اما اگر کاکتوس ها مدت طولانی بدون توجه باقی بمانند، آسیب دین خواهند دید. برای دانستن اینکه چه مقدار آب برای کاکتوس نیاز است ، خاک را بررسی کنید:

اگر مرطوب است به آن آب ندهید ، اما اگر خشک یا تقریباً خشک است، زمان آن رسیده که آب بدهید. کاکتوس ها در فصل زمستان، خواب و در هوای سرد به آب کمتری نیاز دارند و در فصل رشد به آب بیشتری احتیاج دارند. در اوایل صبح به آن آب بدهید زیرا گرمای روز آب اضافی روی سنبله ها و شکاف های کاکتوس را خشک می‌کند.

 

سوال:

کاکتوس های مناسب برای خانه های بدون آفتاب مستقیم چیست؟

پاسخ :

برخی از انواع کاکتوس ها وجود دارند که از نور کم برخوردار هستند و احتمالاً اینها گزینه مناسبی برای وضعیت شماست. برخی از گونه هایی که برای این منظور در نظر گرفته می شوند، عبارتند از: کاکتوس Rebutia و Scarlet Ball Cactus. علاوه بر این، از آنجا که گفته اید هنوز نور آفتاب وجود دارد، احتمالاً می توانید تعداد کمی از کاکتوس های دیگر مناسب برای محیط های داخلی را پرورش دهید.

 

سوال:

پنجره های من در خانه کم است و اگر کاکتوس ها را زیر پنجره قرار دهم فرزندانم و حیوانات خانگی به آن دسترسی پیدا می کند. جای دیگری برای جابجایی کاکتوس من وجود دارد؟

پاسخ :

گلدان را روی یک قفسه بلند یا پایع یا بالای کمد لباس قرار دهید که بتوانید به آن برسید اما کودکان و حیوانات خانگی نتوانند. در صورت لزوم از پله برای آب دادن به آن استفاده کنید. اگر کاکتوس می تواند به بیرون از خانه برود، آن را در جایی در باغ خود محصور کنید. حصار کشیدن می تواند مزایای مختلفی از قبیل جلوگیری از آسیب دیدگی گیاه و دیگران، اجازه دادن به اصلاحات خاص خاک متناسب با کاکتوس ها و اطمینان از این که ماشین چمن زنی به طور تصادفی آن را خرد نمی کند، به وجود آورد.

نگهداری کاکتوس در اداره

سوال:

آیا کاشت کاکتوس در شیشه های فانتزی با سنگ در انتهای زهکشی اشکالی ندارد؟

پاسخ :

اگر شیشه سوراخی در پایه نداشته باشد تا آب آن تخلیه شود، این برای کاکتوس کار نمی کند. کاکتوس به خاک زهکشی آزاد احتیاج دارد که هنگام آب مرطوب است اما در طی روزها و هفته ها بعد از آب خشک می شود. آب زیاد در خاک می تواند باعث پوسیدگی کاکتوس شود. همچنین اگر گیاه در مقابل شیشه با نور مستقیم خورشید از طریق یک پنجره قرار داده شود، خطر زیاد قرار گرفتن نور خورشید در قسمت کوچک خاک از طریق شیشه شفاف و گرمای بیش از حد کاکتوس وجود دارد. خاک برای محافظت از ریشه های آن، بهتر است از ظروف مات با زهکشی استفاده شود.

 

سوال:

آیا می توانید کاکتوس گلابی بهم چسبیده را در داخل منزل پرورش دهید؟

پاسخ :

بله می توانید کاکتوس با گل و لای را در محیط داخلی پرورش دهید. اگرچه باید یک روز کامل از نور آفتاب را برای آن فراهم کنید، بنابراین آن را در پنجره ای قرار دهید که در آن بیشتر از روز تابش آفتاب می گیرد. از گلدان های خاکی استفاده کنید که به خوبی تخلیه شود و فقط هر ۲ تا ۳ هفته نیاز به آب دارد و باعث می شود خاک مرطوب نشود. کاکتوس عاشق گرما است، بنابراین سعی کنید تا حد ممکن یک محیط گرم به آن بدهید (گرچه شبهای سرد هم برایش خوب است). اگر گیاه خیلی مرطوب یا سرد شد ممکن است قارچ رشد کند، بنابراین در صورت لزوم از یک قارچ کش استفاده کنید. برای شکوفه ها، باید گیاه را به صورت دوساله بارور کنید. در صورت امکان، گیاه را در طی ماه های گرم تر از بیرون ببرید.

 

سوال:

آیا نیاز به حذف گل های مرده دارید؟

پاسخ :

معمولاً گلهای مرده به خودی خود فرو می ریزند.

 

منبع  wikihow / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

 

بیشتر بخوانید : 

نگهداری از گل زامیفولیا 

نگهداری از دراسنا کامپکت 

نگهداری از برگ قاشقی 

نگهداری از گل سانسوریا

نگهداری از گل بنجامین ابلق

نگهداری از گل پوتوس قلبی


ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. دانلود آهنگ کیسان دیباج می گوید

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون
  ادامه بدین

  1. saeed می گوید

   متشکرم …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.