روغن بذر کتان | فواید روغن تخم کتان برای بدن و پوست و مو

روغن بذر کتان | فواید روغن تخم کتان برای پوست ، مو ، بدن

روغن بذر کتان از دانه های رسیده آن استخراج می شود . تولیدکنندگان برای استخراج روغن از تخم کتان ، آن را تحت فشار سرد قرار می دهند و سپس بسته بندی های روغن بذر کتان را به صورت کپسول یا مایع در بازار ارائه میکنند که حاوی مقدار زیادی امگا ۳ است. این روغن یکی از انواع اسیدهای چرب است که برای سلامت جسم بخصوص پوست و مو مهم است ، و هر روز بیشتر مورد توجه جامعه پزشکی قرار میگیرد.

بسم الله الرحمن الرحیم 

فواید روغن بذر کتان برای پوست و مو

 

فواید روغن تخم کتان

در ادامه به فواید و خواص روغن بذر کتان یا روغن بزرک در سه بخش سلامت عمومی بدن ، پوست و مو میپردازیم با ما همراه باشید. 

 

۱- فواید عمومی روغن بذر کتان برای بدن 

 • سلامت قلب:

اثر مفید مکمل های روغن کتان در سلامت قلب ممکن است به دلیل مقدار زیاد اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در آنها باشد. یک مطالعه که در سال ۲۰۰۷ منتشر شده نشان داد که مصرف مکمل های روغن تخم کتان حاوی ۸ گرم امگا ۳ به مدت ۱۲ هفته منجر به کاهش قابل توجهی در سطح سیستولی و دیاستولی خون فشار میشود ( در مقایسه با مصرف مکمل های روغن آفتاب گردان که حاوی مقداری معادل ۱۱ گرم امگا ۶ است) . لازم به ذکر است که پیری و فشار خون بالا با کاهش خاصیت کشش عروق همراه است و مشخص شده است که روغن دانه های کتان می تواند این انعطاف پذیری را بهبود بخشد.

 • بهبود وضعیت بیماران مزمن کلیه که تحت دیالیز قرار دارند:

مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ منتشر شده نشان می دهد که مصرف روغن بذر کتان برای مدت ۳ ماه توسط ۱۶۰ بیمار مبتلا به نارسایی کلیه یا بیماری مزمن کلیه به بهبود درمان این بیمارن کمک کرده است . اما هنوز نیاز به مطالعات بیشتر در مورد آن وجود دارد.

 • کاهش خشکی چشم:

مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۷ در مورد ۳۸ زن مبتلا به سندرم چشم خشک (keratoconjunctivitis sicca’s) نشان داد که مصرف کپسول های روغن تخم کتان باعث کاهش التهاب چشم ، خشکی ملتحمه و علائم آن می شود.  مصرف روغن های تخم کتان نیز با کاهش احساس سوزش در چشم، سوزش، قرمزی و تاری دید میشود . علاوه بر این برخی تحقیقات جدید نشان داده است که این اسیدهای چرب ممکن است خطر تخریب ماکولا و آب مروارید را کاهش دهد.

 • کاهش فشار خون بالا:

شواهد در مورد تأثیر روغن بذر کتان بر فشار خون متفاوت است. برخی اظهار داشته اند که مصرف مقادیر زیاد روغن تخم کتان به عنوان بخشی از رژیم غذایی با کاهش سطح فشار خون همراه است . تحقیقات اولیه نشان می دهد که مکمل های محتوی روغن دانه کتان می تواند باعث کاهش سطح فشار خون در مردان دارای فشار خون طبیعی و سطح کلسترول بالا است . اما اطلاعات کافی در مورد اینکه آیا روغن تخم کتان فشار خون را در افراد دارای فشار خون بالا نیز کاهش می دهد وجود ندارد. لازم به ذکر است که مصرف روغن کتان ممکن است با داروهای ضد فشار خون تداخل داشته باشد .

 • فواید روغن بذر کتان برای لاغری : 

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد استفاده از روغن بذر کتان باعث کاهش وزن می شود ، اما در مقابل مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ منتشر شد که نشان داد مصرف مکمل های بذر کتان می تواند به افزایش احساس سیری و کاهش اشتها و همچنین بهبود عمل گوارش کمک کند. بخصوص که فیبر موجود در بذر کتان کم کالری تر از سایر دانه های غلات است.

 • کاهش خطر سرطان پستان :

طبق بسیاری از مطالعات ، روغن تخم کتان ممکن است در کاهش خطر رشد سرطان سینه کمک کند . مانند یک بررسی منتشر شده در سال ۲۰۱۴ که نشان داد روغن بذر کتان می تواند به کاهش خطر رشد تومورهای پستان در زنان مبتلا به سرطان پستان مفید باشد ، زیرا حاوی مقدار زیادی آلفا-لینولنیک اسید است . اما هنوز مطالعات بیشتری در مورد این موضوع لازم است تا آن را اثبات یا رد کند. لازم به ذکر است که بیماران سرطانی باید بدون مشورت با پزشک از مصرف مکمل های غذایی مختلف خودداری کنند.

 • کاهش علائم ذات الریه:

یک مطالعه مقدماتی بر روی موش ها در سال ۲۰۰۹ منتشر شد که نشان داد که مصرف طولانی مدت مکمل های روغن تخم کتان با خطر کمتری از تجمع استرپتوکوک پنومونیه در ارتباط است و قرار گرفتن در معرض ذات الریه را کاهش می دهد . این اثر به دلیل کاهش سطح شاخص های التهابی است ، اما این مکمل ها هنگام مصرف برای مدت کوتاهی تأثیری نشان نمی دهند.

 • کاهش علائم بیماری پارکینسون :

پارکینسون (Parkinson). تحقیقات اولیه نشان داد که مصرف روغن بذر کتان بعلاوه ویتامین E به مدت ۱۲ هفته می تواند علائم بیماری پارکینسون را بهبود بخشد .

 • بهبود سلامت روده :

روغن بذر کتان دارای خاصیت ملین است. مطالعه ای که در سال ۲۰۲۰ روی ۵۰ بیمار تحت دیالیز و به مدت ۴ هفته انجام شد ، نشان داد که مصرف روزانه مکمل های روغن تخم کتان به رفع یبوست کمک می کند .

 • فواید روغن بذر کتان برای مفاصل:

اعتقاد بر این است که روغن تخم کتان ممکن است علائم آرتریت روماتوئید را تسکین دهد ، مانند: کاهش مایع سینوویال بین دو انتهای استخوان در داخل مفصل ، و همچنین باعث کاهش سفتی و درد آن می شود . این ممکن است به دلیل مقدار بالای اسید چرب امگا ۳ باشد که ممکن است بیماری های مختلف التهابی مانند آرتروز را بهبود بخشد ، اما مطالعات کافی برای اثبات این اثر وجود ندارد.

مصرف روغن بذر کتان برای لاغری

روغن تخم کتان برای پوست

 

۲- فواید روغن بذر تخم برای پوست 

 • مرطوب کننده پوست:

روغن بذر کتان حاوی مواد مرطوب کننده است و سلولهای مرده جمع شده در سطح پوست را از بین می برد . بنابراین می توان آن را مستقیماً روی پوست خشک استفاده کرد  یا در مخلوط ها و کرم ها برای مرطوب سازی پوست در هر قسمت از بدن استفاده کرد . همچنین می تواند به عنوان مرطوب کننده استفاده شود. برای لب ها و درمان آنها از ترک هایی که در فصل زمستان آنها را آزار می دهد ، با استفاده از هر دو ساعت یکبار و قبل از استفاده از رژ لب میتوانید از این روغن کمک بگیرید .

 • ضد التهاب:

از روغن دانه کتان می توان در معالجه عفونت هایی که در اثر آلرژی یا قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی روی پوست تأثیر می گذارند استفاده کرد . زیرا برای رطوبت رسانی ، حفظ آب موجود در آن و از بین بردن عفونت ها موثر است . حتی میتوان گفت که استفاده از روغن کتان جایگزین مرطوب کننده و کرم های شبانه است.

 • پاک کننده آرایش :

روغن دانه کتان در از بین بردن مواد آرایشی به ویژه آرایش چشم بسیار موثر است ، زیرا آرایش را به سرعت و با خیال راحت از بین می برد و مژه ها و پلک ها را مرطوب و تغذیه می کند که باعث افزایش رشد مژه ها و بهبود فرم آنها می شود ، بنابراین روغن کتان یکی از روغن های بسیار مفید برای سلامت چشم است.

 • درمان پلک ها:

با آغشته کردن یک تکه پنبه به روغن کتان و قرار دادن آن به مدت نیم ساعت روی پلک ، و تکرار فرآیند روزانه برای به دست آوردن پلک های سالم و زیبا ، می توانید از روغن بذر در درمان پلک های متورم و پف چشم استفاده کنید.

 • مکمل مغذی برای پوست:

استفاده از روغن بذر کتان در غذای روزانه باعث بهبود سلامت عمومی بدن بخصوص پوست می شود ، این به این معنی که مواد مغذی مفیدتری به پوست می دهید که باعث زیبایی و شادابی آن می شود.

خواص روغن بذر کتان برای پوست 

روغن تخم کتان برای مو

 

۳- فواید روغن بذر کتان برای مو 

 • محافظت از مو :

به محافظت از مو در برابر آسیب کمک میکند. دلیل این امر تغذیه و تقویت انتهای مو است.

 • مفید برای پوست سر:

برای پوست سر بسیار مفید است ، زیرا باعث تغذیه پوست و تقویت فولیکول ها می شود ، چرا که حاوی ویتامین های مفیدی برای تغذیه فولیکول ها است.

 • درخشش مو :

به موها درخشش و درخشش می بخشد و موهای آسیب دیده و موخوره دار را درمان می کند ، به علاوه به موها قدرت ، زیبایی و تراکم بیشتر می دهد ، زیرا حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است.

 • از ریزش مو جلوگیری می کند:

زیرا روغن بذر کتان حاوی آنزیمی است که عملکرد آن تبدیل هورمون تستوسترون به هورمون دی هیدروتستوسترون است و این هورمون تولید شده نقش زیادی در جلوگیری از کاهش رشد فولیکول های مو دارد ، بنابراین فولیکول ها همچنان کار می کنند و رشد مو را افزایش می دهند.

 • نرم کردن مو ها:

روغن کتان به مو لطافت می دهد و باعث نرم شدن مو می شود ، بنابراین مو ابریشمی می شود و ظاهر بسیار زیبایی به آن می دهد.

 • جلوگیری از موهای سفید:

این امر به دلیل فراوانی ویتامین E در روغن کتان است و همچنین با ادامه استفاده از آن ، موها به تدریج به رنگ طبیعی خود باز می گردند.

فواید روغن بذر کتان برای مو 

روغن تخم کتان

 

بیشتر بخوانید : 

بذر کتان | آشنایی با خواص تخم کتان + نحوه استفاده از آن

خواص بذر کتان برای پوست | چطور از تخم کتان استفاده کنیم؟

فواید بذر کتان برای مو | نحوه استفاده برای تقویت،شوره و ریزش مو

بذر کتان برای لاغری شکم و پهلو خوبه ؟ +(نحوه استفاده)


ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. محمدی می گوید

  دی هیدروتستوسترون باعث تاصی سر می شود
  بنا بر این از این روغن برای پوست و موی سر نباید استفاده کرد

  1. saeed می گوید

   ممنون که اطلاعتتون رو با ما به اشتراک میگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.