مانتو سنتی | ۲۴ عکس مانتو هنری با طرح اسلیمی،مینیاتور،کاشی

مانتو سنتی | ۲۴ عکس مانتو هنری با طرح اسلیمی – مینیاتور – کاشی – فرش

مانتو سنتی با طرح های سنتی و نقوش و تزیینات سنتی روی آن شناخته میشوند در این نوشته ما عکس مدل مانتو های سنتی را گرد آوری کرده ایم که کل آنها یا از پارچه های با طرح سنتی دوخته شده یا مانتو هایی که به صورت دو تکه یا چند تکه از ترکیبی از پارچه های سنتی و پارچه های ساده دوخته و تهیه شده اند و قول خیاط ها خرج کار از پارچه سنتی تهیه شده .

منظور ما از پارچه های سنتی ، پارچه هایی با طرح های اصیل و نقوش و نقاشی های ایرانی اصیل مثل طرح کاشی ، طرح فرش و قالی و گلیم ، طرح ها بته جقه و شمسه و لاله عباسی که همه از نقوش اسلیمی هستند و یا پارچه هایی از نقاشی های گل و مرغ و مینیاتور و نگار گری که از نقاشی های اصیل ایرانی به شمار میروند یا پارچه های ترمه و دیگر پارچه های سنتی دیگر است.

مدل مانتو های سنتی

مانتو سنتی (۱)

انواع مانتو سنتی با طرح های اصیل سنتی

در تولید مانتو های با طرح های سنتی از خوشنویسی و نقاشی های اصیل ایرانی به همراه طرح های سنتی مثل ترمه و طرح های فرق ها و قالی های اصیل استفاده میشود حالا که صحبت از سنت ها و طرح های سنتی است بد نیست به طور اجمالی به طور مختصر با هر کدام از آنها با کمک دانش نامه ویکی پدیا آشنا شویم .

۱- مانتو سنتی طرح مینیاتور

مینیاتور با ریشهٔ لاتین ، به تصویری از تاریخ باستان یا دست‌نویس آراست‌های قرون وسطی گفته می‌شود؛ نمونه‌ای ساده که برای تزئین کتاب‌ها در آن دوران با کمک رنگ‌دانه‌های گرم تهیه می‌شد. به طور کلی از اوایل سده‌های میانه تا ورود به مرحله دوم، دورهٔ جدیدی آغاز کنندهٔ ریشه‌شناسی موشکافانه برای شناخت مفهوم کلی و رهایی از سردرگمی به وجود آمد و نتیجهٔ آن استفاده از این سبک در تصویرسازی‌های کوچک و مینیاتور چهره شد، هر چند که از زمان‌های دورتر نیز استفاده‌های کم و جزئی می‌شد.

۲- مانتو سنتی طرح نگارگری :

نقاشی یا نگارگری ایرانی که به اشتباه مینیاتور نیز خوانده می‌شود شامل آثاری از دوره‌های مختلف تاریخ اسلامی ایران است که بیشتر به صورت مصورسازی کتب ادبی (ورقه و گلشاه، کلیله و دمنه، سمک عیار، و…)، علمی و فنی (التریاق، الادویه المفرده، الاغانی، و…)، تاریخی (جامع التواریخ، و…)، و همچنین، برخی کتب مذهبی، همچون، خاوران نامه می‌باشد.

۳- مانتو سنتی طرح ترمه :

ترمه، نوعی پارچه گران‌بهای بافته‌شده از الیاف بسیار لطیف است که از صنایع دستی نساجی نفیس ایران می‌باشد. نقش‌های منحنی مانند بته جقه و گل‌های شاه‌عباسی در رنگ‌های مختلف در ترمه به کار می‌رود. ترمه با طرح‌های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود و ترمه یزد به زیبایی بسیار معروف است.

۴- مانتو سنتی طرح بته جقه :

بُته‌جـِغّه، نقش سرو سرافکنده که نشانه ایران و ایرانیان است. بته جغه نقشی است که در تاریخ هنرهای سنتی همیشه مورد توجه بوده و در تزیین انواع صنایع دستی به ویژه پارچه، قالی و گلیم، کاشی سفال، شال‌بافی، نساجی، خاتم، تشعیر و زربافی در اندازه‌ها و اشکال گوناگون سهم زیادی دارد. همچنین به شکل زیوری است که از پر درنا یا کلنگ یا مرغ ماهیخوار سازند و بر کلاه نهند و بیشتر بهادران و دلیران بر سر گذارند.

۵- مانتو سنتی طرح کاشی :

کاشی به قطعه سنگی مصنوعی گفته می‌شود که طول و عرض آن مختلف بوده و ضخامت آن چند میلی‌متر است، و یک روی آن دارای سطحی شیشه‌ای بوده و کاملاًّ صاف و صیقلی می‌باشد. کاشی محصولات سفالین و سرامیکی است که در ساختمان کاربرد و اهمیت ویژه‌ای دارد مانند حمام‌ها، توالت‌ها، آشپزخانه‌ها و آب ریزگاه‌های عمومی و غیره.کاشی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار می‌رود. واژه کاشی از نام شهر کاشان اقتباس شده که از اوایل دوران اسلامی به عنوان مرکز صنعت سفال‌سازی مشهور بود.

۶- مانتو سنتی طرح اسلیمی :

از انواع طرح‌های تذهیب است ، طرح های تذهیب عبارتند از :  «اسلیمی» ،  «ختایی» و   «تشعیر» اما طرح های اسلیمی شامل طرح هایی است که این نقوش از خطوط منظم هندسی تشکیل شده‌است.

۷- مانتو سنتی طرح گل و مرغ :

گل و مرغ سبکی در نگارگری ایرانی است. گل و مرغ نماد موهبت الهی و تجلی ظریف و لطیف آفریدگار است. گفتگوی عاشقانه گل و مرغ نیز به تسبیح‌گویی خداوند و ذکر حق تشبیه می‌شود. گل مقام معشوق را دارد و پرنده (مرغ)، عاشق. در نگارگری گل و مرغ ایجاد هارمونی بین عناصر نقاشی بسیار ظریف است. لازم نیست حتماً پرنده نیز در اثر ترسیم شود اما در صورت حضور به حالت انتظار صبورانه برای شکوفایی گل و عشقبازی با او است. پرنده گاه با اوج‌گیری و حالت سرمستی، خود را از عالم ماده جدا کرده و حالت صعود به سوی عالم غیرمادی دارد.

۸- مانتو سنتی طرح فرش :

قالی یا فرش نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. به دست بافتهٔ پُرزدار و گره‌دار قالی اطلاق می‌شود. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود. از سال ۱۳۹۳ به بعد شهر کاشان به عنوان پایتخت فرش جهان معرفی گردید. هم‌اکنون بیش از ۱۲۰۰ کارخانه تولید فرش ماشینی و ۷۰۰ کارگاه تولید فرش دستبافت در منطقه کاشان مشغول به فعالیت می‌باشد.

۹- مانتو سنتی طرح گلیم :

گِلیم یا پَلاس یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می‌شود. گلیم به شکل سنتی‌اش، معمولاً برای پوشاندن زمین، دیوار یا رواندازی برای حیوانات باربر استفاده می‌شود ولی امروزه به عنوان یک پوشش مدرن برای خانه‌های شهری نیز خریداری می‌شود.

۱۰- مانتو سنتی طرح خوشنویسی :

خوشنویسی یا خطاطی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است و فردی که این فرایند توسط او انجام می‌گیرد خوش نویس نام دارد، به‌خصوص زمانی که خوش‌نویسی حرفهٔ شخص باشد. گاهی درک خوشنویسی به عنوان یک هنر مشکل است. به نظر می‌رسد برای درک و لذت بردن از تجربه بصری خوشنویسی باید بدانیم خوشنویس افزون بر نگارش یک متن، سعی داشته اثری هنری با ارزش‌های زیبایی شناختی خلق کند.

 

مانتو طرح فرش (۱)

مانتو سنتی شیک

 انتخاب مانتو های سنتی به عنوان یک مدل مانتو شیک و مجلسی میتواند مزایای زیادی داشته باشد ،

اول این که این طرح ها بسیار اصیل و ایرانی هستند پس میتوانید به عنوان یک خانم ایرانی با افتخار از مانتو های اصیل ایرانی استفاده کنید به علاوه انتخاب این طرح ها خاص بودن و جسارتی میطلبد که مناسب خانم های شیک پوش طرفدار تیپ های خاص و متفاوت و جدید است.

مانتو طرح فرش (۲)

مانتو سنتی جدید

خوشبختانه اخیرا اقبال بسیار زیادی به مدل مانتو های سنتی جدید شده است ،

و مانتو های با طرح های سنتی در سال های اخیر جزء ترند ها و مد های محبوب چند سال اخیر بوده است . بخصوص نسل های جوان و دختر خانم ها از انواع مانتو سنتی جدید استقبال زیادی کرده اند ، این محبوبیت هم در مانتو هایی با پارچه های سنتی و هم در مورد مدل مانتو های نوستالژیک قدیمی مثل سارافون دامن ها یا جلیقه دامن و مانتو پیراهنی ها دیده میشود.

مانتو طرح کاشی (۱)

مانتو سنتی بلند

مانتو های سنتی بهترین گزینه ها برای دوخت مانتو بلند هستند

چرا که طرح های روی پارچه اصولا باعث کوتاه تر دیده شدن اندام میشود پس بهتر است از انواع پارچه طرحدار از جمله پارچه های سنتی برای دوخت مانتو بلند استفاده شود . بخصوص برای لاغر تر و بلند تر دیده شدن میتوان از ترکیب پارچه های طرح دار با پارچه های ساده و مات و اغلب رنگ های تیره با پارچه های سنتی استفاده کرد.

مانتو طرح کاشی (۲)

مانتو سنتی کوتاه

همانطور که گفتیم مانتو های سنتی را میتوان هم به صورت کوتاه و هم بلند تهیه کرد

و مورد استفاده قرار داد اما برای خانم های قدکوتاه یا با اضافه وزن بالا بهتر است از مدل های مانتو سنتی کوتاه استفاده نشود چون آنها را کوتاه تر و چاق تر نشان میدهد .

مانتو طرح کاشی (۳)

مانتو سنتی مجلسی

مانتو های سنتی به خاطر جنس و طرح و رنگ و شیک بودن

اغلب به عنوان مانتو مجلسی مورد استفاده قرار میگرید. شما میتوانید تقریبا در همه جا از جمله مهمانی ها ی خانوادگی ، مجالس ، دور همی های دوستانه ، عید دیدنی ها و حتی به عنوان لباس شرکت در عروسی های مختلط از انواع مانتو های شیک و مجلسی سنتی تهیه و استفاده کنید.

مانتو طرح کاشی (۴)

مانتو سنتی جلو باز

این روزها کمتر مانتویی پیدا میکنید که جلو باز نباشد

پس انواع سنتی مانتو جلو باز دور از ذهن نیست اما مانتو های سنتی محدود به انواع جلو باز نیستند و انواع جلوبسته ، یا به صورت مانتو پیراهنی یا مانتو دامن دار یا برای دوخت سارافون دامن ها و جلیقه دامن های سنتی هم مورد استفاده قرار میگیرند .

مانتو طرح کاشی (۵)

مانتو سنتی

نحوه ست کردن مانتو سنتی

صحبت خودم را با تذکر یک نکته در مورد نحوه ست کردن شال و روسری و کیف و کفش با مانتو سنیت خاتمه میدهم .مانتو های با طرح های سنتی یعنی چیزی شبیه مانتو های این نوشته در واقع مانتو هایی طرح دار با طرح ها و رنگ بندی شلوغ محسوب میشوند بنابراین بهتر است در کنار این مانتو ها از شال و روسری های ساده به رنگ یکی از رنگ های به کار رفته در طیف رنگ مانتو استفاده شود و از پوشیدن شال و روسری طرح دار با مانتو طرح دار خود داری شود چون شما را نا مرتب و آشفته نشان میدهد.

درمورد کیف و کفش هم باید دقت کرد اصولا سبک لباس پوشیدن سنتی ، به ندرت مناسب استفاده با کیف و کفش اسپرت است و بهتر اس با انواع کفش ها خانمانه کلاسیک و کیف های با رنگ بندی ساده و ست کفش شما تهیه شود . در کنار این موارد نحوه ست کردن باقی موارد مثل آرایش و اکسسوار بسته به سلیقه و میل شماست.

مانتو سنتی.com
googleمدل مانتو سنتی

مانتو طرح کاشی (۶)

مانتو سنتی instagram

مانتو سنتی اینستاگرام ، مدل مانتو سنتی اینستاگرامی 

مانتو طرح کاشی (۷)
مانتو سنتی ۱۳۹۹
مانتو سنتی ۱۳۹۸

مانتو طرح کاشی (۸)

مدل مانتو سنتی ۱۳۹۸
مدل مانتو سنتی سال ۱۳۹۹

مانتو طرح کاشی (۹)
مانتو سنتی ۲۰۱۹
مانتو سنتی ۲۰۲۰

مانتو طرح کاشی (۱۰)
مدل مانتو سنتی ۲۰۱۹
مدل مانتو سنتی ۲۰۲۰

مانتو طرح مینیاتور (۱)
مدل مانتو های سنتی ۲۰۱۹

مدل های مانتوی سنتی ۲۰۱۹
جدیدترین مدل مانتو سنتی ۲۰۲۰

مانتو طرح مینیاتور (۲)
مانتوهای سنتی ۲۰۱۸

مانتو سنتی ۹۸
مانتو سنتی ۹۹

مانتو کاشی (۱)
مدل مانتو سنتی ۹۸
مدل مانتو سنتی ۹۹

مانتو کاشی (۲)
مانتو سنتی جدید ۹۸

مانتو سنتی عید ۹۹

مانتو گل مرغ (۱)

مانتو سنتی طرح

مانتو سنتی طرح کاشی
مانتو سنتی طرح جدید

مانتو گل مرغ (۲)

مانتو سنتی طرح ترمه
مانتو سنتی طرح فرش

مدل مانتو سنتی (۱)

مانتو سنتی طرح نگارگری
مانتو سنتی طرح گلیم

مدل مانتو سنتی (۳)

مانتو سنتی طرح مینیاتور
مانتو سنتی طرح گل و مرغ

مدل مانتو سنتی (۴)
مانتو سنتی طرح تذهیب
مانتو سنتی طرح اسلیمی

مدل مانتو سنتی (۶)

مانتو سنتی طرح خوشنویسی
مانتو سنتی طرح خطاطی

مدل مانتو سنتی (۷)

مانتو طرح سنتی ۹۶

مانتو طرح سنتی ۹۷
مانتو طرح سنتی ۹۴

مدل مانتو سنتی (۸)

حالا که صحبت از مانتو سنتی و طرح سنتی در پارچه مانتو شد بد نیست نظر شما را به مقاله ای از این سایت جلب کنم که سیر تا پیاز مدل مانتو و پارچه مانتو را در آورده است .

مانتو هنری

از پارچه مانتویی بدانید!

قضیه چی بپوشم لباس و مانتو و پارچه مانتویی چی بخرم از کجا بخرم چه مدلی با چه جنس پارچه ای بخرم سالهاست که تفکر روز مره خانم هاست.تیپ ظاهری و آن چه ما بر تن می کنیم می تواند بیانگر بسیاری از طرز تفکرات ما باشد. در کشور ما در بحث پوشش بانوان اولین چیزی که در جامعه به چشم می آید مانتو و یا چادر یک خانم است.

بی شک چادر به عنوان حجاب برتر شناخته شده اما از انجا که مانتو جامه ای است که در کشور ما پر مصرف ترین پوشش برای خانم ها به شمار می رود در این مطلب ابتدا به آن می پردازیم. معرفی اسم انواع پارچه ها مانتویی و آشنایی با آن ها می تواند کمک ویژه ای به شما در امر خرید عمده و خرده کند.یک مانتو شیک و جذاب با پارچه مانتویی مرغوب آنقدر برای یک خانم هیجان انگیز است که بعد از طلا محبوب ترین هدیه یک مرد به شمار می رود!در بحث مانتو و پارچه مانتویی می توان به انواع مدل ها، استایل ها، دوخت ها و غیره پرداخت اما در این مقاله سعی داریم به شناخت هرچه بیشتر از انواع پارچه هاى مانتویى بپردازیم.

مانتو هنری اینستاگرام
مانتو هنری instagram

اهمیت مانتو و پارچه مانتویی :

متوسط مصرف مانتو در خانم های ایرانی سالیانه ۶ عدد است!

که از این موضوع می توان استنباط کرد که به طور میانگین هر دو ماه یکبار هر بانوی ایرانی اقدام به خرید انواع مانتو می کنند. مصرف بالای مانتو و پارچه مانتویی باعث ایجاد یک بازار بزرگ رقابتی میان کارخانجات نساجی، طراحان پارچه، عمده فروشی های پارچه و مانتو، مزون ها و ایده پردازان مد و لباس شده که هر کدام با ارائه جنس، طرح و مدل خاصی قصد سبقت گرفتن از یکدیگر را دارند. البته این مسئله ی مثبت، دچار سردرگمی مصرف کننده ها و حتی تولیدی های پوشاک شده است.

مانتو هنری بلند مانتو هنری پاییزه

انواع مانتو و پارچه مانتویی :

هر نوع مانتویی برای محیط و شرایطی دوخت و تهیه می شود.

برای مثال مانتویی که یک خانم با آن به مجلس عروسی می رود با مانتویی که با آن به دانشگاه یا اداره می رود

در شکل و دوخت و نوع پارچه مانتویی مصرفی آن متفاوت است.

انواع مانتو :

به همین دلیل مانتو ها با توجه به نوع مصرف به انواع اصلی زیر تقسیم می شود:

 1. مانتو ساده
 2. مانتو اسپرت
 3. مانتو مجلسی
 4. مانتو اداری
 5. مانتو  فصلی (بهاره – تابستانی – پاییزه – زمستانی)
 6. مانتو دانشجویی
 7. مانتو بارداری
 8. مانتو سنتی
 9. مانتو عقد و عروسی
 10. مانتو مدرسه کودکانه

ویژگی های یک مانتو خوب چیست؟

بدون شک جذابیت، ترکیب رنگ مناسب، نوع دوخت و البته یک پارچه مرغوب و هماهنگ با نوع کاربرد از اصلی ترین مشخصات یک مانتو زنانه خوب است. ابتدا باید با اسم انواع پارچه های مانتویی آشنایی و سپس با شناخت در مورد هر کدام اطلاعات جامع کسب کنیم.

مانتو هنری سنتی

مشخصات اصلی پارچه مانتویی چیست؟

در میان عامه مردم پارچه را با صفاتی همچون کشی، لطیف، زبر، نخی، ضخیم، نازک و غیره خطاب می کنند.

این القاب را با زبان ساده کمی دقیق تر بررسی می کنیم.

کشی یا غیر کشی:

پارچه مانتویی می تواند تخت بافت یا به اصطلاح تار و پودی باشد که در این صورت کش نمی آیند. پارچه های کشی مانتویی نیز در دو نوع (در عرض کش یا کش در یک جهت – تمام کش و یا کشی در دو جهت ) هستند. کشی بودن پارچه در بدن نما بودن مانتو نقش بسزایی دارد. مشکل عمده پارچه های کشی در بعد شستشو است که امکان دارد دچار ابرفت شود و باعث تنگی مانتو شود. مزیت عمده کش هم این است که از چروک شدن پارچه جلوگیری می کند.

زیر دست :

هر فردی برای خرید پوشاک لباس و به خصوص انواع مانتو ابتدا آن را لمس می کند. حس لامسه خریدار مهم ترین نقش را در اقدام به خرید فرد ایفا می کند. اگر پارچه مانتو زیر دست خوبی نداشته باشد سال ها در ویترین مغازه های مانتو فروشی خاک می خورد! لطافت و زبری پارچه مربوط به همین قسمت است.

میزان چروک پذیری :

این روز ها هیچ کس فرصت اتو کشیدن ندارد. امروزه هم که همه می دانند باید ابتدا گوشه ای از مانتو را در دست مشت می کنند تا چروک پذیری پارچه را بسنجند.

ضخامت :

همه چیز مربوط به فصل و اب و هوای محیط دارد. سرد باشد همه به دنبال مانتو زمستانی با پارچه ضخیم هستند. این موقع ها بیشتر مانتو با پارچه فوتر، پشمی و خز دار مورد توجه است. پارچه مناسب مانتو تابستانی هم که انواع زیادی دارد که در عام به اسم نخی و نازک جا افتاده است.

ساده رنگی یا طرح دار بودن :

اکثر خانم ها با وجه رسمی به دنبال پارچه ساده و تمام رنگی هستند که در ایران اغلب رنگ های تیره ای همچون مشکی سرمه ای و طوسی برای مانتو محبوب تر است. بیشتر دختر های نوجوان و جوان هم به دنبال مانتو هایی با رنگ های شاد دخترانه و یا با پارچه طرح دار و چاپی هستند. جدا از چاپ keep kalm طرح های فرهنگی با مزمون سنتی ایرانی می تواند برای دختران جذاب باشد.

نوع الیاف :

مردم ما اغلب با لمس پارچه انواع نظر ها را در مورد الیاف کاربردی در پارچه می دهند و خود را پارچه شناسی متخصص می دانند. از نظر این متخصصین دو الیاف بیشتر وجود ندارد. یا نخ است یا پلاستیک!!! جدا از شوخی اگر شما صاحب یک تولیدی پوشاک کوچک یا بزرگ هستید باید به صورت حرفه ای در مورد الیاف طبیعی و مصنوعی، انواع آن، روش تشخیص، کاربرد و حکمت مصرف هر کدام در پارچه های مختلف آشنایی کامل پیدا کنید. اطلاعات کامل تر در سایت روچی در دسترس است.

عرض پارچه :

عرض پارچه در الگو زنی، استفاده بیشتر از پارچه مانتویی، کاهش ضایعات و دور ریز بسیار مهم می باشد. اکثر پارچه های مانتویی عرض ١۵٠ سانتی متر ( یک متر و نیم ) دارند که برای انواع الگو های دوخت و خیاطی ایده ال ترین عرض است.

متراژ هر طاقه پارچه :

هر توپ پارچه چند متر است؟ سوال هر خریدار عمده پارچه می باشد که با توجه به آن تیراژ مضربی از پارچه مورد نظر را خرید کنید. متراژ پارچه در بحث برشکاری و میز برش نیز اهمیت دارد. بیش از ٩٠ درصد پارچه های مانتویی به صورت طاقه های رولی می باشد.پارچه مانتویی خارجی بر حسب یارد می باشد که هر یارد ٩١/۴۴ سانتی متر است. در بازار اکثر پارچه فروشی ها و عمده فروشان هر یارد را ٩٠ سانت در نظر می گیرند. پارچه های مانتویی ایرانی نیز که بر حسب متر است معمولا ۴٠، ۵٠، ۶٠ متری هستند که اکثر کارخانه های تولید کننده میل به طاقه پیچی ۵٠ متری دارند.

هر رول پارچه مانتویی خارجی نیز ۵٠ یارد است.

مانتو هنری شیک

رنگ پارچه و کیفیت ثبات آن در شستشو :

بدون تعارف اگر بی سلیقه باشید نمی توانید در شغل تولید مانتو و پوشاک موفق باشید. بهترین پارچه مانتویی دنیا هم را مصرف کنید اگر در انتخاب رنگ موفق عمل نکنید مالتان بیخ ریشتان!کیفیت رنگ پارچه و ثابت بودن آن را با توجه به علاقه فراوان خانم ها به شستشوی مانتو، را حتما در نظر بگیرید. در مورد کیفیت چاپ و رنگ پارچه حتما از عمده فروشان و کارخانجات نساجی سوال کنید.

مانتو هنری دخترانه

قیمت انواع پارچه مانتویی:

نکته بعدی یکی از اصول تجارت یعنی قیمت است! شما برای چه قشری از جامعه قصد تهیه مانتو دارید؟ آیا قصد دوخت مانتو با برند خود و جا انداختن نام آن هستید؟ بحث قیمت آیا برای مانتو فروشی های همکار با شما و مشتریانشان مطرح است؟ آیا برای رقابت در فروش مجبورید ارزان ترین پارچه ها را تهیه کنید؟ ارزان ترین نوع پارچه برای مانتو چه پارچه ای است؟ در بحث خرید پارچه مانتویی با کمترین قیمت قبلا صحبت کرده ایم. این روز ها نحوه خرید اینترنتی پارچه مستقیم از نمایندگی کارخانجات بسیار مورد توجه ماقاضیان بوده است.

مانتو هنری ساده

معرفی نام انواع پارچه مانتویی :

هرکدام از پارچه های مانتویی معرفی شده برای بررسی بیشتر خود نیاز مقاله ای جداگانه است، اما به هر حال شناخت اولیه مقدمه ای برای وارد شدن به بازار بزرگ پوشاک است. برای آشنایی بیشتر با خصوصیات پارچه ها، مطالب آینده را مطالعه فرمایید.

پارچه ریون مانتویی :

ریون یکی از پارچه های پر مصرف در دوخت مانتو زنانه و دخترانه است

که از نظر ضخامت نازک است و در طول و عرض آن کش به مار رفته و از دو طرف کش می آید.

همانطور که از اسمش مشخص است الیاف کاربردی در ان ریون یا همان ویسکوز است. معمولا با عرض یک متر و نیم تولید شده و چون در طول کش می اید در زمره پارچه های کیلویی قرار می گیرد و فروش آن به صورت وزنی ( کیلویی ) است. البته توجه کنید که ریون به صورت طاقه رول است و مطابق با وزن توپ پارچه خرید و فروش می شود.

نوع ساده آن به خصوص در رنگ مشکی و سرمه ای بسیار پر طرفدار است و مدل طرحدار به خوص پلنگی آن محبوب تر است. این پارچه به خاطر کشی بودن چروک نمی شود. قیمت عمده پارچه ریون نسبت به اکثر پارچه ها بسیار مناسب می باشد.

پارچه فاستونی :

پارچه فاستونی اغلب برای مانتو های رسمی به خصوص یونیفرم های اداری کاربرد دارد. مانتو با پارچه فاستونی بسیار با وقار و شیک است که بسیار مناسب خانم های شاغل است.

این پارچه دو نوع پلی استر ویسکوز و پشمی دارد. قیمت این پارچه بخاطر الیاف و برند تولید کننده از بسیار ارزان تا بسیار گران در بازار موجود است.

پارچه جین ( لی ) مانتویی :

پارچه جین که به خاطر اولین کارخانه تولید کننده آن یعنی lee به لی شهرت دارد در انواع کشی، غیر کشی، ضخیم و نازک یا کاغذی در بازار موجود است. اکثریت با این پارچه معروف آشنایی کامل دارند. این پارچه برای مانتو های بهاره و پاییزه کاربرد دارد.

پارچه نخی مانتویی :

 نخی یک صفت است و نمی توان از آن به عنوان نام یک پارچه یاد برد.

پارچه های نخی اصطلاحا به پارچه هایی گفته می شود که الیاف ویسکوز یا پنبه بیشتری در بافت آن موجود باشد. اصلی ترین قابلیت این نوع پارچه خنک بودن و سازگار بودن با پوست بدن است. البته نباید از عیب چروک شدن زیاد این نوع از پارچه ها و مشکلات آبرفت پس از شستشو نیز غافل بود.

پارچه ویسکوز مانتویی :

پارچه مانتویی ویسکوز به پارچه های نخی شهرت دارند

و در میان مردم نیز به اسم ویسکوز نخی نیز شناخته شده است و گرماژی بین ۲۲۵ تا ۲۶۰ گرم دارند.

بنابراین در اصل می توان گفت پارچه های نخی است که به صورت ساده و کشی (لاکرا) بافته و تولید می شوند و از عمده مصارف آنان در دوخت مانتو های اداری و اسپرت می باشد و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند.ویسکوز لاکرا در میان خریداران محبوبیت بسیار زیادی داشته و البته وجود کش در الیاف پارچه نیز مزیت های بسیاری دارد که چروک پذیری اندک، خوش فرم بودن پارچه و اتو کشیدن آن نیز بسیار آسان تر خواهد بود.پارچه های وبسکوز چاپی نیز از فروش بسیار خوبی برخوردار هستند که بدون شک مدل های مختلف آن را با طرح های گوناگونی همانند خالدار در بازار مشاهده نموده اید.

در میان محصولات موجود در بازار عمده فروشان ممکن است با پارچه هایی برخورد کرده باشید که مرغوبیت چندانی نداشته و به اسم ویسکوز به فروش می رسند!چنین پارچه هایی ویسکوز فلامنت می باشد که مرغوبیت چندانی نداشته و متاسفانه در زمان خرید نیز برخی از پارچه فروشان اشاره ای به الیاف موجود در پارچه نخواهند کرد.

مدل مانتو هنری ۲۰۱۸
مدل مانتو هنری ۲۰۱۹

پارچه تنسل مانتویی :

پارچه های تنسل که امروزه جایگاه بسیار خوبی

در بخش پوشاک آقایان، بانوان و حتی پوشاک بچه گانه پیدا کرده است،

فروش بسیار خوبی داشته اند و بسیاری از دوزندگان به آنان جذب شده اند.

پارچه های تنسل که عامه مردم آنها را به لی کاغذی نیز می شناسند جز پارچه های نخی است که مرغوب ترین آنها از ویسکوز بافته شده و رنگبندی خاص آن در دوخت مانتو های تابستانه و لباس های زنانه نقش به سزایی دارد.پارچه های تنسل در وزن های گوناگون بافته می شوند که معمول ترین آنان در ۲۲۵ و ۲۶۰ گرم می باشند که بصورت چاپی نیز تولید و تکمیل می شوند.برای مثال ممکن است برخی از مانتو ها را با پارچه های تنسل چاپی بصورت گلدار، حاشیه دار و طرحدار تهیه نمایند و یا با به کار گیری ذوف و سلیقه، از انواع آنان به عنوان خرج کار در دوخت مانتو و سارافون استفاده شوند.

مانتو هنری ۹۷
مانتو هنری ۹۸

پارچه کتان مانتویی :

همانطور که می دانید الیاف پارچه کتان گیاهی است و امروزه شاهد تولید مدل های ساده و طرح دار آن جهت دوخت مانتو و شلوار های زنانه می باشیم.

• کتان ضخیم :

پارچه مانتویی مناسب فصل زمستان چیست؟ پارچه های کتان ضخیم معمولا در گرماژی بیش از۴۰۰ گرم، بصورت کتان کج راه تولید و بافته می شوند که به دلیل ضخامت آن معمولا به عنوان مانتو های زمستانه می باشد.

• کتان لایت :

پارچه های کتان لایت به دلیل خاصیت کشی آن از آنها استقبال بسیار زیاده شده است و وزن هر متر پارچه در حدود ۲۷۰ گرم است که بهترین انتخاب برای دوخت مانتو های پاییزه است.

• کتان پیچ :

یکی دیگر از پارچه های پر مصرف در دوخت مانتو های اداری، اسپرت و مجلسی است که با وزنی حدود ۲۴۰گرم، در فصل های بهار و تابستان استقبال زیادی از آن شده است.

مانتو هندی ۲۰۱۸
مانتو هندی ۲۰۱۹

پارچه کرپ مانتویی :

بدون شک پارچه های کرپ در میان دوزندگان و همچنین خریداران نیز پرآوازه بوده

و بسیاری از انان جویای خرید مانتو های دوخته شده با انواعپارچه کرپ می باشند.

کرپ پارچه مانتویی زنانه ای پر طرفدار است که از قدیم الایام شهرت عام بوده است.

شهرت و مرغوبیت انواع کرپ موجب دوخت و تولید انبوه مانتو توسطدوزندگان شده است و بافت خاص و توری شکل آن نیز یکی دیگر از دلایلمحبوبیت آن می باشد.اکثر پارچه های کرپ وارداتی بوده و به طبع قیمت بیشتری نسبت به سایرتولیدات داخلی داشته و معمولا بانوان مانتو های دوخت شده از آن را بهعنوان پارچه های مجلسی انتخاب و خریداری می کنند.قطعا بسیاری از تولید کنندگان با انواع کرپ با برند های باربی، کندی، سینا کش، پورشه و … آشنا هستند که جزء بهترین برند های موجود دربازار می باشند.

پارچه فیونا مانتویی :

پارچه های فیونا از محبوب ترین انواع پارچه مانتویی است

که به دلیل دوام و خوش فرم بودن مانتو های دوخته شده

با آنها بهترین انتخاب در زمان حضور در مجالس و یا محل کار می باشد.

لطافت و زیر دست عالی پارچه مانتویی فیونا از دلایل محبوبیت مانتو های دوخته شده با آن برای خریداران می باشد.قطعا برای بسیاری از تولید کنندگان پیش آمده است که در زمان سفارش مانتو برای شرکت های بزرگ، در تهیه پارچه فیونا به قیمت مناسب به مشکل برخورده اند! بنابراین برای خرید بهتر از با عرضه کننده اصلی در ارتباط باشید.

پارچه پرادا مانتویی :

یکی از منتخب ترین پارچه های مانتویی پارچه های پرادا می باشد

که در میان مشتریان و خریداران

به اسم پرادو نیز شناخته شده هستند و به این اسم نامبرده می شود.

انواع پارچه مانند فیونا و پرادا جزء اصلی ترین تولیدات در بخش مانتو های اداری است و در بسیاری از ارگان ها و موسسات جهت فرم اداری کارکنان خود از پارچه های مرغوبی مانند پرادا استفاده می گردد.انواع پرادا نیز همانند سایر پارچه های مشهور در رنگ های پر طرفدار مانند مشکی، سرمه ای، زرشکی و … در بازار های هر شهر موجود بوده و طرفداران پروپا قرصی دارند. پارچه های پرادا و فیونا معمولا از کشور های دیگر وارد می شود بدین جهت مانند دیگر پارچه های وارداتی بر حسب واحد اندازه گیری یارد داد و ستد می شوند. طاقه های این دو نوع پارچه معمولا ۵۰ یاردی است.

پارچه دیور مانتویی :

پارچه های دیور که به دیور کش نیز شهرت دارند

از انواع پارچه مانتویی مرغوب و پرفروشی می باشند

که با بافت خاص خود طرفدار بسیاری دارند.

پارچه های مانتویی دیور همانند ریون در طول و عرض بصورت کشی می باشد و به همین خاطر کیلویی به فروش می رسد.اصلی ترین سوال بسیاری مشتریان در زمان خرید این است که هر کیلو پارچه های مانتویی دیور چند متر می باشد؟انواع پارچه دیور مانتویی تقریبا با گرماژ مختلف تولید می گردد که مدل نازکتر هر کیلو حدود ۳ متر و بیست ثانتی متر و مدل با گرماژ بیشتر دیور در هر کیلو حدود ۲ متر و ۷۰ ثانتی متر بدست می آید.پارچه های دیور علاوه بر تولید با رنگ های مشتری پسند مانند سفید، مشکی، سبز، کرم، سورمه ای و … مدل های چاپی متنوعی هم مانند طرح گل دار آن نیز تولید می شوند.

مدل مانتو هنری ۹۸
مدل مانتو هنری ۹۹

ریون:

پارچه های ریون نیز را نیز به عنوان پارچه های ویسکوزی می شناسند ،

که می توان گفت یکی از پارچه های پر کاربرد در دوخت مانتو و لباس های زنانه است.

زیر دست و لطافت انواع ریون و حالت کشی آن از دلایلاصلی فروش بسیار خوب آن شده است.

معمولا پارچه های ریون با رنگبندی های گوناگون بصورت طرحدار و سادهتولید و عرضه می گردند که بخصوص رنگ های مشکی و سرمه ای آن بیشترین خرید و فروش را در بازار دارند.پارچه های ریون علاوه بر تولیدات داخل کشور توسط نساجی های برتر، بصورت وارداتی نیز در بازار عرضه می شوند که کیلویی خرید و فروش می گردند.بسیاری از دوزندگان با توجه به استقبال خوب خانم ها از پوشاک دوخته شده با ریون، با انواع آن به همراه خرج کار مناسب، لباس و مانتو های بسیار شیک و مرغوبی را تولید کرده اند و فروش بسیار خوبی نیز داشته اند.

پارچه ابریشم مانتویی :

در این جا شما را با پارچه مانتویی لوکس آشنا می کنیم.

پارچه های ابریشم طبیعی جز گرانترین پارچه های موجود در بازار است که از جداسازی تار ابریشم از پیله تا بافت دستی پارچه، کاری دشوار است.با آنکه از دیر باز تا کنون توسط دانشمندان بسیاری توصیه به پوشیدن لباس های ابریشمی نموده اند، اما قیمت گران آن سبب شده است که مانتو های دوخته شده با آن جز مانتو های لوکس شناخته شده باشد.معمولا برای مهمانی های اشرافی و بزرگ از مانتو های منحصر به فرد ابریشمی استفاده می گردد که توجه بسیاری را به خود جلب می نمایند.پارچه های ابریشمی طبیعی به صورت دستی بافته شده و علاوه بر مدل های ساده و رنگی، امکان تولید بصورت طرحدار نیز وجود دارد.

مدل مانتو طرح سنتی ۲۰۱۹
مدل مانتو طرح سنتی ۲۰۲۰

مانتو سنتی

مطالب مرتبط : 

مانتو طرح کاشی | ۳۰ مدل مانتوی سنتی طرح کاشی از برند ایرانی “خرقه”

مدل مانتو بازیگران | ۳۰ عکس مدل مانتوی سنتی مورد علاقه بازیگران زن

پته دوزی روی مانتو ی سنتی | ۳۳ مدل مانتو و سارافون سنتی با پته دوزی برند چلیم

مدل مانتو جدید | ۵۰ مدل مانتوی سنتی شیک از برند ایرانی SARGOL

مانتو شهرزاد | ۳۰ مدل مانتو پیراهن سنتی طرح مانتو شهرزاد

مدل مانتو دامن سنتی | ۲۰ مدل مانتو دامن دار دخترانه سنتی رنگی رنگی

مدل مانتو گل گلی | ۳۰ مدل مانتو گل گلی سنتی خاص برند Mantra Boutique

شال سنتی | ۳۳ مدل شال و روسروی سنتی با نقوش سنتی گل و مرغ و کاشی

کت دامن سنتی | ۳۳ مدل کت و دامن دخترانه سنتی برند های ایرانی


ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. جواد رضایی می گوید

  با سلام
  احتراما مایل به همکاری و خرید مانتوهای طرح هنری بصورت عمده هستم. شماره تماس ۰۹۳۹۶۰۴۶۲۰۸

  1. saeed می گوید

   سلام دوست عزیز ،
   مانتو ها فقط برای نمایش و ایده گرفتن هستند نه فروش ، اما نظر شما رو منتشر کردیم که تولید کننده ها بتونن با شما تماس بگیرن .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.