اوریگامی چیست؟ چه کاربردی ، قواعد و تاریخچه ای دارد؟

در این نوشته از دلبرانه می خواهیم در مورد اینکه اوریگامی چیست و چه تاریخچه ای دارد مطلبی را خدمت شما ارائه نماییم.

همانطور که می دانید اوریگامی یکی از تفریح های ما بوده است که به دست فراموشی سپرده شده بود اما اخیرا مججد به آن روی آورده اند.

با توجه مزایا و فوایدی که این کاردستی دارد برای بچه ها پیشنهاد می شود و علاوه بر فواید آن سرگرمی خوبی هم برای کودکان است.

برای اینکه با اوریگامی بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید…

اوریگامی چیست؟

تاریخچه اوریگامی

اوریگامی با نام دیگر تا کردن کاغذ یکی از کاردستی های مورد علاقه مردم ژاپن است که در حال حاضر در بسیاری از کشورها مورد استقبال افراد قرار گرفته است .

هدف این هنر خلق کردن طرح های زیبا و جالب با استفاده از تا کردن کاغذ به صورت های هندسی است.

معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی تا کردن کاغذ می باشد و تمامی مدل های تا کردن کاغذ را در بر می گیرد حتی آنهایی که ژاپنی نیستند.

همانطور که میدانید در اوریگامی طرح ها با استفاده از یک کاغذ مربع شکل درست میشود.

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم اوریگامی به عمل برش دادن کاغذ و تا کردن آن برای رسیدن به یک شکل با معنا گفته می شود.

اوریگامی به دو بخش سخت و آسان تقسیم می شود اوریگامی ساده معمولاً برای افراد کم سن مورد استفاده قرار می گیرد و پیچیدگی خاصی ندارد اما اوریگامی سخت برعکس آسان با تا های بسیار زیاد ساخته می شود و حتی ممکن است نیاز به برش کاغذ هم باشد.

سبک های مختلف اوریگامی

این هنر هم مانند سایر هنرهای دستی دارای سبک های متفاوتی می باشد در ادامه به دسته بندی و سبک های مختلف این هنر می پردازیم:

هنر اوریگامی دارای ۹ سبک می باشد که آن ۹ سبک عبارتند از:

 1. سبک کاربردی
 2. سبک واقع گرایانه
 3. سبک ترکیبی
 4. سبک مچاله کردن
 5. سبک طبیعی خالص
 6. سبک چند بخشی
 7. سبک موزاییکی
 8. سبک خیس
 9. سبک مینیمالیستی

در ادامه به توضیحات مختصری در مورد سبک هایی که در بالا ذکر شده می پردازیم:

سبک کاربردی

بعضی از کارهای اوریگامی برای استفاده های روزمره و باقی استفاده می شود که از جمله آنها میتوان به پاکت نامه جعبه و همه ابزارهای از این قبیل اشاره کرد.

سبک ترکیبی

همانطور که از اسم این مدل پیداست نتیجه نهایی باید از اتصال چندین اوریگامی ساده ممکن است اوریگامی ها با اشکال مختلف و غیر همسان با هم داشته باشند و نهایتاً یک کار با مفهوم به دست آوریم .

سبک واقع گرایانه

در این سبک با استفاده از تا کردن های مختلف و طی مراحل گوناگون به یک شکل با مفهوم مانند حیوان قایق و غیره دست پیدا می کنیم.

سبک مچاله کردن

در این روش قبل از تا کردن کاغذ آن را مچاله کرده که منجر به طبیعی تر شدن کار نهایی خواهد شد.

سبک طبیعی خالص

همانطور که از اسم این روش پیداست سبک جالب و عجیبی دارد در این مدل کاغذ های مربع شکل دره و کوه تا می کنیم و به شکل و حجم نهایی می رسیم.

سبک چند بخشی

همانطور که از اسم این سبک پیداست برای رسیدن به نتیجه نهایی از چندین اوریگامی استفاده می کنیم و در نهایت با اتصال آنها به هم یک واحد کلی را میسازیم.

سبک مینیمالیستی

ساختن کاردستی هایی که با چندین حرکت ساده و با ارائه نشانه های محدود اما مشخص از هر چیز نماد آن چیز می شود در اینجا تاکید اصلی بر روی سادگی است و با حداقل تا کردن کاغذ شکلی به دست می آید و درست میشود.

سبک خیس و مرطوب

در این سبک کاغذ کاغذ را قبل از تا کردن خیس میکنیم از اینجا کار ما شروع می شود یا به نحوی می توان گفت کاغذ ها برای تار شدن با یک چسب مخصوص نمدار میشود و بعد از اینکه کار ما تمام شد و شکل نهایی ساخته شد کاغذ خشک می شود و دوام بیشتری پیدا می کند.

سبک موزاییکی

در سبک موزاییکی با تا کردن لبه های کاغذ احجام و اشکال مختلفی می توان تولید کرد بدین صورت که با تا کردن با یک الگوی خاص در نهایت یک شکل دو بعدی و سه بعدی ایجاد میکنیم که این مورد برای اهالی ریاضی جذابتر می باشد.

ساخت اوریگامی

برای ساخت اوریگامی به چه ابزاری نیاز داریم؟

اگر قصد اگر قصر ساختن اوریگامی دارید قبل از شروع باید یک سری ابزار برای خود آماده کنید و همچنین از قبل پلن و تهی که می خواهید درست کنید را مشخص نمایید اوریگامی و ابزار زیادی نیاز نیست و فقط نیاز به یک کاغذ و یک قیچی دارید و نهایتاً با استفاده از از همین ابزار می توانید شکل هندسی مورد نظر خودتان را درست نمایید.

نوع کاغذ مورد استفاده برای اوریگامی

برای اوریگامی از تمامی کاغذهای نازک صاف و مقاوم می توانید استفاده کنید باید توجه داشته باشید که کاغذ شما باید در اثر تا کردن تغییر شکل ندهد.
کاغذ هایی مثل کاغذ دفتر مجله بسته بندی کاغذ روغنی کاغذ کادو کاغذ شفاف همه اینها برای استفاده از اوریگامی مناسب است.

چگونه یک شکل را بسازیم؟

برای ساختن یک شکل کاغذی باید حوصله و دقت و ظرافت خاصی به خرج دهیم علی الخصوص ظرافت داشتن در کاری که از عامل های مهم است برای آنکه در کار دچار اشکال نشوید باید با قواعد اصلی آشنا باشید.

قواعد هنر شکل سازی با کاغذ

 • تا کردن کاغذ باید بر روی یک سطح صاف و محکم انجام شود
 • دقت عمل در کار بسیار مهم است
 • تا های کاغذ باید صاف باشد برای این کار میتوانید با ناخن خود خط بیندازید
 • انتخاب کاغذ از نظر رنگ و استقامت متناسب با شکل حجم مورد نظرتان باشد

اوریگامی برای کودکان چه فوایدی دارد؟

اوریگامی ترکیبی از هنر و علم است و می توان گفت هر دو نیمکره مغز را فعال میکند بدین صورت که شما برای ساخت اوریگامی از هر دو دست خود استفاده می کنید اوریگامی برای مغز یک ورزش مفید حساب می آید و با توانمند کردن هر دو نیمکره مغز خود در حل مسائل پیچیده موفق تر خواهید بود اوریگامی نه تنها در هوش کودک تاثیر بسزایی دارد بلکه برای کودکان استثنایی و بهره هوش پایین تر قابل استفاده و مفید است.

اوریگامی برای کودکان

اوریگامی و افزایش صبر کودکان

اوریگامی به کودک شما صبر و شکیبایی و همچنین پیگیری و خلاقیت را آموزش می دهد.کودک با ساختن اوریگامی و تا کردن های پی در پی کاغذ طبق الگو و الگوریتم و نقشه موجود این موضوع را یاد می‌گیرد که تا پایان کار صبور باشد و پیگیر کار خود تا رسیدن به نتیجه نهایی باشد و همچنین در می یابد که اشتباه کردن در کار یک فرآیند طبیعی است.

تقویت تمرکز و کمک به مهار استرس

اوریگامی می تواند به صورت یک فعالیت در تنهایی یا درجمع انجام شود و تا کردنها مکرر و تمرکز بر ساخت یک شکل مشخص؛ باعث رها شدن استرس و تنش های روزانه می شود.

تقویت مهارتهای اجتماعی

اوریگامی می تواند به صورت یک فعالیت گروهی در جمع خانواده و با حضور اعضای خانواده و یا در کلاس درس انجام شود که موجب تقویت مهارت های اجتماعی کودکان و نزدیک شدن اعضای خانواده / کلاس درس به یکدیگر شود.

تقویت تجسم هنری

شباهت ساخته های کاغذی  اوریگامی به واقعیت، موجب پرورش ذائقه بصری کودک می شود که مبنای هنر های زیبا و گرافیک است.

پرورش خلاقیت کودک

ساخت اوریگامی همانند بازی با لگو و خانه سازی برای کودکان است و خلاقیت کودکان را پرورش می دهد. همان طوریکه که در ساخت یک قلعه با لگو، بلوک های لگو با الگوی خاصی کنارهم قرار می گیرند تا قلعه درست شود، در اوریگامی هم یک تکه کاغذ به دفعات و به شکلهای مختلف تا می شود تا شکل های مجسمه کاغذی به دست آید.

تقویت دقت و مهارت کودکان با پیروی کردن از دستور العمل ها برای ساخت مجسمه های کاغذی با روش اوریگامی، یک برگ کاغذ باید به صورت مرحله  به مرحله و بدون امکان گذر کردن از یک مرحله یا حذف مرحله قبلی تا شود و لازم است از دستور العمل کار به دقت پیروی شود. این مهارتی است که لازمه بسیاری از مراحل زندگی برای کودکان و بزرگسالان است.

کاربرد اریگامی در ریاضیات

رابطکهٔ عمیق و تنگاتنگ ریاضیات و اریگامی انکار ناپذیر است، اما بکه عنوان مثال به حل مسئله سکه قسمت کردن زاویه در اینجا اشاره می‌کنیم، که سال‌ها ذهن‌ها را درگیر کرده بود و بالاخره بیست سال پیش با روش اریگامی حل شد.

کاربرد اریگامی در بیولوژی

Folding پروتئین‌ها و DNA، بحثی است که امروزه بسیار بر روی آن کار می‌شود و تاکنون پروتئین‌های بسیاری با تا کردن ساخته شده‌اند.

کاربرد اریگامی در مهندسی

یکی از هزاران کاربرد اریگامی، استفاده از آن در ساخت air bag اتومبیل است، که باید نهایت ظرافت و دقت در ساخت آن لحاظ شود.

کاربرد اریگامی در زندگی

کاربرد اریگامی در زندگی روزمره

Origami Folding نقشه‌های جغرافیایی یا مثلاً نقشهٔ سیستم حمل و نقل شهری از مواردی است که امروزه مطرح شده و با کمک اریگامی می‌توان به عنوان مثال تمام قسمت‌های یک جاده را از ابتدا تا انتها به صورت متصل مشاهده کرد.

(به قول “تاکتوشی نوجی ما” مدرس دانشگاه “کیوتو”و استاد اریگامی» تئوری اریگامی را می‌توانیم برای همه چیز استفاده کنیم، زیرا همه جا هست. «او مردم را در حالی تصور می‌کند که در مبل‌های تاشو خود نشسته‌اند و در هنگام زلزله، خانه‌های آن‌ها به جای فروریختن، فقط مقداری تا می شود. نوجیما با اسکتفاده از اصول اریگامی، در حال کار روی طرحی است که استفاده از انرژی در ماهواره‌هارابهینه می‌سازد.

«آچیرو هاگیوارا» دانشمند ژاپنی، در حال پیدا نمودن راهی است که قسمت تاشونده‌ای در خودروها ساخته شود تاانرژی تصادف به جای تخریب، در آن قسمت‌ها جذب شود.

«رابرت ل نگ» کیسه هوایی برای خودروها طراحی نموده ا ست که به راحتی درهنگام تصادف باز شده و سرنشین‌ها راازصدمه دیدن محافظت می‌کند.

ساختمان بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان به نام چشم شیشه‌ای، بر اساس قوانین اریگامی طراحی گردیده است؛ این تل سکوپ م ثل یک گل باز می‌شود. مساحت این تلسکوپ در حالت باز، بی شتر از مساحت یک زمین فوتبال می‌باشد. این تلسکوپ براساس نرم‌افزار “تری میکر” ساخته شده است، که استاد بنام اریگامی، و پژوهشگر سکابق ناسا، آقای “رابرت لنگ” آن را طراحی نموده است، و با همکاری دانشمندان لبراتوار “لرنس لیورمور”در کالیفرنیا ساخته شد.

ساختمان کتابخانه عمومی شهر «سیاتل» بر اساس اریگامی ساخته شکده اسکت. طراح این بنا، «رم کولهاس» آلمانی و «جوشا راموس» هستند. یکی از کاربردهای اریگامی ساخت بناهای زیبا و مقاوم در برابر زلزله است.

اریگامی در ساخت نقشه‌ها، چادرها، ظرف‌های غذا و گنبد استادیوم‌ها، کمک شایان توجهی کرده است.

کاربرد اریگامی در معماری

کاربرد اریگامی در معماری

اوریگامی در طرح‌های مفهومی معماری هم کاربرد دارد. مدت‌هاست که معماران از طریق پروژه‌های مفهومی مشغول بررسی جنبه‌های مختلف «معماری مطابقت‌پذیر» هستند. یکی از این پروژه‌ها مربوط به دانشجویانی در «مؤسسهٔ معماری پیشروی کاتالونیا» در شهر بارسلونا است.

محققان در این پروژه که «Translated Geometries» نامیده می‌شود، تلاش می‌کنند کامپوزیتی تولید کنند که بتواند در اثر گرما، رطوبت و نور تغییر شکل دهد و سپس به حالت اولیه خود برگردد.

اگر این کامپوزیت در معرض حرارتی بین ۶۰ تا ۷۰ درجهٔ سانتیگراد قرار بگیرد، وارد مرحله‌ای می‌شود که می‌تواند تغییر شکل بدهد. نمونه‌ای که این گروه از محققان ساخته‌اند از اوریگامی الهام گرفته است و می‌تواند به سمت فضای داخل یا خارج خودش تا بخورد.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.