روش خانه تکانی | اصول خانه تکانی سریع و آسان در ۷ مرحله

روش خانه تکانی | اصول خانه تکانی سریع و آسان در ۷ مرحله

اگر همه کارهای خانه را با برنامه ریزی انجام بدهید، خانه تکانی نه تنها برایتان سخت به نظر نمی رسد بلکه موثر و کارآمد هم می شود. از آنجایی که همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، گاهی اوقات تمیز کردن خانه جزو آخرین مواردیست که انجام می دهید. به همین جهت کار در خانه تکانی های سالانه سخت تر میشود .اما درهم ریختگی و کثیف بودن اطرافتان فقط زیبایی خانه را تحت تاثیر قرار نمی دهد بلکه ممکن است برای سلامتی تان هم مضر باشد. صرف نظر از تجمع حشرات موذی و جوندگان، رشد کپک ها، باکتری ها و ویروس ها در خانه می تواند زمینه را برای ابتلای شما و افراد خانواده تان به آسم، آلرژی، خارش پوستی، عفونت و سایر بیماری ها فراهم کند. نظافت خانه و توجه به چند روش خانه تکانی سریع و ساده به شما در نظافت خانه کمک میکند .

 روش خانه تکانی سریع

روش خانه تکانی (۱)

۷ روش ساده و آسان برای خانه تکانی

اما خبر خوب این است که برای داشتن خانه ای تمیز و مرتب نیازی نیست خیلی به زحمت بیفتید و اذیت شوید. اگر هر روز فقط ۱۰ دقیقه وقت صرف تمیز کردن خانه کنید تاثیر آن خیلی بیشتر از این است که هر چند وقت یک بار ۱ ساعت را به نظافت خانه اختصاص بدهید. وقتی هر روز زمان کمی را صرف تمیز کردن خانه می کنید می توانید با انرژی بیشتر و سریعتر کار کنید و به بقیه کارهایتان هم برسید.

نکات ، ترفند ها و روش های مفید در خانه تکانی

از راهکارها ، نکات و روش های خانه تکانی که در این مطلب به آنها اشاره می شود استفاده کنید تا خیلی سریع بتوانید خانه را تمیز کنید.

 روش خانه تکانی عید


روش خانه تکانی (۲)

  1. روش خانه تکانی کامل اتاق ها به نوبت

اگر از تمیز کردن کامل یک اتاق شروع کنید!

می توانید خیلی سریع تر و راحت تر کارها را انجام دهید. چون تمرکز بیشتری دارید و احساس احاطه شدن با لیست بلندی از کارهایی که باید انجام بدهید در شما کمتر می شود. اگر مطمئن نیستید که باید دقیقا از کدام قسمت خانه نظافت کردن را شروع کنید بهتر است از اتاقی شروع کنید که بیشتر از همه از آن استفاده می کنید. به محض اینکه کار تمیز کردن این اتاق را تمام کنید احساس موفقیت خواهید کرد و با انگیزه بیشتری سراغ اتاق های بعدی می روید. اما یادتان باشد زمان کار کردن عواملی که باعث حواس پرتی تان می شود را به حداقل برسانید. مثلا با تلفن صحبت نکنید یا مدام ایمیل ها و پیام هایتان را چک نکنید. حتما از ترفند اتاق به اتاق تمیز کردن خانه استفاده کنید تا خیلی زود تمام خانه را تمیز کنید.

روش خانه تکانی آسان

 

روش خانه تکانی (۳)

  1. روش خانه تکانی آشپزخانه

هیچ چیز مثل یک آشپزخانه کثیف اشتهای شما را کور نمیکند!

اما ترفندهای خاصی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید آشپزخانه ای دلخواه داشته باشید. آلیسون پرکینز متخصص تغییر دکوراسیون پیشنهاد می کند که به محض کثیف شدن آشپزخانه تان آن را تمیز کنید. مثلا اگر متوجه وجود لکه های غذا روی اجاق گازتان شدید همان موقع آنها را پاک کنید.

هر چه بیشتر این لکه ها باقی بمانند تمیز کردنشان سخت تر می شود. وسایل مربوط به آشپزخانه را در کابینت نگهداری کنید تا کمتر کثیف شوند. اسفنج ها، لوازم گردگیری و سایر وسایل مربوط به نظافت کردن را در یک جعبه قابل حمل بگذارید و همیشه یادتان باشد که از پاک کننده های چند منظوره برای تمیز کردن وسایل آشپزخانه استفاده کنید. روزی یک بار اوپن، سینک ظرفشویی و لوازم آشپزخانه را تمیز کنید، کیسه زباله را بیرون بگذارید و کف آشپزخانه را تی بکشید. برای جلوگیری از تجمع آلودگی در آشپزخانه، این کارها را هر روز انجام بدهید.

بهترین روش خانه تکانی

 

روش خانه تکانی (۴)

  1. روش خانه تکانی هال و پذیرایی ( نشیمن)

اگر هر وسیله ای سر جای خود قرار بگیرد خانه تکانی هال و پذیرایی کار سختی نیست !

مهمترین نکته هنگام تمیز کردن اتاق نشیمن این است که به جای جمع کردن همه وسایل در یک اتاق، هر وسیله ای را دقیقا سر جای خودش قرار بدهید. کنترل تلویزیون، مجله ها و روزنامه ها و هر چیز دیگری را سر جای خودش بگذارید. از همه اعضای خانواده تان بخواهید همیشه قبل از اینکه اتاق را ترک کنند همه وسایلی که استفاده کرده اند را سر جایش بگذارند.

روش های خانه تکانی

 

روش خانه تکانی (۵)

  1. روش خانه تکانی حمام و سرویس بهداشتی

خانه تکانی فرصتی برای ضد عفونی کردن و توجه به بهداشت سرویس بهداشتی است !

به خاطر وجود رطوبت در حمام و سرویس بهداشتی، این دو محل جای مناسبی برای رشد میکروب ها و باکتری ها هستند. اگر وسایل بهداشتی و آرایشی تان را در حمام نگه داری می کنید حتما آنها را خشک نگه دارید. سعی کنید بعد از هربار استفاده از وان حمام، دوش، سرویس بهداشتی و توالت فرنگی آنها را بشویید و تمیز کنید.

بهترین روش خانه تکانی عید

 

روش خانه تکانی (۶)

  1. روش خانه تکانی اتاق خواب

نکته کلیدی در تمیزی اتاق خواب، حفظ نظم است!

سعی کنید هرروز تخت خوابتان را مرتب کنید. لباس های کثیف را بلافاصله بشویید و اجازه ندهید روی هم جمع و روی زمین پخش شوند. اگر دکمه یا زیپ لباسی کنده شده است بلافاصله آن را بدوزید. برای زیباتر شدن اتاق خوابتان از وسایلی که هارمونی مناسبی با فضای اتاق خواب ایجاد می کنند استفاده کنید. و یادتان باشد که هر چه بیشتر جلوی درهم ریختگی اتاق خوابتان را بگیرید از تجمع گرد و خاک و آلودگی در فضا هم جلوگیری می کنید.

روش های ساده خانه تکانی

 

روش خانه تکانی (۷)

  1. روش کمک گرفتن از اعضای خانواده در خانه تکانی

بهتر است برای تمیز کردن همه خانه از تمام اعضای خانواده کمک بگیرید!

بچه ها باید مسئولیت تمیز کردن اتاق های خودشان را به عهده بگیرند و با در نظر گرفتن سن شان می توانید از آنها در کارهای نسبتا آسان مثل گردگیری کردن یا تمیز کردن ماشین ظرفشویی کمک بگیرید. قبل از شروع به کار برایشان کاملا توضیح بدهید که باید دقیقا چه کار کنند. خیلی از پدر و مادرها با شریک کردن فرزندانشان در انجام کارهای خانه به بهتر شدن روابطشان نیز کمک می کنند.

روش صحیح خانه تکانی

 

روش خانه تکانی (۸)

  1. تیک زدن کارهای انجام شده و تمام!

از دیگر راه هایی که به شما در انجام بهتر کارها کمک می کند چک لیست است!

اگر بدانید دقیقا چه کارهایی انجام داده اید و چه چیزهایی هنوز باقی مانده است احساس بهتری نسبت به ادامه کار پیدا می کنید. علاوه بر این، داشتن لیستی که نشان دهنده کارهای انجام شده باشد مانع از دوباره کاری ها می شود. اگر هنگام به پایان رساندن یکی از کارها به خودتان پاداش هم بدهید انگیزه تان برای ادامه مسیر چندین برابر می شود.

روش خانه تکانی آشپزخانه

منبع everydayhealth

ترجمه اختصاصی از سایت دلبرانه 

بیشتر بخوانید :

خانه تکانی | چطور خانه را تمیز کنیم ؟ (۶ مرحله یک خانه تکانی ساده )

خانه تکانی عید نوروز را از کجا شروع کنم؟ (۲۷ ترفند خانه تکانی)

خانه تکانی سریع | ترفند های خانه تکانی سریع برای خانم های شاغل

چک لیست خانه تکانی | لیست همه کارهایی که در خانه تکانی باید انجام دهیم !

چگونه خانه تکانی کنیم ؟ ( گام به گام خانه تکانی در ۷ روز )

نکات خانه تکانی | بهترین روش ها ، نکات و ترفند ها برای یک خانه تکانی سریع


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.