خانه تکانی عید نوروز را از کجا شروع کنم؟ (۲۷ ترفند خانه تکانی)

خانه تکانی عید نوروز را از کجا شروع کنم؟ (۲۷ ترفند خانه تکانی)

زندگی کردن در خانه ای تمیز و مرتب واقعا آرامبخش است. در هم ریختگی و آشفتگی خانه باعث ایجاد استرس می شود و شما را از زندگی کردن در محیطی آرامبخش و دلپذیر که واقعا لایق شما باشد دور می کند. اما تمیز کردن خانه آن هم از نوع خانه تکانی عید هم استرس ها و نگرانی های مخصوص خودش را دارد. گاهی اوقات هر چقدر زمان صرف تمیز کردن و شستشوی منزلتان می کنید باز هم همه چیز آنقدر که دلتان می خواهد برق نمی زند و تمیز نمی شود! حالا ما اینجا هستیم تا ترفندها و نکاتی که خانه دارهای حرفه ای برای تمیز کردن منزلشان به کار می برند را در اختیارتان بگذاریم. اگر واقعا دلتان می خواهد وسایل منزل و همه محیط اطرافتان از تمیزی برق بزنند و بدرخشند این ۲۷ نکته را حتما به کار ببرید.

خانه تکانی عید 

نکات مهم و ترفند های خانه تکانی شب عید

خانه تکانی عید

۲۷ نکته برای خانه تکانی عید حرفه ای

 1. از یک الگوی خاص برای تمیز کردن خانه تان استفاده کنید.

بدون برنامه شروع به تمیز کردن خانه نکنید.

اگر از یک الگو و مدل مناسب برای تمیز کردن وسایل استفاده کنید مجبور نمی شوید دوباره به عقب برگردید و مطمئن شوید که آیا همه جا را خوب تمیز کرده اید یا نه. اگر می خواهید به شکلی حرفه ای و دقیق خانه تان را تمیز کنید از چپ به راست و از بالا به پایین شروع کنید تا مطمئن باشید هر جا را فقط یک بار و آن هم کامل و دقیق تمیز می کنید.

خانه تکانی عید نوروز

خانه تکانی عید (۲)

 1. از محصولات تمیز کننده استفاده کنید تا در وقت صرفه جویی کنید.

استفاده از شوینده ها و ابزارهای مفید کارتان را جلو می اندازد.

با استفاده کردن از شوینده ها و تمیز کننده های مخصوص سطوح مختلف دیگر لازم نیست که زمان زیادی را صرف ساییدن و شستن آنها کنید. مخصوصا موقع تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی، این تمیز کننده ها بسیار به کارتان می آیند. فقط کافیست که آنها را روی سطوح مختلف بریزید و اجازه بدهید مدتی بگذرد تا جرم ها و میکروبها را از بین ببرند. بنابراین کار شما کمتر و راحت تر خواهد شد.

خانه تکانی عید آشپزخانه

خانه تکانی عید (۳)

 1. اول از همه سقف ها و دیوارها را تمیز کنید.

از بالا به پایین شروع به تمیز کردن کنید و سقف ها و دیوارها را گردگیری کنید.

تمیز کردن گوشه های دیوارها را یادتان نرود. از چوب های گرد گیری با سری میکروفایبر استفاده کنید. به جای آن می توانید یک حوله یا تیشرت کهنه و غیر قابل استفاده را روی یک تکه چوب محکم ببندید و از آن استفاده کنید. با گردگیری کردن باعث می شوید گرد و غبارهای اتاق ها کمتر شوند و در نتیجه زمان کمتری را برای جارو کردن یا پاک کردن سطوح صرف کنید. وقتی همه دیوارها را گردگیری کردید نوبت تمیز کردن حمام می رسد.

خانه تکانی عید اسان و سریع

خانه تکانی عید (۴)

 1. سطوح مختلف حمام را تمیز کنید.

همه وسایل داخل حمام را بیرون بیاورید تا تمیزشان کنید.

اگر بخواهید در حمام یکی یکی هر وسیله را تمیز کنید و در جای خودش بگذارید وقت زیادی از شما گرفته می شود. پس حداقل یک بار در سال برای خانه تکانی عید وسایل حمام را روی یک میز بچینید و اول گرد و غبار روی آنها را پاک کنید. بعد با استفاده از یک پارچه میکرو فایبر شروع به پاک کردن و تمیز کردنشان کنید. یادتان باشد قبل از اینکه بخواهید جای صابون، شامپو و یا هر وسیله دیگر حمام را تمیز کنید حتما آنها را خالی کنید.

خانه تکانی شب عید خانه تکانی عید (۵)

 1. اول وسایل اضافه را دور بریزید بعد شروع به تمیز کردن کنید!

اگر بخواهید  خانه را کاملا حرفه ای و صحیح تمیز کنید لزومی ندارد حتما همه چیز را تمیز کنید.

شما باید وسایلی را تمیز کنید که از آنها استفاده می کنید. بنابراین قبل از شروع به کار، وسایل غیر قابل استفاده و چیزهایی که دیگر به دردتان نمی خورند را کنار بگذارید. به این ترتیب وقت کمتری را صرف تمیز کردن وسایلتان خواهید کرد.

خانه تکانی عید راحت و آسان

خانه تکانی عید (۶)

 1. قرنیز دیوارها را تمیز کنید.

برای تمیز دیدن همه جا باید به جزئیات توجه کرد ، جزئیاتی مثل قرنیز ها :

هر چقدر هم که دیوارهایتان از تمیزی برق بزنند اگر قرنیزها و پایه دیوارها کثیف باشند همه خانه کثیف به نظر می رسد. اگر مدتها از آخرین باری که آنها را تمیز کرده اید می گذرد شاید لازم باشد برای پاک کردنشان از دستمال مرطوب استفاده کنید. در غیر این صورت می توانید با استفاده از مکش جارو برقی سطح آنها را تمیز کنید.

خانه تکانی عید تازه عروس

خانه تکانی عید (۷)

 1. برای شستشوی کفپوش ها از تی های مخصوص استفاده کنید.

اینکه بخواهید روی زانوهایتان بنشینید و تمام سطوح و کف اتاق ها را تمیز کنید نه عملی است نه درست!

در عوض می توانید از راه دیگری استفاده کنید. تمیز کردن کف حمام و سرویس بهداشتی با استفاده از تی های مخصوص زمان خیلی کمی از شما می گیرد و کارتان را راحت می کند. علاوه بر این باعث می شود مطمئن شوید که همه جا را کاملا پاک و تمیز کرده اید.

خانه تکانی عید چیست

خانه تکانی عید (۸)

 1. حوله های حمام را تا کنید.

روی تا کردن و مرتب کردن حوله ها وقت بگذارید و برای زیباتر به نظر رسیدن آنها در حمام، سعی کنید آنها را به صورت سه تایی روی هم بچینید.البته این ها کارهای سلیقه ای است ولی برای خانه تکانی عید شما وقت و حوصله بیشتری دارید پس برای جزئیات هم وقت بگذارید.

خانه تکانی عید برای خانم های شاغل

خانه تکانی عید (۹)

 1. مبل ها را با جارو برقی تمیز کنید.

بهتر است که رو مبلی ها، مبلمان و همه وسایل خانه را هفته ای یک بار تمیز کنید و با جارو برقی گرد و خاک آنها را پاک کنید. اگر در خانه آباژورهای پارچه ای دارید گرد و غبار روی آنها را هم با جارو برقی تمیز کنید. موقع تمیز کردن آباژو آن را با دستتان نگه دارید و اگر قسمت پارچه ای آن جدا می شود آن را جدا و تمیز کنید.

ترفندهای خانه تکانی عید

خانه تکانی عید (۱۰)

 1. وسایل فلزی تان را برق بیندازید.

تمیز کردن و برق انداختن سطوح و وسایل فلزی از چیزی که فکر می کنید ساده تر است.

فقط کافیست یک پارچه میکرو فیبر بردارید و نصف آن را خیس کنید. از قسمت خیس پارچه برای تمیز کردن وسایل فلزی استفاده کنید و بعد با طرف خشک پارچه آنها را خشک کنید. با این تکنیک بدون اینکه اثر انگشتتان روی سطوح باقی بماند می توانید خیلی سریع و راحت همه جا را تمیز کنید.

ترفندهای خانه تکانی عید

خانه تکانی عید (۱۱)

 1. مواظب خط افتادن روی کفپوش ها باشید!

برای جلوگیری از خط افتادن و ایجاد خش روی کفپوش های چوبی یادتان باشد که تی را در جهت خود کفپوش حرکت بدهید. علاوه بر این بهتر است برای تمیز کردن این نوع کفپوش ها از پارچه های جاذب رطوبت استفاده کنید تا مایعات روی کف پوش را جمع کند و مانع از خراب شدن کفپوشتان بشود.

چند ترفند برای خانه تکانی عید

خانه تکانی عید (۱۲)

 1. وسایل پاک کننده تان را در یک جعبه قابل حمل قرار بدهید.

اگر همه وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن خانه را یکجا و کنار هم داشته باشد در خانه تکانی عید در وقتتان صرفه جویی می شود. لازم نیست همه چیز را با خود این طرف و آن طرف ببرید. فقط وسایلی مثل یک تمیز کننده چند منظوره یا یک پاک کننده مخصوص سطوح چوبی و مبلمان که دائما از آنها استفاده می کنید را در یک جعبه بچینید و کنارتان داشته باشید.

ترفندهای خانه تکانی عید عید 

خانه تکانی عید (۱۳)

 1. برای تمیز کردن خانه از ابزار و لوازم مناسب استفاده کنید.

برای تمیز کردن خانه لزومی ندارد که تمام پاک کننده های مخصوص این کار را در اختیار داشته باشید.

تنها وسایل مورد نیاز چند تکه پارچه میکرو فایبر، چند عدد اسفنج تمیز، یک تی، جارو برقی و یک فرچه تمیز کننده برای پاک کننده سطوح کوچک است.

ترفند برای خانه تکانی عید

خانه تکانی عید

 1. کارتان را با گردگیری شروع کنید و با جارو کشیدن به پایان برسانید.

قبل از جارو کشیدن حتما باید گردگیری کنید .

گرنه مجبور می شوید دوباره همه گردو غبارهایی که در جریان گردگیری روی زمین و وسایل خانه می نشینند را جارو کنید. بهترین کار این است که از یک فیلتر هپا برای جارو برقی تان استفاده کنید تا مطمئن شوید که با جارو کشیدن گرد و خاکی رو وسایلتان نمی نشیند.

نکات خانه تکانی عید

خانه تکانی عید (۱۵)

 1. از کیسه زباله بزرگ استفاده کنید.

بهتر است قبل از شروع خانه تکانی عید چند کیسه زباله بزرگ تهیه کنید. 

یک کیسه زباله بزرگ بردارید و همچنان که در قسمت های مختلف خانه می چرخید و همه جا را تمیز می کنید، وسایل اضافی  و دور ریختنی را در آن بریزید. با این کار نه تنها در وقتتان صرفه جویی می کنید بلکه می توانید به راحتی قسمت هایی که قبلا آن را تمیز کرده اید را به خاطر بسپارید و دوباره روی تمیز کردنشان وقت صرف نکنید.

نکات خانه تکانی آشپزخانه

خانه تکانی عید (۱۶)

 1. از سه راهی های بلند استفاده کنید.

به جای اینکه هر بار بعد از جارو کشیدن یک اتاق آن را از پریز برق بکشید و به اتاق دیگر ببرید می توانید از سه راهی هایی که سیم های بلند دارند استفاده و در وقتتان صرفه جویی کنید. سعی کنید از فروشگاه های نزدیک محل زندگی تان یک سه راهی با طول مناسب که بتواند به راحتی دسترسی تان به همه قسمت های خانه را فراهم کند بخرید.

نکات خانه تکانی اتاق خواب

خانه تکانی عید (۱۷)

 1. جارو برقی را به آشپزخانه هم ببرید.

کاملا واضح است که برای تمیز کردن کف آشپزخانه باید از جارو برقی استفاده کنید اما اگر می خواهید منزل تان حسابی و کامل و به شکل حرفه ای و دقیق برای خانه تکانی عید تمیز کنید باید از آن برای جارو کردن داخل کابینت ها، کشوی کارد و چنگال ها و وسایل آشپزخانه، ظرف یا سبد نگهداری نان، درهای فریز و یخچال، و داخل تستر و اجاق گازتان هم استفاده کنید.

نکات خانه تکانی پذیرایی

خانه تکانی عید (۱۸)

 1. تمام وسایل را برق بیندازید.

مطمئن شوید که برای خانه تکانی عید همه وسایل را کاملا تمیز کرده اید و برق انداخته اید.

تسترتان را کاملا تمیز کنید و مخلوط کن را بشویید و پاک کنید. یادتان باشد که باید تمام سطوح خارجی یخچال، فریزر، ماشین ظرفشویی و همه وسایل آشپزخانه را هم تمیز کنید.

نکات خانه تکانی سریع عید

خانه تکانی عید (۱۹)

 1. از فوم های تمیز کننده شیشه استفاده کنید.

به دنبال یک وسیله عالی برای تمیز کردن شیشه و آینه ها باشید.

اگر آینه های خانه تان خط دار شده اند به جای شیشه پاک کن از فوم های مخصوص پاک کردن شیشه استفاده کنید. خانه دارهای حرفه ای از این فوم ها استفاده می کنند چون چکه نمی کنند و به راحتی پاک می شوند و دیگر لازم نیست چندین بار آینه را پاک کنید.

نکات خانه تکانی در زمان کم

خانه تکانی عید (۲۰)

 1. زیر سینک ظرفشویی را تمیز کنید.

نادیده گرفتن قسمت های زیر سینک ظرفشویی خیلی راحت است و معمولا هم اتفاق می افتد!

اما باید این را بدانید هر بار که آشپزخانه تان را تمیز می کنید باید این قسمت ها را هم تمیزکنید. اما اگر تا حالا پشت گوش انداخته اید ، خانه تکانی شب عید فرصت خوبی است ، اگر سطل زباله تان در این قسمت قرار دارد بیشتر به تمیز کردن این محدوده توجه کنید و برای آن وقت بگذارید چون اغلب اوقات از برنامه تمیز کردن خانه کنار گذاشته می شود.

نکات خانه تکانی عید

خانه تکانی عید (۲۱)

 1. کارتان را ارزیابی کنید.

حالا زمان آن است که کارتان را با دقت و وسواس ارزیابی کنید!

برای اینکه مطمئن شوید تمام قسمت های حمام و سرویس بهداشتی را خوب و کامل تمیز کرده اید یک صندلی با خودتان ببرید. روی آن بنشنید و با دقت به همه جا نگاه کنید. سعی کنید تمام قسمت های حمام و سرویس بهداشتی را از نظر بگذرانید و اگر لکه ای باقی مانده آن را پاک کنید.

نکات ریز خانه تکانی عید

خانه تکانی عید (۲۲)

 1. همیشه کیسه زباله اضافی کنار دستتان داشته باشید.

یادتان باشد که موقع تمیز کردن خانه چند کیسه زباله اضافی با خودتان داشته باشید تا مجبور نشوید هر بار برای آوردن کیسه زباله جدید وقت تلف کنید.

نکات مهم خانه تکانی

خانه تکانی عید (۲۳)

 1. از تی های شیشه شوی برای پاک کردن پنجره ها استفاده کنید.

تمیز کردن پنجره ها در خانه تکانی عید به زحمت بیشتری احتیاج دارد.

اول روی آنها شیشه پاک کن بریزید و با دستمال تمیز آن را پاک کنید تا گرد و خاک های روی شیشه پنجره کاملا از بین بروند. بعد یک اسفنج تمیز بردارید، آن را خیس کنید و چند قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید و روی شیشه ها بکشید. حالا با یک تی شیشه شوی از بالا به پایین کل سطح پنجره را تمیز کنید و در نهایت با یک پارچه نرم و بدون پرز شیشه پنجره را کاملا پاک کنید.

نکات مهم خانه تکانی  عید

خانه تکانی عید (۲۴)

 1. سینک ظرفشویی را کاملا برق بیندازید.

شما همیشه سینک را میشویید اما در خانه تکانی عید آن را برق بیاندازید!

ثابت شده است که تعداد باکتری های موجود در سینک های ظرفشویی حتی از باکتری های سرویس های بهداشتی هم بیشتر است! بنابراین حتما باید برای ضدعفونی کردن و تمیز کردن سینک ظرفشویی تان وقت بگذارید. برای این کار می توانید سینک را از محلول سفید کننده و آب پر کنید. اجازه بدهید تا مدتی خیس بخورد و بعد آن را تخلیه کنید. این کار باعث خوشبو شدن سینک ظرفشویی تان هم می شود.

فوت و فن خانه تکانی شب عید

خانه تکانی عید (۲۵)

 1. چارچوب درها و پریزهای برق را فراموش نکنید!

در خانه تکانی عید مهم تز از تمیز کردن کلیات توجه به جزئیات است ، مثل پریز ها !

اگر سقف ها، دیوارها، کفپوش ها و کف های خانه را تمیز کنید اما از چارچوب درها و پریزهای برق غافل شوید در نهایت آنقدرها که باید خانه تان تمیز به نظر نمی رسد! اگر هر هفته این قسمت ها را تمیز کنید مانع از جمع شدن رسوبات و کثیف شدن بیش از حد آنها می شوید. می توانید برای تمیز کردن چارچوب درها و پریزهای برق از پارچه میکروفایبر مرطوب استفاده کنید.

فوت و فن های خانه تکانی عید نوروز 

خانه تکانی عید (۲۶)

 1. لوسترها و پنکه های سقفی را هم تمیز کنید.

وقتی به خانه تکانی عید مشغول می شوید لوسترها و پنکه های سقفی فراموش نکنید .

اگر می توانید بدون استفاده از نردبان آنها را تمیز کنید بنابراین بهتر است که هر هفته این کار را انجام بدهید تا گرد و غبار کمتری روی آنها بنشیند. روشن کردن یک پنکه سقفی پر از گرد و خاک باعث پخش شدن غبار در همه جای خانه می شود و این مساله کار شما را برای تمیز کردن سخت می کند. اگر تا به حال لوسترها و پنکه های سقفی تان را تمیز نکرده اید احتمالا زمان زیادی را باید برا پاک کردن آنها اختصاص بدهید. کاری که خانه دارهای حرفه ای انجام می دهند از بین بردن تمام لکه های سخت و تمیز کردن همه چیز است!

فوت فن خانه تکانی عید

خانه تکانی عید

 1. در آخرین مرحله اجاق گاز را تمیز کنید.

احتمالا تمیز کردن اجاق گاز سخت ترین قسمت کارتان در آشپزخانه باشد .

بنابراین تا زمانی که کاملا آن را تمیز نکرده اید اجاق گاز را روشن نکنید. برای تمیز کردن اجاق گاز از اسپری های تمیز کننده سطوح استفاده کنید و یادتان باشد که چند روزنامه روی زمین پهن کنید تا قطرات محلول تمیز کننده کف آشپزخانه را کثیف نکند. بعد به تمیز کردن سایر وسایل آشپزخانه مشغول شوید و اجازه بدهید تا تمیز کننده مدتی روی اجاق گاز بماند و فعال شود. وقتی مطمئن شدید که به اندازه کافی زمان گذشته است برگردید و اجاق گازتان را با یک دستمال تمیز پاک کنید.

تمیز کردن خانه برای عید 

 حالا عقب بایستید و از تماشای خانه تمیز و براقتان لذت ببرید!

تمیز کردن کامل خانه 

منبع bestlifeonline

ترجمه اختصاصی از سایت دلبرانه 

بیشتر بخوانید :

خانه تکانی | چطور خانه را تمیز کنیم ؟ (۶ مرحله یک خانه تکانی ساده )

خانه تکانی سریع | ترفند های خانه تکانی سریع برای خانم های شاغل

چک لیست خانه تکانی | لیست همه کارهایی که در خانه تکانی باید انجام دهیم !

چگونه خانه تکانی کنیم ؟ ( گام به گام خانه تکانی در ۷ روز )

روش خانه تکانی | اصول خانه تکانی سریع و آسان در ۷ مرحله

نکات خانه تکانی | بهترین روش ها ، نکات و ترفند ها برای یک خانه تکانی سریع

تمیز کردن حرفه ای خانه


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.