انشا روز مادر | ۲۰ انشا در مورد مادری و تولد حضرت فاطمه (س)

به مناسبت نزدیک شدن به روز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز مادر در این نوشته از دلبرانه ۲۰ انشا روز مادر با موضوع مادر ، مهر مادری و روز مادر + انشا و متن ادبی در خصوص میلاد دخت پیامبر اکرم حضرت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها  را تقدیم حضور همه مادران ایرانی میکنیم امیداریم مفید باشد و از آن ها کمال استفاده را ببرید .

۲۰ انشا به مناسبت روز مادر

۲۰ انشا روز مادر

انشا روز مادر شماره یک

موضوع انشا : خوشحال کردن مادر

مناسب پایه تحصیلی : چهارم – پنجم -هفتم – هشتم – نهم

قالب : ( زبان ساده – عادی )

بسم الله الرحمن الرحیم 

مقدمه :

انشای خود را به نام مادری آغاز میکنم که بی کرانگی رحمت خداوند تنها با دیدن مهر او باور کردنیست.

متن انشا:

از وقتی که خیلی کوچک بودم وقتی محبت های بی دریغ مادرم را میدیدم ، وقتی از زحمات شبانه روزی اش برای راحتی ما شرمنده میشدم ، وقتی نگاهم به نگاه همیشه نگران و منتظرش گره میخورد ، دلم میخواست راهی پیدا کنم تا مادرم را خوشحال کنم.

وقتی به روز مادر نزدیک میشدم دلم میخواست قلکم را بشکنم ، همه پول هایی که کم کم در قلک جمع کرده بودم را بیرون بیاورم و با آن هدیه ای برای مادرم بخرم تا لبخند رضایت و شادی را در صورت مهربانش ببینم.

اما حالا که کمی بزرگ تر شده ام میدانم مادرم برای خوشحالی نیازی به هدایای گران قیمت ندارد ، حتی راضی به این نیست که من پول هایم را برای خرید هرچند ناقابل برای او خرج کنم.

حالا که کمی بزرگ تر شده ام میبینم تنها وقتی میتوانم او را خوشحال کنم که به او محبت کنم . با او حرف بزنم و ساعت ها به حرف هایش گوش کنم.

حالا میفهمیم کافی است در هیاهو و شلوغی زندگی و درس و کار و دوستان ، ۲ استکان چای تازه دم بریزم و کنارش بنشینم ، با هم چای بنوشیم ، بگوییم ، بشنویم و بخندیم .

همین که به جای این که همیشه وقت های آزادم را به بیرون رفتن و تفریح با دوستانم بگذرانم یک روز عصر با هم شال و کلاه کنیم و سر صبر قدم زنان تا پارک محله برویم . با هم هوایی تازه کنیم ، و قدم زنان برگردیم.

مادر ها حتما از خرید لباس و ظرف و گل خوشحال میشوند مثل همه ی آدم ها ، اما چیزی که واقعا نیاز دارند توجه و محبت ماست. همین که بدانند چقدر دوستشان داریم برای آنها کافی ست.

اما نه ، حالا که بیشتر فکر میکنم مادر ها برای خوشحال بودن و احساس خوشبختی به یک چیز دیگر هم سخت نیازمند هستند. آنها به دیدن خوشبختی ما نیازمندند . با خوشحالی ما شاد میشوند و با غم ما نگران و دلواپس. مادرها را دیدن خوشحالی و موفقیت های ما در درس و زندگی و کار و آینده است که از صمیم قلب خوشحال میکند.

مادرم ، قول میدهم ، برای شادی تو هم که شده خوب و شاد و موفق زندگی خواهم کرد.

انشا احساسی روز مادر 

نتیجه گیری 

کاش کودکی هیچ وقت از یادمان نرود . روزهایی که همه ی زندگی مان در کنار مادر ها میگذشت و هیچ کجا جز آغوش پر مهر مادر احساس آرامش نمیکردیم . کاش با بزرگ و بزرگتر شدن و با زیاد شدن دغدغه ها و مشغولیت های زندگی آنقدر بی رحم نشویم که مهر مادری را خاطر ببریم.

انشا در مورد روز مادر 

عکس نوشته مادر (۴۲)

 

انشا روز مادر شماره دو

موضوع انشا : در مورد روز مادر انشا بنویسید.

مناسب پایه تحصیلی : ابتدایی ( سوم تا ششم )

قالب : ( زبان ساده و کودکانه )

مقدمه :

به نام خداوندی که مهربان تر از مادر است انشای خود را آغاز میکنم.

متن انشا:

من همیشه دوست دارم در روز مادر کاری بکنم که مادرم را خوشحال کنم.

مثلا دوست دارم برای او گل بخرم یا کاردستی درست کنم ،

یا پول هایم را چند هفته جمع کنم و وقتی زیاد شد با آن برای مادرم یک هدیه زیبا بخرم.

اما مادرم همیشه به من میگوید که نیازی نیست برای من کادو بخری.

و همین که بچه خوبی باشی و درس هایت را خوب بخوانی من از تو راضی هستم.

مادر ها خیلی زحمت میکشند . کارهای ما را انجام میدهند.

مثلا برای ما غذا درست میکنند . لباس های ما را میشویند و اتو میکنند.

 در خواندن درس ها به ما کمک میکنند.

وقتی مریض میشویم برای ما سوپ میپزند و به ما دارو میدهند تا ما زود خوب بشویم .

اما من به خاطر این که مادرم کارهای من را انجام میدهد او را دوست ندارم .

بلکه به خاطر مهربانی هایش او را دوست دارم .

و مطمئنم هیچ کس در دنیا من را به اندازه مادرم دوست ندارد و نگران من نیست.

وقتی روز مادر میرسد من همیشه خیلی فکر میکنم که چطور میتوانم مادرم را بیشتر خوشحال کنم.

اما خیلی از کارها هست که من پول و توان انجام دادن آن را ندارم.

به خاطر همین است که دوست دارم زودتر بزرگ شوم و هر کاری میتوانم برای خوشحالی مادرم انجام دهم .

امیدوارم در آینده پدر و مادر عزیزم به من افتخار کنند.

انشا ادبی روز مادر 

نتیجه گیری:

ما هر کاری هم در روز مادر برای مادران خود انجام دهیم نمیتوانیم زحمات او را جبران کنیم . پس بهتر است تلاش کنیم ، خوب درست بخوانیم و فرزند خوبی در آینده برای والدین خود باشیم.

 

عکس نوشته مادر (۲۹)

 

انشا روز مادر شماره سه

موضوع انشا : در مورد کلمه مادر و مهر مادری انشا بنویسید. 

مناسب پایه تحصیلی : ششم به بالا 

قالب : ( توصویفی ادبی )

مقدمه :

این انشا را از صمیم قلب تقدیم به دستان خسته و زحمت کش مادرانی میکنم که مهرشان با هیچ عشقی در جهان قابل قیاس نیست.

متن انشا:

مادر کسی ست که بی منت و بی دریغ نهایت مهرش را تقدیم فرزند می کند حتی اگر آن ها بی محبت باشند، و هر دفعه که فرزندان اشتباهی مرتکب می شوند آن ها را می بخشد و دوباره در آغوش می گیرد.

لحظه هایش را با دعا برای فرزندانش می گذراند و مدام برایشان نگران است.شادی او زمانی تکمیل می شود که فرزندانش شاد و خوشحال باشند.حضورش در خانه گرما بخش است و نبودنش فضای خانه را به مکان بی روح و سوت و کوری تبدیل می کند که نمی توان آن را تحمل کرد، و آغوش پر مهرش تمام دلهره ها و نگرانی های روز را از بین می برد.

زمان هایی است که از او دور می شویم و معنی دلتنگی را می فهمیم و با تمام وجود آرزو می کنیم کاش کنارمان بود.شاید بعضی از ما تا زمانی که مادرمان کنار ما است قدرش را ندانیم اما همین که او را از دست دادیم تازه متوجه می شویم که بخش بزرگی از زندگی مان از دست رفته و دیگر قابل برگشت نیست، و تمام اتفاقات ساده ی زندگی که هنگام بودنش اتفاق می افتد برایمان شکل رویا و آرزو را پیدا می کند.

مادر و عشق او با هیچ چیز و هیچ کس دیگر قابل مقایسه نیست، آرامشی که یک لبخند ساده ی او به ما می دهد را در هیچ جای دیگری نمی توان پیدا کرد.زمانی که در زندگی دچار مشکلات می شویم و یا در کارهایمان شکست می خوریم اوست که ما را حمایت می کند و به ما انگیزه ی دوباره می دهد تا تلاش کنیم و موفقیت هایی در زندگی به دست بیاوریم.

همیشه این جمله را شنیده ایم که بهشت زیر پای مادران است. این جمله نشان دهنده ی بزرگی و عظمت، و همچنین جایگاه ویژه ی او نزد خداوند می باشد.مادر مسئول پرورش و تعلیم و تربیت فرزندان می باشد، اگر ما انسان های خوبی باشیم در واقع نتیجه ی تربیت صحیح مادر است.

انشا به مناسبت روز مادر

نتیجه گیری:

خداوند متعال و ائمه ی اطهار در احادیث بارها، ما را به نیکی به پدر و مادر سفارش کرده اند و این موضوع مسئولیت سنگینی بر عهده ی ما می گذارد تا همیشه تلاش کنیم با کارهای خوب، ذره ای از محبت آن ها را جبران کنیم.اما متاسفانه اگر ما تمام عمرمان را صرف خدمت و محبت به مادرمان کنیم باز هم نمی تواند تنها گوشه ی کوچکی از زحمات مادر را جبران کند.و در آخر، واژه ها بسیار کوچک تر از آن هستند که او را آن طور که شایسته است، توصیف کنند. امید است همه ی ما فرزندان خوبی برای مادرانمان باشیم.

 

عکس نوشته در مورد مادر (۲۵)

 

انشا روز مادر شماره چهار 

موضوع انشا : علت نامگذاری روز مادر

مناسب پایه تحصیلی : پایه های تحصیلی بالاتر از ششم

قالب : ( تحقیق – مقاله )

مقدمه :

روز مادر روزی است که در تمام فرهنگ ها ، ادیان و ملیت ها گرامی داشته میشود . در ایران این روز همزمان با سالروز میلاد دخت پیامبر اکرم حضرت فاطمه زهرا سلام الله و در جهان در روز ۸ مارس است . در این مقاله قصد داریم علت و فلسفه نامگذاری روز زن و روز مادر در ایران و جهان را مقایسه کنیم.

متن انشا:

همانطور که میدانید در ایران  روز میلاد حضرت علی«علیه‌‌السلام» نماد روز پدر و روز مرد، یعنی یک الگو برای تمام مردان جهان، که مرد باید اینگونه باشد، پدر باید اینقدر از خودگذشتگی و فداکاری و مروت داشته باشد.

روز دختر به یاد حضرت معصومه«سلام‌الله‌علیها» یعنی دختر باید تا این حد پاک و عفیف بماند، تا این‌حد کسب معارف کند که مقامی بسیار بالا از عرفان و اخلاق و اسلام کسب کند.

و اما در مورد روز زن ، این روز در ایران با سایر کشورهای جهان متفاوت است!

روزی که ما آن را به رسمیت می‌شناسیم، روز میلاد حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» است، روز بیست جمادی الثانی، اما این روز در جهان از سال ۱۹۷۵ در سازمان ملل، هشتم مارس به‌عنوان «روز جهانی زن» برسمیت شناخته شده است و یونسکو نیز در سال ۱۹۷۷ آن را به عنوان «روز جهانی زن»، به رسمیت شناخت.

بسیار مشتاق بودم که علت این نامگذاری را بدانم، چون علت نامگذاری در جهان قدری متفاوت از ایران است،

پس باید علتی وجود می‌داشت که هشت مارس در جهان، روز زن شود!

علت نامگذاری ۸ مارس به عنوان روز زن

وقتی تاریخچه‌ی روز زن در جهان را خواندم، به این نتیجه رسیدم که این‌روز اولین روزی است که زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس دوزی در نیویورک آمریکا که خواهان افزایش دستمزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند، تظاهرات کردند، هرچند که ناموفق بود اما اولین اعتراض بود!

اما این سوال برایم ایجاد شد که گرامی‌داشت چنین روزی به چه مناسبت است؟

اولین باری که زنان به صورت گروهی دست به اعتراض زدند و خواهان برابری شدند؟

فقط همین!

اما وقتی در آن دوران به تحقیق و بررسی می‌پردازیم و شرایط اجتماعی و سیاسی آن‌ها را در مقابل این تظاهرات می‌سنجیم، جایی که هویت زن بودن هیچ ارزشی نداشته و از طرف دیگر برای کارخانه‌ها به عنوان یک نیروی ارزان محسوب می‌شده، که حق هیچگونه اعتراضی را نداشته است کار چندان ساده‌ای نبود و باید این روز سمبل و نماد مقاومت بر علیه هرگونه ظلم و بی‌عدالتی بر علیه زنان باشد اما این ‌همه تحول و تغییر در جهان، در مقایسه با روز زن در ایران (میلاد حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها») رنگ می‌بازد.

علت نامگذاری روز میلاد حضرت زهرا به عنوان روز زن

شکوه و عظمت الگوی زنان مسلمان، حضرت زهرا«سلام‌الله» آنقدر بالا و زیباست که هر مقایسه‌ای در مقابل شان ایشان ناقص و ابتر می‌شود، از همان دوران کودکی، دوران ازدواج و حتی لحظات شهادت ایشان برای تمام زنان و حتی مردان جهان نکته و درس دارد و قابل تحقیق و بررسی است، معدنی است که به پایان نمی‌رسد.

هنگامی که به لحظه به لحظه زندگانی فاطمه زهرا«سلام‌الله‌علیها» می‌نگریم، درمی‌یابیم که فاطمه«سلام‌الله‌علیها» دارای شخصیت والای الهی و انسانی و شبیه رسول خدا«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم» در تمام جهات است و مانند بودن او در اصل وجود، حقیقتی است که با توجه به بیانات پدر بزرگوارش جایی برای ابهام و تردید نیست.

اضافه بر مانند بودن او به رسول خدا«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم» که خود قرینه‌ای کامل و تام بر اسوه بودن اوست، قرائن دیگری وجود دارد که تأئید بر الگو بودن او می‌نماید به عنوان نمونه:

عایشه و دیگران از پیامبر«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم» روایت کرده‌اند که آن حضرت فرمود:

“ای فاطمه !  بر تو بشارت باد؛  که خدای متعال تو را بر زنان جهانیان و بر زنان اسلام که بهترین دین است، برگزید.”

رسول اسلام «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم»  دخترش فاطمه «سلام‌الله‌علیها»  را گرامی داشته و به نیکویی ستوده است. تمجید از آن بانوی بزرگ، نه به جهت آنست که او فرزند آن حضرت بوده و عاطفه پدری موجب شده که دخت گرامیش را به خوبی و نیکی بستاید و صفات نیکی را به او نسبت بدهد، بلکه ستودن فاطمه بر اساس حقیقت او و ظهور صفات و کمالات معبود در روح او بوده است. او عظیمه و مطهره است. مدح رسول خدا «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم»  از او، آشکار کردن حقیقت موجود در اوست . خداوند پیامبر اسلام «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم» و ائمه را بر رجال عالم اختیار نمود و آنها را انسانهای کامل و الگو و حجت بر همه قرار داد، به همین نحو، فاطمه «سلام‌الله‌علیها» را الگو و حجت بر تمام مردم جهان – اعم از زن و مرد – قرار داد؛ اقتدای به او، اقتدا به رسول خدا «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم» و ائمه معصومین می‌باشد.

انشا با موضوع روز مادر مبارک

نتیجه گیری:

با مقایسه دلیل و فلسفه نامگذاری روز زن در ایران و جهان ،حال قضاوت با شما، کدام روز زن، بیست جمادی‌الثانی یا هشت مارس!

 

عکس نوشته در مورد مادر (۱۷)

 

انشا روز مادر شماره پنج

موضوع انشا : در مورد میلاد حضرت فاطمه (س)

مناسب پایه تحصیلی : ششم ، هفتم ، هشتم و نهم

قالب : ( متن ادبی )

مقدمه :

به نام خالق زیبایی ها ، با تبریک میلاد کوثر پیامبر (ص) این انشا را آغاز میکنم

متن انشا:

آسمان آینه ای شده است تا تصویر فرشته فرود آمده در خانه محمد صلی الله علیه و آله را در آغوش گیرد؛

تصویر دختری که فرشتگان، گرداگردش حلقه زدند تا مبارک ترین روز از روزهای آفرینش را به جشن بنشینند.

کوثر، بانوی همیشه لحظه‌ها، آمده تا مشرکان، بولهب وار انگشت حیرت بر دهان برند و از وهم خویش باخبر شوند.

کوثر آمد و جاری شد در جری زمان و با زلالی خویش، درخت عشق را آبیاری کرد.

جاری شد تا منفورترین انسانهای روزگار را زیر آسیاب کلام خود، از پای درآورد.

جاری شد و آمیخت با اشکها و ناله‌های علی و آن گاه، کوثر، همه تن گریه شد در بیمناک ترین لحظه هایی که خواهد آمد.

بگذار پدر ببوسد گونه هایی را که روزی روزگاری سایه ارغوانی کینه‌ای بر آن می افتد!

بگذار نوازش کند پدر، چشمانی را که روزهای نه چندان دور، در غم پروازهای مکرّر، در غم مظلومیت همسر بارانی می شوند!

آرام باش کودکم؛ فاطمه، آرام باش که زمانه، ناآرام ترین لحظه‌ها را برای تو تدارک دیده است.

آرام باش در آغوش مادر!

حالا کوثر، همچنان جاری است. جریان دارد در رگهای هزار و چهار صد ساله من، تو، و ما.

کوثر همچنان جاری است، در بلندترین قله‌های اندیشه تا آبیاری کند همچنان درخت عشق را.

در مورد روز مادر یک انشا با مقدمه و نتیجه گیری 

نتیجه گیری:

فاطمه، زیباترین نام جاری در ذهنم، با آمدنش، چشمی را لبخند می آفریند و چشمی را به اشک می نشاند.

فاطمه علیهاالسلام ، خوش آمدی!

 

عکس نوشته در مورد مادر (۱۵)

 

انشا روز مادر شماره شش

موضوع انشا : انشا در مورد مادر 

مناسب پایه تحصیلی : سوم تا هفتم

قالب انشا : ( زبان ساده وادبی)

مقدمه :

به نام خداوند بخشنده مهربان انشای خود را ور مورد مادر مهربانم آغاز میکنم .

متن انشا:

مادرم ، جانم ، مهربانم . میخواهم با تو سخن بگویم :

مادرم، مادر خوبم، من مهربانی و گذشت را از تو یاد گرفتم.

تو بهترین مادر دنیا هستی و من احساس خوشبختی می کنم که تو را دارم.

دوست دارم همیشه کنار تو باشم، وقتی از مدرسه به خانه می آیم و تو را می بینم خیلی خوشحال می شوم و زمانی که مرا بغل می کنی به من آرامش می دهی.

مادر خوبم تو هر روز زحمت می کشی و برای من غذاهای خوشمزه آماده می کنی، غذاهایی که تو درست می کنی خوشمزه ترین غذای دنیاست.

همه ی بچه های از خوبی مادرهایشان می گویند، من هم از خوبی تو می گویم و دوست دارم همه بدانند من چه مادر خوب و مهربانی دارم. تو همیشه به من کمک می کنی تا درس هایم را بیش تر و بهتر یاد بگیرم، از تو ممنونم.

بعضی وقت ها مرا دعوا می کنی اما اشکالی ندارد، چون همه ی مادرهایی که بچه هایشان را دوست دارند همین کار را انجام می دهند تا آن ها کم تر اشتباه کنند و همیشه کار درست را انجام دهند.

مادر مهربان من، وقتی مریض می شوی من خیلی غصه می خورم و ناراحت می شوم و دوست دارم تو همیشه خوب باشی و هیچ وقت مریض و ناراحت نباشی.

دوست دارم بچه ی خوبی باشم تا تو را خوشحال کنم، ببخشید اگر بعضی وقت ها تو را اذیت می کنم و تو ناراحت می شوی، اما تو مهربان و بخشنده هستی و همیشه مرا می بخشی و دوست داری.

انشا با موضوع روز مادر مبارک 

نتیجه گیری:

مادر عزیزم میدانم نمیتوانم حتی گوشه از زحمات تو را جبران کنم. اما بدان که تو را خیلی دوست دارم و می خواهم همیشه کنار من باشی مادرم.

 

عکس نوشته در مورد مادر (۹)

 

انشا روز مادر شماره هفت 

موضوع انشا : انشای ادبی در مورد تولد حضرت فاطمه سلام الله علیها 

مناسب پایه تحصیلی :هفتم – هشتم – نهم – دهم 

قالب : ( ادبی )

تولد، لحظه‌ى آغاز زندگى آدمى نیست، آغاز فصلى نو در تاریخ اوست.

پیش از تولد، پیشگویی‌ها و ریشه‌ها هستند، پیشگوییهایى بسانِ آبستنى ابرها قبل از آن که ببارند.

در زندگى زهرا علیهاالسلام، رازهایى است گشوده و رازهایى سر به مهر، همچون مرواریدى در صدف، خفته در بستر دریاچه‌اى زلال.

جستجوگر آغاز زهرا، درمى ماند، نمى تواند آغاز و ریشه ها را بیابد.

پیشگوییها و سرآغازهاى این حضور بانوانه براى تمام بانوان تاریخ.

تنها محمد صلى اللَّه علیه و آله و سلم است که راز فاطمه را مى داند، راز آغاز، ظهور و ریشه ها را.

همه چیز از یک میوه در بهشت آغاز شد.

از سیب و گلابى و از هر آنچه که در آن سرزمینِ جاودانه در دوردست روییده است؛

جهانى که جز پیامبران کسى آن را کشف نکرد.

فاطمه از آنجا آمد، دوشیزه اى از بهشت، «پَرى زمینى»، آن گونه که محمد صلى اللَّه علیه و آله و سلم وى را نامید.

هنگام معراج، زهرا زاده شد در لحظه هایى دور از زمینِ پُر جاذبه، دور از ثقل مادّه.

آنجا، نطفه کودکى بسته شد که به زودى در زمین متولّد مى شد.

عناصر سازنده‌ى او زمینى و ملکوتى بودند، گِلى آغشته با عطر مینو، عناصرى از نور آسمانى.

آیا همین راز آن نیست که هرگاه محمد صلى اللَّه علیه و آله و سلم دلش هواى بهشت مى کند زهرا را مى بوسد؟

عطرِ زهرا، عطر بهشت است، عطر سیب، عطر گلابى، بوى خوش نخل و همه ى میوه هاى جاودانه.

انشا با موضوع مادر عزیزم روزم روزت مبارک 

 

عکس نوشته در مورد مادر (۴)

تعدادی از متن های این نوشته برگرفته از سایت خوب تبیان هستند. جهت رعایت کپی رایت .

انشا روز مادر شماره هشت  

موضوع انشا : انشا درباره میلاد حضرت زهرا (ص) در قالب ادبی 

مناسب پایه تحصیلی :مختلف 

قالب : ( ادبی )

میلادش تولد بهار است ؛ تولد آب است و تولد هر چه پاکی و زلالی .

میلادش از هر سو رحمت است. از آن جهت که ادامه ی راه انبیاست.

فاطمه ( س) امتداد راه انبیاست. اگر او نبود، طریق انبیا ابتر می ماند و این سلسله ی پیوسته به بن بست می رسید.

فاطمه ، فاطمه نامیده شد؛ چون از هر زشتی و پلیدی بری بود و ناپاکی در او راه نداشت؛ هر چه بود، عصمت بود و عفاف و پاکی .

فاطمه آن گونه بود که هر گاه پیامبر (ص) او را می دید ، تسکین می یافت و او  همیشه با یک سبد شکوفه ی لبخند به استقبال پدر می رفت.

فاطمه در خانه ی همسر  نیز چنین بود؛ آن سان که علی و فاطمه شایسته ترین زوج جهان بودند.

خانه گلی فاطمه پناهگاه مسکینان و فقیران بود. هر حاجتمندی که از همه جا ناامید می شد، رو به خانه فاطمه می آورد و با دست پر باز می گشت.

صفات فاطمه (س) آن چنان آسمانی است که خداوند در قرآن او را که همراه با همسر و فرزندانش سه شب متوالی غذای افطار خود را به فقرا می بخشند، این گونه می ستاید: و یُطعِمونَ الطعامَ عَلی حُِبّهِ مِسکیناً و یَتیماً و اسیراً ( سوره دهر ، آیه ۸ )

فاطمه صفات و خصلت هایی را که از پدر به ارث برده است ، همان گونه نیز به ارث می گذارد؛ و چنین است که فرزندان او بهترین انسان های روی زمین هستند.

و از این روست که خداوند بر پیامبر (ص) به سبب اعطای فاطمه ( س) منت می نهد و او را به شکر گزاری فرا می خواند و می فرماید : ” انا اَعطیناکَ الکَوثر  فَصَّل لِربِّک وَانحر  اِن شانِئکَ هُوالَابتَر . ( سوره کوثر)

میلاد گل سر سبد آفرینش ، حضرت فاطمه (س) بر همه عاشقان خاندان عصمت و طهارت ، مبارک باد.

انشا در قالب ادبی در مورد روز مادر و تولد حضرت زهرا سلام الله علیها

میلاد کوثر

انشا روز مادر شماره نه  

موضوع انشا : انشا با موضوع میلاد کوثر در مورد ولادت حضرت فاطمه (ص)

مناسب پایه تحصیلی :مختلف 

قالب : ( ادبی )

انشا روز مادر و تولد حضرت زهرا سلام الله علیها

حضرت رسالت(ص)؛ روحی دیگر گونه دارد. شادمان‏ای، نگفتنی.«خانه‏های مکّه»، در التهابند؛ در احتراقی باور نکردنی. دنیایی عجیب.

امشب، «جهان،در غوغایی‏عظیم موج می‏زند.»همه جای آسمان ازنور ورودش، که نورانی است و منور به هر چه روشنایی، می‏درخشد.

و آنگاه که «حوریان سپیدپوش» بهشت، با «آب کوثر» غسلش می‏دهند و او می‏خواند، «اشهد ان لا اله الا اللّه‏»؛

برای من و اندیشه، آیاکدامین قلم یارای ترجمه خواهد بود؟او، «پاکیزه و منزه از هر چه کاستی»«پیشرو در کمال و خیر»«راضی به رضای حضرت دوست»

و «پسندیده حضرت حق، است»«که ملائک با او سخن می‏گویند»صمیمانه؛ زمین را، و هر چه را که در آن می‏زیَد؛

مبارک می‏گرداند.«این سُرورِ پیامبر(ص)، جاودانی است و تاریخی»«اللّه‏ اکبر»؛که این فرشته نورانی، «فُطمت من الشّر» است و خورشید هماره تابان عصمت.

«سُبحان اللّه‏»؛که تا قیام قیامت، کسی را جز «علیّ اعلی» یارای همنشینی و هم صحبتی با او نیست.

«والحمدللّه‏»؛«که سَروَرمان چنین زنی است» و ما با گوشه‏ای از نظرش تا آخرین لحظه وجود،رستگاریم و مبراییم از رنج.و اینک مادرم.در تمام فصولِ ثانیه‏ها، من و ما کودک خسته زمینیم «و گاه از مستعمرات فرتوتِ دنیا.»

وقتی تمام کوچه‏های شهر، مخدوش از خستگیهاست و مرا در گردهمایی گلها و آفتاب راهی نیست؛تو ترجمه همه خورشیدی، به شیوایی تمام؛

تو، خودِ خورشیدی در سایه‏سار تو، فراغت را حس می‏کنم.عطرِ بی‏ریایی تو، در هنگامه طلوع سپیده؛به «یاس» می‏ماند،نه یاسی که از «خاک» برمی‏خیزد؛که یاسی که از دل برمی‏خیزد.

مادرم؛روزت مبارک و خوشا به اقبالت، که تو را در میلاد فاطمه(س) بیش از همیشه یاد می‏کنند.

تو مادرم؛ظریف‏ترین آفریده خدایی زیباترین ارمغان دوست و تجلی واضح و روشن عشقی و احساس تو خلاصه و چکیده همه بزرگیهایی صبر از تو شکیبایی می ‏آموزد.

و کوه از تو استواری.مثل آذری، گرم و روشن و مثل رود، پاک و آبی از تبار فاطمه‏ای.فاطمه سرور توست و تو سرور من

انشا در مورد ولادت تولد میلاد حضرت فاطمه و روز مادر 

انشا روز مادر طولانی

انشا روز مادر شماره ده  

موضوع انشا : مقاله یا انشا طولانی در مورد مادر

مناسب پایه تحصیلی :مختلف 

قالب : ( داستانی )

دلم گرفته است یا دلگیرم یا شاید هم دلم گیر است. نمی دانم!

اصلاً هیچ وقت فرق بین اینها را نفهمیدم

فقط می دانم دلم یک جوری می شود، جوری که مثل همیشه نیست،

دلم که اینطور می شود، غصه ها ی خودم که هیچ غصه ی همه ی دنیا می شود غصه ی من…

بعد دلم هوای زیارت می کند، دلم هوای باران می کند، هوای بوی خاک نم خورده می کند

آن وقت دردِ دل گرفته ام، دو برابر می شود. دلم گیر که بود، دلگیر که بود، حالا هم هوایی شده است…

همه ی اینها حرف است. خودم بهتر می دانم دلم چِش شده است

تقصیر او نبود.تقصیر من هم نبود.شاید تقصیر باران بود که زمین را خیس کرده بود

سُر خورد؟ یا هُلش دادند؟ من نبودم،یعنی حواسم نبود، حواسمم بود

به او بود.به دلم نبود.به گمانم لیز خورد. شاید هم خودش را به لیز خوردن زد

به هر حال دلم از دستش افتاد…

از وقتی دلم شکست همش اینجوری می شود .چه جوری ؟

گفتم دیگر: می گیرد، گیر می شود، هوایی می شود… تقصیر باران نبود .تقصیر او بود.

باید حواسش را جمع می کرد. خوب حواس است دیگر پرت می شود

مگر حواس تو پرت نشد؟!

پس تقصیر تو بود .تقصیر من که بود. تقصیر من بود که دلم را دست او سپردم

خوب دستم بند بود .کار داشتم. که چی؟!

نباید یک لحظه حواسش را جمع می کرد؟ یک دقیقه هم نتوانست نگهش دارد .تقصیر خودش که نیست

اصلاً این حرفها از تو بعید است .قضا بلا بود دیگر. مگر تو تا به حال کاسه بشقاب نشکاندی؟!

مادرم همیشه می گوید قضا بلا بود. این بار هم مثل همان می شود. قضا بلا می شود.

آسمان که به زمین نیامده روزی هزارتا دل می شکند

هیچ کس مثل تو آسمان ریسمان نمی بافد

دل توهم مثل همه ی دلهای دیگر

نکند عتیقه بود؟قیمتی بود؟ یادگاری بود؟

نه نبود، نه عتیقه بود، نه یادگاری، نه قیمتی

فقط دل من بود، دل من، همین

خوب دیگر

پس همان بهتر که شکست

می رویم یکی دیگر می خریم

این همه غصه خوردن داشت؟

شبها کنار خیابان همه دلهایشان را حراج می کنند می رویم و یه …

پایم را به زمین می کوبم

اشکم در می آید

من دل خودم را می خواهم

دل خودم را

بچه شدی؟! چرا گریه می کنی؟

بیا تکه هایش را جمع کنیم، می بریم برایت چسپ می زنم مثل روز اولش می شود…

دیدی!

دیدی نشد!

دیدی مثل روز اولش نشد؟

حالا همش دلم می گیرد

دلگیرمی شوم

دلم گیر می شود

من دل خودم را می خواهم مادر، دل مهتاب

انشا در مورد مقام و منزلت مادر به مناسبت روز مادر 

انشا ساده مورد مادر

انشا روز مادر شماره یازده  

موضوع انشا : در مورد کلمه مادر در قالب ادبی یک انشا بنویسید

مناسب پایه تحصیلی :مختلف 

قالب : ( ادبی )

کلمه “مادر” فقط یک کلمه نیست، مادر که می گویی می توانی مزه عشق و مهربانی را روی زبانت احساس کنی، انگار خداوند دنیایی از دلسوزی و زیبایی و فداکاری را در یک کلمه خلاصه کرده و آن مادر است!

مادر یگانه همراه پس از خداوند است که از قبل از تولد با من بوده و همه عمرش یک لحظه از مراقبت و دل نگرانی من دست نکشیده است. در شادی ها با خنده من خندیده و در غم ها و لحظات سخت با من گریه کرده و دلداری ام داده است.

مانند یک دوست در تنهایی ها دستم را گرفته، مانند یک معلم هر آنچه می دانسته به من یاد داده، مانند یک مراقب اشتباهاتم را تذکر داده و برای این که به آرزوهایم برسم از آرزوهای خودش گذشته است.

مادرم فرشته ای است که خداوند بال هایش را گرفته و او را به شکل انسان به زمین فرستاده تا من هیچ وقت احساس تنهایی نکنم. فرشته ای که هروقت اشک روی صورتم جاری شد آن ها را پاک کرد و وقتی بیمار شدم پروانه وار کنارم چرخید و از من پرستاری کرد.

مادر عزیزم! اگرچه بهشت خدا زیر پای تو است اما من همه دنیایم را زیر پاهایت می گذارم و فرشی از محبت و قدردانی برایت پهن می کنم تا از روی آن عبور کنی و با دستانم تاج گلی با عطر وفا برایت می سازم و روی سرت می گذارم چون تو ملکه زندگی من هستی که هر چه دارم از وجود توست.

زحماتی که تو برایم کشیده ای بی نهایت است و من هرگز نمی توانم تا پایان عمرم حتی گوشه ای از آن ها را برایت جبران کنم اما همیشه تلاشم را خواهم کرد که فرزند خوبی برایت باشم و با موفقیت هایم شادی در دلت و لبخند روی لب هایت بنشانم.

دوست دارم مادر عزیزتر از جانم!

انشا روز مادر با موضوع مادر عزیزم دوستت دارم 

انشا درباره درباره مقام مادران

انشا روز مادر شماره دوازده  

موضوع انشا : در مورد مقام مادر 

مناسب پایه تحصیلی :مختلف 

قالب : ( ادبی )

انشا در مورد مهر مادری 

مادر اولین تجربه عشق، اولین آغوش و اولین نوازش.

کسی که بی منت و بی دریغ نهایت مهرش را تقدیم فرزند می کند حتی اگر آن ها بی محبت باشند،

و هر دفعه که فرزندان اشتباهی مرتکب می شوند آن ها را می بخشد و دوباره در آغوش می گیرد.

لحظه هایش را با دعا برای فرزندانش می گذراند و مدام برایشان نگران است.

شادی او زمانی تکمیل می شود که فرزندانش شاد و خوشحال باشند.

حضورش در خانه گرما بخش است و نبودنش فضای خانه را به مکان بی روح و سوت و کوری تبدیل می کند

که نمی توان آن را تحمل کرد، و آغوش پر مهرش تمام دلهره ها و نگرانی های روز را از بین می برد.

زمان هایی است که از او دور می شویم و معنی دلتنگی را می فهمیم و با تمام وجود آرزو می کنیم کاش کنارمان بود.

شاید بعضی از ما تا زمانی که مادرمان کنار ما است قدرش را ندانیم

اما همین که او را از دست دادیم تازه متوجه می شویم که بخش بزرگی از زندگی مان از دست رفته و دیگر قابل برگشت نیست،

و تمام اتفاقات ساده ی زندگی که هنگام بودنش اتفاق می افتد برایمان شکل رویا و آرزو را پیدا می کند.

مادر و عشق او با هیچ چیز و هیچ کس دیگر قابل مقایسه نیست،

آرامشی که یک لبخند ساده ی او به ما می دهد را در هیچ جای دیگری نمی توان پیدا کرد.

زمانی که در زندگی دچار مشکلات می شویم و یا در کارهایمان شکست می خوریم اوست که ما را حمایت می کند

و به ما انگیزه ی دوباره می دهد تا تلاش کنیم و موفقیت هایی در زندگی به دست بیاوریم.

همیشه این جمله را شنیده ایم که بهشت زیر پای مادران است.

این جمله نشان دهنده ی بزرگی و عظمت، و همچنین جایگاه ویژه ی او نزد خداوند می باشد.

مادر مسئول پرورش و تعلیم و تربیت فرزندان می باشد،

اگر ما انسان های خوبی باشیم در واقع نتیجه ی تربیت صحیح مادر است.

خداوند متعال و ائمه ی اطهار در احادیث بارها، ما را به نیکی به پدر و مادر سفارش کرده اند

و این موضوع مسئولیت سنگینی بر عهده ی ما می گذارد

تا همیشه تلاش کنیم با کارهای خوب، ذره ای از محبت آن ها را جبران کنیم.

اما متاسفانه اگر ما تمام عمرمان را صرف خدمت و محبت به مادرمان کنیم

باز هم نمی تواند تنها گوشه ی کوچکی از زحمات مادر را جبران کند.

و در آخر، واژه ها بسیار کوچک تر از آن هستند که او را آن طور که شایسته است، توصیف کنند.

امید است همه ی ما فرزندان خوبی برای مادرانمان باشیم.

انشا روز مادر شماره سیزده 

موضوع انشا : انشای احساسی در مورد اهمیت وجود مادر 

مناسب پایه تحصیلی :مختلف 

سرم را نه ظلم می تواند خم کند، نه ترس و نه مرگ” سرم فقط برای بوسیدن دست های تو خم می شود مادر عزیزم.

مادرم ای کسی که از راحتی و آسایش خود بریده ای و آن را در جهت بزرگ کردن من داده ای! ای کسی که وجود مقدست برایم همه چیز است، دوستت دارم.

مادر گوهری گرانبها، زیبا و مقدس است.

بچه که بودم دلم به گرفتن گوشه ی چادر مادرم خوش بود اکنون بزرگ شده ام و مادرم را می خواهم نه برای گرفتن گوشه ی چادر مادرم، می خواهم باران ابرهای تیره ی خودم را پاک کنم نه برای این که دلم خوش شود که می دانم نمی شود شاید دلم کمی با بوی خوش چادر مادرم آرام بگیرد.

حال نوجوانم و درس می خوانم اما وقتی پیر شوم، مطمئنم تمام زندگی ام درد خواهد کرد و به جوش و خروش خواهد افتاد زیرا دلم نوازش و نسیم دست های نورانی و معطر مادرم را می خواهد.

مادر موجود عجیبی ست… می دانید چرا؟ روزی پیش مادرم رفتم و گفتم: مامان یه چیزی بگم منو دعوا نمیکنی؟ او گفت: چی پسرم؟؟ گفتم: دوچرخه ام را شکسته ام. او با چهره ای خندان اما دست های خروشان به پاهایم ضربه زد.

اما به خدا قسم حدودا بعد از ۵ دقیقه کنارم آمد و مرا بغل کرد و من در دریای محبت مادرم غرق شدم.

او به من گفت: پسرم می دانی چرا تورا زدم؟ گفتم حتما به خاطر شکستن دوچرخه. او گفت: نه پسرم!! چون تورا خیلی دوست دارم و قلبم برای افتادن یک تار مویت تند تند می تپد و دلم از آسیب رسیدن به تو خود را به قفسه ی بدنم می زند.

من منظور مادرم را الان می فهمم.

من وقتی که شب ها می خوابم مادرم دستی بر گهواره دارد و دستی در دست خدا وقتی گهواره را تکان می دهد عرش خدا به لرزه در می آید و فرشتگان سکوت می کنند تا زیباترین نغمه ی نوازش را بشنوند.

مادرم من چشم به راه لبخند پر غرور و درخشان تو هستم،

لبخندی که هر گرهی را باز می کند. برای تمام لحظاتی که به خاطر من رنج کشیده ای متاسفم! اما بعد از طوفان های کودکی، این آرامش است که پا برجا خواهد ماند.

نبودن تو، فقط نبودن تو نیست؛ نبودن خیلی چیزهاست: کلاه روی سرمان نمی ماند،

پول در جیبمان دوام نمی آورد، نمک از نان و خنکی از آب می رود، ما بدون تو فقیر می شویم مادر.

دست پر مهر مادر، تنها دستی ست که اگر از دنیا، کوتاهم باشد، از تمام دست ها بلند تر است.

آدم ها وقتی کودک اند، می خواهند برای مادرشان هدیه بخرند؛ اما پول ندارند…

وقتی بزرگ می شوند، پول دارند ولی وقت هدیه خریدن ندارند…

وقتی که پیر می شوند، پول دارند؛ وقت هم دارند؛ ولی دیگر مادر ندارند…

انشا روز مادر شماره چهارده

موضوع انشا : انشا ادبی درباره عشق به مادر 

مناسب پایه تحصیلی :مختلف 

بنام خالق مادر با همه زیبایی هایش

مادرم! ای ستاره ی وجودم و ای خالق عشق!توی را با همه ی وجود می ستایم ای شگفتی آفرینش! در وصف تو این بس که پیامبر فرمود:بهشت زیر پای مادران است. مادر من!

ولی زیر پای تو که بهشت نبود! زیر پای تو تمام آرزو هایت بود که به خاطر من از آنها گذشتی! تو یک فرشته ی پاکی که خدا به آفریدن تو می بالد و به راستی که بالیدن دارد

این اعجوبه ی خلقت!با وجود تو تمام زشتی ها و نگرانی ها از وجودم رخت بر می بندد و باران زیبایی و عشق به وجودم نازل می شود.مادر؛ تویی که بیابان وجودم را از عطر

خوشت سیراب کردی! و مرا به زندگی امیدوار ساختی و تنهاییهایم را یاور گشتی! اکنون از دور،دست تو،گل سرسبد هستی را می بوسم و خود را خاک زیر پایت می کنم.

راستی؛ زمین خوردن چه زیباست اگر هدف بوسیدن پای مادر باشد!

انشا روز مادر شماره پانزده

موضوع انشا : انشا درباره مقام والای مادر 

مناسب پایه تحصیلی :مختلف

مادر کلمه است که هر انسان آگاه به آن آشنایی کامل دارد. هر انسان از آوان طفولیت الی آخرین ساعت حیات خویش در فکر واندیشه این گوهر زیبا وگرانبها می باشد زمانیکه انسان پا به عرصه حیات و زندگی میگذارد همین مادر است که طفل خویش را با یک عالم مشکلات زنده گی تربیه وپرورش داده تا باشد مصدر خدمت برای خود وجامعه خویش گردد.

شب زنده داری های مادر در آوان طفولیت بخاطر صحت وسلامتی طفلش وباخبری از آن هزاران تکالیف جدی دیگر که هر لحظه حیات طفل را به مخاطره می اندازد یکی از اعمالی به حساب میرود که هر انسان داردای ضمیر روشن ولو هر قدر مصدر خدمت برای مادر خویش گردد بازهم ناچیز خواهد بود. و آرزوی همیشه گی مادر باخبری از طفلش است .

مادر مقدس ترین موجود روی زمین به شمار رفته و مادر زیبا ترین وگرانبها ترین هدیه الهی است که برای هرکس به ارمغان آورده است. وهر لحظه اطاعت وعبادت این موجود پاک ومقدس هر انسان روشنفکر لازم می باشد و هرکس اگر خواهان کسب رضای خداوند متعال(ج) باشد با ید به بهترین صورت اطاعت واحترام مادر را داشته باشد. تلخ ترین لحظه عمر، لحظه مرگ مادر است و آغوش مادر گرم ترین جای برای زیستن است.

مادر نه بلکه پسر خودرا نه ماه در شکم خود حمل میکند بلکه بیخوابی های مادر که برطفلش میکشد اصلاً جبران نمیشود. پیامبر اکرم (ص) می فرماید که اگر من مادر خودرا به آغوش خود گرفته هفتاد دور خانه خدارا طواف کنم باز هم ناچیز خواهد یک شب بیخوابی مادر جبران نمیشود، یعنی زحمات که مادر بر اولاد خویش میکشد جبران ناپذیر است. ومادر تمام زنده گی اش را فدای اولاد خویش میکند تا یک اولاد های خوب وبا تربیه تحویل به جامعه بدهد، زیرا که چه خوش گفته اند که: بهشت زیر پای مادران است. پس بر ما لازم است تا همیشه به این گوهر زیبا ومقدس احترام داشته و عملی را انجام ندهیم که باعث رنجش ایشان گردد. پس ما چرا به پدر ومادر خود احترام نکنیم؟ ما چرا تابع امر مادر یا از سخن های مادر بی اطاعتی کنیم؟ پس جوانان وخواننده گان محترم امیدوام همیشه مصدر خدمت برای مادر وجامعه خود باشید وامیدوارم که نظر تان را در این مورد بیا نمایید پس جوانان عزیز تا بع امر مادر تان باشید تا بهشت نصیب تان شود. ویک چیز دیگر را که یاد آور شوم جوانان وعزیزان که به پدر ومادر خود احترام نمی کند ویا تابع امر مادر خود نمی باشد و یا از امر مادر بی اطاعتی میکند دلیلش چیست؟ امید وارم که دلیلش را بگوید که چرا بی اطاعتی میکند. مادر ای کسی که راحتی و آسایش خود را برای بزرگ کردن من فدا نمودی ای وجود مقدسی که شبها بی خوابی …

انشا روز مادر شماره شانزده

موضوع انشا : میم مثل مادر 

مناسب پایه تحصیلی :مختلف

میم مثل مادر …
مادرم، ای در گران مایه ی آفرینش،ای بهترین مخلوق خاکی در زمین،ای خشبو ترین عطر جهان، ای زیباترین گل هستی ازکدام بهشت امده ای ؟از جنت فردوس؟یا هم جنت نعیم ؟
ای فرشته ی پاک زمینی صدای خنده ها و گریه هایت بهترین نغمه ی گیتی ست.
اگر در اسمان به پرواز در ایم.ودر کرانه های اسمان سفر کنم. هرگز فراموش نخواهم کرد که این ثمره ی تلاش مادرم برای پرورش و رشد من بوده است وتا ابد ثنا گوی او وخداوند خواهم بود که به من مادری از جنس فولاد عطا کرده است. تا در سختی ها استوار و مقاوم بماند.
هنگامی که کودک بودم شنیدم که می گفتند:(بهشت زیر پای مادران است) ان موقع نمی فهمیدم منظور از این جمله چیست.ولی زمانی که بزرگ تر شدم مفهوم ان جمله را درک کردم. زیرا در کتابی نوشته بود:(رضایت خدا در رضایت والدین است.)
اری! اگر مادرت از تو راضی باشد و دعای او همیشه همراه تو باشد حتما موفق خواهی شد. وخداوند تو را به راه راست هدایت خواهد کرد.
هنوز یادم هست که بر بالین گرم ونرم خود دراز می کشیدم و مادرم کنارم می نشست و برایم قصه های شیرین و لالایی های دلنشین می گفت. درحالی که کودکی بیش نبودم ولی باز هم در یادم مانده است.
اه! چه روز های زیبایی که با تنها فرشته ام گذرانده ام و هنوز هم مزه ی شیرین قصه ها و لالایی ها را به خاطر دارم.
ایا اولین خاطرات تلخ و شیرین ما با مادرمان اغاز نمی شود؟و باز هم می گویم :(مادرم بهترین مخلوق خاکی در زمین است )

mothers-day-story01 (1)

انشا روز مادر شماره هفده

موضوع انشا : میم مثل مادر 

مناسب پایه تحصیلی :مختلف

با سلام به مادرعزیزتر از جانم:
من از همان دورانکه فقط کودک بودم و هنوز توان صحبت کردن نداشتم تنها با کمک های تو بود که مدام با حرف حرف کردن کلمات{هجی کردن}به من آموختی که چگونه حرف بزنم.هنگامی که کمی بزرگ تر شدم و تازه راه رفتن را آموخته بودم به امید آغوش گرم تو و نغمه های شرین مادرانه ات که درد مرا تسکین می داد به راحتی راه می رفتم. بعد از مدتی که بزرگ شدم و کم کم به مهد کودک می رفتم تنها تو بودی که با آن همه خستگی صبح های زود بیدار می شدی و به من صبحانه می دادی و برای رفتن مرا آماده می کردی . یادم می آید زمانی را که باید تازه به مهد کودک می رفتم و من گریان که من از تو جدا می شوم و تو با لحن زیبایت و صدای دلنشینت برای من حرف می زدی تا من کمی آرام شوم ومن از آن لحظه دلم قرص می شود و تو بودی که شب ها وقتی مریض می شدم تا صبح بالای سرم می ماندی تا مطمئن شوی که من راحت به خواب می روم و وقتی که تازه به کلاس سوم رفته بودم در روز جشن تکلیف من حضور داشتی و هنوز چادر کوچکی را که تو با دستان مهربانت برای من دوختی را همچنان دارم ولی حالا هم که قدری بزرگ تر شده ام تو هنوز همان مادر دلسوزی هستی که به من در برابر مشکلات یاری می رساندی و با درد های من به درد می آمدی و با خوشی های من خوشحال می شدی و مدام مرا نصیحت می کردی که دختری خوش اخلاق و با ادب باشم . مادرجان من امروز از تو تشکر می کنم که با دلسوزی هایت مرا به این مرحله رساندی و امیدورام که تو از من راضی باشی .

انشا روز مادر شماره هجده

موضوع انشا : زیبای من مادر

مناسب پایه تحصیلی :مختلف

آن هنگام که درخشش چشمانت را در آسمان زندگی ام می بینم؛آن هنگام که جوشش
چشمه ی چشمت را در سراشیبی صورت زیبایت برانداز می کنم؛زمانی که به یاد می
آورم چگونه در جستجوی آغوش پرمهرت حجم خالی فضا را لمس می کردم و با بی
تابی نامت را بر زبان می آوردم؛دلم چون کودکی بازیگوش و بهانه گیر در کنج
قفس سینه سر بر دیوار می کوبد.

عزیز من،عزیز بودنت را خدا دانست.او که بهشت را زیر پایت نهاد. و تو را
بزرگ و گرامی داشت.

گاه دست هایم روی موج احساس می لرزد و باران اشک در چشمانم به غم می
نشیند.چرا که جوانیت را به پای من ریختی تا جوانم کنی،تا روزی کنارت بنشینم
و سرم را بر زانویت بگذارم و نوازش دست هایت را روی صورتم احساس کنم ؛تا
روزی تکیه گاهت شوم و انیس تنهاییت.

ای کسی که خورشید در مقابل مهربانی ات شرمنده می شود و ماه چهره در نقاب می
کشد،هنگامی که رنج بی خوابی ات را که با گریه های شبانه ی من تفسیر می
شود،تصویر می کنم و زمانی که به یاد می آورم که نمی توانستم لحظه ای حتی به
اندازه یک چشم بر هم زدن بی تو بمانم،اشک روی چشمانم پرده می اندازد.

مادرم،ای امید من،هنگامی که با وجودت گل آرزوهایم شکوفه داد و دیوارهای
سنگی سکوتم شکست.تو به من زبانی آسمانی یاد دادی،تو آیینه ی آفتابی.مرا مثل
آب جذب خودت کردی ،تو مرا سبز کردی…

مادرم،ای آن که وجود مقدست سراسر عشق و ایمان و دل دریاییت به وسعت آسمان
است،من با وا‍ژه هایم که لبریز عشق است همه جا می نویسم که دوستت دارم و
بدان که تو را در ایمن ترین و زیباترین عضو بدنم جای داده ام و هر لحظه با
هر تپش ،قلبم نام زیبایت را زمزمه می کند.

مادرم؛عشق را بخاطر تو آموختم.دوست داشتن را برای تو نوشتم و تویی که همیشه
در زندگی ام ترانه ی امید سردادی.تو را دوست می دارم اگر باور کنی تو خدای
روی زمینم هستی.

انشا روز مادر شماره نوزده

موضوع انشا : مهربانی مادر

مناسب پایه تحصیلی :مختلف

مرا از بی‌رحمی دنیا نترسانید، مرا از تنهایی‌های وحشت‌آور، مرا از حوادث دوران، از ناگهان‌های روزگار، مرا از هیچ چیز نترسانید که من پشتوانه‌ای دارم صبور، مقاوم، شجاع. پناهگاهی دارم امن و مطمئن.

مادری دارم که وقتی مرا در خطر می‌بیند، از همه چیزش می‌گذرد و بیرونم می‌کشد از مهلکه‌های ویرانگر.

نگرانی و غصه من، شب و روزش را به هم می‌ریزد و نمی‌آساید تا پاک کند ناراحتی‌ها و غم‌های مرا.

مادری که با همه جسم ظریف و شکننده‌اش برای حفظ حریم خانواده، پهلوانی می‌شود در میدان مبارزه که هیچ‌کس را توان مقابله با او نیست. می‌غرد، می‌خروشد و پاسداری می‌کند حریمش را از نگاه و طمع بدخواهان.

مادری که مهربان و با محبت و پر از عطوفت است ولی به گاه خطای من، پنجره‌های احساسش بسته می‌شود، خم به ابرو می‌آورد، ادبم می‌کند و راهنماییم می‌کند تا درست پرورش یابم، تا سخت شوم، تا جسم و جان و روح و روانم ساخته شود برای حضور در اجتماعی که عده‌ای در آن فقط به فکر خویشتن هستند.

می‌سازدم تا سربلند بیرون آیم از امتحانات سخت، تا یاد بگیرم استقلال و اتکای به خود را، و در نهایت می‌بخشد و فراموش می‌کند خامی‌های مرا.

مادری که تمام عمر مرا به سمت خدایی راهنمایی کرده که مرا آفریده، مهربان است، خطاپوش است، عالم و عادل است، دستگیر و فریادرس است و دارای هزاران صفات دیگر است که زبانم را توان شمارش آنها نیست.

اما به مادرم که نگاه می‌کنم، به یقین درمی‌یابم خدایی که مادر، مرا به سوی او فرامی‌خواند بسیاری از صفات خودش را در وجودِ مادر به ودیعه نهاده است: صبوری، استقامت، مهر و وفا، دانایی و نیکوکاری و…

و من با تمام وجود می‌فهمم که احترام به مادر، نیکی به او، نثار جان در برابر قدم‌هایش و محو شدن در وجودش همانی است که خداوند یگانه بی‌همتا از من خواسته است.

پروردگارا! به مادران سرزمینم، زیر سایه لطف و مهربانی خودت، تندرستی و آرامش ارزانی دار!

انشا روز مادر شماره بیست

موضوع انشا : مادر یعنی

مناسب پایه تحصیلی :مختلف

مادر یعنی دلسوز و بی قرار، مادر یعنی امید در سختی ها، مادر یعنی رایحه ی خوش گل ها، مادر یعنی تمام وجود ما.

ای که همه جا هستی و بوی تو آرامش بخش دل هاست. ای که پادشاهان قدرتمند گدای دستای تواند. ای کسی که بهشت بی صبرانه مشتاق تو است.

بگو چگونه ستایش جان سوزی هایت را کنم، بگو چگونه شب هایی را که در خواب ناز بودم و تو بیدار ماندی را جبران کنم، بگو چگونه دوایی باشم بر دردهای زندگی ات.

ای مادرم بدان تا تو به بهشت نروی به بهشت نمی روم، بدان پس از گذشت سال ها، سال مهرت در دلم جاری می ماند.

دوستت دارم، اشک های گوشه چشمت را هنگام موفقیتم دوست دارم، نگاه مادرانه ات را هنگام جدایی ها دوست دارم و تا ابد محتاج دستانت هستم، محتاج دستانی که سرم را نوازش می کرد، محتاج دستانی که پارچه ی خنک بر پیشانیم نهاد. حتی محتاج آن دستانی هستم که سیلی بر صورتم نهاد و راه بد و راست را به من نشان داد.

ای مادرم، ای کسی که هر چه گویم تلافی جانسوزی هایت نمی شود. ای کسی که آوردن نامت پر افتخار تر از قهرمان شدن در جهان است به خاط تمام خوبی هایی که در حقم کردی و من نادیده گرفتم مرا ببخش.

photo-written-by-mother01 (4)

مطالب مرتبط :

انشا مادر | ۱۸ انشا در مورد مهر مادری و لالایی مادر (ساده و ادبی)

نقاشی روز مادر | ۷۰ نقاشی و رنگ آمیزی درباره روز مادر برای کودکان

خوشحال کردن مادر | چگونه با مادر مان رابطه دوستانه ای داشته باشیم ؟

پروفایل روز مادر | ۱۲۰ عکس نوشته روز مادر مبارک برای پروفایل

عکس نوشته روز مادر | ۳۳ عکس پروفایل برای تولد حضرت زهرا و روز زن

ست مادر و دختر | ۵۰ مدل فوق العاده زیبای ست مادر و دختر ۲۰۱۷


ممکن است شما دوست داشته باشید
17 نظرات
 1. عباس می گوید

  خیلی درازن

  1. saeed می گوید

   کوتاه هم دارن ، بهرحال اینا انشا هستند نمیتونن ۲ خط باشن طبیعتا!

 2. Armina می گوید

  خیلی خووووووووووب

  1. saeed می گوید

   خوبی از خودتونه 🙂

 3. شاهد می گوید

  عالی

  1. saeed می گوید

   نظر لطف شماست.

 4. شاهی می گوید

  عالی بود.

  1. saeed می گوید

   ممنونم

 5. Raha می گوید

  عالی ترین بود خیلی کمکم کرد تو انشا ۲۰ شدم

  1. saeed می گوید

   خیلی هم عالی : )

 6. ممد می گوید

  ایول

  1. saeed می گوید

   : )

 7. Fatemeh می گوید

  خیلی ممنون خوب بود

  1. saeed می گوید

   لطف دارید.

 8. ناشناس می گوید

  واقعا احساسی بود

  الان قدر مادرم را بیشتر میدانم

 9. مهدی می گوید

  عالی بود خیلی تو انشا نویسی کمکم کرد

 10. مهدی می گوید

  عالی بود خیلی تو انشا نویسی کمکم کرد و تمام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.